Jump to content
Palpatine

Zakup roku 2019

Recommended Posts

Z racji faktu, ze zrobiłem sobie małe podsumowanie własnych zakupów i sprzedaży zabawek audio zachęcam do podzielenia się i wskazania najlepszego i najgorszego zakupu audio Anno Domini 2019. 
Ten rok był wyjątkowy w moim małym świecie audio. W styczniu ostatecznie zrezygnowałem z dużych stacjonarnych TORow na rzecz świata portable. Doszedłem do pułapu ok 10.000 zł za tor i nie znalazłem tam nic ciekawego, wiec zacząłem poznawać inne rejony naszego hobby. Decyzja ta się zbiegła ze sprzedadzą stacjonarnego PC wiec tak się jakoś fajnie wszystko poukładało.

Ale do meritum. Ten rok upłynął pod znakiem poszukiwania mojej sygnatury w iem. Bardzo szybko się okazało, ze nie jest ona taka sama jak w dużych słuchawkach nausznych. Zacząłem od Ikko Oh10, Flares Pro, IMR R1Z, Ikko Oh10 które mam do dzisiaj. Ze źródeł przetestowałem tylko Radsone ES100, Dragonfly Red i Cobalt.

Cel był prosty, uzyskać zadowalająca jakość dźwięku za niewielkie pieniądze. Niestety poniosłem kompletną porażkę, ponieważ bardzo szybko okazało się, ze chińszczyzna i garażowe produkty zawsze cierpią na jakaś mniejszą lub większą bolączkę. Co więcej moje obserwacje potwierdziły się gdy dzięki kolegom z forum na testy otrzymałem kilka par Etymotic oraz CA Andromedy. Te słuchawki pokazały niesamowitą jakość oraz kunszt inżynierów dźwięku. I gdyby nie fakt, ze te pierwsze maja specyficzną ergonomię, a drugie są absurdalnie drogie to pewnie już dawno któraś z tych par byłaby w moim posiadaniu. Sorki za przydługi wstęp, ale do rzeczy:

Najlepszy zakup 2019: Dragonfly Cobalt

Najgorszy zakup 2019: Radsone ES100

Edited by Palpatine
  • Like 2
  • Thanks 2

Dopiero rozpoczynam swoją przygodę, a ponieważ rozpoczynam ją razem z wami / forum - to na tą chwilę udało mi się uniknąć totalnie nieudanego zakupu (bo i samych zakupów nie było byt wiele).

Dlatego u mnie:

Najlepszy zakup 2019: AKG K270 Playback.

• Like 1
  • Approved 1

Temat świetny, tylko myślę, że warto by było jeszcze dodać po jednym zdaniu dlaczego akurat taki wybór.

Sam się niedawno zastanawiałem nad Radsonem i jestem ciekaw dlaczego Ci nie podeszły @Palpatine

Ten rok to była dla mnie raczej wyprzedaż więc dużo rzeczy nie przesłuchałem, ale żeby było w temacie:

Najlepszy zakup: Questyle Twelve - zupełnie moja preferencja, co bym nie podłączył gra tak jak lubię. Zapewne niedługo pojawi się recenzja @Jakub Łopatko, więc nie będę pisał o dźwięku bo nic lepszego nie napiszę.

Najgorszy zakup: Ibasso DC01 - chciałem coś taniego żeby mieć zawsze pod ręką, ale SQ porównywalne do tego z telefonu. Dedykowany chyba pod tanie chińskie doki.

• Like 1
  • Approved 1

U mnie podobna historia ale powody inne. Padł ostatecznie laser w moim ukochanym przerabianym a jakże Kenwood X9010, a trochę wcześniej  w czasie remontu po ponownym podłączeniu do sieci nie wstał DAC Sonic-Frontiers SFD1. Próbował go dzielnie zastapić Camrindge Audio, ale to nie ta klasa sprzętu. W międzyczasie zaczął przerywać selektor źródła we wzmacniaczu więc tylko końcówa mocy jest teraz w użyciu (wzmaczniacz czeka na mentalną decyzję czym go zastąpić).

