Jump to content

Ktora karte wybrac ?

Recommended Posts

Witam

przez prawie 2 lata bylem posiadaczem Soundblaster Omni 5.1 - niestety kilka miesiecy temu bylem zmuszony ja sprzedac, poniewaz potrzebowalem pilnie gotowki, od tego czasu siedze na integrze, jednak caly czas mi czegos brakuje i to mocno, dziwek jest tragiczny i mega cichy (mikrofon rowniez) ...  Aktualnie rozgladam sie za kartami ale mam dylemat pomiedzy niektorymi modelami, ktory bedzie najlepszy - na szybko dodam ze jestem posiadaczem sluchawek oraz mikrofonu - na glosnikach totalnie mi nie zalezy wiec karta moze nie miec nawet dla nich wejsc :)  

czego oczekuje - przynajmniej tak dobrego i GLOSNEGO dzwieku jaki oferowal mi sb omni, aktualnie na 100% volume w AIMP nie mam nawet polowy tego co wczesniej uzyskiwalem przy 5% volume.. brzmi ciekawie co ? ;P 

kwota to ~150-200 pln (musi byc zewnetrzna) - myslalem nad Asus xonar U5 oraz Audiotrak Maya U5 - co myslicie ?  slyszalem ze maya ma lepszy wzmacniacz sluchawkowy (chyba wlasnie od tego zalezy wieksza glosnosc(?) [nie wiem, nie znam sie]) a z drugiej strony czytalem tez opinie typu 'maya to zewnetrzna integra..'   jak to wyglada ?  ktora z tych 2 mialbym wybrac ? moze jakis inny model ? czekam na propozycje - byle jak wyzej - sluchawki + mikrofon

Witam,

Niestety, ale zapowiada się, że Omni będzie na tle obu lepszym wyborem, zwłaszcza ponad U5, która faktycznie pełni rolę najczęściej rozszerzenia zintegrowanego układu w sytuacji, gdy ten albo ulegnie uszkodzeniu, albo wymagane jest analogowe wyprowadzenie wyjść wielokanałowych.

Pozdrawiam.

ahhh szkoda, az tak Omni ma dobry srodek ? a jak Pan ocenia Maye u5  (opisal Pan u5 ale i asus i maya ma taka nazwe :D ) ?

rozumiem ze do 200 pln nie znajde zadnej godnej alternatywy ? 

Edited by jWn

Przede wszystkim wychodzę tu z Pana pozytywnych doświadczeń z tą kartą. Jeśli sprzęt się Panu podobał, być może warto nabyć go jeszcze raz, choć wiele zależy tu od Pana preferencji i posiadanego sprzętu. Omni jak na swoją cenę gra naprawdę bardzo dobrze, choć słychać że bardziej naciska na skraje pasma, podkręcając nieznacznie soprany i bas. Z kolei Pan raczy pisać w swoim poście o środku pasma. Jeśli to właśnie na nim chce Pan skupić punkt ciężkości w brzmieniu docelowym, to akurat dobry środek pasma uzyska Pan w S.M.S.L-u M2. Z tym że to koszt 280 zł i brak mikrofonu oraz wyjść wielokanałowych, które obecne są w Omni. Sprzęt zrobił jednak na mnie całkiem pozytywne wrażenie właśnie przez angaż średnicą. Omni robi z kolei robotę skrajami, stawiając na efektowność. 

Faktycznie niefortunnie napisałem. Z U5 miałem na myśli właśnie Mayę. Xonar U5 z kolei tak jak wszystkie Xonary cierpi obecnie na problemy ze sterownikami, zwłaszcza pod Windows 10. Prawdopodobnie zmuszony byłyby Pan do korzystania tak jak ja z alternatywnych sterowników UniXonar (posiadam model Essence STX w jednej ze swoich stacji roboczych). 

