Jump to content

Mobilny wzmacniacz sluchawkowy

Recommended Posts

Drodzy zacznę od tego że nie znam na tego typu sprzętach i ich parametrach.

Myślę o zakupie przenośnego wzmacniacza słuchawkowego z uwagi na fakt iż obecnie mobilnie słucham muzyki ze smartfona.

Niestety od 2 lat androidy papugując po iphone pozbyły się złącza słuchawkowego a usb-c i zestawy słuchawkowe załączone przez producentów mają słabą jakość. 

Wiem, że telefon to nie odtwarzacz muzyczny ale wygodniej jest nosić tylko telefon. 

Obecnie posiadam 2 pary słuchawek RHA i są to:

RHA T20 WIRELESS, RHA CL2 toteż myślałem głównie o wzmacniaczu RHA Dacamp L1 jednak z uwagi na fakt iż ten jest mimo wszystko dość duży to myślałem może o Dragonfly Cobalt albo ultrasone naos.

Wybaczcie jeśli moje rozterki są głupie i zadaje niewłaściwie pytania ale chciałbym poprosić kogoś kto się zna o doradzenie. Lubię raczej ciepły dźwięk. Obecnie mój telefon to note10+ choć to chyba nie ma znaczenia.

Mogę Was prosić o radę, opinię? Może warto kupić jeszcze jakiś inny.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje, komentarze zwrotne.

Akurat tak to zrobisz sobie kanapkę z telefonem i tyle, a Cobalt będzie Ci dyndał. Jeśli chodzi o stricte chodzenie i słuchanie, to lepiej robić kanapkę.

Cobalta musisz podłączyć pod przejściówkę i jedyna możliwość to zagiąć przejściówkę i jakoś przymocować Cobalta do Note. Ale tu mówię o chodzeniu i słuchaniu. 

Co innego jak to mobilne słuchanie, ale gdzieś przy stoliku czy w pracy.

Od siebie mogę polecić Fiio Q5/Q5S plus wymiana wzmacniacza na AM3D. Bo Q5/S ma wymienne wzmacniacze, a te stockowe grają tak se w porównaniu do najnowszego.

Cobalta masz opisanego w recenzji.

Edited by Nehero

Dziękuję, zastanawiałem się tez nad tym FiiO ale ten ma stare USB nie ma USB c i czytałem ze jadą po tym ale rozumiem ze to w niczym nie przeszkadza? I chodzi mi o słuchanie gdzieś w terenie dlatego te małe wydawały się być takie mało kolizyjne bo znów robić kanapkę to mozna kupić juz jakis dobry odtwarzacz ale sam nie wiem...

11 minut temu, Naar78 napisał:

Dziękuję, zastanawiałem się tez nad tym FiiO ale ten ma stare USB nie ma USB c i czytałem ze jadą po tym ale rozumiem ze to w niczym nie przeszkadza? I chodzi mi o słuchanie gdzieś w terenie dlatego te małe wydawały się być takie mało kolizyjne bo znów robić kanapkę to mozna kupić juz jakis dobry odtwarzacz ale sam nie wiem...

Tylko odtwarzacz, to będzie większy koszt w porównaniu do takiego Fiio. Np taki Fiio M11 Pro minimum, może coś wyżej. Ale tu mówimy o kwotach rzędu 3-4k w górę. 

Nie wiem, mnie kanapki nie przeszkadzają, może nie są super poręczne, ale telefon z dyndającym pendrive też nie będzie poręczny.

zastosujesz kabel micro USB - USB c i tyle np. taki https://pl.aliexpress.com/item/32888748708.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459787116&albag=77066918093&trgt=743612850714&crea=pl32888748708&netw=u&device=t&gclid=Cj0KCQiAgKzwBRCjARIsABBbFuhuyolGqleJXunZNZVE4lAMgbvDtT07bv5AinAALp39FQI9ppKraUMaAiAMEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Ja do kanapki mam iPoda 7g, kanapkuje sobie Q5 poprzez specjalne etui i tyle. Mało poręczne, bo grube, ale nic mi nie dynda.