Udałem się więc na AVS 2019 by zobaczyć co w trawie piszczy ale z nastawieniem, że chyba stacjonarny tor słuchawkowy na ten czas zestawie. Ipo wizycie na AVS2019 kupiłem Bursona Conductora 3, który mnie zaskoczył nie tylko świetną grą jako wzmacniacz słuchawkowy ale także bycie świetnym DAC i przedwzmacniaczem (co prawda wymusza na mnie decyzję na wymianę końcówki mocy na lampową) ale niech tam. I to jest mój najlepszy zakup w 2019.

Złych nie mialem.

Edited by KiiT
  • Like 1

Najlepszy zakup: Lucarto IA100PP Custom
Najdroższy w tym roku zakup, dający też chyba najwięcej frajdy i możliwości. Wzmacniacz prawdopodobnie kontrowersyjny, bo na innym forum wprost odmówiono mi możliwości pisania na jego temat. Brzmieniowo to taki "Aurium pod kolumny", super głębia, bardzo fajna rozdzielczość, bardzo dobra synergia z Q80, no i opcja dogrzewania mieszkania w zimie. 

Najgorszy zakup: Melodika MDC2400
Kable głośnikowe z miedzi mające w teorii działać lepiej niż Ultralinki Challenger II. Zagrały gorzej, były znacznie grubsze niż sądziłem i choć było to brzmienie przyjemne, to wciąż jednak dosyć pospolite, nawet jak na wykorzystywaną wtedy A-S201. Szybko zmienione na tańszą i lepszą alternatywę miedzianą od innego producenta. Mogą się podobać, ale w moim systemie to nie było po prostu to.

• Like 2

27 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Najlepszy zakup: Lucarto IA100PP Custom
 Wzmacniacz prawdopodobnie kontrowersyjny, bo na innym forum wprost odmówiono mi możliwości pisania na jego temat.

Dziwny jest ten świat. Swoją drogą ciekawi mnie jaka zmiana nie wizualna nastąpiła w tym egzemplarzu, mająca wpływ na brzmienie lub funkcjonalność ( mam wrażenie, że było coś o opcjach custom nie tylko wizualnych). 

Edited by KiiT

Paradoksalnie miało to swoje pozytywne konsekwencje, ponieważ przyspieszyło to tylko moją decyzję o wyłączeniu się z udziału i w ten sposób zaoszczędziłem trochę czasu. Ten czas poświęcam chociażby na pisanie tutaj, ale i np. na kable itd. Może po prostu tak miało być, także nie mam żalu. A wzmacniacz gra tak samo dobrze przed, jak i po :).

Złych zakupów jako tako nie miałem.

W tym roku trzy takie istotniejsze zrobiłem:
Audeo PFE 111, Fiio FA1, iBasso DX50.

Wszystko w dobrych dealach i dużo radochy daje. Niestety tipsy od Audeo pogubiłem, FA1 dopiero do mnie wraca, ostałem się z Chinolami tanimi, czekam na moje Fiio z utęsknieniem.

• Like 2

Moim najbardziej udanym zakupem audio w tym roku były Ve Zen lite, które są moim zdecydowanym daily na chwilę obecną. Małe, wygodne, pełna wentylacja czego chcieć więcej.

Kupiłem w tym roku również ER4PT i custom kabelek od JimmiegoDragona, ale jakoś tak nie za bardzo chce mi się ich używać ze względu na przepaść pomiędzy wygodą między nimi, a słuchawkami dousznymi. Od jakiegoś czasu mam zamiar wystawić je na sprzedaż, ale jakoś tak nie ma kiedy 😅

• Like 1

Najlepszy zakup: iFi IDSD Pro. Świetny dac grający całkowicie w moim guście - muzykalnie, analogowo, napakowany toną opcji przez co życie się nie nudzi. Sprawdza się zarówno w świecie stereo jak i na słuchawkach. Można skończyć. :) 

Najgorszy zakup: Okazał się nim zakup zbalansowanego kabla pod słuchawki T1/Magni/D8000, nie przez swój dźwięk tylko przez cała otoczkę - zagubienie paczki przez kuriera oraz konieczność ponownej wysyłki w celu jego poprawy.

