Jump to content
WojtekP.

All In One - ułatwienie czy droga pułapka?

Recommended Posts

Hej!

Powoli gromadzę pudełeczka audio ale patrząc na to wszystko - ok nowokupione Echo od Felix Audio jest na pewno czymś czego nie chcę się pozbywać. Lampa od zawsze mnie fascynowała - należę do pokolenia które miało lampowy TV w domu ;)

No dobra i co dalej:
- streamer - mam jaki mam - niech gra
- może jednak lepszy DAC do niego...
- a jak DAC to może od razu taki ze wzmacniaczem pod niskoomowe słuchawki? Hifiman HE-400 gra o dziwo na Echo ale niby nie do końca pasuje impedancyjnie (32ohm vs zalecane przez Felixa minimum 100)
- pewnie w końcu trzeba będzie kupić wzmacniacz i lepsze kolumny ale to może poczekać.

A może... a może by tak Auralica, albo Naima czy innego NADa? Wszystko dobrej jakości na jednym zasilaniu, jedno pudełko zamiast 2 czy tam 5... Do tego odpadają lata dopasowywania kolejnych urządzeń do siebie brzmieniowo - nie będę miał na to czasu.
ale zawsze będę miał z tyłu głowy "a może jak bym tu dał DAC od ...". Mam wszystko w komplecie i trzeba się pogodzić z tym jak to inżynierowie firmy X dopasowali. Pewnie mózg jako najważniejszy organ słuchowy szybko się zaadaptuje ;)
A może pójść na całość i kupić bezprzewodowe KEFy - wszystko łącznie z głośnikami w dwu pudełkach - czy można to zrobić lepiej!?

I teraz dochodzę do sedna...
OK - mam jedno pudełko. w pudełku pada wzmacniacz słuchawkowy, albo brumi. Po roku, może po dwóch. Albo optymistycznie patrząc tuż po gwarancji ;) (tak jak mój telefon renomowanej marki na A)
I teraz mamy dwie opcje:
- jest serwis pogwarancyjny i przez miesiąc jedyna muzyka jaka nam gra to z laptopa...
- nikt nie chce naprawiać elektroniki lutowanej powierzchniowo przez roboty w Chinach za miskę oleju
Znając życie im wyższa półka tym mniejsza szansa że są jakieś schematy serwisowe, niektóre scalaki mogą być zalane żywicą i inne cuda.
Przesadzam, czy jednak nie? Czy nie ma problemu z naprawą All In One nawet tych najbardziej zaawansowanych? A jeśli nie ma problemu to czy nie zapłacę za to połowę ceny urządzenia jak za ekranik w smartfonie?
Oczywiście wiem że są klasyczne urządzenia audio które wciąż grają po kilkudziesięciu latach - ale wtedy wszystko było bardziej na bogato, lutowano z ołowiem, urządzenia były solidniejsze (?) - a teraz szuka się oszczędności na każdym etapie
produkcji.

Jeśli ktoś ma doświadczenie - jak to wygląda w Audio? Serwis Fixit co roku sprawdza kolejne urządzenia elektroniki użytkowej - w większości poklejone jednorazówki gdzie żeby wymienić baterię trzeba rozkręcić wszystko. W Audio niby nie dąży
się do miniaturyzacji (chyba nawet odwrotnie - duże pudło z malutką płytką drukowaną w środku - no chyba że CHińczyk to na bogato wtedy żeby się oczy zaświeciły;)) ale też rzadko widzę jakieś wymienne moduły - a jeśli są to nie chodzi o serwisowanie a bardziej
o wyciąganie kolejnych tysięcy od klienta na niezbędny moduł poprawiający jakość muzyki o rzędy wielkości...

w.p.

Czyli z ryżu przeszliśmy na olej ryżowy.

W audio nie ma generalnie efektu sztucznego postarzania produktów, choć temperatura i ROHS potrafią przy bardzo intensywnym użytkowaniu faktycznie osłabić kondycję elektroniki. W przypadku renomowanych firm, takich jak NAD czy Naim, funkcjonować będzie normalny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. To oczywiste że sprzęt w trakcie naprawy będzie nieużywany, bo nieobecny. Czeka się wtedy na jego powrót, choć można mieć pod ręką system zapasowy lub przenośny, co nie koliduje z niczym. Taki DragonFly Cobalt lub Red + np. iSine 10/20 i można żyć dalej. W audio jedyne co może sprawiać problem to raczej układy SoC w sprzęcie wysoce ucyfryzowanym, że tak powiem. 

Co do tego lutowania z ołowiem, to jakoś nie przeszkadzało to mojej 30-letniej M35 dostawać czkawki. A co do oszczędności za wszelką cenę - nie zawsze, nie wszędzie, zależy na jaki sprzęt się trafi. Nie wiem do końca czy mówimy tu o stereo czy sprzęcie słuchawkowym, ale skoro kupił Pan Echo, to opowiedział się automatycznie za tym raczej solidniejszym i jedyne, co może w tym sprzęcie zdechnąć, to lampy, a co i tak nastąpi. Oczywiście padnięte trafo też się może zdarzyć, tudzież wyrezany potencjometr, ale po wielu, wielu latach, a i tak jedno i drugie da się wymienić. Porównywanie audio do telefonów to raczej mocne przerysowanie problemu i przeniesienie go na płaszczyznę kompletnie nieistniejącej abstrakcji. W audio nie ma takiej gonitwy za nowościami, zwłaszcza że ma Pan sprzęt na przestarzałych, archaicznych lampach elektronowych. Wraz z wejściem tranzystorów to miało zdechnąć wieki temu, a jednak...

Także trochę więcej optymizmu :).

Ze swojego doświadczenia:

• nie mam nic przeciwko all-in-one, przynajmniej jeśli chodzi o słuchawki, a miałem przynajmniej kilka integr w swoim posiadaniu, w tym tych konkretnie drogich,
  • w stereo używam obecnie wzmacniacza w pełni lampowego (Lucarto IA100PP),
  • w słuchawkowym używam obecnie systemu 2-segmentowego (Pathos Aurium + Pathos Converto), z którego jeden to wzmacniacz hybrydowy (lampa + tranz) a drugi to integra,
  • na system segmentowy przeszedłem ze względu na połączenie XLR i możliwości przyłączeniowe z tym związane,
  • zużycie się lamp w Aurium nie wymaga ode mnie zaprzestania odsłuchu (mam zapasowe lampy, mam też Converto),
  • na co dzień używam z kolei słabszych słuchawek i karty Asus Essence STX przy zwykłych, codziennych odsłuchach przy PC,
  • żadne urządzenie all-in-one jakie miałem przez 10+ lat blogowania nie zużyło się samo z siebie,
  • jedyny sprzęt który się "skończył" z audio to wspomniana Yamaha M35 i być może X-Fi Gamer, choć w tym drugim przypadku raczej problemem były sterowniki. To jedyne urządzenia które na osi czasu zaczęły się szmocić. 

Czy potwierdza to lub neguje stawiane przez Pana tezy? Raczej nie. Ale pokazuje to że doświadczenia mogą być w istocie różne w zależności od tego jaki sprzęt jest użytkowany.