Jump to content

AMP or AMP/DAC dla HD660s

Recommended Posts

Cześć!

Kupiłem dzisiaj słuchawki Sennheiser hd660s. Robiłem odsłuch w sklepie na odtwarzaczu ASTELL&KERN A&ULTIMA SP2000 za 17 000 zł. Grały wspaniale!
Przyszedłem do domu, podpiąłem je pod mojego zintegrowanego Realteka AC897 w PC i się prawie rozpłakałem. Spodziewałem się, że będzie gorzej, ale nie że aż tak. Poza tym słyszę szumy z płyty głównej.
Nie zostaje mi nic innego niż zakup wzmacniacza.

Obecnie posiadam Topping d10, pod którego mam podpięte głośniki aktywne.
Słyszałem, że do hd660s najlepiej kupić wzmacniacz lampowy (ale niekoniecznie).

1. Przychodzi mi do głowy xDuoo TA-10, który równocześnie ma  funkcję DACa. Nie ma jednak jednak wyjścia "prawdziwie" zbalansowanego (czy to robi tak naprawdę jakąś różnicę?) Zalecali mi zbalansowane do hd660s w sklepie.
2. Druga opcja to xDuoo TA-20, który nie ma DACa ale mogę go połączyć z Toppingiem swoim prawda? Wypada jednak bardzo słabo na https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/xduoo-ta-20-tube-balanced-headphone-amplifier-review.10118/
3. Może poczekam chwilę na Dx7 pro na kościach SABRE. Tutaj jednak nie wiem czy będzie mi odpowiadało brzmienie bo jest inne, mnie podbarwione. Tutaj to już całkiem spory wydatek, jestem w stanie go ponieść.

Mam jeszcze 2 pytania ponieważ jestem "zielony":
a) Jeśli podłączę Topping10 do xDuoo TA-10, a potem zarówno głośniki aktywne jak i słuchawki do xDuoo TA-10 to jaki DAC będzie grac? Czy to będzie kombinacja obydwu? Czy w zależności jaka kolejność toru, to zagra ostatni. Czy w tym wypadku Topping d10 będzie pomijany? Boję się trochę tego, bo nie chcę, aby moje głośniki dostały jeszcze więcej cieplejszego brzmienia.
b) Czy jeśli podłącze osobno przez USB Topping d10 z głośnikami pod PC i osobno xDuoo TA-10 do PC przez USB to wszystko będzie normalnie działać? Nie widziałem jeszcze nigdzie takiej kombinacji. Ma to jakiś sens?
Jak to się ma do zakłóceń, czy będą większe?

Interesuje mnie tylko nowy sprzęt i możliwość zakupienia go u nas w kraju.

Edited by renifer

35 minut temu, renifer napisał:

a) Jeśli podłączę Topping10 do xDuoo TA-10, a potem zarówno głośniki aktywne jak i słuchawki do xDuoo TA-10 to jaki DAC będzie grac? Czy to będzie kombinacja obydwu? Czy w zależności jaka kolejność toru, to zagra ostatni. Czy w tym wypadku Topping d10 będzie pomijany? Boję się trochę tego, bo nie chcę, aby moje głośniki dostały jeszcze więcej cieplejszego brzmienia.

Zależy... jeśli można z TA-10 korzystać tylko w trybie wzmacniacza, to jest możliwe połączenie D10 (DAC) -> TA-10 (AMP).

1 godzinę temu, renifer napisał:

upiłem dzisiaj słuchawki Sennheiser hd660s. Robiłem odsłuch w sklepie na odtwarzaczu ASTELL&KERN A&ULTIMA SP2000 za 17 000 zł. Grały wspaniale!

Heh jeden już znalazłeś :) Niestety jest to jeden z minusów słuchania słuchawek na topowym sprzęcie, który pokaże je z najlepszej strony. Bo potem wracasz do swojego i już tak pięknie nie musi być, może ale nie musi.

2 godziny temu, renifer napisał:

Cześć!

Kupiłem dzisiaj słuchawki Sennheiser hd660s. Robiłem odsłuch w sklepie na odtwarzaczu ASTELL&KERN A&ULTIMA SP2000 za 17 000 zł. Grały wspaniale!
Przyszedłem do domu, podpiąłem je pod mojego zintegrowanego Realteka AC897 w PC i się prawie rozpłakałem. Spodziewałem się, że będzie gorzej, ale nie że aż tak. Poza tym słyszę szumy z płyty głównej.
Nie zostaje mi nic innego niż zakup wzmacniacza.