• Like 1

Godzinę temu, KiiT napisał:

Swoją drogą ciekawi mnie jaka zmiana nie wizualna nastąpiła w tym egzemplarzu, mająca wpływ na brzmienie lub funkcjonalność ( mam wrażenie, że było coś o opcjach custom nie tylko wizualnych). 

Tak, mam w środku lepszą elektronikę, za którą specjalnie dopłacałem. Brzmienie ma przez to lepszą dynamikę i czystość, do tego stopnia że limitują mnie już tylko kolumny. Funkcjonalnie moja IA nie różni się natomiast niczym od standardowej wersji. Lampy również są te same.  Dopłacałem także do białych płytek PCB, ale to również można wpisać na poczet zmian wizualnych.

Najlepszy zakup (stacjonarny) - Zestaw Aune S6 i AKG K270 Studio, które zostaną ze mną na długo. 

(mobilny) Bezprzewodowe słuchawki QCY QS1. Nie są najlepsze, dużo im brakuje w kwestii użytych materiałów ale są śmiesznie tanie, mega wygodne, dobrze izoluja I do codziennego "orania" spisują się zaskakująco dobrze. Kwestie dźwiękowe do których mógłbym się przyczepić to brak zejścia na basie a tak to przyjemnie plumkają. 

Najgorszy: chyba takiego nie ma, chociaż mógłbym tutaj umieścić Sony WF-1000XM3 za to że kosztują dużo a oprócz ANC nie dają za dużo w zamian. Do tego chodzą teraz o 25-30 % mniej, więc chyba dobrze ze szybko je puściłem dalej. 

• Approved 2

29 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Tak, mam w środku lepszą elektronikę, za którą specjalnie dopłacałem. Brzmienie ma przez to lepszą dynamikę i czystość, do tego stopnia że limitują mnie już tylko kolumny.

Kondesnatory? Czy trafo?

Zakupy roku hmmm...  pozmieniałem na nowsze to samo co miałem w zeszłym roku + sporo fajnych lamp .

Rozczarowanie roku [nie mogę nazwać najgorszym zakupem bo to cenne doświadczenie i stracić nie straciłem] - Nordost Heimdall 2 zakupiony do Audeze Lcd3F [prod.po 2016]

Żeby było uczciwie to wrzucę swoje pierwsze i ostatnie spostrzeżenia jakie na bieżąco opisywałem koledze.

1.

,, Miałem jedną opcję - zakup za gotówkę + jedynie możliwość sprawdzenia czy sprawny.

Słucham na nim dzisiaj od 7.00 , porównanie z oppo?  hmmm... 

Oppo jest ciut cieplejsze i to by była jedyna jego przewaga.Chociaż jak tak słucham i słucham to niekoniecznie jest to całościowo przewagą.

Nordost - separacja,szerokość,holografia, wybrzmienia basu,talerzy,wszystko gładziutko bez popadania w skrajności.

Dzisiaj słucham tylko na tranzystorze bo nie chciałem aby wpływ na ocenę miał rodzaj lamp.''

2.

,,Pasować pasuje idealnie.Ale cena nowego to gruby żart.''

3.

,,Po chwilach uniesienia kablem H.2  ,przyszedł taki moment że posłuchałem FREE ,,Tons of Sobs'' i słyszę że gitara P.Kossoff'a gra coś nie bardzo.Następnie koncert Twelfth Night i to samo,to zacząłem słuchać Dave Brubeck ,,Take Five'' i zrobiłem dokładne porównania.