Rozumiem :) przedewszystkim dziekuje za szersza odpowiedz, prawde mowiac tez mialem kiedys wrazenie ze Omni jak za cene tych 200+ pln jest swietna karta (a kupilem ja nawet nie zaglebiajac sie w temat, widzialem tylko dobre pasma i impedencje) i dziwilem sie dlaczego audiofanatyk jej nie zawarl w 'polecanych' tymbardziej ze ma wejscia mic itd itd...  z samej Omni tak jak Pan wspomnial bylem mega zadowolony, po prostu bralem poprawke na to ze jest to karta komercyjna jezeli tak mozna powiedziec, Creative itd, zaden sprzet profesjonalny i liczylem ze ma swojego odpowiednika w podobnej/mniejszej cenie wlasnie typu maya U5 czy inny... 

Niestety myslalem juz nawet nad FiiO E10K Olympus2 (chyba dobrze napisalem) bo byl ponizej 200 pln uzywany ale brak wejscia mic totalnie mi nie odpowiada :/ 

EDIT: mysle ze jednak doroslem do decyzji DAC'a bez wejscia sluchawkowego, jest cos w kwocie do 200 pln czym moglbym sie kierowac ? moze byc oczywiscie uzywany, poszperam w necie :) Ogladalem tego S.M.S.L, o ktorym Pan pisal, mysle ze moglbym sie nim zainteresowac, sa jeszcze jakies alternatywy ? Patrzylem na FiiO Kilimanjaro ale on jest chyba bateryjny, ja potrzebuje tylko do PC/laptopa na stale, wiec nie musi byc mobilny/na zasilaniu bateryjnym (oczywiscie tamten Olympus2 o ktorym pisalem wyzej juz sprzedany ;p)   swoja droga zwrocilem rowniez uwage na Soundblaster x-fi surround 5.1 pro troszke tanszy - mysli Pan ze ta sama polka i srodek czy gorszy od Omni?)

Podsumowujac, mimo wszystko Xonar U5 prezentuje sie lepiej niz Maya U5 tak ? rozumiem ze sterowniki o ktorych Pan pisal (tez czytalem ze sa problemy pod 10'tke) sa w pelni kompatybilne i oferuja to samo co oficjalna paczka czy jednak roznia sie ? na korzysc/niekorzysc ?   i takie 'prostackie' pytanie - Xonar zagra tak mocno i glosno jak Omni czy to ciagle nizsza polka jest ? (pomimo lepszych pasm, choc pewnie to nie ma az takiego wplywu?) 

Pozdrawiam

PS. Na prawde, Realtek ALC1150 jest masakryczna integra, nie wiem jak mogli to nazwac high-endem integry, dzwiek jest cichy bez zadnego podbicia, a z tego co wiem Realtek wlasnie uznal to za ostatni model i tylko ten aktualnie pakuje do wszystkich plyt - jestem posiadaczem MSI Z97 gaming 5 i moja poprzednia plyta Gigabyte'u UD3 (dokladnie nie pamietam modelu) z przed uwaga - 7 lat miala duzo lepsza integre, takze od realteka niz to co oferuja nam dzisiaj i narazie na najblizsze lata... 

Edited by jWn

Proszę uprzejmie,

Ona przyznam bardzo mi przypomina starego poczciwego X-Fi Gamera na Cirrusie i Wolfsonie. Prawdopodobnie karcie tej nie pomaga panująca u nas moda na negowanie i krytykowanie tego producenta jakoby z definicji, ale recenzja będzie na jej temat na blogu raczej pozytywna. Owszem nie jest to sprzęt w żaden sposób profesjonalny, ale na taki musiałby Pan wydać min. 1000 zł, jak nie lepiej i szukać sprzętu u ESI, RME czy Mariana. Z bardziej konsumenckiego grona pozostają się STXy i SC808.