Obecnie posiadam Topping d10, pod którego mam podpięte głośniki aktywne.
Słyszałem, że do hd660s najlepiej kupić wzmacniacz lampowy (ale niekoniecznie).

1. Przychodzi mi do głowy xDuoo TA-10, który równocześnie ma  funkcję DACa. Nie ma jednak jednak wyjścia "prawdziwie" zbalansowanego (czy to robi tak naprawdę jakąś różnicę?) Zalecali mi zbalansowane do hd660s w sklepie.
2. Druga opcja to xDuoo TA-20, który nie ma DACa ale mogę go połączyć z Toppingiem swoim prawda? Wypada jednak bardzo słabo na https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/xduoo-ta-20-tube-balanced-headphone-amplifier-review.10118/
3. Może poczekam chwilę na Dx7 pro na kościach SABRE. Tutaj jednak nie wiem czy będzie mi odpowiadało brzmienie bo jest inne, bardziej analityczne. Tutaj to już całkiem spory wydatek, jestem w stanie go ponieść.

Mam jeszcze 2 pytania ponieważ jestem "zielony":
b) Czy jeśli podłącze osobno przez USB Topping d10 z głośnikami pod PC i osobno xDuoo TA-10 do PC przez USB to wszystko będzie normalnie działać? Nie widziałem jeszcze nigdzie takiej kombinacji. Ma to jakiś sens?
Jak to się ma do zakłóceń, czy będą większe?

Interesuje mnie tylko nowy sprzęt i możliwość zakupienia go u nas w kraju.

1. Jeżeli na wyjściu SE brakuje mocy to tak.

2. Możesz, a nawet musisz połączyć TA-20 z jakimś DAC-iem np. swoim Toppingiem. Rzeczywiście na pomiarach wypadł słabo, ale chwalony DarkVoice 336SE wypadł tragicznie (zniekształcenia na poziomie ponad 20%), a ludzie go i tak kupują, a co więcej go chwalą. Tutaj pojawia się pytanie czy kiepskie wyniki są potem w ogóle słyszalne dla człowieka i czy są one odbierane jako coś niedobrego?

3. Zapowiada się ciekawie - taki DX3 Pro na sterydach, ale pewnie miną jeszcze ze 2 miesiące nim ten sprzęt będzie można kupić.

a) Możesz podłączyć TA-10 do Toppinga przewodem RCA i wtedy Topping będzie działał jako DAC. Nie możesz zrobić kombinacji obydwu przetworników, bo niby w jaki sposób? xDuoo TA-10 może działać samodzielnie jako DAC i wzmacniacz słuchawkowy oraz puszczać sygnał przez wyjście LINE OUT na kolumny. Natomiast korzystając z Toppinga jako DAC-a to wtedy TA-10 może działać tylko jako wzmacniacz słuchawkowy, ale raczej nie podłączysz do niego głośników, bo wątpię, aby miał przelotkę z gniazda AUX IN na LINE OUT. Najprawdopodobniej wyjście LINE OUT działa tylko wtedy, gdy TA-10 pracuje jako DAC.

b) Oczywiście, że będzie działać. Sam miałem czasami kilka DAC-ów w komputerze np. wewnętrzną kartę dźwiękową i parę urządzeń zewnętrznych na USB lub podpiętych po optyku. Ja w tym wypadku sensu nie widzę.

59 minutes ago, Hustler said:

1. Jeżeli na wyjściu SE brakuje mocy to tak.

2. Możesz, a nawet musisz połączyć TA-20 z jakimś DAC-iem np. swoim Toppingiem. Rzeczywiście na pomiarach wypadł słabo, ale chwalony DarkVoice 336SE wypadł tragicznie (zniekształcenia na poziomie ponad 20%), a ludzie go i tak kupują, a co więcej go chwalą. Tutaj pojawia się pytanie czy kiepskie wyniki są potem w ogóle słyszalne dla człowieka i czy są one odbierane jako coś niedobrego?

3. Zapowiada się ciekawie - taki DX3 Pro na sterydach, ale pewnie miną jeszcze ze 2 miesiące nim ten sprzęt będzie można kupić.

a) Możesz podłączyć TA-10 do Toppinga przewodem RCA i wtedy Topping będzie działał jako DAC. Nie możesz zrobić kombinacji obydwu przetworników, bo niby w jaki sposób? xDuoo TA-10 może działać samodzielnie jako DAC i wzmacniacz słuchawkowy oraz puszczać sygnał przez wyjście LINE OUT na kolumny. Natomiast korzystając z Toppinga jako DAC-a to wtedy TA-10 może działać tylko jako wzmacniacz słuchawkowy, ale raczej nie podłączysz do niego głośników, bo wątpię, aby miał przelotkę z gniazda AUX IN na LINE OUT. Najprawdopodobniej wyjście LINE OUT działa tylko wtedy, gdy TA-10 pracuje jako DAC.

b) Oczywiście, że będzie działać. Sam miałem czasami kilka DAC-ów w komputerze np. wewnętrzną kartę dźwiękową i parę urządzeń zewnętrznych na USB lub podpiętych po optyku. Ja w tym wypadku sensu nie widzę.