2 godziny temu, Naar78 napisał:

Obecnie mój telefon to note10+

To ma znaczenie, poniewaz praktycznie kazdy producent wrzuca na swoj telefon wlasny preset DSP ktory dziala rowniez z zewnetrznymi dacami i w przypadku Samsunga nie da sie tego obejsc (w przypadku praktycznie kazdego innego producenta z ktorym mialem do czynienia mozna bylo to obejs aplikacja USB Audio Player Pro). W takim przypadku celowalbym tylko w zakup oddzielnego DAPa.

Nie wiem skad ta pewność, że każdy producent telefonu usilnie grzebie w cyfrowym sygnale.  Proponuje przechwycić sygnał wyjściowy po Toslinku, zgrać porównać z oryginałem.  
Gram z iPhone 8P na FiiO Q5S z AM3D opcjonalnym modułem wzmacniacza na kilku modelach słuchawek i jestem bardzo zadowolony. 

Dziś słuchałem Topu Wszechczasów Trójki 26 wydania w tym połączeniu na FH7 i było swietnie choć strumień wejściowy to poziom MP3 256. 

• Like 1

Mam duzo doswiadczenia z telefonami roznych producentow (na androidzie). Podlaczajac tego samego DAC pod dwa rozne telefony jestes w stanie spotkac sie z kompletnie innym dzwiekiem. Nie mowie, ze nie bedzie to grac, a raczej ze bedzie to po prostu brzmiec inaczej (tudziez gorzej) - w przypadku samsunga mowa o strasznie ciemnym i "poteznym" EQ.

6 minut temu, JTN5M napisał:

Mam duzo doswiadczenia z telefonami roznych producentow (na androidzie). Podlaczajac tego samego DAC pod dwa rozne telefony jestes w stanie spotkac sie z kompletnie innym dzwiekiem. Nie mowie, ze nie bedzie to grac, a raczej ze bedzie to po prostu brzmiec inaczej (tudziez gorzej) - w przypadku samsunga mowa o strasznie ciemnym i "poteznym" EQ.

Czyli płać 3-4k zł za coś co i tak przy słuchaniu muzyki jest bez użyteczne, bo na start i tak dostaniesz equalizację, chyba że ktoś lubi. Co to się porobiło 😲

Ciekawe czy Apple też tak robi? 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔 @JTN5M masz jakieś informacje?

W dniu 1.01.2020 o 16:17, Rybens napisał:

Ja tez chciałem do S10 co prawda i Audio technika smr7b dokupić Fiio Q5s.To z tego co rozumiem to bez sensu?

Czyli na to wygląda chyba, że nie przeszkadza Ci equlizacja. :) Samo Q5 polecam :)

Edited by Nehero

Samsung miał od zawsze taką sygnaturę, większość nie zwraca pewnie uwagi na dźwięk, ale dobrze, że na rynku jest różnorodność i fani ciepłych playerów mają coś dla siebie.

Godzinę temu, Nehero napisał:

Ciekawe czy Apple też tak robi?

iPhone w moim zyciu mialem lacznie przez 3 dni. Nie wiem :V

Godzinę temu, Nehero napisał:

Czyli płać 3-4k zł za coś co i tak przy słuchaniu muzyki jest bez użyteczne, bo na start i tak dostaniesz equalizację, chyba że ktoś lubi. Co to się porobiło 😲

Nikt nie kupuje telefonow dla porzadnego dzwieku. Wyjatkiem moze byc seria V od LG, ale i tak lepszym rozwiazaniem "hifi" jest DAP + telefon.

Natomiast sam powod takiego stanu rzeczy jest prosty - zaden producent nie robi tego by "ulepszyc" brzmienie na zewnetrznym DACu, a raczej w celu polepszenia brzmienia glosnikow i (jesli kupimy telefon z czasow epoki kamienia myslacego) wbudowanego wyjscia analogowego przez ktore nie bedzie sie dalo uslyszec strat spowodowanych EQ, szczegolnie jesli jestesmy przecietnym zjadaczem chleba (zreszta mam pewnego znajomego "audiofila", ktory przysiega ze samsungi brzmia najlepiej. Szczegolnie w polaczeniu z jego sluchawkami monster / beats).

