Jump to content
Sign in to follow this  
Mocarny

Filtr dolnoprzepustowy - jaki kupić?

Recommended Posts

Witajcie. :)

Chciałbym dołożyć do mojego zestawu 2.0 Edifier R1700BT subwoofer. Nie ma w głośnikach złącza na takowy, więc zakładam, że potrzebny mi będzie filtr dolnoprzepustowy, do niego podepnę subwoofer i jakieś zasilanie. Czy tak? Z elektroniki jestem kiepski. Znalazłem takie coś

https://allegro.pl/oferta/aktywny-filtr-dolnoprzepustowy-do-subwoofera-8141783983?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD+_top_smart&ev_adgr=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD+_top_smart&gclid=Cj0KCQiAl5zwBRCTARIsAIrukdNRXuBE6W4CUFHbZrOSHzQfa5wkB_jTWnvAMFlusucl8A8WFQbqoZUaAhbMEALw_wcB

Moje pytania:

1. Jak to (łopatologicznie) podłączyć do mojego zestawu 2.0 i laptopa?

2. Czy ma znaczenie cena? Ten jest za 35zł, a jak znajdę taki za 200zł to coś zmienia?

Dzieeeki za pomoc z góry (wiecie, każdy kiedyś zaczynał).

Bardzo mi przykro, ale...

8cMuDsg.gif

Filtr dolnoprzepustowy nie jest złączem, tylko modułem filtracji (odcięcia) częstotliwości. Cytując nawet z treści aukcji:

Cytat

Filtr jest niezbędny w przypadku budowy aktywnej kolumny głośnikowej niskotonowej (...)

Zakładając więc, że nie chodzi o samodzielną budowę aktywnego subwoofera (DIY), cyt.:

30 minut temu, Mocarny napisał:

Z elektroniki jestem kiepski.

to odpowiadając wprost na pytania:

1. Nie ma fizycznej możliwości podłączenia tego modułu do laptopa i głośników 2.0. Jest to awykonalne.
  2. Bez znaczenia, j.w.

Najprostsze rozwiązanie problemu to:

1. albo zakup głośników w systemie 2.1 od razu jako zestawu,
  2. albo sprawdzenie, czy da się dostać sam sprawny subwoofer aktywny od jakiegoś zestawu komputerowego z drugiej ręki i kartę zewnętrzną obsługującą przynajmniej głośniki 5.1 celem podpięcia Edifierów analogowo kablem jack do zielonego złącza, a subwoofera do czarnego (CENTER/SUB),
  3. albo przejście na używany amplituner wielokanałowy i zestaw kolumienek + sub pasywny. 

Opcja nr 1 będzie znacznie prostsza i tańsza, choć brzmienie będzie oczywiście inne, niekoniecznie lepsze. Ja sam osobiście nie szczędziłbym środków jeśli pozwalałoby mi na to miejsce i poszedł w opcję nr 3, a jeśli nie, to zostałbym przy Edifierach. 

Plus informacja taka na koniec, że systemy 2.0 z reguły nie cechują się powalającym i nisko schodzącym basem. To całkowicie normalne i każdy nabywca systemu 2.0 powinien być tego w pełni świadomy przed zakupem.

• Like 1

Systemy 2+1 tez się moim zdaniem nie cechują niskim, kontrolowanym basem. Raczej się cechują bałaganem w dole pasma - szczególnie te dedykowane do komputera. 

Dokładnie. Ale powiedzmy że ignorujemy ten fakt przez operowanie na przestrzeni budżetówki. Sam zrobiłbym tak jak pisałem:

28 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Ja sam osobiście nie szczędziłbym środków jeśli pozwalałoby mi na to miejsce i poszedł w opcję nr 3, a jeśli nie, to zostałbym przy Edifierach.

Z tym że nie chcę wymuszać na autorze mnożenia środków i większych inwestycji. 

12 minut temu, KiiT napisał:

Systemy 2+1 tez się moim zdaniem nie cechują niskim, kontrolowanym basem. Raczej się cechują bałaganem w dole pasma - szczególnie te dedykowane do komputera. 