Dzięki za odpowiedź!

3.  " ... taki DX3 Pro na sterydach ... " - Dx3 pro jest na AKM AK4493. Dx7 pro jest na ESS 9038pro 
Czy uważasz, że dźwięk może być inny na kościach ESS i inny na AKM?  Mówi się że SABRE ma sztuczny dźwięk (analityczny, mniej naturalny). Inni mówią, że to niemożliwe.
Jeśli chciałbym trochę ocieplić brzmienie swoich słuchawek to czy patrzenie w stronę DX7pro ma w ogóle sens?

3a. Topping d10 ma tylko jedno wyjście RCA i żadnych wejść. Myślałem, że podłącze kablami RCA Toppinga do AUX IN w TA-10 i poprzez jego LINE OUT kablami RCA do głośników z pominięciem DACa w TA-10.
Jeśli w TA-10 LINE OUT działa tylko wtedy gdy pracuje jako DAC, to nie muszę się dalej nad tym zastanawiać.

Jeszcze jest Felix Audio Echo. Jest jednak trochę za duży na moje biurko i nie pasuje mi do niczego tym kolorem.

Edited by renifer

46 minut temu, renifer napisał:

Dzięki za odpowiedź!

3.  " ... taki DX3 Pro na sterydach ... " - Dx3 pro jest na AKM AK4493. Dx7 pro jest na ESS 9038pro 
Czy uważasz, że dźwięk może być inny na kościach ESS i inny na AKM?  Mówi się że SABRE ma sztuczny dźwięk (analityczny, mniej naturalny). Inni mówią, że to niemożliwe.
Jeśli chciałbym trochę ocieplić brzmienie swoich słuchawek to czy patrzenie w stronę DX7pro ma w ogóle sens?

3a. Topping d10 ma tylko jedno wyjście RCA i żadnych wejść. Myślałem, że podłącze kablami RCA Toppinga do AUX IN w TA-10 i poprzez jego LINE OUT kablami RCA do głośników z pominięciem DACa w TA-10.
Jeśli w TA-10 LINE OUT działa tylko wtedy gdy pracuje jako DAC, to nie muszę się dalej nad tym zastanawiać.

Jeszcze jest Felix Audio Echo. Jest jednak trochę za duży na moje biurko i nie pasuje mi do niczego tym kolorem.

3. Mnie to combo nie interesuje, więc niespecjalnie patrzyłem na specyfikację. DX3 Pro na sterydach, bo DX7 Pro jest większy, cięższy i mocniejszy. Nie wiem i obawiam się, że jeżeli sam nie posłuchasz to się nie przekonasz. ;)

3a. Tylko pytanie po co pomijać DAC w TA-10? Jest on gorszy niż ten w Toppingu? Ponadto to, że LINE OUT nie działa jako przelotka sygnału z AUX IN to moje przypuszczenia, aczkolwiek bardzo prawdopodobne.

Felix Audio Echo wygląda dość specyficznie i rzeczywiście może nie pasować do wielu wnętrz.

Zdecydowałem się , że zamówię Topping A50, Topping DX7Pro oraz Xduoo TA-30. Na wszystkie będę musiał poczekać bo żadnego jeszcze nie ma dostępnego w Polsce ale myślę, że to kwestia miesiąca, maks dwóch. 
Wtedy wezmę wszystkie 3 na raz i odeślę dwa a jednego zostawię, który będzie mi najbardziej pasował.

Na audiosciencereview poszedł ciekawy temat odnośnie kupowania jak najczystszego i najlepszego DACa a dźwięk dopasowywać Equalizererem APO. Jeśli chodzi o muzykę z PC to ma to jak najbardziej sens.

• 1 month later...
W dniu 19.01.2020 o 17:17, renifer napisał:

Zdecydowałem się , że zamówię Topping A50, Topping DX7Pro oraz Xduoo TA-30. Na wszystkie będę musiał poczekać bo żadnego jeszcze nie ma dostępnego w Polsce ale myślę, że to kwestia miesiąca, maks dwóch. 
Wtedy wezmę wszystkie 3 na raz i odeślę dwa a jednego zostawię, który będzie mi najbardziej pasował.

