Jump to content
Arti

Amp/Dac dla Beyerdynamic DT 880 Edition 250ohm

Recommended Posts

Dopiero zaczynam swoją przygodę z poważnym audio, dlatego potrzebuję właściwego pokierowania na co mam zwrócić uwagę. Może tym razem będę mógł liczyć na czyjąś pomoc w tej kwestii.

Początkowo będę używał ww. słuchawki z DragonFly Black, zresztą jeszcze nie wiem jak DT 880 zagrają z tym amp/dac. Obawiam się że Dragon będzie dla nich za słaby i brzmieć to będzie nie ciekawie. Pytałem w innym temacie, jednak przykre jest to że nikt nie ma doświadczenia w takim zestawieniu i pewnie dlatego nikt nie odpowiedział na moje ówczesne pytanie - cóż tak bywa.

Niebawem jednak i tak chciał bym skompletować jakiś sensowny tor, który posłuży mi z tymi słuchawkami dłuższy czas. Muzyki słucham z laptopa, są to pliki bezstratne oraz Hi-res częściowo korzystam też z serwisów sreamingowych. Słucham muzyki poważnej operującej głównie w takich zestawieniach: (fortepian solo, fortepian z orkiestrą, symfonie, skrzypce i fortepian, oraz skrzypce i orkiestra etc...) Ma to być amp/dac do podłączania do laptopa przez usb, zasilanie może odbywać się oddzielnie z zasilacza, lub za także za pomocą usb.

-Ciekaw jestem czy za sam dac może posłużyć mi posiadany przeze mnie DragonFly Black, dokupił bym do niego wówczas tylko jakiś dodatkowy amp słuchawkowy. Podłączył bym sygnał z wyjścia DragonFly do oddzielnego wzmacniacza słuchawkowego. Jest to sensowne połączenie? Czy celować raczej w jakiś amp/dac w jednym.

-Mam na oku Aune T1 mk2 to wzmacniacz i dac w jednym. Jest on polecany dla DT990, ale czy sprawdzi się on też brzmieniowo w przypadku DT 880? Nigdzie nie mogłem znaleźć czy by się nadawał dla DT 880, dlatego pytam.

-Jakie jeszcze amp/dac byście polecili mi do DT880 Edition 250 ohm? Budżet do maksymalnie 1000zł. Chodzi mi o to, by brzmienie takiego amp/dac tworzyło dobrą synergię z tymi słuchawkami.

Mam nadzieję że ktoś mi doradzi, wszak po to chyba jest to forum. Pozdrawiam.

Przerabiamy taką sytuację co jakiś czas. Więc jeszcze raz od początku...

35 minut temu, Arti napisał:

Mam nadzieję że ktoś mi doradzi, wszak po to chyba jest to forum.

Istnienie forum nie nakłada na nikogo obowiązku udzielenia odpowiedzi. Jest to kwestia dobrowolna i uzależniona od wiedzy danej osoby lub osób. Cel istnienia forum został opisany w Regulaminie, jak również wszelkie pryncypia obowiązujące przy pisaniu i zakładaniu wątków. Nie można wymagać że uzyska się absolutnie każdą odpowiedź i to już, teraz, natychmiast. Ludzie mają przede wszystkim swoje własne zajęcia i zaręczam, że to forum nie jest na liście ich priorytetów, a jeśli jest, to znaczy że mają poważny problem :)To po pierwsze.

Po drugie:

Pytałem w innym temacie, jednak przykre jest to że nikt nie ma doświadczenia w takim zestawieniu i pewnie dlatego nikt nie odpowiedział na moje ówczesne pytanie - cóż tak bywa.

