Jump to content

Zestaw słuchawkowy, ciepły, pełny bas - 3000 PLN

Recommended Posts

Cześć, przepraszam za drugi post w krótkim czasie - po rodzaju odpowiedzi zdałem sobie sprawę że zupełnie od złej strony zadałem pytanie. Poczytałem trochę więcej na forum i przeglądałem recenzje, mam nadzieję że tym razem pójdzie mi lepiej. Do rzeczy:

Budżet: ok 3000 PLN
Miejsce użytkowania: Tylko w domu, nie zależy mi kompletnie ani na mobilności ani na izolacji otoczenia.
Typ słuchawek: Na pewno nauszne - czy otwarte/zamknięte tutaj chyba nie mam preferencji. Jedyne co to zależy mi na wygodzie - słuchawek będę używał podczas pracy, po kilka godzin dziennie. Tutaj po wstępnych poszukiwaniach skłaniałem się bardziej w stronę konstrukcji otwartych, ze względu na większe możliwości wentylacyjne natomiast nigdy nie używałem dłużej takich słuchawek, nie mam pojęcia czy przypasuje mi ich brzmienie.
Ze względu na wygodę użytkowania (duża waga) odrzucałem też słuchawki planarne. Raczej trzymałbym się dynamicznych.

Dźwięk: Słuchawki będą służyły głównie do słuchania muzyki, rozrywkowo. Głównie muzyka typu pop/jazz/r&b. Z tego co wyczytałem to szukam raczej czegoś ciepłobasowego, muzykalnego. Szukam zestawu który będzie w stanie zagrać niskim basem, oraz żeby bas był przestrzenny, głęboki. Jednocześnie chciałbym żeby wokale nie były odsunięte ani przykryte.
Źródło: Samą muzykę odtwarzam z Tidala a źródło będę dobierał jakieś pod słuchawki. Tak jak wspominałem nie potrzebuje mobilności ale nie chciałbym też wielkiego kloca na biurko. Tak jak przeglądałem to coś w stylu Aune s6 lub Schiit stack byłoby ok. 

Co brałem pod uwagę do tej pory: 
Sennheiser HD650 - Udało mi się posłuchać ich chwilę w sklepie - podobało mi się ich brzmienie natomiast dalej zgłębiając się w recenzje doczytałem że te słuchawki mają problemy z dolnym pasmem. Przyjąłbym rekomendacje które zagrają na podobnym poziomie ale z większym zakresem basu.
Oprócz tego po samym czytaniu recenzji zainteresowały mnie:
Meze 99 Classics, Beyerdynamic dt1990, Fostex TH610, Audio-technica ATH-W1000Z. 

Te ostatnie chyba nie są typowo basowe ale zwróciły moją uwagę ze względu na wysoką pozycje w polecanych audiofanatyka a aktualnie można dostać je w promocyjnej cenie, prawie połowę taniej niż ta przedstawiana z rankingu. Może będę w stanie poświęcić trochę "basowości" dla ogólnej poprawy jakości dźwięku.

Prosiłbym o podpowiedź czy w ogóle w dobrym kierunku szukam? Oczywiście przed zakupem planuje przetestować zestaw ale chciałbym się upewnić czy to modele których szukam.

@Nehero Czytając recenzje Audeze to opisywany dźwięk faktycznie mógłby być idealny ale no muszę mieć coś lekkiego na głowie jednak. Nie chciałbym robić przerwy co godzinę.
Audioquest Nightowl udało mi się przetstować też  w połączeniu z Dragonfly red - wygoda ekstra ale trochę brakło mi basu tam. Czytałem też dużo skrajnych opinii na ich temat, między innymi to że grają bardzo nierówno tzn bardzo różnie w zależności od utworu - trochę mnie wystraszyło to bo raczej nie będę miał możliwości na długie testy żeby faktycznie stwierdzić czy mi odpowiadają.

