Jump to content
Sign in to follow this  
k0zik

Słuchawki dla Asus XONAR Essence STX II

Recommended Posts

Witam,

Na początku chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów. Czytuje forum od dość dawna jednak dopiero teraz staję przed wyborem w którym potrzebuję waszych wskazówek :)

Jakiś czas temu kupiłem tanio kartę muzyczną do kompa (model w temacie) nie zdając sobie sprawy, że kupuję dość topowe urządzenie. Po prostu miało grać lepiej niż integra... i gra :)

Pod kartę na dzień dzisiejszy podłączone mam słuchawki Plantronics Rig 400 które zdecydowanie nie spełniają moich oczekiwań czy raczej... moje wymagania się zdecydowanie zwiększyły, przypadkiem trafiłem do serwisu z muzyką FLAC 16 bitów / 44,1 kHz.

W związku z tym chciałbym was prosić o pomoc.  Nie proszę was o wybór konkretnego modelu. Raczej od wskazanie jakich parametrów szukać, na jakie modele warto zwrócić uwagę, od których modeli zacząć poszukiwanie.

Poniżej postaram się przedstawić swoje oczekiwania

1. Budżet - okolice 1000 pln.

2. Rodzaj muzyki

- Wychowany na ciężkiej muzyce od kapel typu GNR czy Aerosmith poprzez grunge aż do ciężkich brzmień typu Pantera czy Sepultura.

Z wiekiem otwarty na resztę muzyki. Chętnie posłucham każdej muzyki dla samego zachwycenia się czystym dźwiękiem. Okazjonalnie lubię posłuchać jakiś nastrojowych kawałków.

Moje rozumienie jest takie, że ciężka muzyka to zlepek wszystkich dźwięków w jeden przyjemny hałas, muzyka POP czy elektroniczna to szansa na usłyszenie różnych dźwięków, instrumentów osobno.

Jeśli się mylę, chętnie odkryję brzmienie starych ciężkich kapel na nowo :)

Należy pamiętać, że stare płyty w większości nie są zremasterowane i sama ich jakoś wydaje mi się nie być tak dobrze techniczne nagrana jak dzisiejsze albumy.  Fajnie byłoby ale słuchawki potrafiły zatrzeć różnicę lat.

- Słuchawki będą mi również służyć do oglądania filmów i grania. Super gdyby działał wtedy dźwięk przestrzenny, ale nie to jest priorytetem.

3. Muzyki będę słuchał w 98% w domu, wieczorami przy kompie, gdy wszyscy domownicy pójdą spać i będę miał czas dla siebie. 

Mogą być więc otwarte lub pół otwarte, w pokoju jestem sam i nikomu nie przeszkadzam.

4. Preferowana tonalność

Od zawsze ustawiałem korektor na V ale należy wziąć pod uwagę, że nigdy nie słuchałem muzyki na dobrym sprzęcie. Bass zawsze dudnił i w zasadzie przytłaczał wszystko.

Nienawidzę za to gdy basu jest bardzo mało lub go w ogóle nie słyszę. Kaleczy mi uszy taki stricte metaliczny dźwięk.

Na aktualnych słuchawkach słucham muzyki w ustawieni soft-rock... jest to takie trochę spłaszczone V.

Bardzo podoba mi się bass który nie jest taki mocny, ciemny i rozlazły tylko taki sprężysty, krótki bez żadnych zniekształceń. Taki bass odkryłem dość niedawno i może głupio to zabrzmi, ale kojarzy mi się z dźwiękiem z wyższej półki. Natomiast nie może to być taki "prawdziwy"bas, że tak powiem gitary basowej, który jest taki jaki też taki trochę metaliczny.

Co do góry to chciałbym aby była bardzo wyraźna. Aby cała ta metaliczność nie zlewała się w jeden kaleczący gwizd.

5. Źródło dźwięku

Jak wspominałem, będę słuchał muzyki za pomocą Asus XONAR Essence STX II i muzyki w jakości FLAC 16 bitów / 44,1 kHz.

W ustawieniach karty muzycznej korzystam z dźwięku przestrzennego. Polega on na tym, że nie czuję jakbym słuchał muzyki na słuchawkach a raczej w bliskiej obecności głośników.

Łapię się na tym, że przez chwilę mam ochotę sprawdzić, czy aby na pewno słucham na słuchawkach :)

6. Ergonomia

Zakładam, że w zasadzie każde rozwiązanie będzie ok. Z reguły spędzam przy kompie około 2 - 3 godzin.

Raczej preferowałbym jakieś materiałowe wykończenie zamiast skór. 

7. Inne

Lubię też posłuchać czasem muzyki na prawdę bardzo głośno. Aktualne słuchawki nie są tak głośne jak bym czasem chciał.

Atutem byłaby możliwość podpięcia ich po bluetooth do telefonu ale równie dobrze może nie być takiej opcji. Niezmiernie rzadko zdarza mi się podróżować gdzie mógłbym jechać w słuchawkach.