Dlatego od tego są porządne subwoofery :) 

Te komputerowe raczej mają być niczym wybuch bomby jądrowej, mocno i z chaosem.

Dzięki panowie za odpowiedzi. Każda sugestia mile widziana (no może oprócz takiej "wziąłbyś się za coś innego bo w tym jesteś beznadziejny") :) 

Godzinę temu, Nehero napisał:

Te komputerowe raczej mają być niczym wybuch bomby jądrowej, mocno i z chaosem.

Mam właśnie taki subwoofer, tani, od zestawu 2.1. Ale jak go podłączyłem, to wszystko grało gorzej niż bez niego. A jak go podłączyłem? On ma takie dwa wejścia okrągłe, dwie pary takich wejść, (wiem, zaboli was moje nazewnictwo...a raczej jego brak), jedno białe i drugie czerwone. Moje głośniki R1700 też mają takie wejścia, dwie pary dokładniej mówiąc. Dwa z nich są do laptopa, czyli przejściówka na wtyczkę jack, a dwa są puste. Są do podłączenia głośników do telewizora czy coś. No i mam kable zakończone z obu stron tak samo, po dwa złącza, jedno białe i jedno czerwone. No więc złączyłem głośniki, tzn. dwa wejścia od Edifierów poszły w dwa wejścia od subwoofera. Działa. Nie wiem jak. Raczej nie filtruje tych niskich tonów, prawda (czy nieprawda)? No i głośność jest regulowana z laptopa, nie z pokrętła na głośnikach Edifier...sam nie wiem jak to się wszystko połączyło, ale subwoofer grał.

Takie subwoofery od zestawu 2.1 mają w sobie już filtry dolnoprzepustowe? Bo jeśli tak, to mogę tylko znaleźć lepszy subwoofer jakiś od zestawu 2.1 (bo ten zestaw Trust za 100zł to taki raczej niezbyt) i podłączyć jak przedtem, za pomocą kabla 2x RCA. Takie podłączenie "gra", ale czy jest poprawne? (bo wiecie, zbyt łatwo poszło żeby było wszystko ok)

Pomysł z kartą dźwiękową 5.1 jest dobry, też o tym czytałem, ale chcę uniknąć zewnętrznych kart (tanie są kiepskie pewnie, a drogie są drogie)... Coś prostego na początek. Z Edifierów też nie zrezygnuję (kosztem drogiego 2.1) bo dopiero co je kupiłem i lubię ich dźwięk, ale chcę jedynie mieć możliwość dołożenia więcej basu kiedy zechcę.

Opcja nr 2: Rozebrać ten subwoofer co mam, i całą elektronikę przełożyć do subwoofera który sam zmontuję (w sensie kupię skrzynię, głośnik i dam elektronikę ze starego subwoofera) i to podłączyć za pomocą 2x RCA do Edifierów. Albo kupię rozgałęźnik na 2x jack do laptopa, do jednego podłączę Edifiery, do drugiego subwoofer. Wtedy oba zestawy powinny robić swoje, tak? Edifiery będą grać jak grały, a subwoofer od zestawu 2.1 będzie dodawał tylko sam bas, tak?

Edited by Mocarny

Nikt nie mówi i nie powie, że jest Pan w czymś beznadziejny, ale podchodzę do sprawy po prostu racjonalnie. Jeśli sam Pan przyznaje, że elektronik z Pana słaby, rodzi to poważne ryzyko ze wszelkimi pracami DIY. Nawet tworząc samodzielnie okablowanie, cały czas podchodzę do swojej wiedzy z pokorą, natomiast do niewiedzy z jeszcze większą, nie rzucając się na konstrukcje, które mnie (jeszcze) przerastają. Dlatego scenariusz samodzielnego majsterkowania odradzam. 

20 minut temu, Mocarny napisał:

On ma takie dwa wejścia okrągłe, dwie pary takich wejść,

Prawdopodobnie mowa o gniazdach RCA.