Edited by vrael560
8 minut temu, Nehero napisał:

Audioquest Nighthawk

👍

31 minut temu, vrael560 napisał:

Udało mi się posłuchać ich chwilę w sklepie - podobało mi się ich brzmienie natomiast dalej zgłębiając się w recenzje doczytałem że te słuchawki mają problemy z dolnym pasmem

Nie wiedziałem, że czyjeś recenzje i opisy liczą się bardziej niż własne odsłuchy. Z reguły jest kompletnie na odwrót.

33 minuty temu, vrael560 napisał:

Ze względu na wygodę użytkowania (duża waga) odrzucałem też słuchawki planarne.

Akurat LCD-X z nowych rewizji powinny się sprawdzić najlepiej. A jeśli nie, to najwygodniejsze i mieszczące się w kryteriach powinny być LCD-GX. Sundar nie polecę, bo jakościowo odstają. 

35 minut temu, vrael560 napisał:

Raczej trzymałbym się dynamicznych.

K270 Studio, ale tam również potrafią być problemy z wygodą. Stąd AQ NH wydają się najlepszą opcją.

• Like 1
1 minutę temu, Jakub Łopatko napisał:

Nie wiedziałem, że czyjeś recenzje i opisy liczą się bardziej niż własne odsłuchy. Z reguły jest kompletnie na odwrót.

Panie Jakubie oczywiście ostateczną decyzję podejmę na podstawie własnego słuchu, jednak moje doświadczenia w odsłuchach jest bardzo niewielkie i to były jedne z nielicznych słuchawek premium które miałem okazje posłuchać. Chciałbym zdać się tutaj na opinie ludzie którzy testowali dużo więcej modeli i będą w stanie podpowiedzieć słuchawki które są uważane za bardziej basowe żebym mógł dalej osobiście porównać co mi bardziej odpowiada.

• Approved 1

@vrael560 Jak muzyka na to pozwala, to Audioquesty potrafią łupnąć basem. Ale tu też spore znaczenie ma źródło w kreowaniu basu. Choć to raczej mówię na podstawie Nightowl, bo Hawków nie słuchałem Choć dalej to nie jest bas znany mi chociażby z LCD3, ale tak potężny bas będzie ciężko pobić.

Moja propozycja to to Stax SRS - 3100 ( SR-L300 + SRM-252S ) .

Cennikowo nowy zestaw to 4200 zł ale jest teraz na Allegro SRM-252S za 1100 zł i do tego nie z zasilaczem

impulsowym tylko liniowym .Słuchawki same to 2100 ale do wyrwania pewnie poniżej 2kzł .

Za 3 tysie masz kompletny zestaw ,porządne żródło i gra ,że hej a w razie czego zasilasz energizer

baterią i masz mobilne.

Dynamiki wcale nie mają wbrew pozorom jakiegoś gigantycznego basu jak ich porządnie nie zasilisz,

(inaczej buła na basie) a to niestety kosztuje .Do tego kable :do słuchawek,IC,zasilający do wzmaka ....

co generuje następne koszty .

W Staxach może nie ma takiego przytłaczającego basu ale jest szybki i zróżnicowany i jest go tyle

ile trzeba .Dzwięk jest otwarty i ciepły a nie jak w ciepłych dynamikach i planarach przymulony.

@vrael560 Ale odsłuch samodzielny zawsze determinuje zwycięzcę i to własnie do samodzielnych odsłuchów najczęściej sprowadza się problematyka wyboru. Wielokrotnie zdarzało mi się testować słuchawki krytykowane i opisywane jako niesłuchalne, albo przewspaniałe i przecudowne. A w rzeczywistości potem okazywało się, że było kompletnie na odwrót. SR-303 miały być najgorsze ze wszystkich Lambd, a zagrały najbardziej muzykalnie chyba po dziś dzień. K270 Studio miały być zamulone i byle jakie, a okazało się, że to jedyna alternatywa dla LCD-4z jaką znam z tych faktycznie tańszych i słuchawki, które niemal nikt po zakupie nie odsprzedaje dalej, chyba że z nudów i kombinatoryki. Przykładów można mnożyć. Ostatnio czytałem coś o kartonowym basie i plastikowej górze LCD-2, co było już kompletnie wyssaną z palca bzdurą. To więc właśnie odsłuch samodzielny ustanawia Pana doświadczenie i daje najsolidniejszy fundament do odróżnienia wypisywanych tu i ówdzie bredni od prawdy, nawet pisanej z subiektywnej perspektywy. 

