Jump to content
Sign in to follow this  
Mecin

Słuchawki dla słonia

Recommended Posts

Cześć,

mam nietypowe uszy, nie są duże, natomiast lewe ucho odstające bardziej przez co wiele konstrukcji wokół-usznych sprawia błyskawiczny dyskomfort (albo po jakimś czasie). Wczoraj oddałem Snab AF-100, niestety jakkolwiek duże nie są i technicznie czarowały na swój sposób, środkowa siateczka/materiał, od razu dotykał (i smyrał) górnej części małżowiny lewego ucha i powodował dyskomfort - było to dla mnie duże zaskoczenie. O dziwo znaczniej wygodniejsze (przynajmniej jeśli chodzi o głębokość i dotykanie małżowiny) były Sony WH-H900, Mdr-1A/1R czy HyperX Cloud (już od dawna ich nie mam więc z pamięci). Aktualnie mam również HMC631, niestety pady już są popękane i miękkie więc ucho podobnie jak w Snab opiera się o gąbkę. Zmiana nauszników HMC631 podobno znacznie wpływa na sygnaturę - ale mogę spróbować również tej opcji.

Pytanie kieruje do Was, co jeszcze mogę obejrzeć, przymierzyć zanim znowu zdecyduje się na zakup w ciemno (nie lubię oddawać sprzętu, mimo że mam takie prawo). Na co zwrócić uwagę? Ostatnio przechadzam się po Galeriach i właśnie takie konstrukcje jak Sony (MDR-1AM2) czy Bose bardziej mi pasują ponieważ mają profilowane przetworniki pod anatomię ucha, natomiast są pseudo-wokół-uszne i drogie. Drogie mam na myśli płacę dużo za dodatki których nie potrzebuje (bluetooth czy ANC) a jakość dźwięku jest tylko przeciętna w danym segmencie cenowym.

Wiem że wygoda to kwestia umowna (jak i jakość dźwięku), dlatego nie oczekuję od Was nie wiadomo czego, ale jedynie sugestii które modele mogę jeszcze przeanalizować.Jak będą pasować pod względem ergonomii to już prawie sukces, jakość dźwięku można delikatnie poprawić źródłem czy też przełknąć - przypominam słuchawki do pracy do biura.

Budżet nieokreślony, ale są to słuchawki do pracy, do "katowania" plus pod sprzęt w stylu dobra karta integralna z perspektywą na jakiegoś "paluszka" w stylu ważki, więc im taniej tym lepiej. Powiedzmy okolice 200-500 zł. Z resztą wiem z doświadczenia że bardziej cieszą mnie tańsze budżetowe modele niż droższe (powyżej tysiąca).

Sygnatura również nie jest najważniejsza, jak wspomniałem, mam (miałem) różne słuchawki ze skrajnymi sygnaturami oraz słucham wszelakiej muzyki, może z wyłączeniem klasycznej i wszelakiego disco, ale taki jazz, rock, blues, filmowa, elektronika, ambient i pochodne - jak najbardziej. Ważne aby były dobre technicznie, pod względem separacji czy też sceny, natomiast sama barwa, może być neutralna, lub ciepława, albo nawet skrajna. 

Dawno temu miałem (z zamkniętych): K550 (nie pamiętam wygody), MSR7 (nie były zbyt wygodne, imadło), SoundMagic HP100 (nie pamiętam ale chyba były wygodne, jeśli chodzi o jakość dźwięku to może zbyt rozrywkowe ale zastanawiam się nad HP151), HyperX Cloud 1 (wygodne dosyć).

Wczoraj przymierzyłem z ciekawości tanie HyperX Stinger - mimo słabego wrażenia w dotyku, po założeniu fajnie leżą, dźwiękowo mocno basowe, Cloud wydawały się równe po bezpośrednim porównaniu :lol:. Zastanawiałem się również, czy czasem nie kupić sobie kolejnych KPP z mikrofonem i olać zabawę w "kotka i myszkę", ale nadal nie są to mega wygodne słuchawki, no i otwarte (czasem haczyk z lewej strony - o zgrozo - wraz z okularami powodował ból).