No więc złączyłem głośniki, tzn. dwa wejścia od Edifierów poszły w dwa wejścia od subwoofera. Działa. Nie wiem jak.

Też nie wiem, skoro głośniki posiadają te gniazda jako WEJŚCIOWE, a nie WYJŚCIOWE. R1700BT mogą tylko przyjąć sygnał, nie da się z nich go wyciągnąć na subwoofer. Połączenie które Pan zastosował było nieprawidłowe.

Pomysł z kartą dźwiękową 5.1 jest dobry, też o tym czytałem, ale chcę uniknąć zewnętrznych kart (tanie są kiepskie pewnie, a drogie są drogie)... Coś prostego na początek. Z Edifierów też nie zrezygnuję (kosztem drogiego 2.1) bo dopiero co je kupiłem i lubię ich dźwięk, ale chcę jedynie mieć możliwość dołożenia więcej basu kiedy zechcę.

Pomysł z kartą jest jedynym jaki Panu pozostał w tej sytuacji. Jakiś Xonar z serii U chociażby, albo nawet Creative. Wtedy też powinno udać się połączenie o którym pisałem (Edifiery do gniazda "zielonego", sub do gniazda "czarnego", skonfigurowanie w taki sposób karty dźwiękowej). Dołożenie basu da się zrobić bocznymi pokrętłami korekcyjnymi w Edifierach, przynajmniej na tyle ile pozwalają same głośniki. 

Jutro wstawię zdjęcie jak to zrobiłem z połączeniem RCA że grają. Ale dobrze, to zostawmy bo sam nie potrafię dojść jak to jest (ale gra).

Opcja DIY wchodzi w grę, po prostu mam słabą wiedzę z tematu elektroniki i sprzętu audio, ale jeśli to byłoby dobre rozwiązanie, to chętnie się douczę, poczytam, dopytam. 

7 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Pomysł z kartą jest jedynym jaki Panu pozostał w tej sytuacji.

A opcja z rozgałęźnikiem jack i podłączeniem Edifierów tak jak były pod jedno złącze, a samego subwoofera od zestawu 2.1 pod drugie gniazdo jack (za pomocą kabla 2x RCA na jack)? Czy w tym wypadku dźwięk z Edifierów ucierpi, czy pozostanie bez zmian a jedynie "dołożę" bas? Jakość basu z subwoofera za 50zł będzie kiepska, ale mogę znaleźć droższy, aktywny, za np 200zł.

Taki subwoofer od zestawu 2.1 ma w sobie już filtr dolnoprzepustowy?

Prawdopodobnie siłowo "wpycha" Pan w głośniki sygnał wyjściowy zamiast wejściowego. Tylko że oba sygnały mają swoją inną charakterystykę natężeniową i inną rezystancję. 

Rozumiem i kibicuję zatem. Niestety moja wiedza elektroniczna jest bardzo ograniczona, także będzie potrzebna pomoc innych forumowiczów, lub nawet szukanie jej na innych forach. Na pewno nie będzie łatwo, za to bardzo ambitnie.

41 minut temu, Mocarny napisał:

A opcja z rozgałęźnikiem jack

Można spróbować, ale odbędzie się to kosztem siły sygnału. Być może głośniki - z racji aktywności - sobie poradzą. 

53 minuty temu, Mocarny napisał:

Taki subwoofer od zestawu 2.1 ma w sobie już filtr dolnoprzepustowy?

Zależy od konstrukcji. Filtr to modyfikator dźwięku, a w większości tanich subów jedyne co można zmodyfikować, to poziom ogólnego natężenia dźwięku, a więc sterowanie sekcją aktywną. Filtr dolnoprzepustowy raczej spotykany jest w droższych modelach, a przynajmniej taki którym można regulować częstotliwość odcięcia.

Kiedyś, będąc w posiadaniu zestaw Logitech z506 podłączyłem go pod płytę główną za sprawą dwóch takich urządzeń:

rozgaleznik-jack-3-5mm-gniazdo-x2-jack-3

Wpinasz jedno w drugie a potem takiego kikuta do kompa i działa :D Ale musiałem mieć 3 wyjścia jack - na głośnik centralny, przód,tył.