Moim zdaniem HD650 to dobry model i warto mieć je na liście. Z tym że Nighthawk będą prawdopodobnie wygodniejsze. Sam osobiście wybrałbym 650-tki z tych dwóch par, jako że znam ich potencjał. Albo decydował na pół-dokanałowe LCD-i3, które grają również ciepło i przyjemnie, a z basem typowo planarnym i wysoką rozdzielczością. 

1 minutę temu, taurus napisał:

Moja propozycja to to Stax SRS - 3100 ( SR-L300 + SRM-252S ) .

Tylko że to kompletne przeciwieństwo HD650 i do tego z ubytkami na niskim basie, co jest charakterystyczne dla wszystkich konstrukcji tego producenta. Moje K1000 mają tą samą właściwość. SRS-3100 mają bezwład membrany do 10 Hz, a względny wzrost od 12,5 do 50 Hz. Moje K1000 mają natomiast więcej midbasu kosztem niższego basu, ale generalnie są z tego samego sortu i z tymi samymi problemami.

Aby nie było:

RFGwk3s.jpg

Jeśli chce Pan polemizować z faktami, to proszę porównać sobie SRS-3100 odsłuchowo z czymkolwiek co nigdy nie zostało skrytykowane za ubytki w niskim basie. A potem sprawdzić jak wyglądają pomiary. Na pokazanych wyżej pomiarach udowodniłem, że bas zaczyna się gwałtownie zwijać już od 50-70 Hz. Pomiar w pełni pokrywał się z odsłuchami i to odsłuchy były wykonywane jako pierwsze, pomiary jako ostatnie, aby celowo nie sugerować się jednym i drugim. A jeśli nadal mi Pan nie wierzy, to proszę sobie porozmawiać z kimkolwiek, kto zajmuje się akustyką, nawet kolumnową. 

Przypomnę tylko zachowanie niesławnego FOL z LCD-2:

Cn41yeh.jpg

Pisałem wprost o odcięciu basu. Tego po prostu nie da się nie usłyszeć. Plus SRS-3100 recenzowałem i słuchałem, samemu mając inną parę STAXów przez ponad 4 lata, jak również posiadam K1000 z tymi samymi wadami, potwierdzonymi przez setki innych opinii na ich temat. Naprawdę trudno jest mi więc tu zarzucać pomiarochwalstwo albo przejaskrawianie rzeczywistości, jak również nie ma żadnego powodu, abym podawał nieprawdziwe informacje, zwłaszcza na temat sprzętu który sam posiadam.

A ten model Fostex TH610, odpada ze względów wygody? Czy macie porównanie tych słuchawek z Sennheiser HD650? 

Myślę że mogę dać jeszcze szansę Nighthawkom, możecie tylko polecić jakieś źródło które poprawiłoby bas? Same słuchawki widziałem w cenie 1400 nowe, także na źródło mógłbym przeznaczyć jakieś 1500-2000 zł. 

@KiiT z tego co patrzę to znacznie przekracza budżet :/ 

• 2 weeks later...

@Nehero Wybrałem się do sklepu przetestować Nightowle + Dragonfly cobalt (Nighthawków niestety nie mieli wygrzanych). To co na pewno można o nich powiedzieć to że są faktycznie bardzo wygodne, nawet w wersji ze skórzanymi padami. Dźwiękowo jednak nie powaliły mnie. Jakiś czas temu kupiłem Beyerdynamici dt990 pro + Fiio e10k trochę w ramach eksperymentu i żeby osłuchać się ze słuchawkami lepszych kategorii. Nightowle wydały mi się dość podobne (?) a przynajmniej nie na tyle lepsze żeby przekonały mnie do dopłaty i sam cobalt podobnie, testowałem go też z Beyerdynamicami. 