Wyszło mi że H.2 ma ciut lepszą scenę na szerokość,ale ciut,ciut,co do separacji i holografi to w nordost wydaje się że jest lepiej bo jest po prostu jaśniejszy ale jak się wsłuchałem w Oppo to stwierdziłem to mi wyszło że to faktycznie złudzenie wywołane tą jasnością H.2. i w Oppo wszystko gra pięknie.Ta kapka ciepła i nasycenia to jest dla mnie to czego potrzebują Lcd3.

Reasumując Nordost zrobił z Lcd 3 inne słuchawki,bardzo liniowe i bez dociążenia dżwięku i nasycenia na których mi tak zależy.''  ,,No i według mnie po pierwszych zachwytach ten kabel to ma takie właśnie bardziej studyjne przeznaczenie.''

Zaznaczam iż jest to tylko moja opinia i słuchałem wyłącznie w połączeniu z Lcd3.

• Like 1

Godzinę temu, Tommy66 napisał:

Reasumując Nordost zrobił z Lcd 3 inne słuchawki,bardzo liniowe i bez dociążenia dżwięku i nasycenia na których mi tak zależy.''  ,,No i według mnie po pierwszych zachwytach ten kabel to ma takie właśnie bardziej studyjne przeznaczenie.''

Zaznaczam iż jest to tylko moja opinia i słuchałem wyłącznie w połączeniu z Lcd3.

Ciekawe, że niedawno miałem klienta z LCD-3 i LCD-4 który pisał o H2 dokładnie to samo. Porównując go z AC3B stwierdził, że H2 odsyła i składa zamówienie u mnie. Właśnie tego samego mu brakowało - nie było tego wygaru, tej mocy, żywiołowości w dźwięku, choć H2 teoretycznie lepszy scenicznie i bardziej liniowy. 

Najlepsze zakupy 2018... Sprzętowo definitywnie TEAC i M3s, te dwa klocki to kupa radochy. :D

Jeśli zaś chodzi o muzykę, to generalnie wszystko - jak zawsze - jednak najbardziej zadowolony jestem z zakupu, nad którym zastanawiałem się już w połowie roku zeszłego - z albumu ze ścieżką dźwiękową z Land of the Lustrous. Tutaj nic nie będę pisać, po prostu zostawię to:

• Like 1

Moje 2 najlepsze zakupy tego roku to na pewno elektrostatyczne słuchawki Kaldas Research RR1 Conquest oraz iFi iTube2, który z nimi gra pomiędzy DACem a Staxowym ampem. ;)

Zamknięte dynamiki Kennerton Magister Pro też nieźle dają czadu, szczególnie dobrze się zgrywają ze smartfonem, czasem mam wrażenie, że lepiej niż z moich sprzętów stacjonarnych... Ale leżę wtedy w łóżku zrelaksowany więc może o to chodzi :D

Edited by pabloj
  • Like 1

Najlepszy zakup - HD600 i K712 na rowni. HD600 poniewaz je kocham i nigdy nie przestane, a K712 dlatego ze sa nie tylko swietna i uniwersalna para w swoim przedziale cenowym, ale rowniez za to, ze kupilem je paromiesieczne w idealnym stanie za pol ceny.

Najgorszy zakup - zdecydowanie Huawei P30 Pro. Ten telefon nie jest wart 3000 zl. Powiem wiecej - nawet 1000 zl bym za niego nie dal. P30P irytowal mnie do tego stopnia, ze po 2 godzinach uzywania wlozylem go spowrotem do pudelka i wystawilem na sprzedaz / wymiane.