2 godziny temu, JTN5M napisał:

iPhone w moim zyciu mialem lacznie przez 3 dni. Nie wiem :V

Nikt nie kupuje telefonow dla porzadnego dzwieku. Wyjatkiem moze byc seria V od LG, ale i tak lepszym rozwiazaniem "hifi" jest DAP + telefon.

Natomiast sam powod takiego stanu rzeczy jest prosty - zaden producent nie robi tego by "ulepszyc" brzmienie na zewnetrznym DACu, a raczej w celu polepszenia brzmienia glosnikow i (jesli kupimy telefon z czasow epoki kamienia myslacego) wbudowanego wyjscia analogowego przez ktore nie bedzie sie dalo uslyszec strat spowodowanych EQ, szczegolnie jesli jestesmy przecietnym zjadaczem chleba (zreszta mam pewnego znajomego "audiofila", ktory przysiega ze samsungi brzmia najlepiej. Szczegolnie w polaczeniu z jego sluchawkami monster / beats).

Niby tak, ale powinni dać możliwość wyłączenia dsp gdyby ktoś nie chciał.

Głośniki wbudowane maja własny tor i tam się dokonuje korekcja.  Rozumiem, że może ona dotyczyć jakiejś aplikacji, ale każdego strumienia audio na etapie przetwarzania D-D przed DACiem nie ma to sensu, poza uzasadnieniem zakupu DAPa. 

Nie zaobserwowałem tego w Apple. Mam te same nagrania w postaci płyt, Apple Music,  nagrań bezstratnym kodekiem Apple, i Tidala (wersja nagrań HiFi). Nie słyszę  innych różnic poza ograniczeniami technologii. Gdzie największym limiterem jest połączenie BT.  Nie ma tez różnic w nagraniach TIDAL master z iPada iPhone i PC po USB - każdy. I nie ma  z telefonu Sony Xperia tez po USB.  

Więc nie potwierdzam. Moje doświadczenie jest inne dlatego nie kupuje wolnego, kłopotliwego, słabo responsywnego DAP.a.

• 1 month later...
W dniu 2.01.2020 o 16:43, Nehero napisał:

Ciekawe czy Apple też tak robi? 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔 @JTN5M masz jakieś informacje?

Czyli na to wygląda chyba, że nie przeszkadza Ci equlizacja. :) Samo Q5 polecam :)

A aune s6 ? Lepszy wybór? 

• 1 month later...
W dniu 31.12.2019 o 21:55, Naar78 napisał:

Myślę o zakupie przenośnego wzmacniacza słuchawkowego z uwagi na fakt iż obecnie mobilnie słucham muzyki ze smartfona.

Niestety od 2 lat androidy papugując po iphone pozbyły się złącza słuchawkowego a usb-c i zestawy słuchawkowe załączone przez producentów mają słabą jakość. 

Wiem, że telefon to nie odtwarzacz muzyczny ale wygodniej jest nosić tylko telefon. 

RHA T20 WIRELESS, RHA CL2 toteż myślałem głównie o wzmacniaczu RHA Dacamp L1 jednak z uwagi na fakt iż ten jest mimo wszystko dość duży to myślałem może o Dragonfly Cobalt albo ultrasone naos.

Wybaczcie jeśli moje rozterki są głupie i zadaje niewłaściwie pytania ale chciałbym poprosić kogoś kto się zna o doradzenie. Lubię raczej ciepły dźwięk. Obecnie mój telefon to note10+ choć to chyba nie ma znaczenia.

To może iBasso DC02? Połączysz z telefonem poprzez usb c. Do wyboru masz 2 wersję z Jack 2,5 mm i 3,5 mm. Kasowo też jest dobrze gdyż kosztuje tak koło 200 PLN. Tylko po kablu co prawda, ale opinie zbiera dobre.