W kolejnym sklepie udało mi się również przetestować Sennheisery HD600 i HD650 i to będzie chyba kierunek w którym pójdę. Oprócz tego zaproponowali mi Aune x1s pro jako upgrade do Fiio e10k i przypasował mi nawet z Beyerdynamicami. Na razie zdecydowałem się na zakup samego Aune a do słuchawek mam zamiar wrócić po nowym roku tylko tym razem zamówię do domu i posłucham ich dłużej i na spokojnie żeby ocenić. W sklepie już się trochę skołowałem i nie wiem czy dobrze te różnice pomiędzy HD650 a Beyerdynamicami zauważałem. 

Godzinę temu, vrael560 napisał:

@Nehero Wybrałem się do sklepu przetestować Nightowle + Dragonfly cobalt (Nighthawków niestety nie mieli wygrzanych). To co na pewno można o nich powiedzieć to że są faktycznie bardzo wygodne, nawet w wersji ze skórzanymi padami. Dźwiękowo jednak nie powaliły mnie. Jakiś czas temu kupiłem Beyerdynamici dt990 pro + Fiio e10k trochę w ramach eksperymentu i żeby osłuchać się ze słuchawkami lepszych kategorii. Nightowle wydały mi się dość podobne (?) a przynajmniej nie na tyle lepsze żeby przekonały mnie do dopłaty i sam cobalt podobnie, testowałem go też z Beyerdynamicami. 

W kolejnym sklepie udało mi się również przetestować Sennheisery HD600 i HD650 i to będzie chyba kierunek w którym pójdę. Oprócz tego zaproponowali mi Aune x1s pro jako upgrade do Fiio e10k i przypasował mi nawet z Beyerdynamicami. Na razie zdecydowałem się na zakup samego Aune a do słuchawek mam zamiar wrócić po nowym roku tylko tym razem zamówię do domu i posłucham ich dłużej i na spokojnie żeby ocenić. W sklepie już się trochę skołowałem i nie wiem czy dobrze te różnice pomiędzy HD650 a Beyerdynamicami zauważałem. 

Nightowl to nie słuchawki, które zrobią efekt wow i buzia w dół. Ja szczerze do tych słuchawek musiałem dojrzeć i je zrozumieć. Przez pierwsze tygodnie słuchałem po 1 max 2h i leciały w kąt, bo grały tragicznie. No ale muszą się wygrzać, jedni mówią 200h inni 300h. Dopiero potem zaczęły grać. Mają swój styl, na który ma spory wpływ, to co pod nie podepniemy.

Wiem jedno zbyt chude źródło i zbyt jasne o dziwo zabija te słuchawki. Same słuchawki mimo, że ciepłe to dosyć wyważone, nie ma tu dominacji, któregoś z pasm.

Przerobiłem Chorda Mojo, Fiio Q5 na AM3A, teraz na AM3D, z miedzianym kablem(fabrycznym) ze srebrnym i za każdy razem to nie  były minimalne czy znikome różnice, a dosyć spore, czasami nawet otrzymywałem może nie zupełnie inne słuchawki, ale  różnice były znaczące i nawet głuchy by usłyszał, że inaczej grają. A no i jeszcze grają inaczej na skórkach, a inaczej na welurach, tu zmiany są mniejsze, ale nadal są. Na welurach mam wrażenie, że dźwięk staje się taki hmmm dostojniejszy. Na skórkach bardziej agresywny, "niegrzeczny", choć muszę znów porównać pady na nowym AM3D.

Więc albo źródło Ci nie podeszło, albo w ogóle słuchawki. Bo tu źródło robi naprawdę spore zmiany, co prawda nie dostajemy innych słuchawek, lecz różnica między Chordem Mojo(ciepły) a Fiio Q5 z AM3A była kolosalna, między dociążonymi cieplejszymi słuchawkami, bardziej przybliżonymi z mniejszą sceną, choć czuć tu było większą głębię, bas który nie wybrzmiewał szybko i krótko, ale miał lekkie odbicie od podłoża, był pełniejszy, kontra o wiele jaśniejsze z lżejszym basem, szybszym i większą sceną i ukazujące więcej szczegółów. Dla mnie zupełnie inne granie na jednym i drugim.