Na forum nie kojarzę ani jednej osoby mającej DT880 i testującej je z DFB. Jedyny posiadacz DT880 jakiego znam, ale wersji 600 Ohm, to mój szwagier. Mogę z nim porozmawiać, czy chciałby swoje DT880 odstąpić. Niemniej na forum i poza nim nikt nie jest alfą i omegą, choć wszyscy posiadamy bardzo różny sprzęt. Mówiąc wyłącznie za siebie, poziom/etap DT880 i DFB przekroczyłem osobiście dawno temu w zakresie posiadanego przez siebie sprzętu i choć DFB i DT880 testowałem osobno, opisałem jedno i drugie urządzenie na blogu najlepiej jak umiałem i zawierając multum wskazówek zakupowych, a same recenzje - z faktu pisania przez jedną i tą samą osobę - są porównywalne w dużej mierze ze sobą, może za wyłączeniem tych najstarszych. 

Po trzecie:

Początkowo będę używał ww. słuchawki z DragonFly Black, zresztą jeszcze nie wiem jak DT 880 zagrają z tym amp/dac.

Przypomina mi się trochę anegdotka z facetem który kupował Mercedesa. Jeszcze go nie kupił, a już się martwił co to będzie jak papierosem tapicerkę przypali. Jeśli ma Pan DFB i uważa po lekturze recenzji na blogu, że DT880 będą mu pasowały, to się po prostu je kupuje i sprawdza. Dopiero potem decyduje się co dalej - czy słuchawki jednak nie pasują, np. wygodą, i zwraca w terminie 14 dni do sklepu, czy źródło idzie w odstawkę lub dosztukowywane będą kolejne elementy. Nikt nie zagwarantuje Panu że coś będzie do czegoś na pewno idealnie dopasowane, bo o tym decyduje sam użytkownik na własne uszy. Ja również - mimo doświadczenia i szczerych chęci - tego nie zrobię. Słuchawki są najważniejszym elementem toru, źródło dobiera się w koniunkcji, ale na spokojnie.

Nigdzie nie mogłem znaleźć czy by się nadawał dla DT 880, dlatego pytam.

A dlaczego miałby się nie nadawać? Czy może Pan odpowiedzieć na to proste pytanie? Dlaczego? Co miałoby powodować, że z DT990 sprzęt się dogada, a z DT880 nie? Jeśli wszystko jest opisane na blogu, to nawet prosta dedukcja powinna wskazać odpowiedź. Recenzje staram się pisać tak, aby wskazówki umieszczać w formie ogólnej i aby były w ten sposób oderwane od konkretnych modeli. Dzięki temu to, że nie pisałem o DT880, nie znaczy, że nie ma to prawa zagrać, zwłaszcza że w recenzji DT880 znajduje się jasna i czytelna informacja, że to DT990 z dławikiem na kapsule przetwornika. Opisywałem również różnice między nimi i nie pamiętam, aby były one kolosalne, choć jedna i druga para grają inaczej. Tak samo przyznam że nie wiem czemu DFB miałby nie zagrać z DT880, ale skoro ma Pan to urządzenie już zakupione, to najprościej będzie się przekonać samemu.

Jeśli nadal po tym co napisałem jest problem z samodzielną decyzją, to teoretycznie DT880 pasują zarówno do takiej muzyki, jak i T1 MK2. Jeśli tylko wszystko to będzie w dobrym stanie. To tylko moja opinia, bazująca na wyłącznie moich własnych odczuciach, słuchu, guście i preferencjach. Czy ktoś inny będzie zadowolony z takiego połączenia - nie wiem, trzeba przeczytać recenzje, zastanowić się na spokojnie i jeśli wychodzi ze wszystkich znaków na niebie i ziemi, że DT880 będą pasowały, to czemu nie. Osobiście słucham muzyki dosyć cicho, więc nie sądzę abym miał z poziomem głośności DFB problem przy wersji 250 Ohm.

• Approved 1

Posted (edited)

Dziękuję za odpowiedź, przyznam Panu rację odnośnie mojej może nie do końca właściwej postawy.

2 godziny temu, Jakub Łopatko napisał:

Ludzie mają przede wszystkim swoje własne zajęcia i zaręczam, że to forum nie jest na liście ich priorytetów, a jeśli jest, to znaczy że mają poważny problem :)To po pierwsze.