Godzinę temu, ZebLong napisał:

To może iBasso DC02? Połączysz z telefonem poprzez usb c. Do wyboru masz 2 wersję z Jack 2,5 mm i 3,5 mm. Kasowo też jest dobrze gdyż kosztuje tak koło 200 PLN. Tylko po kablu co prawda, ale opinie zbiera dobre.

Mam DC01 iBasso łączone z s10e oraz IT01,gra to przyzwoicie i napewno lepiej niż bt Shanling up4 + IT01. IT01 wpinane bezpośrednio pod jacka s10e brzmi gorzej niż z DC01.

W dniu 31.12.2019 o 21:55, Naar78 napisał:

W sumie to jestem w podobnej sytuacji do Ciebie. Brak możliwości osłuchania różnych konfiguracji sprawił ,że trzeba czytać/pytać.   Na tą chwilę najlepszym rozwiązaniem z większych pozycji wydaje się być q5s gdyż z bt niby tracisz niezwykle mało. Sam myślałem o Dacamp L1 lub Aune BU1,ale to trzeba kanapkować i łączyć przewodowo,co nie znaczy że Fiio jest zdecydowanie lepsze bo bez tele nie zagra przecież. Taki Cobalt czy Ikko Zerda kuszą ,ale czy zagrają dużo lepiej od tego iBasso? Mam możliwość sprawdzić z nim Fh5 i Aune e1 ,ale nie odpowie to na pytanie jak zagrały by z tymi dokami Ikko i Audioquest?

W dniu 24.03.2020 o 07:58, Pitb napisał:

Mam DC01 iBasso łączone z s10e oraz IT01,gra to przyzwoicie i napewno lepiej niż bt Shanling up4 + IT01

Nie słuchałem IT01 i nie wiem jak grają z powyższą dwójką, ale słuchałem ich z FH5. Ibasso po dwóch dniach poszło do komisu - po pierwsze szumi (co u mnie oznacza dyskwalifikację), po drugie nie zauważyłem poprawienia dźwięku względem Samsunga S8.

Mam teraz Shanlinga UP4 i dla mnie jest zdecydowanie lepszy od DC01 w każdym aspekcie.

Jeśli wolisz cieplejsze grania na mniejszej scenie, to może pomyśl o RadsoneES100. Jeśli to ma być mobilny sprzęt, to nie ma co się już pchać w kable i kanapki.

W dniu 31.12.2019 o 23:23, Naar78 napisał:

Dziękuję, zastanawiałem się tez nad tym FiiO ale ten ma stare USB nie ma USB c i 

Czas ładowanie będzie dłuższy, za to wbudowany akumulator zniesie więcej cykli ładowania i nie masz kłopotu który kabel USB-C jak zadziała (tak ma to znaczenie).

Co do Cobalta vs. Q5S, są na ten temat różne opinie. Część osób woli Cobalta, część woli Q5S.

Ja napiszę dlaczego wybrałem Q5S:

Przyłącza:
- bo ma BT
- bo ma wyjścia wyjścia liniowe, optyczne, cyfrowe. 
- bo ma wyjście słuchawkowe zwykłe jak i balans.

Innymi słowy mam wiele możliwych scenariuszy podłączenia go do otoczenia jaki słuchawek do niego.

Funkcjonalność:
- regulacja głośności i przełącznik czułości słuchawek. Jest i działa dobrze i ma właściwą rozdzielczość. Nie muszę się decydować czy wolę trochę za cicho czy trochę za głośno.
- wymienne wzmacniacze, ustawienia filtrów, przełącznik basu, korektor. Zasadniczo z tego zestawienia używa dwóch pierwszych pozycji, ale potrafię zrozumieć, że na miasto ktoś szuka więcej basu a w domu poszukuje neutralnego dźwięku. Jeden przełącznik i jest.
- Jednak dla mnie jest ważna możliwość podłączenia słuchawek po balansie. Szukałem i mam.
- w tranzycie kabel słuchawkowy mam prowadzony pod wierzchnią warstwą odzieży, Q5S w futerale w którejś kieszeni, czasami wpięty w pasek. A telefon w pełni mobilny.
- bezproblemowe połączenie kablowe z urządzeniami Apple - jest bo jest to urządzenie certyfikowane.
- czego brakuje: obsługi połączeń telefonicznych (brak mikrofonu). 

