Jump to content
igAv

Asus supreme fx hi-fi dac pomoc w wyborze op ampow

Recommended Posts

Witam szanownych uzytkownikow forum.

Rzeczony asus fx hi-fi na pokladzie posaida

ESS Sabre ES9018K2M

Texas Instruments TI6120A2

2x dip 8 LM4562NA - wymienne

TO jak to wyglada mozna zobaczyc tutaj:

https://www.tweaktown.com/reviews/7764/asus-rog-rampage-edition-10-intel-x99-motherboard-review/index3.html

Sprzet dostalem razem z rampage extreme V ed10. Mysle, ze to dosc dobry sprzet ktory nie jednego srednio wymagajacowwgo uzytkownika by zadowolil.

Pytanie jest takie, jakie op ampy polecacie do tego?

Mam zamowione LME49720NA, myslalem jeszcze o wyprobowaniu Burson Audio v5i d nawet nosilo mnie na v6 ale obawiam sie, ze nie ma szans wykorzystania potencjalu tych kostek w tym sprzecie.

Dajcie znac co o tym myslicie i jakie op ampy polecacie do wyprobowanie z tym sprzetem, z gory dziekuje.

A posiadane sluchawki to HD-330 oraz dt990 600ohm mozliwe, ze kupie jeszcze akg 702 (lubie testowac rozne rzeczy) a z muzki to slucham wszystkiego oprocz popu;)

ps: gdybym kupic aim 808 odczulbym jakies korzysci?

Edited by igAv

Mowiąc szczerze nad podziw dobrze to jest zrobione.  Nie wiem jaka jest specyfikacja zasilania tego maleństwa, ale sam fakt, że jest podłączane na konektorze daje szanse na filtrację zakłóceń, podłączenie zewnętrznych filtrów jeśli to będzie konieczne.

Nie sądzę by oampy bursona były tutaj overkillem, raczej bym sprawdzał czy będą poprawnie zasilane. Aim808 raczej będzie krokiem wstecz. Jeśli już to w pełni zewnętrzny DAC bym sugerował.

Dzieki, nie jestem audiofilem a sredniowymagajacym uzytkownikiem. Recenzji tego nigdzie nie znalazlem ale swoje potrafie uslyszec. Jezeli krokiem wstec jest aim 808 to dla mnie nic lepszego nie jest potrzebne. Nie chcialem wychodzic przed szereg ale mozna by powiedziec, ze to jest porownywalne do tego:

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-audinst-hud-dx1/   ?

Co do zasilania:

"The image above showcases the DC power converters for the amplifiers and other audio hardware on the DAC. There are two high-quality Texas Instruments TPS7A3301RGWR and a couple of converters for boost and step down voltage levels required for the different audio components"

a w komputerze mam zasilacz corsair ax 1600i wiec absolutny top, nie wiem czy jakiekolwiek filtry potrzebne.  Czyli mozna by sprobowac z pelnymi bursonami? Na przedluzkach musialy by chodzic ale to nie problem.

2 hours ago, KiiT said:

raczej bym sprawdzał czy będą poprawnie zasilane.

W jaki sposob moge to zrobic? Niestety producent nie dolacza specyfikacji urzadzenia. Choc widzialem w necie cos takiego:

https://www.bursonaudio.com/supremefx-hi-fi-dt990-pro-250-ohm-with-burson-v6-opamp-upgrade/

czyli jest ważna wskazówka mechaniczna, że nie wchodzą na wysokość, nie widać co prawda z czym jest ta kolizja ale widać, że się nie mieszczą, skoro ktoś się bawił w takie rozwiązanie jak na zdjęciu.

Co do wiedzy o Oampach:

https://www.audiofanatyk.pl/wzmacniacze-operacyjne-maly-poradnik/

przeczytane?

i to:

https://www.bursonaudio.com/products/supreme-sound-opamp-v5/

Tak wszystko przeczytane, jak mowielm musialby latac na przedluzkach. Mialo by to jakies znaczenie? Ja bym sie nie bawil w lutowanie tylko bym kupil brandowane przedluzki.

Edited by igAv

Dziekuje za odpowiedz. Czyli musze kombinowac z mniejszymi opa. bo tam jest ciasno nawet na bokach.