Mają tu Państwo całkiem miłą atmosferę, dlatego nie zdziwił bym się by tak było. :) 

Natomiast zapytał Pan:

A dlaczego miałby się nie nadawać? Czy może Pan odpowiedzieć na to proste pytanie? Dlaczego? Co miałoby powodować, że z DT990 sprzęt się dogada, a z DT880 nie? Jeśli wszystko jest opisane na blogu, to nawet prosta dedukcja powinna wskazać odpowiedź.

Racja przetworniki podobne, impedancja ta sama 250 ohm itd. Ale dlatego - że oba modele słuchawek mają jak Pan wspomniał inne brzmienie, proporcje brzmienia: DT 990 to brzmienie V a DT880 na planie /. To że DFB zagra przyzwoicie z DT990, to chyba nie oznacza automatycznie, że będzie grało identycznie z DT880 skoro posiada inną tonalność. Prawda?  Chyba żebym się mylił, to ok...

I dochodzimy do sedna, właśnie te różnice wzbudziły moje obawy. Gdyby to były słuchawki o podobnej tonalności, było by logiczne że zagrają dobrze, skoro z 990 gra z DFB posiadającym na wyjściu 1,2V na przyzwoitym poziomie. Jeśli jednak są różnice w tonalności i to dość duże, to stąd wzięło się moje pytanie i obawy. Chcąc kupić dobrze mam chyba prawo przeanalizować to i owo, by później nie było zaskoczenia... Nie lubię kupować po omacku.

Na przykład bas:

DT990 ma więcej basu, dlatego pewnie nie potrzeba dużej mocy by ten bas z nich wyciągnąć, dlatego może z DFB dogadują się nieźle. Nawet jak DT 990 otrzymają mniejszą ilość mocy, to najprawdopodobniej powinny mieć bas jeszcze na normalnym (choć mniejszym) poziomie - może mniejszy ale jednak to nie będzie tak zauważalne jak w przypadku słuchawek które z natury posiadają go mniej.

Odwrotną sytuację mamy natomiast w DT880: tego basu mają mniej ze swej natury, i potrzeba im zapewne więcej mocy by mogły uzyskać właściwy dla siebie bas. W przypadku braku mocy, tego basu może być mało, nawet za mało - niż wówczas gdy DT 880 będą zasilane prawidłowo. To jest źródło moich obaw, ponieważ teoretycznie wiadomo że 'niedosterowane' słuchawki mają np. problem z oddaniem basu, nie wspominając już o innych pasmach. Przeraża mnie wizja 'niedosterowanych' słuchawek i kłopotów w dźwięku z tym związanych. To jest głównym powodem moich pytań tu na forum, a jak wiadomo - kto pyta nie błądzi :)

Jeśli nadal po tym co napisałem jest problem z samodzielną decyzją, to teoretycznie DT880 pasują zarówno do takiej muzyki, jak i T1 MK2. Jeśli tylko wszystko to będzie w dobrym stanie.

Nikt nie musi decydować za mnie, ani prowadzać za rękę...ale pytać chyba zawsze można? Proszę o trochę wyrozumiałości, jestem początkujący i nieco zagubiony w tej nowej przestrzeni jaką jest audio. Cieszę się jednak i jestem Panu wdzięczny za opinię i odpowiedź. 

Obawiam się że Aune T1 MK2 będzie trochę trudno kupić,  i zastanawiam się nad wersją MK3. Powinno również być ok w zestawieniu z DT880? Jak Pan wspominał w recenzji MK3 ma mniej basu oraz ostrzejszą górę, ale raczej bas nie będzie wycofany na 880 zbyt wiele? Chodzi mi o spekulację tak/nie.

Edited by Arti

3 minuty temu, Arti napisał:

Racja przetworniki podobne, impedancja ta sama 250 ohm itd. Ale dlatego - że oba modele słuchawek mają jak Pan wspomniał inne brzmienie, proporcje brzmienia: DT 990 to brzmienie V a DT880 na planie /. To że DFB zagra przyzwoicie z DT990, to chyba nie oznacza automatycznie, że będzie grało identycznie z DT880 skoro posiada inną tonalność. Prawda?  Chyba żebym się mylił, to ok...