9 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

lub nawet szukanie jej na innych forach.

@Mocarnyforum elektroda. Jest to ogólne forum, jednakże jest cały dział przeznaczony DIY, a w tym DIY audio się znajduje. Kiedyś przeglądałem, to można dziesiątki projektów DIY audio naliczyć. Więc jak szukać pewnej pomocy, to chyba warto uderzyć najpierw tam. Może kogoś się znajdzie kto pomoże.

10 godzin temu, Mocarny napisał:

Bo jeśli tak, to mogę tylko znaleźć lepszy subwoofer jakiś od zestawu 2.1 (bo ten zestaw Trust za 100zł to taki raczej niezbyt)

Ciężko oczekiwać, by zestaw 2.1 za 100 zł jakkolwiek zagrał.

Ewentualnie jest opcja, aby szukać subwoofera aktywnego, ale wireless, by prawie pozbyć się kabli, no i problemu jak podłączyć taki sub. 

10 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

Prawdopodobnie siłowo "wpycha" Pan w głośniki sygnał wyjściowy zamiast wejściowego. Tylko że oba sygnały mają swoją inną charakterystykę natężeniową i inną rezystancję. 

Dzisiaj sprawdzę czy dźwięk jest inny z subwoofera po podpięciu go tak jak ja, przez 2x RCA, a czy inny po podłączeniu go bezpośrednio przez gniazdo jack do laptopa.

10 godzin temu, Mocarny napisał:

A opcja z rozgałęźnikiem jack

Można spróbować, ale odbędzie się to kosztem siły sygnału. Być może głośniki - z racji aktywności - sobie poradzą. 

A siła sygnału to tylko głośność, tak? Czy jakość też na tym ucierpi, niezależnie od stopnia głośności?

I to jest dla mnie najważniejsze, czy po takiej modyfikacji dźwięk z Edifierów będzie ten sam. Bo jeśli tak, to mogę próbować budować DIY subwoofer i podłączać tak. Ale jeśli Edifiery z jakiegoś powodu będą wtedy grały gorzej, to nie warto. Nie słucham muzyki głośno, raczej nigdy nie wykorzystam tych 66W.

Zależy od konstrukcji. Filtr to modyfikator dźwięku, a w większości tanich subów jedyne co można zmodyfikować, to poziom ogólnego natężenia dźwięku, a więc sterowanie sekcją aktywną. Filtr dolnoprzepustowy raczej spotykany jest w droższych modelach, a przynajmniej taki którym można regulować częstotliwość odcięcia.

No w moim można regulować jedynie bas. Ale w podlinkowanym przez LoCzekk zestawie też subwoofer nie ma takiego filtra chyba, bo nie ma pokrętła do regulacji częstotliwości. A w takim razie oznacza to, że subwoofer "dostaje" cały dźwięk? To chyba niedobrze dla jakości. Ale nawet jeśli nie ma tam takiego filtra, to mogę rozebrać głośnik, kupić filtr z pierwszego posta, wpiąć go w obwód i zasilacz i już.

26 minut temu, Nehero napisał:

@Mocarnyforum elektroda. Jest to ogólne forum, jednakże jest cały dział przeznaczony DIY, a w tym DIY audio się znajduje.

Dzięki, zajrzę tam na pewno, dam też znać na pewno tutaj co wykombinowałem ;)

26 minut temu, Nehero napisał:

Ewentualnie jest opcja, aby szukać subwoofera aktywnego, ale wireless, by prawie pozbyć się kabli, no i problemu jak podłączyć taki sub. 

Hmm, a ty wiesz, że mam też taki w domu od nieużywanego zestawu 2.1? :D To też popróbuję w takim razie, ten zestaw był za ponad 300zł, więc i subwoofer powinien być lepszy od tego za 100...

1 godzinę temu, LoCzekk napisał:

Wpinasz jedno w drugie a potem takiego kikuta do kompa i działa :D Ale musiałem mieć 3 wyjścia jack - na głośnik centralny, przód,tył.