U Cb z Cobaltem, kabel mógłbyć problemem, bo kabel niestety dociepla te słuchawki, co u nich jest okej, ale bez przesady, a Cobalt to chyba też cieplejsze urządzenie, tak mniemam przynajmniej.

Z recenzji @Jakub Łopatko "bardzo przyjemne, naturalne i rozdzielcze brzmienie o dużej płynności i organiczności" mogę spekulować, że to plus miedziany kabel mogło być przedobrzeniem lekkim. A słuchałem miedzi z Mojo, więc wiem, że przedobrzyć można u NO. Bo AQ NO są przyjemne, Cobalt przyjemny i kabel przyjemny. Do nich to minimum posrebrzana miedź, choć sam Cobalt sam w sobie do NO brzmi ciekawie, akurat NO  niedobrze brzmią jeśli się je wysterylizuje z przyjemności, więc lekka dawka takiej organiczności im nie zaszkodzi, ale nie można przedobrzyć.

Na ten moment u mnie Fiio Q5 wraz z AM3D stanowi takie połączenie właśnie Mojo plus AM3A, choć sam AM3D jest neutralny, a DAC fiio q5 właśnie naturalny i przyjemny w odbiorze, to całościowo mam w miarę wyważone brzmienie, zarówno z dawką przyjemności i naturalności, lecz nie zapominając o scenie i górze, która jest o wiele lepsza niż była na AM3A(gdzie tutaj była ciut zbyt ostra)

Dlatego wiem, że NO są dosyć mocno podatne na zmiany źródłowe i ukazują to od pierwszego dźwięku. Dlatego zapewne jak wiele innych słuchawek, nie da się ich ocenić w 100% według swoich wymagań bez posłuchania ich przez parę dni i najlepiej na kilku źródłach. A jedynie można wykluczyć, jeśli jest to zupełnie nie ten kierunek niż byśmy chcieli.

PS. Przyznam, że NO doceniłem je tak naprawdę na 95% dopiero gdzieś po pół roku, a po otrzymaniu AM3D doceniłem je ponownie, bo teraz są chyba najbliżej tego co bym chciał, więc możliwe, że to zasługa neturalnego wymiennego wzmacniacza. A przez większość czasu słuchałem miedź plus Chord Mojo, grało to okej, fajnie, cool, no ale właśnie, było to fajne plumkanie, przyjemne i w sumie tyle, złe nie było, no ale własnie nie było takie jak mam teraz.

Co do padów to przyznam, że skórkowe są nawet ciut wygodniejsze, bo bardziej miękkie. Welurowe są minimalnie twardsze, choć za długo na nich i tak nie słuchałem, więc może nie uklepały się jak powinny.

Ja dopiero zaczynam przygody z lepszym sprzętem a to co opisujesz wygląda na dość duże kombinacje :D Jeszcze jestem na etapie żeby rozróżnić w ogóle czym jest ciepłe/zimne i jasne/ciemne granie i pozmieniać źródło między laptopem a DAC żeby zobaczyć jaką to różnice zrobi

• 5 weeks later...

Kontynuuje poszukiwania swojego brzmienia i miałbym jeszcze kilka pytań. 

- Czy jesteście w stanie doradzić coś odnośnie sposobu testowania słuchawek? Nie wiem czy dobrze do tego podchodzę i czy w ogóle zwracam uwagę tam gdzie powinienem. W domu mam aktualnie
słuchawki: Sennheisery HD650, Beyerdynamic dt990 pro, AKG 271 MKII plus kilka par jakiś losowych od telefonów i jakieś stare gamingowe.
wzmacniacz/dac: Aune x1s pro