Mówił Pan o napędzeniu czy wysterowaniu? Bo w przypadku napędzenia z żadną z tych par nie będzie żadnego problemu. Tonalność owszem jest inna, ale nie aż tak diametralnie, żeby nie było wspólnego fundamentu i jak pamiętam pisałem o tym w recenzji DT880.

5 minut temu, Arti napisał:

Chcąc kupić dobrze mam chyba prawo przeanalizować to i owo, by później nie było zaskoczenia... Nie lubię kupować po omacku.

Nawet obowiązek przeanalizować, ale i tak kupuje Pan w tym momencie po omacku, bo bazując na opiniach obcych ludzi z drugiego końca Polski. Możemy estymować, minimalizować ryzyko, ale ostatecznie Pana uszy będą decydowały. Dlatego ustawodawca wprowadził instytucję zwrotu 14-dniowego przy zakupach przez Internet. W ten sposób nawet jeśli decyzja będzie nietrafiona, można będzie się z niej wycofać.

7 minut temu, Arti napisał:

Odwrotną sytuację mamy natomiast w DT880: tego basu mają mniej ze swej natury, i potrzeba im zapewne więcej mocy by mogły uzyskać właściwy dla siebie bas

Nic bardziej mylnego. Ilość basu nie jest elementem stricte zależnym od mocy. Takie iSine może Pan podłączyć pod nawet najmocniejszy odtwarzacz czy sprzęt stacjonarny, a tego basu specjalnie nie przybędzie. Przybędzie go dopiero, gdy tonalność sprzętu źródłowego będzie basowa, a ilość mocy wymaganej zostanie na którymś tam już wcześniejszym etapie osiągnięta. W przypadku DT880 ilość basu wcale nie musi być wprost z pudełka dla Pana za mała, tylko to musi ustalić odsłuch samodzielny. To, że DT880 są mniej basowe od DT990 nie równa się temu, że DT990 są normalne, a DT880 anemiczne. Dla mnie DT880 miały odpowiednią ilość basu, a DT990 miały go za dużo, z tego samego sprzętu źródłowego. Tu działały już moje preferencje. Jeśli chce Pan nabyć słuchawki do klasyki, to ogromu basu też nie będzie potrzeba. Dlatego wybiera się częściej DT880 do właśnie klasyki i elektroakustyki, a DT990 do elektroniki. 

11 minut temu, Arti napisał:

W przypadku braku mocy, tego basu może być mało, nawet za mało

Może, ale dlatego wybiera Pan model 250 Ohm. Obok ohmowości jest jeszcze SPL, który przy nawet wysokich wartościach ohmowości może nadal powodować bezproblemową pracę. Posiadam słuchawki 120 Ohm, które do poprawnego napędzenia wymagają bardzo mocnych i basowych układów słuchawkowych lub wprost kolumnowych. 

13 minut temu, Arti napisał:

Przeraża mnie wizja 'niedosterowanych' słuchawek i kłopotów w dźwięku z tym związanych.

Ponownie - nikt z forumowiczów raczej nie parował DT880 250 Ohm z DFB, ja również tego nie uczyniłem, Pan również tego nie sprawdził, ale zamartwia się Pan na siłę :)

15 minut temu, Arti napisał:

Nikt nie musi decydować za mnie, ani prowadzać za rękę...ale pytać chyba zawsze można? Proszę o trochę wyrozumiałości, jestem początkujący i nieco zagubiony w tej nowej przestrzeni jaką jest audio. Cieszę się jednak i jestem Panu wdzięczny za opinię i odpowiedź. 