Na audiosciencereview poszedł ciekawy temat odnośnie kupowania jak najczystszego i najlepszego DACa a dźwięk dopasowywać Equalizererem APO. Jeśli chodzi o muzykę z PC to ma to jak najbardziej sens.

Witam.

Toppinga A50 i DX7 bym odrzucił. 

Pro-ject Pre box digital s2, Topping DX3 Pro oraz XDuoo TA-10 to u mnie faworyci. Każde z tych połączeń jest baaardzo chwalone. Osobiście mam u siebie chwilowo Pro-Ject i jest świetnie. Pytanie, czy z dwoma pozostałymi nie jest jeszcze lepiej...

Do tych słuchawek albo AKM, albo ewentualnie Sabre, ale ze strojeniem takim jak Pre Box.

7 godzin temu, 76adriande napisał:

Każde z tych połączeń jest baaardzo chwalone

O ile dobrze pamiętam TA-10 było krytykowane za beznamiętnie grającego DACa, słabe sprawdzanie się ze słuchawkami o niskiej impedancji oraz wysokie zniekształcenia i szumy na wyjściu. Również nie doszukałem się informacji czy XLR są prawdziwe, czy tylko "są bo są".

Za ok. tydzień będzie u mnie, więc sprawdzę osobiście. Nie spotkałem negatywnych opinii na temat tego połączenia. Wręcz odwrotnie. Mierzy nie najlepiej, ale pytanie, czy słuchamy muzyki, czy pomiarów... Ja słucham muzyki. Nawet wykonujący pomiary, zwykle krytyczny, był zaskoczony jak gra, mimo nie najlepszych pomiarów, które uwielbia. Nie mógł go odróżnić od dobrze mierzącego DX3Pro. Prawdopodobnie nadrabia mocą.

Co do beznamiętności, to połączenie AKM z lampą na wzmocnieniu, dało świetne rezultaty i daleko tu nudy. Nawet producent poleca go do sparowania z 660S. Mam wrażenie, że niektórzy robią testy zaraz po wyciągnięciu z pudełka, nie dając sprzętowi pograć... Wtedy faktycznie jest sucho i beznamiętnie. Podobnie było z moim Pro-Ject Pre Box Digital S2, który po dwudziestyu kilku godzinch zaoferował zupełnie inny dźwięk, niż na początku.

Szumy tylko z iem.

XLR są, bo są.

Ale pamiętajmy, że rozmawiamy o połączeniu z 660S, a te z tym combo mają wystarczającą moc, nie szumią, nie potrzebują XLR i grają organicznie. Podobno dziubek się śmieje, słuchając tego zestawiku. Zobaczymy. Niebawem się osobiście przekonam i wrócę tu, aby napisać ze dwa zdania ?

Już zamówiłem DX7pro, które jeszcze idzie, ponieważ produkcja toppinga była wstrzymana aż do poniedziałku tydzień temu.

Od mądrzejszych od siebie słyszałem, że lepiej kupić czysto grający DAC/Amp niż taki co "koloryzuje" dźwięk i ewentualnie skorzystać z EQ na własne potrzeby.
Zmiana dźwięku wynika, nie za samego używania lampy a z faktu wyższej rezystancji wyjściowej urządzenia. Dlatego np. taki Darkvoice 336se otl brzmi tak "dobrze".
Z tego co się dowiedziałem, w przypadku HD660s, zmiana rezystancji wyjściowej  z 2 ohm na 100 ohm wpłynie na pasmo przenoszenia w  następujący sposóbimage.png.b93b48e171b6e31ecff7ec69ead32593.png

Także niskie i średnie byłyby trochę podbite (+ podbarwione nieczystościami?) a góra pasma by się nie zmieniła.

Świetnie, że go kupiłeś. Też się nad nim zastanawiałem. Mam nadzieję, że napiszesz tu kilka słów, jak gra, gdy już go dostaniesz.

Z innych dac/amp polecane są też Questyle CMA400i oraz CMA600i. IFI Micro IDSD BL też mógłby podejść.

Wspominałeś też o XDuooo TA-30 i TA-20. Znalazłeś gdzieś ich testy w połączeniu z HD660s?

• 2 weeks later...