Z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie, albo rzetelną dyskusję w temacie. Być może jedynym wyjściem będzie w moim wypadku ręczne modyfikowanie padów poprzez wypychanie ich (na wzór modyfikacji K550 które opisywał Pan Jakub na blogu)?

13 minut temu, Mecin napisał:

Powiedzmy okolice 200-500 zł.

A już chciałem zaproponować HD800, K1000 albo coś z Audeze, bo tam problemu z kolizją i wygodą (ucha) generalnie nie ma.

Moim zdaniem należałoby spróbować K7XX lub ogólnie słuchawek z tej serii. Jedne z bardziej pojemnych i nieuciskających na ucho. Z zamkniętych prócz K550 można jeszcze próbować K272/271 z padami okrągłymi od Brainwavz, ale to może być jeszcze wciąż za mało pojemności. KPP zawsze jakaś opcja.

• Thanks 1

23 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

A już chciałem zaproponować HD800, K1000 albo coś z Audeze, bo tam problemu z kolizją i wygodą (ucha) generalnie nie ma.

To jak słuchałem to jeszcze należałoby dorzucić Hifiman Edition X V2, rzekłbym, aż za dużo miejsca na uszy. A miałem bezpośrednie porównanie do Dharm D1000, gdzie zaczynając od nich uznałem je za bardzo wygodne, ale Hifiman pokazał im środkowy palec i pokazał co to znaczy prawdziwa wygoda. Z tego co słuchałem do tej pory, to Edition X V2 to mistrz wygody.

Tak - zakres cenowy niski z uwagi na zastosowanie - będą głównie w pracy z laptopa firmowego, na początek bez dodatkowego napędu. Dobra wiadomość że sprzęt firmowy mamy dosyć dobry. Laptopy z serii biznesowej wyposażone w jakieś zbędne system od B&O, natomiast po wyłączeniu wszystkich cudownych wspomagaczy itp, dostajemy całkiem znośne brzmienie, pod pracę aż nadto.

Myślę że spróbuje na początek z modelami zamkniętymi, ewentualnie półotwarte. Jak wspomniałem, miałem kiedyś przez chwilę K550, natomiast zwracałem je z uwagi na zaburzony balans tonalny (niestety jestem wyczulony na ten efekt, HP100 też mi się jedne trafiły z tą przypadłością) dlatego trochę się zraziłem. Aktualnie nowych K550 już nie dostanę, z używanych ofert, trzeba liczyć koszty na poziomie 400 zł plus 100-200 zł na nowe pady (oferty zazwyczaj ze zmęczonymi padami). I tutaj trochę zabawy w ciemno będzie.

Ciekawe czy AKG planuje wprowadzić nowy zastępczy model? Może ostatnio popularny K371 jest spadkobiercą? Ten natomiast nie wygląda na wygodny, pady K550 wydaje się bardziej nabrzmiałe, ale nie miałem okazji obcować.

Z drugiej strony na HP151 pojawiają się często promocje - może warto generalnie zaczekać i polować na ciekawe oferty na przysłowiowy "czarny piątek"?

Z bloga wyczytałem, przy okazji recenzji wspomnianych K7XX o profilowanych przetwornikach. Które z aktualnych modelów AKG mają takie ułożenie głośników? Bo tutaj może być klucz do sukcesu.

Dzięki za sugestie 9_9.

2 godziny temu, Jakub Łopatko napisał:

Ja chyba jednak jestem mistrzem, bo podczas ponownego czytania postu juz po przeczytaniu odpowiedzi naszlo mnie "No w sumie Beyery T5p bylyby spoko". :squint:

2 godziny temu, Jakub Łopatko napisał:

Moim zdaniem należałoby spróbować K7XX lub ogólnie słuchawek z tej serii. Jedne z bardziej pojemnych i nieuciskających na ucho. Z zamkniętych prócz K550 można jeszcze próbować K272/271 z padami okrągłymi od Brainwavz, ale to może być jeszcze wciąż za mało pojemności. KPP zawsze jakaś opcja.

Wydaje mi sie, ze nacisk K7xx moze byc zbyt duzy - Ja ze swoimi raczej przecietnymi uszami dotykam juz pianki pokrywajacej przetwornik w K712 ale warto sprobowac.