Czy po za wymienionymi LME49720NA i v5i polecil bym mi pan jakies jeszcze do sprawdzenia? (Ew wszelkie uszkodzenia biore na siebie wiec mozna polecac smialo, w razie czego odkupie sobie na ebay za 40$ nie wroce tu z pretensjami mi chodzi o przetestowanie roznych kombinacji)

49720 zagrają Panu tak jak 4562, zero zmian. Prócz V5i, jedyne co mi przychodzi do głowy, to MUSES 02, choć to drogie kości dosyć jak na scalaki.

Rozumiem czyli wylatuja z listy. A MUSES8820D? Nie powiem czego oczekuje , a wiem ,ze tak bylo by latwiej, bo dobiero ucze sie tego co jest moim dzwiekiem. Zepsulem sobie sluch uzywajac gamingowego softu do pobijania/znieksztalcania wszystkiego. I dopiero po paru tygodniach od odstawienia zaczynam w koncu czuc co tracilem. Stad te rozterki i chec wyproboania roznych rzeczy.

Pana zdanie warto jednak sprowadzic sobie aim 808 i na nim potestowac rozne konfiiguracje? Skoro tutaj nie wsadze nic wiekszego?

Edited by igAv

A nie masz ochoty na porządny zewnętrzny DAC? Gdzie możesz wymieniać  oamp’y?

Zgodnie z zasada raz a dobrze...

W sumie to i mam. Co proponujesz? Tak zaeby zgrywalo sie z dt990/600 i akg 702 ktore kupie. Patrzylem na burson play/playmate bo potrzebuje wejscia mikrofonowego( gry).

3 godziny temu, igAv napisał:

potrzebuje wejscia mikrofonowego( gry).

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mikrofon podpinać pod tę kartę zintegrowaną, a słuchawki pod DAC'a, dlatego nie ma sensu sobie ograniczać pola wyboru wymogiem obecności MIC-In. ;)

Edited by daviox

Mam Bursona C3 więc nie jestem w jego temacie obiektywny  :D.

Ale uważam, że Playmate jest ok, chociaż nie wiem czy nie kupowałbym Conductora V2+ używanego, pewnie będą to zbliżona jak nie lepsza cena.

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-burson-conductor-virtuoso-2-plus/

7 godzin temu, daviox napisał:

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mikrofon podpinać pod tę kartę zintegrowaną, a słuchawki pod DAC'a, dlatego nie ma sensu sobie ograniczać pola wyboru wymogiem obecności MIC-In. ;)

Czasami stoi jak mikrofon jest zintegrowany ze słuchawkami i się tworzy pętla masy. Już nie jeden to przerabiał, nawet  nie tak dawno temu. To nie za bardzo chce działać.

Edited by KiiT

Absoultnie musi byc wejscie mikrofonowe. Tak jak kolega pisal inaczej sie nie sprawdza. Nie jestem przekonany do uzywanych sprzertow. Taka gorna cenowa jest burson playmate everest. Cos oprocz tego jest warte rozwazenia?

Poświęć nieco czasu by uchwycić różncę między wersją classic a vivid a everest dźwiękowo jest to coś innego. Choć zawsze możesz sobie dokupić OAMPy. 

Poczekaj chwilę może się pojawią inne propozycje od innych forumowiczów... nie ma co się spieszyć... 

I jak zawsze daję separator pomiędzy komputer a DAC'a:

https://www.audiomagic.pl/wzmacniacze-sluchawkowe/ifi-idefender3-0?from=listing

Chyba obecnie najtaniej jest w MP3STORE.

Edited by KiiT

To dziwne ale powiedziałbym zwłaszcza wtedy ma to sens. A przyczyny są dwie:

- na takim sprzęcie usłyszysz problem  

- taki sprzet często pozbawiony jest zabezpieczeń które mogą mieć negatywny wpływ na dźwięk, a które przed zakłóceniami chronią. 

Co nieoznacza ze masz kupować w ciemno.  Kupujesz jak jest potrzeba. Ale warto wiedzieć ze budżet musi to zmieścić.  Mniejsza frustracja na koniec dnia. 

Mowie o plpycie glownej i zasilaczu. Rampage extreme + ax 1600i. Do tego wysoko certyfikowana listwa. Nie wiem co tu moze tetnic.