I komputer "rozróżniał" gdzie jest przód i tył zestawu 5.1?

A więc jeśli takie rozwiązanie jak LoCzekk zrobił nie wpływa na Edifiery, to pójdę w tym kierunku i znajdę coś na osobny jack do podłączenia.

Edited by Mocarny

9 minut temu, Mocarny napisał:

I komputer "rozróżniał" gdzie jest przód i tył zestawu 5.1?

Od tego masz odpowiednio podpisane gniazda, które jest od którego głośnika i tak rozróżnia.

A więc zrobiłem kilka testów i:

Podłączenie subwoofera przez głośniki, tzn. 2xRCA, tak jak wspominałem, działa, ale subwoofer gra cicho. Nie zauważyłem, żeby głośniki grały inaczej.

Podłączenie przez rozgałęźnik jack było dużo lepsze, nie zauważyłem żadnych zmian w dźwięku z moich Edifierów. W pewnym momencie wkładania wtyczki jack od subwoofera słychać, że Edifiery grają ciszej i gorzej, ale po całkowitym włożeniu wtyczki się poprawia i grają normalnie. Ale subwoofer grał okropnie, strasznie pierdział, wszystko latało, a jak ustawiłem mniej basu, to prawie nie było go słychać. Poza tym zagłuszał mi Edifiery, stwierdziłem, że grają i tak już bardzo dobrze, więc ten subwoofer nie będzie im potrzebny. Zostaje budowa swojego (ale nie wiem czy warto, skoro już lubię obecny poziom basu) albo kupno jakiegoś dobrego subwoofera aktywnego i podłączenie go przez rozgałęźnik jack. Znalazłem ten (najtańszy nowy jaki był):

https://www.morele.net/subwoofer-voice-kraft-subwoofer-aktywny-voice-kraft-vk-7820-black-6382425/?gclid=CjwKCAiA3abwBRBqEiwAKwICA-rYyiCq6OtIlcUS74iaplTdt20mLD8lc0l_HYunw9q7YDE2QRw1qxoC1u8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Co już jest trochę nie w temacie, ale...czy to dobra firma, ktoś miał, czy ogólnie warto za te pieniądze?

Laptop firmy DM. Zintegrowana karta dźwiękowa jest kompatybilna z programem Sound Blaster, który trochę "ulepsza" dźwięk.

To moze zewnętrzna karta 5.1 na USB. Wtedy mozesz podłączyć subwoofer. Ale nie wiem czy to ma sens jakościowy. 

Zestawu 5.1 w życiu nie będę miał, więc taka karta by była tylko do subwoofera. No i przyznam, że lubię ten ulepszony dźwięk z laptopa. Co prawda nie zasmakowałem nigdy żadnego DACa, ale ten mi się podoba :)

Wytłumaczcie mi proszę, dlaczego mówicie o karcie 5.1, żeby podłączyć subwoofer, skoro mogę to zrobić przez taki właśnie rozgałęźnik jack? Czyli jednak takie podłączenie przez jack coś mi zmieni w dźwięku? Dlaczego to na kartę 5.1 będzie lepsze?

1. Karta realizuje filtrację dolnoprzepustową na kanale subwoofer.  
2. Subwoofer ma wtyk monofoniczny czy stereofoniczny . Bo jak mono to  jest ryzyko ze zwiera Ci kanały. I masz w głośnikach tez mono. 

Aaa, czyli w karcie mam już ten filtr? Ale to jak kupię lepszy subwoofer np. ten VK za 400 zł, to on już ma w sobie ten filtr, to na to samo wychodzi.

Nie zwiera mi wtyków, do pewnego momentu wkładania wtyczki rzeczywiście dźwięk jest cichszy i wydaje mi się, że mono, ale po całkowitym włożeniu jacka już wszystko wraca do normy.

Hmm czyli póki co karta niepotrzebna, jeśli subwoofer ma filtr. A rozgałęźnik jak będę brał to jakiś lepszy od tego za 4 zł, widziałem Hama za 20zł, wydaje się ok.