Od siebie ze wzgledu na komfort moge polecic Cloudy ze srebrnymi, welurowymi padami od DT770 (gra to o dziwo nie najgorzej. Moim zdaniem lepiej niz stock, ale nadal pozostawia wiele do zyczenia -  gora jest troche ostrawa, srednica ma strasznie sucha nature rodem z M50x, a bas mi sie podoba, co oznacza ze moze go byc troche malo). Miej tylko na uwadze, ze przerabiasz w ten sposob sluchawki na swoj sposob sluchawki polzamkniete i przez to duzo dzwieku dostaje sie do otoczenia, ale ich izolacja nie jest najgorsza i do przemieszczania sie po miescie spokojnie sie nadaja. Samych DT770 nie moge polecic bo ich mechanizm regulacji powoduje, ze ich komfort jest strasznie dziwny.

Edited by JTN5M
  • Like 1

18 minut temu, Mecin napisał:

Z bloga wyczytałem, przy okazji recenzji wspomnianych K7XX o profilowanych przetwornikach. Które z aktualnych modelów AKG mają takie ułożenie głośników?

Nie przetworników a padów. Pady asymetryczne to klasyczne K7 i wbrew pozorom są to modele półotwarte:

• K701
  • K702
  • Q701

Pady takie można dokupić i zamontować na dowolne słuchawki z serii K7xx, K6xx, K50x, K40x, K30x. O K371 nic niestety nie powiem - model jest mi kompletnie nieznany. Co do HP151 - również trudno powiedzieć.

Teraz, JTN5M napisał:

Wydaje mi sie, ze nacisk K7xx moze byc zbyt duzy

Tu tak naprawdę zależy wszystko od anatomii głowy. Na swoich starych Q701 nie pamiętam aby mnie mocno dociskały.

• Like 1

4 godziny temu, Jakub Łopatko napisał:

Nie przetworników a padów. Pady asymetryczne to klasyczne K7 i wbrew pozorom są to modele półotwarte:

• K701
  • K702
  • Q701

Mea culpa, myslalem, ze w K7xx sa takie same pady jak w K712.

Edited by JTN5M
  • Approved 1

Miałem kiedyś bardzo dawno temu epizod z Q701 - krótka to była konfrontacja, z racji mojego małego stażu, pozbyłem się dosyć szybko tych słuchawek, nie doceniłem ich plus nie miałem odpowiedniego źródła. No i niestety tym razem, mam obawy co do użytkowania ich w pracy, ze słabego źródła i w open-space. Natomiast o ile pamiętam, miałem je z symetrycznymi padami, ale było to na tyle dawno że można uznać za nieprawdę.

Znalazłem ciekawy film, autor przedstawia kilka konstrukcji słuchawek i porównuje wyciek dźwięku:

Jak słychać, Q701 trochę wyciekają, natomiast nie jest to poziom większy niż KPP/KSC75 - ale nadal jest.

Spróbuje jutro zrobić małe rozeznanie w Galerii w pobliżu, być może uda się dostać do lepszych modeli i "pomacać".

Pomysł z HyperX wydaje się również ciekawy. Akurat lekkie złagodzenie dołu może być dobrym pomysłem, pod warunkiem że średnica i góra za bardzo się nie wyostrzy (głównie góra). Plus zakup samych słuchawek ostatnio jest bardzo opłacalny (dużo promocji na HyperX Cloud 1), pady przydadzą się może i do HMC631, a do domu można kupić Q701 za jakiś czas :D.

Jeśli zaś chodzi o K361/K371, to niestety będą one mniej wygodne niż K550, wg opinii posiadaczy. 

4 godziny temu, JTN5M napisał:

Mea culpa, myslalem, ze K7xx sa takie same pady jak w K712.