4 minuty temu, igAv napisał:

Mowie o plpycie glownej i zasilaczu. Rampage extreme + ax 1600i. Do tego wysoko certyfikowana listwa. Nie wiem co tu moze tetnic.

Wszystko. 

To są podzespoły, aby komputer był stabilny. Nie oznacza to, ze producent postarał się o audiofilską filtrację i odseparowanie podzespołów, tak by na wyjściu z USB sygnał z muzyką był idealnie  czysty.

Nie sadze by tak bylo bo asus ma  najlepsze pcb i sterowanie napieciem ze wszystkich producentow plyt glownych a corsair ax 1 600i to zasilacz ktory  jest wyposazony w aktywna filtracje zapewnie niemal idealna linie prosta przy badaniu przegow oscyloskopem. Oczywiscie wezme temat pod rozwage i wtedy ewentualnie wyposaze sie w filtr. Ale nie sadze zeby zewnetrzyn filtr byl tu potrzebny.

edit: Zreszta usb podaje sygnal cyfrowo ktory nie jest az tak wrazliwy na zaklocenia jak sygnal analogowy o ile nie sa one kosmiczne wielkie i "1" pozostaje "1" a "0" dalej "0". Przy zasilanym dodatkowo DAC absolutnie nie widze powodow do stosowania filtra. A nawet przy zasialniu bezposrednio z tego zasilacza dalej nie widze powodow. Jedynie gdzie bym rozwazyl to gdyby dac byl zasilany z usb bezposrednio. To wtedy i owszem, praca pozostalych podzespolow mogla by miec wplyw na czystosc sygnalu wyjsciowego. Przy czym jest to mogla by miec a nie bedzie miala. Temat do sprawdzenia na zywo.

Edited by igAv

1 godzinę temu, igAv napisał:

Masz oscyloskop? Wtedy widać. Szczerze mówiąc, nie ma reguł, Wg. pomiarów tego modelu zasilacza masz tętnienia na lini 5V na poziomie  4-5mV. Na porcie USB na płycie będzie już tylko gorzej i to dwu trzykrotnie z mojej praktyki. Plus różne dziwne wahania związanie z crosstalk'ami.

Mam płyty Asusa mam wysokiej klasy zasilacze w komputerach, ale jak się chciałem pozbyć zakłóceń  w Yeti Blue to wstawiłem filtr i pomogło.

Z czystej ciekawości jaką masz listwę? Bo muszę swoje (mają już 5 lat) przy stanowiskach PC powymieniać. A iFi uważam za overkill do tego zastosowania.

P.S. Mam na sprzęt audio osobny obwód, prowadzony od tablicy, podobnie jak na PC. Do Bursona jak miałem podłączony  Lenovo ThinkPad Yoga X1 Gen3 ale tylko na długim kablu USB, albo iPada przez przejściówkę która na drugim porcie lighting miała zasilanie by się ładował. Kable po 2.5m, tak bym mógł z kanapy wszystko robić. W tym scenariuszu i tylko w tym zgaszenie świateł w łazience (4 strefy oświetlenia wszystkie na ledach lub zasilaczach impulsowych dla halogenów, w sumie jakieś 500W) przerywało raz na pięć razy muzykę.  Dołożenie filtra pomogło... . Burson jest wpięty w listwę iFi i nie znam lepszej . Yoga w całkiem dobrego Brenestuhl (szybka reakcja nano sekudny absorbcja energii 13500A). Tak jak pisałem zauważysz, że potrzebujesz - urządzenie głupieje przy starcie kompa, to wstawisz. Nie to, nie.

P.S. 5V 5mV to odstęp szumu od napięcia zasilania 60dB w audio to nie jest wiele.

Edited by KiiT

Obwody w anglii(tu jeszcze pare lat bd mieszkal) sa inaczej projektowane niz w polsce, przedwszystkim tu jest podlaczenie dwustronne, ma to swoje wady i zalety. Napewno sa mniejsze spadki napiecia. W pl nie do odtworzenia bo mamy inne warunki geo-klimatyczne. Po za tym mnieszkan w domu a nie w bloku a to tez ma znaczenie.