Chyba tak... >:(

Ja otrzymałem zamówiony TA-10, ale nie dane było mi go posłuchać... Niby wszystko podłączone, sterowniki zainstalowane, a dźwięku brak... Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło :D Idzie do mnie Questyle CMA400i :D

I tutaj mam pytanie. Czy coś do polecenia macie, jeśli chodzi o XLR? Jakiś dobry i w rozsądnej cenie przewód 3 metry do HD660S? I kolejne pytanie. Czy adapter z 4.4 na 2.5 (np. od Cayin za 50 ojro) wpłynie jakoś na dźwięk, czy będzie to nie do wychwycenia?

Guest jacmiszcz92

Poproś znajomego który ogarnia lutownice o przerobienie oryginalnego kabla na złącze XLR. Najszybciej i najtaniej

Edited by jacmiszcz92

• 3 weeks later...

Przyszedł w końcu DX7Pro i muszę powiedzieć, że wraz z HD660s szału nie ma. Jest bardzo czysto ale w sumie tyle. Chyba szkoda wydawać tyle kasy. 
Bardzo irytuje mnie fakt, że mnie to metalowe pudełko "kopie" prądem co chwilę.
Podłączyłem unit bezpośrednio do gniazdka z uziemieniem. Nie widzę aby w którymkolwiek miejscu kabel był przerwany. Żadne inne urządzenie w domu nie sprawia mi takiego problemu. 
Ma ktoś jakieś pomysły czemu tak się może dziać?

Dzięki, że opisałeś wrażenia. Ja powiem, że z Questyle CMA400i grają naprawdę świetnie. Genialna podstawa basowa, średnica miodzio, góra lekko utemperowana, ale wszystko pokazująca, przestrzeń, szczegóły. Jak dla mnie super, ale tylko przy dobrze zrealizowanych nagraniach... Korzystam z Tidal Master i sprzęcik razem pokazuje jak wiele płyt jest fatalnie nagranych. Ciężko się słucha niektórych. Ale jak jest dobrze zrobiona, to ciary przechodzą. Co do "kopania"... Mam to samo! Nowa chata, nowa instalacja, w miarę porządna listwa, więc WTF?!

Questyle 400i to jedno z moich największych rozczarowań audio, zaraz po HD800S. Pierwsze wrażenie zrobił na mnie dobre i zrobiłem "upgrade" z Aune S6.

Dopiero po kilku dniach okazało się, że sceny tam nie ma, podobnie jak i góry. Takie misiowate rozwinięcie Chord Mojo z lepszym SQ. Nadaje się do bardzo. bardzo jasnych słuchawek. Co mu trzeba oddać to to że mocy ma pod dostatkiem.

A czy HD660S nie są trochę chude i jasne? Wg mnie tak i właśnie takiego combo szukałem, które nada im ciała i zwinie trochę górę. I znalazłem. To właśnie CMA400i. Wg mnie świetna para. Ale wiadomo, ilu ludzi, tyle uszu. Każdy lubi co innego, inne ma preferencje.  Mój 13 letni synek powiedział po odsłuchu - tato, to jest magia... ?

• Approved 1

12 godzin temu, renifer napisał:

Przyszedł w końcu DX7Pro i muszę powiedzieć, że wraz z HD660s szału nie ma. Jest bardzo czysto ale w sumie tyle. Chyba szkoda wydawać tyle kasy. 
Bardzo irytuje mnie fakt, że mnie to metalowe pudełko "kopie" prądem co chwilę.
Podłączyłem unit bezpośrednio do gniazdka z uziemieniem. Nie widzę aby w którymkolwiek miejscu kabel był przerwany. Żadne inne urządzenie w domu nie sprawia mi takiego problemu. 
Ma ktoś jakieś pomysły czemu tak się może dziać?

Tak uszkodzenie zasilacza, obstawiam ze impulsowego.

Edited by KiiT

Sprawdziłem HD660S z Topping DX3pro v2. Nuuuda... Nie polecam. Czysto, technicznie, sterylnie. Dosyć ciasno. Słaba głębia. Słabe pozycjonowanie. Czasami nie czuję, że na otwartych słuchawkach słucham... Brak mięska, które daje Questyle. Za mało dołu, za dużo góry. Męczy przy głośnym słuchaniu, a przy cichszym można zasnąć... Nie moje klimaty. Zero magii w muzyce. Questyle vs Topping - nokaut. Topping leży na deskach... Ale idą do mnie Beyerdynamic DT1770 Pro, więc sprawdzę go z nimi. Choć docelowo będą grały z Burson Playmate (Vivid lub Classic). Myślę, że Burson też zgra się z HD660s.

P.S. Nie "kopie" ?

Edited by 76adriande