Bardzo mnie to cieszy, ponieważ miałem w przeszłości sporo nieprzyjemności z tym związanych (m.in. pogróżki za to, że doradziłem nie takie słuchawki jakie ktoś chciał kupić) i naprawdę nie lubię decydować za kogoś, bo tyle ile głów i uszu, tyle będzie rezultatów danych poszukiwań. Co do bycia początkującym - nie ma potrzeby się zamartwiać, każdy z nas od czegoś zaczynał. Na temat samodzielnego wyboru słuchawek jest na blogu całe kompendium, ale aby uprościć, może po prostu powinien się Pan zastanowić nad czymś w stylu AKG K702. Tam jest łatwiej napędowo, jest dodatkowo wymienne okablowanie, nie ma też takiej zależności od stanu nauszników. A jeśli boi się Pan basu/napędzenia, ich warianty jeszcze łatwiejsze w wysterowaniu, np. K7XX, jeśli nie obawia się Pan sprzętu używanego. Ja ze swojej strony swoją kolekcję prawie 30+ słuchawek bardzo mocno zredukowałem i nie mam specjalnie czego zaproponować aby poratować, może poza K242 HD, które mam z serii gdy były jeszcze produkowane a Austrii, z tym że będzie to klasa niższa od DT880/990, choć łatwiejsza w napędzeniu, wysterowaniu i odbiorze. Także jeśli ma Pan budżet na coś w stylu DT880/990/702/7XX to jak najbardziej warto się tego trzymać, nawet kosztem na tą chwilę źródła.

26 minut temu, Arti napisał:

Obawiam się że Aune T1 MK2 będzie trochę trudno kupić,  i zastanawiam się nad wersją MK3. Powinno również być ok w zestawieniu z DT880? 

Tak jak pisałem w recenzji, grają bardzo podobnie, może troszkę jaśniej na rzecz MK3, ale ostatnio dochodziły do mnie głosy że coś tam się dzieje nie tak z USB i trzeba wypinać oraz wpinać ponownie urządzenie, aby było widziane w systemie. 

• Approved 1

26 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Mówił Pan o napędzeniu czy wysterowaniu?

O jednym i drugim, ale bardziej o wysterowaniu.

26 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Nic bardziej mylnego. Ilość basu nie jest elementem stricte zależnym od mocy.

To kamień z serca. Mimo że nie jestem basolubem, to obawiałem się zaniku basu z powodu np. małej mocy, dobrze jednak ze się myliłem. Dziękuję za wyjaśnienie.

27 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Bardzo mnie to cieszy, ponieważ miałem w przeszłości sporo nieprzyjemności z tym związanych (m.in. pogróżki za to, że doradziłem nie takie słuchawki jakie ktoś chciał kupić) i naprawdę nie lubię decydować za kogoś, bo tyle ile głów i uszu, tyle będzie rezultatów danych poszukiwań.

Ja nie jestem z takich którzy obrażają się zaraz, za drobne nieporozumienia. Każdy ma prawo się mylić, lub nie zrozumieć, zwłaszcza na początku.

29 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Na temat samodzielnego wyboru słuchawek jest na blogu całe kompendium, ale aby uprościć, może po prostu powinien się Pan zastanowić nad czymś w stylu AKG K702. Tam jest łatwiej napędowo, jest dodatkowo wymienne okablowanie, nie ma też takiej zależności od stanu nauszników. A jeśli boi się Pan basu/napędzenia, ich warianty jeszcze łatwiejsze w wysterowaniu, np. K7XX, jeśli nie obawia się Pan sprzętu używanego.

Dziękuję za ciekawe sugestie, spojrzałem na wspomniane przez Pana AKG K702 i AKG7XX, wydają się być one dość zachęcającą propozycją. Na tę porę, raczej zdecydowałem że odkładam decyzję o zakupie DT880, na korzyść właśnie jakiś AKG ponieważ w tych drugich widzę tkwi o wiele większy potencjał jak wspomniane przez Pana wymienne okablowanie, łatwiejszy napęd. Faktycznie obawiam się także w Beyerdynamic tego, że ich dźwięk jest bardzo zmienny w zależności od stanu nausznic. To przemawia na ich niekorzyść i najprawdopodobniej zaniecham ich zakupu.  