Bardzo będę wdzięczny za pomoc w rozpoczęciu poszukiwań słuchawek. Jakich parametrów szukać, od jakich słuchawek zacząć słuchać, porównywać?

Pozdrawiam :)

Edited by k0zik

W dniu 8.11.2019 o 13:54, k0zik napisał:

Nie proszę was o wybór konkretnego modelu. Raczej od wskazanie jakich parametrów szukać, na jakie modele warto zwrócić uwagę, od których modeli zacząć poszukiwanie.

Cieplejsze modele o impedancji od powiedzmy 75 Ohm w górę. Bezpiecznym wyborem są klasyczne Sennheisery z serii HD6, np. 6XX czy HD650. Na upartego HD600. Jeśli ma to być faktycznie sprzęt o bardzo sprężystym basie i wysokiej jakości, K270 Playback. Jeśli bardziej estradowo, K280 Parabolic. Na STX I były kapitalne.

W ustawieniach karty muzycznej korzystam z dźwięku przestrzennego.

Nie używa się tego do słuchania muzyki. Wypacza to kompletnie materiał stereofoniczny.

Lubię też posłuchać czasem muzyki na prawdę bardzo głośno.

Najszybsza droga do skasowania sobie słuchu na stare lata. I nie mówię tego złośliwie. 

• Like 1

W takim razie zacznę od przesłuchania HD650 :)

Przez ostatnie kilka dni sporo naczytałem się pańskiego bloga i różnych recenzji na internecie i miałem / mam ochotę sprawdzić również 

- Bowers & Wilkins P7 Wireless  

- Denon AH-MM400

Myśli Pan że warto, jeśli chodzi o moje wymagania? Czy raczej ich charakterystyka odbiega od tego, czego szukam?

11 godzin temu, k0zik napisał:

W takim razie zacznę od przesłuchania HD650 :)

Jak juz sluchasz HD650 to warto przesluchac rowniez HD600 i ATH-R70x, bo nie warto sie ograniczac a potem zalowac - znam wielu posiadaczy HD650, ktorzy kupili je po namowach z internetu i gdy dalem im je porownac do HD600 stwierdzili, ze popelnili blad. Sa tez tacy, ktorzy podczas przesluchiwania sluchawek przed zakupem preferowali HD650, ale po przyzwyczajeniu sie do ich dzwieku i mozliwosci przesluchania HD600 rowniez zalowali wyboru 650.

Ogolnie rzecz biorac HD600 sa najbardziej oszczedne pod wzgledem basu, ale zarazem jest on najszybszy ze wszystkich trzech par. R70x posiadaja go najwiecej, ale rowniez jest on sprezysty i przyjemny. HD650 wg pomiarow powinny miec najrowniejszy bas, ale posiadaja go wiecej niz HD600. Kwestia preferencji i jesli juz masz okazje przesluchac jedne to szkodaby nie przesluchac pozostalych.

Jeszcze tylko pozostaje kwestia znalezienia sklepu gdzie można te modele osłuchać... Zamawianie każdych słuchawek przez neta a potem ich zwracanie będzie dość czasochłonne :)

I takie jeszcze pytanie, czy można powiedzieć, że słuchawki tańsze o kilka stów będą automatycznie grały gorzej?

12 minut temu, k0zik napisał:

Jeszcze tylko pozostaje kwestia znalezienia sklepu gdzie można te modele osłuchać... Zamawianie każdych słuchawek przez neta a potem ich zwracanie będzie dość czasochłonne :)

wpisz model do googla, sprawdź gdzie jest dostępny i idź posłuchać.

12 minut temu, k0zik napisał:

I takie jeszcze pytanie, czy można powiedzieć, że słuchawki tańsze o kilka stów będą automatycznie grały gorzej?

W teorii teoretycznie tak powinno być, w praktyce nie musi tak być. 

Kupiłem... Oppo PM-3 :) Zakochałem się w tych słuchawkach. Dźwięk rozłożył mnie na łopatki... po prostu :)

Nie umiem ich tak ładnie opisać jak Wy, ale jest po prostu czysto, przejrzyście, jasno (o dziwo strasznie mi się ta jasność podoba). Idealny bas. Momentami, w odpowiednich fragmentach utworów gdy startują od basu, jestem przekonany że za chwile wystartuje zaciemniona góra a tu nagle wychodzi taka czyściutka góra.

Jestem pod ogromnym wrażeniem :) I jaram się jak dzieciak :)

Słuchawki najlepiej brzmią w połączeniu z kartą muzyczną. Najgorzej jest ze smartfona, ale to może być wina przejściówki z jacka na USB-C. Z integry jest już dużo lepiej a z xonara jest przepięknie.

Śmieszne jest to, że jak włączyłem korekcje na s-rock to szybko ją wyłączyłem bo wszystko psuła :) Generalnie jakikolwiek ulepszacz z sekcji DSP, nawet ten o nazwie HI-FI, wszystko psuje.

A tak na marginesie, warto zmieni kabel żeby jeszcze więcej wycisnąć ze słuchawek?

Pozdrawiam :)

Edited by k0zik
  • Like 1