Nic się nie stało. K7XX, K712 PRO i K702 65th Anniversary Edition maja pady symetryczne typu memory. K701, K702 i Q701 mają pady asymetryczne ("klasyki") o większej twardości ale i większej pojemności na ucho. Istnieje też możliwość zamontowania padów od starszych modeli AKG:

• K300/301 - pady ceratkowe, a po zdjęciu ceratki są to pady ze zwykłym materiałem.
  • K400/401/500/501 - pady materiałowe typu "screen" z perforacją działającą jak tłumik powierzchniowy.
  • nowożytne K501 - pady materiałowe typu "screen" z obecnie jeszcze produkowanej serii, które są bardziej połyskliwe i podnoszące nieco sopran od starszych wariantów na tych słuchawkach.

Jest też cała masa chińczyków o niewiadomej jakości wykonania i przełożeniu na dźwięk.

29 minut temu, Mecin napisał:

Jak słychać, Q701 trochę wyciekają

W większości przypadków słuchawek open/semi-open będzie miało miejsce wyciekanie. Większe lub mniejsze, zależne od głośności słuchanej muzyki, ale tego nie da się uniknąć. 

Sam osobiście w pracy używałem dawniej K550, Q701, DT990 a nawet LCD-2 i całej masy dokanałówek. Miałem też DFy, M220... Najwięcej siedziałem chyba w Westone, modele 1 i 4R, a także we wspomnianych K550. Te pary najbardziej mi się sprawdziły obok kompaktów pokroju K450 dawno temu. Dziś jeśli miałbym siedzieć w pracy w biurze w jakichś słuchawkach, prawdopodobnie padłoby na K240 MKII lub K271 MKII, preferencyjnie Made in Austria i na specjalnie potraktowanych padach welurowych. Bardzo dobre są K171/172 poza tym że po godzinie-dwóch ma się ich dosyć przez mocny docisk i gdy nieumiejętnie się je założy na małżowiny (nauszne). 

Ze wszystkich słuchawek jakie obecnie posiadam generalnie można uznać K240 MKII MiA są chyba najbardziej wszechstronną parą. 

• K1000 - w pracy wyglądasz zbyt komicznie, są zbyt niepraktyczne w takich zastosowaniach plus musisz mieć porządny napęd.
  • HD800 - przy szybkim ściąganiu z głowy i odkładaniu będą się niemiłosiernie obijały.
  • LCD-XC - przy 8 godzinach pracy będą na koniec już dosyć mocno ciążyły.
  • K270 S - wygoda mocno zależna od padów, generalnie zbyt ryzykowna para od strony wygody na 8-godzinne przesiadywanie w pracy.
  • K172 HD - przy wszystkich ich zaletach nie da się wysiedzieć długo bez zrobienia przerwy, przynajmniej przy moich uszach.
  • iSine 20 - duży leakage może przeszkadzać w pracy innym osobom. 

K242 HD nie listuję, bo to generalnie to samo co K240 MKII.

• Like 1
  • Thanks 1

Wow, dziękuje za wspaniałą lekturę!

prawdopodobnie padłoby na K240 MKII lub K271 MKII

kusi mnie zamkniętość K271 MKII, ale recenzja przemawia na korzyść K240 MKII jedynie obawiam się wycieków. W obu przypadkach, pady wyglądają na wygodne, szerokie, ale dosyć płytkie i prawdopodobnie od razu będę chciał instalować głębsze. Czy asymetryczne z serii K7XX będą pasowały, ewentualnie:

na specjalnie potraktowanych padach welurowych

rozumiem że nie chodzi o te dołączane do zestawów? Niestety jeśli zapadnie decyzja na któreś z wymienionych, będą to już nowe wersje produkowane w Chinach.

Do puli jeszcze K550, prawdopodobnie MKII-MKIII, tutaj również modyfikacja padów wchodzi w grę.

Ciężka decyzja, K271 MKII oraz K240 MKII dostępne w sklepach, K550 MKII są na ryneczkach na zaprzyjaźnionym forum w cenie podobnej i stanie dobrym/b.dobrym...

Jest może jakiś atut spośród tej dwójki nowych, który jeszcze stanowiłby przewagę? Wg moich odczuć, po przeczytaniu recenzji, K271 MKII mogą być bliżej HMC631, K240 MKII scenicznie bliżej do AF100 (jeśli nie lepiej), lecz bardziej dociążone, a K550 MKII są po środku jeśli chodzi o sceniczność, ale łagodniejsze, bardziej muzykalne konsumenckie, mniej monitorowe od pozostałej dwójki? Pewnie wszystko nie tak, i jest to wróżenie z fusów z mojej strony, natomiast staram się poukładać sobie trochę wszystko i przemyśleć sprawę :).