Panie Jakubie dziękuję  za poszerzenie moich horyzontów odnośnie słuchawek i toru. Pozdrawiam :)

• Like 1

Wysterowanie to temat którym najlepiej będzie zająć się po zakupie. Kupienie wszystkiego od razu jest kuszące, ale najbardziej ryzykowne, bo w przypadku problemów lub nie takiej synergii nie będzie wiadomo na co zwalić, czy na słuchawki, czy źródło.

Ilość basu zawsze siedzi w dużej mierze w słuchawkach. Owszem, niska moc urządzenia może go przygasić, ale nie odciąć, jeśli tylko słuchawki same z siebie nie są w tym zakresie oszczędne. Dobry przykład to K501 - bardzo często polecane do klasyki, wysoko cenione, ma je u nas @Bernie i można go zapytać o ich ewentualne odstąpienie, ale poszukać tam trzeba będzie układu z mocniejszym basem, np. NuForce Icon HDP, ponieważ ich bas jest faktycznie oszczędny. Stąd zrodził się nawet w pewnym momencie mit, że potrzebują nie wiadomo jak wielkich pokładów mocy. 

Ale fakt faktem we Wrocławiu miałem się nie pokazywać :). Użytkownik wymuszał na mnie poradę odnośnie słuchawek, na Polecane reagował agresywnie. Poleciłem mu w końcu K518. Kupił, nie spodobały mu się, zażądał ode mnie ich natychmiastowego od siebie odkupienia bo "na pewno celowo mu źle doradziłem", odmówiłem. Posypały się wtedy groźby. Stare dzieje, ale ostrożność do dziś.

Proszę uprzejmie. W razie czego na sklepie posiadam własnoręcznie robione kabelki pod tą serię. Sam jestem użytkownikiem kilku modeli, a z wymiennym okablowaniem posiadam K240 MKII Made in Austria, które są ze mną w zasadzie od 2009 roku, nawet mam fakturę zachowaną na pamiątkę. Na moich kablach słuchawki robią się czystsze, bardziej przestrzenne i łagodniejsze, więc może to być dobre uzupełnienie takiego systemu. Chyba że ktoś chce iść w drugą stronę, a więc dźwięk bardziej "profesjonalny", ale tutaj mam na razie tylko jeden prototyp, którego używam prywatnie. W Beyerdynamicach niestety jest, ponieważ ich pady mają perforację i biorą czynny udział w procesie kreowania dźwięku. Są bardziej w tym względzie wyczulone od AKG. To fajne słuchawki, zwłaszcza DT990, ale jest sporo powodów, dla których je kiedyś sprzedałem i do dziś sam ich osobiście nie używam, odnajdując się bardziej w innych modelach.

Służę.

Tak się złożyło, że mam i te Beyerdynamiki i tego Dragonfly'a ... i nigdy ich ze sobą nie połączyłem. Ale - zwłaszcza, że też słucham "poważki" - przed chwilą ich posłuchałem i ... jest O.K. Nie miałem problemów z głośnością, basem czy czymkolwiek. Jasne, że można lepiej - DT880 używam rzadko, a jeśli już to z Chordem Mojo - ale różnica jakościowa nie jest jakaś kolosalna. Jest, ale nie ma się, moim zdaniem, o co zabijać. No chyba, że chodzi o głośność to w tym porównaniu DFB jest faktycznie ułomkiem, ale i tak gra z tymi słuchawkami wystarczająco głośno.

• Like 1

Teraz sporo lepszych sklepów Audio umożliwia wypożyczenie słuchawek czy np dac do domu. Znam taki w Trójmieście i pewnie jest takich więcej. Fora pomogą ale ostatecznie każdy słyszy inaczej a i jak ktoś słucha muzyki klasycznej to nawet najlepsze porady od miłośnika metalu mogą nie pomóc ;)