Dźwięk:
- W połączeniu z FH7 na LC.4.4D i wzmacniaczu AM3D to jest to bardzo synergiczne połączenie. Z takim bogactwem opcji dostosowania dźwięku pod swoje wymagania, że trudno jest nie dopasować pod siebie sygnatury brzmienia. 
- Obecnie gra dla mnie jako DAC pod aktywny zestaw głośników Cambridge SoundWorks i świetnie sobie radzi także w tym połączeniu. Jako jedyny z posiadanych i sprawdzanych przeze mnie przenośnych DAC/AMP uciągnął (choć nie jest to jego bajka tak do końca) Final Audio Design Sonorous VI 8 Ohm'owe słuchawki, które nie są łatwe do napędzenia. Nie złapał synergii z nausznymi ATH-SW950 - to jedyne słuchawki na których zbytnio podkreślony jest zakres basowy. Natomiast dobrze gra z ATH-MSR7, AKG-K242HD, FiiO FH5. Senki HD600 też się zgrały, Koss'y Porta Pro były jeszcze większymi chuliganami niż zwykle. Oczywiście to nie jest Burson C3 gdzie wszystko jest lepiej. Ale jak dla mnie w kategorii przenośny DAC/AMP to na chwilę obecną docelowe urządzenie.

Wady:
- Dźwięk: szumi na wysokoczułych słuchawkach, szczególnie w połączeniu BT, ale  dla mnie szumi każde urządzenie, pytanie tylko na ile to słychać i przy jakim poziomie głośności.
- Jeśli ktoś jest wyczulony na efekty generowane przez damping factor (związany  impedancją wyjściową) w połączeniu z niskoimpedancyjny słuchawkami,  to może się mu się to nie spodobać szczególnie dla słuchawek z tzw. "pogłosem".
- Aplikacja - mogłaby działać stabilniej. Jest czasami ciut nieprzewidywalna w każdym razie nia IOS.
- kable lighting w zestawie - potrzebowałem dłuższy do iPad' i do słuchania na biurku. 
- wzmacniacz AM3D (klasa A) na wyjściu balans potrafi się grzać i potrafi szybko opróżnić baterię. Nie ma tego efektu na wbudowanym wzmacniaczu AM3E.

Edited by KiiT
  • 2 weeks later...
W dniu 26.03.2020 o 11:58, Juniores napisał:

Nie słuchałem IT01 i nie wiem jak grają z powyższą dwójką, ale słuchałem ich z FH5. Ibasso po dwóch dniach poszło do komisu - po pierwsze szumi (co u mnie oznacza dyskwalifikację), po drugie nie zauważyłem poprawienia dźwięku względem Samsunga S8.

Mam teraz Shanlinga UP4 i dla mnie jest zdecydowanie lepszy od DC01 w każdym aspekcie.

Jeśli wolisz cieplejsze grania na mniejszej scenie, to może pomyśl o RadsoneES100. Jeśli to ma być mobilny sprzęt, to nie ma co się już pchać w kable i kanapki.

A jakie słuchawki łączysz do up4,pociągnęła by ME500?

Szeroką scenę i mocny, wyraźny bas uzyskujesz na fh5 w tym połączeniu?

W dniu 6.04.2020 o 15:29, Juniores napisał:

Gra z Fiio FH5 i KB Ear Diamond i bez problemu je zasila. Nie wiem ile mają ME500 ale po balansie raczej spokojnie da radę.

UP4 nie jest scenicznym potworem, ale braków nie zauważyłem. Z basem też nie ma problemów, ale FH5 mają podbity subbas i tam nie jest trudno o jego wydobycie.

Jak za te pieniądze, dla mnie, UP4 to rewelacja.