Zdaje sobie sprawę że decyzję i tak trzeba podjąć samemu, ale jeszcze zbieram informacje.

1 minutę temu, Mecin napisał:

recenzja przemawia na korzyść K240 MKII jedynie obawiam się wycieków

K240 to głębokie semi-open. Wycieki są tam akurat mniejsze niż w innych konstrukcjach. Recenzja opisuje model Made in Austria, który kupiłem w 2009 roku i który posiadam/użytkuję do dziś. Modele te różnią się brzmieniem na plus względem wersji Made in China dostępnych obecnie w sklepach, co trochę komplikuje sprawę. Z braku laku oczywiście można zakupić model "highest grade chinesium", ale sam osobiście rekomendowałbym łowienie wersji austriackich, nawet mimo tego że są jaśniejsze.

2 minuty temu, Mecin napisał:

prawdopodobnie od razu będę chciał instalować głębsze.

Nigdy nie kupuje się padów od razu na zmianę, tylko testuje to co jest. Pady w serii K2 są umiarkowanie głębokie, ale sporo amortyzuje wkładka akustyczna w formie materiału + podszycia gąbkowego. Dochodzą też możliwości podsadzenia tyłu padów i zrobienia z nich samodzielnie wersji asymetrycznych. Zaletą K2 jest ogromna powszechność części zamiennych, wysoka ergonomia i bardzo niskie koszty eksploatacji, dlatego użytkuję je do dziś jako słuchawki "zwyczajne" do codziennej pracy mimo posiadania znacznie lepszych konstrukcji. 

6 minut temu, Mecin napisał:

rozumiem że nie chodzi o te dołączane do zestawów?

Nie, chodzi dokładnie o te dołączane do zestawów. Pady mam bardzo mocno opisane w zaawansowanej, ale nieopublikowanej jeszcze recenzji K242 HD. W dużym skrócie: pady fabryczne welurowe nabija się na butelkę o odpowiedniej średnicy i zostawia na tydzień. Po zdjęciu ma się większy otwór na ucho. Pady skóropodobne nie mają tego problemu. 

8 minut temu, Mecin napisał:

Niestety jeśli zapadnie decyzja na któreś z wymienionych, będą to już nowe wersje produkowane w Chinach

ebay.de i szukanie wersji z Austrii. Przy "fajce" z mXLR jest napis Made in Austria - po tym da się rozpoznać. 

https://www.ebay.de/itm/AKG-K-240-MK-II-SEMI-OPEN-STUDIO-HEADPHONES/283663055296

10 minut temu, Mecin napisał:

Do puli jeszcze K550, prawdopodobnie MKII-MKIII, tutaj również modyfikacja padów wchodzi w grę.

Ich pady trudno jest dostać i trzeba błagać serwis o wysyłkę. Są też dosyć drogie. Dlatego część osób je sprzedaje w atrakcyjnej cenie.

12 minut temu, Mecin napisał:

Jest może jakiś atut spośród tej dwójki nowych, który jeszcze stanowiłby przewagę? Wg moich odczuć, po przeczytaniu recenzji, K271 MKII mogą być bliżej HMC631, K240 MKII scenicznie bliżej do AF100 (jeśli nie lepiej), lecz bardziej dociążone, a K550 MKII są po środku jeśli chodzi o sceniczność, ale łagodniejsze, bardziej muzykalne konsumenckie, mniej monitorowe od pozostałej dwójki?

HMC631 będą raczej minimalnie cieplejsze od K271 MKII, natomiast K240 tak, będą wyraźnie bardziej dociążone, wyważone, nie tak jasne jak AF100 i ze sceną powinno być również bardzo w porządku. K550, nie wiem jak wersja MKII, ale MKI była taką "ulepszoną wersją welurowych K272 HD", choć tam sporo robiły pady z jakimi te słuchawki dostałem. Stawiałbym że korelacja między K550 MKII a K271 MKII będzie również zachowana i w stronę bardziej dociążonego brzmienia niż K550 MKI vs K272 HD na zużytych welurach.