Próbuję testować sobie różne kombinacje słuchawek/źródeł i zobaczyć jak słyszę, wnioski na razie mam takie:
Słyszę dużą różnicę w brzmieniu Beyerdynamic i Sennheiser vs cała reszta. Natomiast nie wiem czy słyszę różnice pomiędzy źródłami, np Sennheisery HD650 wpięte pod Aune X1S pro vs macbook albo tablet. Muzykę odtwarzam ze spotify/tidal. Czy był może na forum już jakiś wątek opisujący lepiej jak konkretny utwór może zmieniać się w zależności od słuchawek i źródła? Brakuje mi trochę wyobraźni jak ten sprzęt powinien wpływać na odtwarzaną muzykę. 
W salonie miałem również okazję przetestować Hifimanyy HE-400i i Sundary podłączone do Questyle CMA400i i zestawiałem je jeszcze z Sennheiserami HD650 - tutaj również nie byłem w stanie wychwycić różnic pomiędzy słuchawkami. Niestety nie miałem ze sobą Aune x1s pro także do porównania ale tak z pamięci sam Questyle również nie wniósł dużej zmiany. 
Oczywiście akceptuję fakt że mogę po prostu nie słyszeć tych różnic i zestaw Aune x1s pro + Sennheiser HD650 to będzie mój end gamowy zestaw. Póki co jednak jestem trochę na etapie eksploracji, chciałem poszukać w ogóle czym może być "lepsze brzmienie".

Co do samego brzmienia HD650 - brakuje mi chyba wciąż basu, może nie tyle ilości bo tej jest sporo, ale niskiego zejścia i głębi. Chciałbym również większej klarowności wokali, eksperymentowałem trochę z korektorami i zdecydowanie bardziej podobało mi się jak podbijałem sobie trochę górę - czyli finalnie to czego szukam to nie będą ciepłe słuchawki i bardziej grające na planie "v"? 

@Nehero @KiiT może sformułuję lepiej pytanie - Czy słuchawki grające niski i głęboki bas będą wykluczały granie przejrzystego i klarownego wokalu? Czy muszę wybierać jedno albo drugie?

Czy to będzie objaw tego "zamulenia" w HD650? O Audioquestach podobne są chyba opinie więc to nie będzie to czego szukam. Ewentualnie możecie polecić jakieś bardzo jasne źródła które faktycznie mogłyby wyprowadzić to zamulenie? Raczej potrzebuje czegoś skrajnie zimnego żeby w ogóle usłyszeć jak ten dźwięk może się zmienić.

15 minut temu, vrael560 napisał:

@Nehero @KiiT może sformułuję lepiej pytanie - Czy słuchawki grające niski i głęboki bas będą wykluczały granie przejrzystego i klarownego wokalu? Czy muszę wybierać jedno albo drugie?

Bardzo często to jest połączone. CZyli taki suwak na skali gdzie po jednej stronie jest głęboki, szybki bas z dobrą mikrodynamiką i kontrolą, po drugiej jest klarowna przestrzeń i przejrzysty wokal. Na FH5 jak się zmienia filtry to jest to wręcz modelowe.  Większy nacisk na dół jest kosztem przestrzeni, separacji źródeł i ich klarowności. 

Ale jak zmieniasz półkę cenową to obie te cechy startują od innych wartości bazowych, więc jest to akceptowalne.

W dniu 14.12.2019 o 22:26, taurus napisał:

Panie Jakubie zapytam przewrotnie ,kto słyszy w słuchawkach 10Hz oprócz Pana sprzętu pomiarowego ? :/

Taka uwaga z rodzaju "jak czytać wykresy". Wartość -3dB została przyjęta jako punkt odniesienia dlatego, że jest to dwukrotnie mniej, a percepcyjnie jest to taka różnica, która odczywamy jako brak, co najmniej niedosyt.  W świecie HiFi przyjęła się wartość 1-1.5 dB bo tyle dość spokojnie słyszymy jako różnicę - zaburzenie tonalne. 

Czyli patrząc na oś OY i na różnicę z przedziału 1-3dB widać, że pojawia się ona już w okolicach 50-70Hz w zależności który wykres analizujemy. To co się dzieje przy 10Hz ba przy 20Hz oznacza, że nie ma tam tego zakresu. Tym bardziej, że każdy element tory zaczyna wprowadzać swoją korektę in minus w  tym przedziale częstotliwości i to się dodaje.