Jump to content
Sign in to follow this  
Meloman

Wkładki akustyczne: Utrzymanie w czystości - Wasze sposoby

Recommended Posts

Temat moim zdaniem ciekawy, ponieważ wiele mówi się o brzmieniu, doborze pod gust, synergii, kablach - te rzeczy są bardzo ważne, ale niestety mało dowiedzieć się można o należytym dbaniu o nasze słuchawki. Co prawda Pan Jakub znakomicie opisał już ogromną część sposobów konserwacji w tym artykule: https://www.audiofanatyk.pl/jak-przechowywac-i-konserwowac-sluchawki/ Nikt jeszcze chyba w polskiej przestrzeni internetu, nie zebrał tak wielu rzeczowych porad w jednym artykule, który - jak sam Autor zaznaczył, nie wyczerpuje tej tematyki do końca. Ten brak wyczerpania tematu, stwarza więc znakomite podłoże do dyskusji którą chciał bym rozpocząć. Mam nadzieję że będzie to temat przydatny dla każdego miłośnika słuchawkowego audio.

...Gdy zabrudzeń przybywa dźwięk słuchawek ulega pogorszeniu, jak więc zadbać o czystość wkładek by na bieżąco usuwać gromadzące się na nich zanieczyszczenia i utrzymać tym samym jakość dźwięku na dobrym poziomie. Oczywiście można pogodzić się z faktem, że wkładki akustyczne zbierają przeróżne drobinki, włoski i zabrudzenia, i że z tego powodu należy je prędzej czy później wymienić. Jak jednak dbać o ich czystość na bieżąco by maksymalnie odroczyć konieczność wymiany?

Nie mówię tu o rzeczach oczywistych że przed założeniem słuchawek trzeba mieć czystą głowę i uszy, to przecież logiczne. Niemniej pomimo tego że dbamy o higienę, i tak prędzej czy później wkładki ulegają zabrudzeniu.

Macie jakieś sposoby, by bez ciągłego wyjmowania wkładek ze słuchawek móc na bieżąco je nieinwazyjnie oczyszczać, by zabrudzenia nie zbierały się na nich nadmiernie? Tym samym by używanie słuchawek było przyjemne, ze świadomości faktu że są po prostu czyste, że nie trzyma się na uszach np. "pięknie grającej wylęgarni roztoczy" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mycie mocno zdegradowanych wkładek akustycznych najczęściej unaocznia tylko ich degradację. Jeśli wkładki są nowe, można je po prostu przemyć w wodzie z płynem do płukania lub nawet zwykłym mydłem. Znacznie łatwiej jest utrzymać w dobrym stanie pady (welurowe przynajmniej).

Nie należy też podchodzić do tematu od strony nadmiernej przesady i prać wszystkiego co drugi dzień. Nawet mając stare pady w dobrym stanie można spowodować, że w cieplejszej wodzie z płynem się po prostu ze starości rozkleją, bo nasiąknięty wodą i zmiękczony temperaturą materiał się po prostu rozklei. Tak umarły mi niedawno pady welurowe, które miałem 10 lat w użyciu. 

Najbardziej wkładkom akustycznym grozi tak naprawdę nieużywanie oraz brak cyrkulacji powietrza. Mówiąc wprost - łatwo je "zakisić". Odkładanie słuchawek do szczelnych kufrów czy w worki foliowe mija się zatem z celem. Tak samo odkładanie słuchawek na długi czas w kąt wymaga ich zabezpieczenia. Niemniej wszelkie gąbki itp. mają zawsze tendencję do parcenia na osi czasu i nawet nie jest potrzebny im kontakt ze skórą. Jest to zjawisko naturalne. Przykład to maskownice gąbkowe u STAXa w starszych Lambdach czy gąbki amortyzujące klosze w AKG K240. 

Najczęściej więc rozwiązania są cztery:

  1. odżałować te kilkanaście zł na nowe wkładki
  2. zastosować trwalsze zamienniki, jeśli tylko nie zmieniają dźwięku w drastyczny/niepożądany sposób
  3. wybrać słuchawki o mniejszej ilości materiałów eksploatacyjnych które mogą się samoczynnie degradować na osi czasu
  4. przejść na kolumny

Problem z roztoczami czy nawet grzybami jest problemem tylko przy zapuszczonych i zakiszonych słuchawkach, a nie w ciągłym użyciu. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny przynajmniej. Mam w produkcji mały artykuł o tym jak dbać o pady welurowe, ale możliwe że będzie on uzupełniał linkowany, aby wszystko było w jednym miejscu. 

A oczyszczanie bez wyjmowania? Pędzelek z miękkim włosiem. Najprostsze rozwiązanie.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...