Mikrofon zawsze można podłączyć do układu zintegrowanego na płycie i z powodzeniem wykorzystywać go tylko w celu nagrywania, zaś osobnego DACa jako sprzętu do odtwarzania. Wszystkie pozycje polecane wraz z alternatywami znajdzie Pan w Polecanych: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

Kilimanjaro jest tylko wzmacniaczem przenośnym. Nie ma w sobie DACa. X-Fi Surround nie testowałem, ale z tego co słyszałem raczej nadal dawałbym pierwszeństwo Omni.

Tak, Xonar jakościowo jest lepszy, ale cierpi przez kwestie związane ze sterownikami. Dlatego przyznam lubię m.in. Omni czy E5, bo sprzęt może pracować kompletnie bez sterowników. Głośności nie jestem w stanie Panu ustalić. Wszystko zależy od wymagań słuchawek i własności mocowych samego sprzętu. Tuszę, że będzie to bardzo zbliżony poziom, jeśli tylko żaden z producentów nie zastosował na pokładzie słabszych względem siebie układów stopnia wyjściowego. Dawno nie instalowałem już oryginalnych sterowników, ale z tego co pamiętam z STX'a jest to praktycznie ta sama funkcjonalnie paczka. 

Pozdrawiam.

No i o taka odpowiedz mi chodzilo :)

Skusilem sie na S.M.S.L M2'czke, znalalzlem po promocyjnej cenie na OLX'ie wiec juz niedlugo trafi do moich raczek :) nie moge sie doczekac

Co do tego mikrofonu i integry - jestem juz 3'cim wlascicielem zalmana zm-mic1'ki ktory badzo zawsze dobrze mi sluzyl, dopoki bylem posiadaczem omni hehe, od czasu kiedy przepialem sie  na integre jest mega problem, nie to ze mikrofon jest do dupy bo wszyscy wiemy ze to nie prawda - a mimo to jak robie self record/self test gdybym nie znal  mozliwosci mikrofonu na osobnej karcie - wzialbym go i wyrzucil do smietnika (dzwiek jet cichy, nie ma balansu, sam dostaje boosta, po chwili opada, niestabilny shit ;d, a ust sprawdzone itp itd),  nie rozumiem na prawde :/ albo MSI z97 gaming 5tka jest strasznie wadliwa plyta jezeli chodzi o ALC1150 albo tak jak pisalem w poprzednim poscie calkowicie ALC1150  tragedia.

Pomyslalem ze najlepszym rozwiazaniem bedzie kupno S.M.S.L M2'czki i wtedy ew bede celowal w mikrofon na USB, powinno byc to dobrym kompromisem :) 

Pozostaje trzymać kciuki, że sprzęt przypadnie Panu do gustu.

Jedyny układ Realteka, który jako tako grał na moje uszy w miarę dobrze, to ALC269. Tak, M2 + mikrofon na USB będzie dobrym wyjściem. Osobiście np. wykorzystuję od kilku lat mikrofon z kamerki Microsoft LiveCam na USB i jeszcze żaden rozmówca z TeamSpeak'a nie miał ze mną problemów. W razie czego godne rozważenia pozycje znajdzie Pan w Polecanych mikrofonach: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-mikrofony-do-pc-i-malego-studia/

Polecane opracowałem w ten weekend specjalnie na potrzebę zapytań o mikrofony. Jako że teraz są wakacje, a więc sezon gamingowy, sporo osób pyta o taki sprzęt ze względu na potrzebę dobrej komunikacji w grach. 

tak, juz przelecialem calego bloga i wiem co nie co hehe

btw po podlaczeniu M2'ki bede mogl smialo wyrzucic stery od realteka i najlepiej zablokowac urzadzenie w bios'ie prawda ? M2'ka bedzie dzialac jako niezalezne urzadzenie tak jak mialo to miejsce w przypadku Omni, czy sie myle ?

sa jakies sterowniki potrzebne, albo panel do zainstalowania ? pytam poniewaz oficjalna strona producena jest offline od kilku dni i chyba juz nie wstanie :D