W dniu 12.12.2019 o 09:19, Palpatine napisał:

Najgorszy zakup 2019: Radsone ES100

Nie lubiales jego brzmienia czy samej ideii stojacej za tym urzadzeniem? Bedac szczerym jestem fanem DACow bluetooth i szczegolnie Fiio BTR3, ktory pod wzgledem brzmienia bronii sie nie tylko samym pomyslem posiadania jednego zrodla stacjonarnego i przenosnego, ale rowniez brzmieniem, ktore moim zdaniem jest lepsze od dwoch najpopularniejszych przedstawicieli tej klasy cenowej - Blacka i E10k.

• Like 1

Mój najgorszy zakup czyli Radsone Es100 to duże rozczarowanie nie tylko dźwiękowe. Po pierwsze fatalna jakość materiałów, po drugie niska klasa brzmienia, kompletny brak synergii z moimi słuchawkami, po trzecie mimo zakupu przez internet sprzedający odmówił mi prawa zwrotu bo był to tzw. preorder o czym mnie nie poinformował.

Dzwiekowo kompletnie nie to, czego szukałem. Brak detalu i dynamiki, obcięte skraje pasm, ogólna niska jakość sq. Na plus baaaardzo dużo mocy.

• Sad 1
  • Upvote 1

Najlepszy to HD650. Miałem wcześniej HD202 i HD598.

Najgorszy to FX-AUDIO DAC-X7 z przerywającym sygnałem po USB. Dyskusyjny był też zakup Aune S6, bo niedługo późnej wyszła wersja PRO...

Najlepsze:

Diana Abyss , po sprzedaży LCD- XC ,szukałem czegoś nowego, z pomocą przyszedł Mirosław pożyczył mi swoje Diany , wyprawa z nimi do Top Hifi i porównywanie... I zostały u mnie , za muzykalność ,szczegółowość i całokształt :)

Rme adi 2 pro - lubię tego klocka , za multum opcji,  granie i wsparcie techniczne .

Nie wypalow brak , jedynie lekkie zaskoczenie po zakupie kabla Hybrid Forza , kabel faktycznie gral lepiej niż orginalny w lcd-xc w aspektach auiofilowskich , większą separacja i szerokość sceny... Ale tak jak u Tommy wyżej ,dochodzi lekka linowosc .

5 godzin temu, maszynista1987 napisał:

szerokość sceny... Ale tak jak u Tommy wyżej ,dochodzi lekka linowosc

Ale Tommy opisywał kompletnie inny kabel i na innych słuchawkach. Hybryda OCC ma nieco mniejszą szerokość od fabrycznego kabla i nie jest liniowa. Oczywiście to są zawsze subiektywne doznania, ale miałem w zasadzie identyczny kabel parę lat, testowany na wielu różnych modelach LCD, a także Kennertonach.

Nie wiem ,ale mi na LCD XC i Dianach dodaje szerszej sceny i lepszej separacji , kosztem muzykalności ( wprowadza lekka linniowosc)Coś za coś . Porównując do wypożyczonych kabli od Tommy , AS miedź dawał efekt grubszej kreski ( mega klimatyczny kabel ,na pewno kiedyś jeszcze u mnie zagości), kabel oppo lekko cieplejszy od forzy ,ale bardzo podobny  ( chociaż tu  mogła mieć wpływ przejściówka ). 

Najlepszy zakup:

1. 3 x Burson Supreme Sound V5 do karty Audio In Motion SC808.
Uzasadnienie:
Bardzo duże zmiany we wszystkich aspektach i dodatkowo zaskakujące elementy synergiczne z używanymi słuchawkami. Ogólnie niezbity dowód, że tego typu modowanie ma sens i nie jest li tylko wymysłem osób piszących recenzje.

2. Audioquest DragonFly Black.
Uzasadnienie:
Ciężko wycisnąć lepszy stosunek ceny do możliwości. Dla mnie kwintesencja rozsądku w świecie audio.

3. Burson Playmate + 4 x Burson V6 Vivid Dual.
Uzasadnienie:
Moje pierwsza poważna integra. Zachwyca mnie w połączeniu ze słuchawkami AudioQuest NightOwl.