Tak wypozyczylem oscyloskop i sam sprawdzilem, tak juz mam, ze wszystko sprawdze. 5mv to najgorszy scenariusz dla maksymalnego obciazenia a zwyczajnie jest sporo mniej.

A listwa to WireWorld Matrix 2 6-Way.

Zobaczymy jak bedzie, jezeli cos nie tak to napewno rozwaze ale nic na sile i z miejsca.  Najpierw musze kupic ten rzeczony DAC wiec nie ma o co sie spinac;)

Popatrz na to z innej perspektywy. Dla 5V odstęp szum sygnał na zasilaniu który nie będzie miał wpływy na 100% na tor audio to odstęp powyżej 120dB.  Co daje wartość tętnień i szumów poniżej 5uV czyli 1000 razy mniej niż  ma Twój zasilacza w najlepszym możliwym scenariuszu może zapewnić.

Obwody w Anglii elektrycznie się nie różnią szczerze mówiąc z punktu widzenia zakłóceń. Może jakość użytych materiałów jest lepsza.  Zabezpieczenia przepięciowe takie sobie i nie obowiązkowe. Nie ma też prawnego obowiązku do wydzielania zabezpieczeń różnicowo prądowych dla obwodów krytycznych czy wysokiego ryzyka (wiem bo dwa razy brałem udział w projektowaniu biura firmy w Londynie).  Jedyne co jest całkowicie inne to powszechne stosowanie wyłącznika przy gniazdkach  i przyłączach prądowych. Pomiarowo wtyk też ma mniejszą rezystancję styku. I tyle różnic. Wymagane przekroje przewodów i stosowane separacje obwodów podobnie. Powiedziałbym nawet, że tutaj praktyka rynkowa krajowa wyprzedza wyspiarską :).  

P.S. Fajną pogodę tylko masz (jeśli w Londynie mieszkasz) 15C w styczniu (właśnie wróciłem) to niespotykane...

10 godzin temu, igAv napisał:

A listwa to WireWorld Matrix 2 6-Way.

Topologia gwiazdy, solidne przyłącza. 13A max obciążenie. Ale nie ma tam żadnych aktywnych ani pasywnych zabezpieczeń. Klasyczna listwa rackow'a jeśli  mówimy o poniższym modelu:

https://www.futureshop.co.uk/wireworld-matrix-uk-6-way-power-hub-v2

Moje minimum na obwodach PC to:

https://www.tim.pl/listwa-przeciwprzepieciowa-premium-protect-line-60ka-8x230v-3m-h05vv-f-3g1-5-1391004608

dla audio używam rozwiązań aktywnych:

https://ifi-audio.com/products/powerstation/

W moim przypadku nie na znaczenia zewnętrzna topologia zasilania, ale ilość odbiorników w sieci domowej. Lekko licząc myśle, że mam 30-40 aktywych zasilaczy impulsowych wpiętych w obwody elektryczne. A każdy z nich sieje, bardziej lub mniej.

Nie bede sie wymadrzal bo znam tylko podstawy elektrki nauczone w technikum, ostatnie podejscie do powaznej praktki mialem 15 lat temu a tak tylko drobne rzeczy w domu. To co pwoiedzialem, to na zdrowa logike plus informacje kiedys zaczytane w internecie ( swiezo po przeprowadzce gdy gniazdko wymienialem i zobaczylem jak to jest podlaczone) + infoormacje ktorej jeszcze ze szkoly pamietam gdu uczylismy sie o obwodach.  Ale wierze, na slowo, ze dla audio nie roznia sie za bardzo.

Tak to ta listwa, jak nadmienilem audiofilem nie jestem(a moze jeszcze nie jestem) a listaw byla kupowana jako przeciwprzepieciowa nigdy nie mowilem, ze to cudo;)

JAk mowiem uzyje filtra jezli wyczuje taka potrzebe, ale do tego musze miec jeszcze lepszy sprzet i wyczulone ucho. Narazie nie mam ani tego ani tego.

Na szczescie juz nie mieszkam w Londynie, przeprowadzilem sie dwa lata temu do Leeds. To ogromne miasto i meczy po dluzszym czasie. Zwlaszcza jak musisz dojezdzac do 1 strefy codziennie.

Tak pogoda jest niezla, anomalia wrecz nawet jak na UK.