Czy mają jakąś przewagę? K240 mają przewagę nad K271 w tym, że łatwiej o dobrze zachowane egzemplarze z racji tego, że K271 mają pierścienie metalowe na zewnątrz, które łatwo zbierają uszkodzenia mechaniczne - rysy i dziubnięcia. Dosyć sensownie wygląda to co podesłałem na ebay.de. Tymczasem K271 z reguły wyglądają tak: https://www.ebay.de/itm/AKG-K-271-MKII-Studio-Kopfhorer-Monitor-Headphones-HI-FI/193192625782

Jeśli scena jest priorytetem i wrażenie głębi, to moim zdaniem tylko K240. K271 nie mają takiego oddechu w scenie, grają bardziej monitorowo i konwencjonalnie. Choć to też ma swoje zalety.

• Like 1

Więcej argumentów nie potrzebuje - jestem zdecydowany na K240 MKII - dzięki, natomiast problem będzie z upolowaniem wersji z Austrii - ale to już inna bajka. 

Napisałem do sprzedającego z Niemiec, czy jednak nie wyślę do Polski - jak na razie brak odpowiedzi. Nie zdziwię się jeśli mnie zignoruje.

Przeglądałem też bazarki zagranicznych portali, ale również bez sukcesu. Jedyny egzemplarz znaleziony to ten z ebay. Stan wydaje się naprawdę bardzo dobry. zauważyłem jednak dopiero teraz modyfikacje z prawej strony przy użyciu "trytytek"...

Chwilę spróbuje upolować te AKG, jeśli natomiast nie uda mi się, potrzebuje jednak planu awaryjnego, szykują się ciekawe promocje i wyprzedaże, coś na przeczekanie by się przydało.

Edited by Mecin

Więc tak, udało mi się przekonać właściciela i kupiłem te AKG K240 mkii (Made in Austria), mimo iż posiadają własno-ręczne modyfikacje. Obawiam się wyciekana dźwięku w biurze ale cena jest na tyle atrakcyjna że warto spróbować, będziemy się ewentualnie martwić. Wysyłka niestety kurierem Hermes (z tego co wiem w PL przejmuje to często DHL/DPD) znacznie zwiększyła wartość, jednakże, i tak wyjdzie taniej niż nowe w Polsce B|

Jak ma się sprawa ewentualnej wymiany tego elementu, tego tworzywa z emblemantem modelu nad "fajką" z kablem - jest taka możliwość? Z tego co przeczytałem w recenzji na bloku, miał Pan śmieszną sytuację z odwrotnie zamontowaną opaską na głowę w swoim egzemplarzu - rozumiem że słuchawki są podatne na wszelkie rozbiórki i ewentualne naprawy?

Prawdopodobnie będę musiał dokupić pady do tych słuchawek gdyż przyjadą (miejmy nadzieję :P) na zużytych welurowych, i nie wiem czy będę chciał je odratować (jak będą warte to postaram się odpowiednio zdezynfekować).

1 godzinę temu, Mecin napisał:

i tak wyjdzie taniej niż nowe w Polsce B|

Tyle tylko, że K240 Austria nie ma już nowych nigdzie, teraz jest chińska wersja

Chyba że jakiś kolekcjoner je kupił i trzyma opakowane w pudełku

Dokładnie, dlatego właśnie wspomniałem, wyjdzie taniej niż nowe Made in China - cena porównywalna do używanych z Chin ;).

Jak dotrą będę musiał się przyjrzeć temu mechanizmowi pałąka - może da się łatwo ten element zainstalować z wersji chińskiej - o ile to w ogóle będzie mi przeszkadzało.

@Mecin

Mam ten sam problem co ty, z uszami ;) Spokojnie powinneś zmieścić się w jakieś Beyerdynamici, np dt990 lub dt880 byłyby tu fajnym rozwiązaniem, szczególnie te drugie jeśli do biura, bo są półotwarte, więc jakby cię ktoś wołał to byś usłyszał, a jednocześnie nie powinneś nikomu ani nikt tobie przeszkadzać. Przy okazji nie wydasz też fortuny. A dlaczego Beyery? Miałem Dt990 i Amiron i to dwie najwygodniejsze pary słuchawek jakie miałem, z najgłębszymi padami przy okazji, więc moje wielgachne uszy się mieściły.

• Thanks 1

Dzięki, na ten moment zamówiłem AKG K240 MKII, już są na granicy, więc czekam aż dotrą. W między czasie muszę zamówić do nich pady, w zestawie są użyte welurowe (dodatkowe się przydadzą być może do innych słuchawek w razie czego). Które najlepiej wybrać do tych AKG? Podrzucicie swoje sugestie, które pady będą odpowiednio grube, twarde aby było wygodnie dla ucha? Widziałem też że sprzedawane są różnego rodzaju gotowe podkładki, wkładki - jest sens zamawiać czy lepiej samemu ewentualnie coś improwizować?

W dniu 7.11.2019 o 23:10, Jakub Łopatko napisał:

Nigdy nie kupuje się padów od razu na zmianę, tylko testuje to co jest.

@Mecin

Spoko AKG K240 też miałem. Jakiś ciepły wzmak/integra(czyli dac/amp) byłby do nich dobry, bo tak na sucho z dziurki od kompa pewnie cię nie zadowolą ;)

Jak tylko będą pasowały pod względem ergonomii to z górki. Pod względem dźwięku nie ma dużego ryzyka, technicznie to dobre, jeśli nie bardzo dobre słuchawki, a sygnaturę czy napęd to już poradzim sobie ;). Odkurzę stare szuflady i coś się znajdzie, ewentualnie dokupi. Chociaż wolałbym unikać przesadnego rozbudowywania toru - nie po to od lat walczę z audio-adhd, żeby się dać znowu wciągnąć :D.

Jak nie podejdą, to od razu lecą dalej i szukam kolejnych. Jeśli chodzi o Bayerdynamics'y, wyglądają na bardzo wygodne, to znaczy duże i głębokie pady, ale pewnie będzie podobnie jak z AF-100 czy HMC631. Zaznaczam jednak że miałem tylko styczność z klonami tej konstrukcji, ale jestem bardzo sceptycznie nastawiony na opinię innych osób - z cały szacunkiem oczywiście - zwyczajnie zbyt wiele razy miałem kompletnie inne zdanie od społeczności (tutaj jestem nowy, ale na zaprzyjaźnionym forum jestem od dawien dawna). Wbrew pozorom, takie maleństwa pseudo-wokół-uszne jak Bose czy Sony z przetwornikiem pod kątem (przy czym są bardzo małe i dosyć płytkie), sprawdzały się o niebo lepiej. Do K240MKII (czy też innych) asymetryczne pady to prawie pewniak.

Tymczasem w oczekiwaniu na paczkę znowu wyciągnąłem stare jare KPP - wygodne są bardzo, ale dopiero po odpowiednim ułożeniu w moim przypadku, toteż, do biura, gdzie czasem co 15 sekund ktoś zawraca głowę, może być męczące. Do tego otwarte znacząco, no i jednak na dłuższą metę zbyt ciepłe, rozrywkowe, podobają się ale nie do wszystkiego i nie do biura.

On 11/7/2019 at 11:10 PM, Jakub Łopatko said:

Modele te różnią się brzmieniem na plus względem wersji Made in China dostępnych obecnie w sklepach, co trochę komplikuje sprawę.

Czy mógłby Pan wypowiedzieć się trochę szerzej o tej różnicy w dźwięku? W internecie można spotkać szeroki zakres opinii, od różnic absolutnie dyskwalifikujących, aż po absolutny brak różnic. Czy w Pana opinii produkowane teraz chińskie K240 są niewarte zainteresowania? Przez mój brak doświadczenia obawiam się trochę konfrontacji z używanymi słuchawkami, które ciężko będzie zwrócić, a ogólnie recenzje modelu K240 są bardzo zachęcające

https://www.audiofanatyk.pl/akg-k240-mkii/

Akapit "Wersje i rewizje". Są tam również pomiary porównawcze. Modele chińskie na pewno z jaśniejszego toru mogą się wydawać lepsze, ale sam osobiście po prostu preferuję starszą serię z Austrii. Ale już np. K172 HD nie ma problemu i tam wersja chińska praktycznie nie różni się z tego co wiem aż tak znacznie od austriackiej. 

• Like 1
  • Thanks 1

19 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

https://www.audiofanatyk.pl/akg-k240-mkii/

Akapit "Wersje i rewizje". Są tam również pomiary porównawcze. Modele chińskie na pewno z jaśniejszego toru mogą się wydawać lepsze, ale sam osobiście po prostu preferuję starszą serię z Austrii. Ale już np. K172 HD nie ma problemu i tam wersja chińska praktycznie nie różni się z tego co wiem aż tak znacznie od austriackiej. 

Świetnie, widzę niedawno zaktualizowana recenzja (przeczytałem ją wielokrotnie i nie przypominam sobie pomiarów :)), rozumiem że niebieski wykres reprezentuje wersje współczesną, natomiast żółty, "umownie" z Austrii? Jak dla mnie to różnica wygląda na pierwszy rzut oka na niedużą, natomiast różnice po dokładniejszym przeanalizowaniu przebiegów są dosyć znaczące. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt iż wykresy nie grają, są obarczone błędami pomiarów, jak i również sama produkcja, powtarzalność przetworników może być minimalnie zaburzona (bez względu czy są to Made in Austria czy China). Nie mniej jednak, osobiście preferuję brzmienie opisane w recenzji (czyli Made in Austria), środek wydaje się bardziej wyeksponowany, większa ilość wysokich tonów również na plus. 

Osobiście uważam że nie należy się sugerować napisem na pudełku, lecz świadomie dokonać wyboru. Podejrzewam że gdybym do tej pory nie znalazł Made in Austria, już bym miał u siebie wersję Made in China, i prawdopodobnie byłbym zadowolony. Tymczasem moje zwiedzają sobie kawałek świata, z Niemiec z Hamburga, powędrowały do Wiednia :squint:...

51 minut temu, Mecin napisał:

niedawno zaktualizowana recenzja

Uznałem że tak będzie prościej i szybciej :)

51 minut temu, Mecin napisał:

rozumiem że niebieski wykres reprezentuje wersje współczesną, natomiast żółty, "umownie" z Austrii?

Tak. W tym przypadku nie może być mowy o dużych błędach pomiarowych, ponieważ pomiar był wykonywany parokrotnie w różnych odstępach czasu, potem na tej samej parze słuchawek z wymienionymi przetwornikami na kapsuły z K142 HD (te same dla całej serii), potem porównywane z K240 MKII i K242 HD (obie pary Made in Austria). 

53 minuty temu, Mecin napisał:

Tymczasem moje zwiedzają sobie kawałek świata, z Niemiec z Hamburga, powędrowały do Wiednia :squint:...

To znaczy kupił Pan, czy ktoś ubiegł?

• Like 1

2 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

To znaczy kupił Pan, czy ktoś ubiegł?

Marek jestem :). Tak kupiłem, chwilę po tym jak udało mi się dojść do porozumienia z sprzedającym w sprawie wysyłki (w piątek albo sobotę). Niestety paczka sobie wędruje, miałem nadzieję że bezpośrednio będzie do Polski (tak wskazywał stan paczki na dzień 11.11 - przekazana do firmy partnera międzynarodowego), jednak jak okazało się w kolejnych statusach, pojechała do Austrii. W takim razie, spodziewam się paczki jakoś w połowie przyszłego tygodnia. Nie mniej jednak chwile po tym jak Pan mi zasugerował ten model, przystąpiłem do poszukiwań i kupiłem ten konkretny egzemplarz M240 MKII. - także dziękuje z góry za pomoc. Jak przyjdzie to będę chciał kupić jeszcze odpowiednie pady (asynchroniczne jeśli to możliwe), oraz być może dobrać coś pod napęd (usb dac, lub dapa z usb dac). Szkoda że paczka będzie później niż się spodziewałem, ponieważ są ciekawe oferty na małe urządzenia usb dac ostatnio, z drugiej strony zawsze się trafi jakaś okazja :).