Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mayster

Muzyka filmowa

Recommended Posts

Guest Mayster

Jako, że wśród naszej - póki co - skromnej społeczności audiofanatykowej można powoli zobaczyć klarujące się gusta muzyczne, postanowiłem założyć wątek traktujący o wszelakiej muzyce filmowej, tudzież muzyce z filmów wszelakich :)

W mojej bibliotece zdecydowanym numerem jeden są Piraci z Karaibów, Gladiator oraz (choć tylko kilka utworów) Incepcja i Władca Pierścieni. 

Warto pamiętać, że w maju przyszłego roku gościć będziemy u siebie chyba największego kompozytora muzyki filmowej - Hansa Zimmera!

Daty i miejsca:
30.04: Gdańsk/Sopot (Ergo Arena)
01.05: Łódź (Atlas Arena)
03.05: Kraków (Tauron Arena)

Osobiście stwierdziłem, że jako fan gatunku i samego Zimmera, nie mogę przepuścić takiej okazji i bilety zakupiłem w pierwszy możliwy dzień (Kraków). Ceny od 179 do 500 zł., więc śmiało można powiedzieć, że niewielkie jak za tej rangi kompozytora. Mam tylko nadzieję, że akustycznie będzie ok.

Nie wiem czy wszyscy zainteresowani tematem wiedzą, ale mamy w kraju Polską Orkiestrę Muzyki Filmowej, która regularnie koncertuje co roku. Istnieje od 4 lat, dyrygentem jest ksiądz Przemysław Pasternak, a wokaliści to w dużej części finaliści The Voice. Szkoda, że jeszcze nie ma porządnych nagrań, których można by posłuchać, ale że cały czas się rozwijają to i na to przyjdzie pora. Trasę koncertową kończą zawsze w Żywcu, w sierpniu (przynajmniej w tym roku, nie wiem jak wcześniej) skąd pochodzi ks. Przemysław. W repertuarze jest sporo muzyki współczesnej, nie tylko filmowa. Często mocno rozbudowane aranżacje.

Jakieś dwa przykłady:

Gladiator z zeszłego roku z wokalem (?) Edyty Krzemień (daje radę w takich numerach, oj tak):
https://www.youtube.com/watch?v=Vm7gwA-Bj4g

Final Countdown z tego roku, z Żywca:
https://www.youtube.com/watch?v=GSgUE8ez9Jg&list=PLEaHifR3qEHmEWPJP6rfgh-v9VB6qByoK
Akurat ten, bo dobrze ukazuje dyrygenta jako wyjątkowo energiczną, pozytywną osobę, a jego serdeczne przywitanie z wytatuowanym, długowłosym Juanem mocno kontrastuje ze znanym większości obrazem typowych księży. 

Dmuchawce, latawce, wiatr - zawsze się pojawia i zawsze śpiewa ją ta sama dziewczyna, czyli Zosia Nowakowska. Swoją drogą, emanuje niesamowitą energią i widać, że muzyka sprawia jej radość:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=32&v=s5kaUoLx_3g

Bilety gdzieś 30-40 zł. zaledwie kosztowały, przynajmniej w Żywcu. Warto się przejść, bo grają też w mniejszych miastach, a że koncertują z przerwą zaledwie miesięczną to miejsc jest sporo.

A czy słuchałeś soundtrack z Interstellar? Moim zdaniem bardzo wciągający, głęboki.. w końcu to H. Zimmer. (a film jest jednym z moich ulubionych, dlatego przesłuchałem cały soundtrack:D)

Ciekawa jest też wg mnie aranżacja utworu Mombasa z Incepcji 

https://www.youtube.com/watch?v=LY39km8rkWY

Może nie każdemu się podoba, ale wg mnie to Panowie potrafią wyciągnąć z muzyki coś nowego, świeżego

To samo zresztą Piano Guys, muzyka przewodnia z Trylogi o Jason Bourn'ie ( w orginale, z tego co pamiętam, MOBY)

https://www.youtube.com/watch?v=09RUuTAM2H0

Jakkolwiek się coś komuś podoba czy też nie, fajne jest odkrywanie takich nowych wersji znanych nam nagrań.. w końcu muzyka to sztuka..

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Zimmera mniej więcej w połowie lat 90-tych. Poszedłem sobie ze swoją dziewczyną do kina na "Twierdzę". Film taki sobie, ale z seansu zapamiętałem dwie rzeczy: Connery'ego z długimi włosami i ścieżkę dźwiękową właśnie (rzecz jasna nie całą, ale "Main Theme" utkwił mi w pamięci na długo).

https://www.youtube.com/watch?v=u6bTGzXREzQ

Potem jeszcze "Gladiator", "LOTR". Zresztą Hans jest jednym z tych kompozytorów, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu.

Edited by Tommo

pierwszym filmem, na którym zwróciłem uwagę na muzykę to był w 2000 roku Gladiator - niesamowite przeżytcie, co za widowisko, a w szczególności ta muzyka!

Edited by Blondie

On 11/16/2015 at 10:23 AM, Tommo said:

Pierwszy raz zetknąłem się z twórczością Zimmera mniej więcej w połowie lat 90-tych. Poszedłem sobie ze swoją dziewczyną do kina na "Twierdzę". Film taki sobie, ale z seansu zapamiętałem dwie rzeczy: Connery'ego z długimi włosami i ścieżkę dźwiękową właśnie (rzecz jasna nie całą, ale "Main Theme" utkwił mi w pamięci na długo).

https://www.youtube.com/watch?v=u6bTGzXREzQ

Potem jeszcze "Gladiator", "LOTR". Zresztą Hans jest jednym z tych kompozytorów, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu.

Do LOTRa to przypadkiem nie robił muzyki Howard Shore? 

Ale Zimmer jest geniuszem. Moje absolutne topy-topów muzyki filmowej to:

• Upvote 1

2 hours ago, ZenekHajzer said:

Do LOTRa to przypadkiem nie robił muzyki Howard Shore? 

Oczywiście, że muzykę do LOTRa skomponował Howard Shore. W dodatku za muzykę do "Drużyny Pierścienia" i "Powrotu Króla" dostał statuetki Oscara.

"Interstellar" i "Gladiator" Hansa Zimmera to dla mnie top muzyki filmowej. Także Peter Gabriel - "Pasja".

Poza tym jeszcze:

John Williams za całokształt, ale głównie za "Gwiezdne wojny", E.T." i "Indianę Jonesa". :)

Ennio Morricone głównie za starsze kompozycje - muzykę do filmu "Misja" i "Dawno temu w Ameryce".

Clannad - całokształt ich muzyki, ale z muzy filmowej "Legend' z muzyką do serialu "Robin z Sherwood",  temat przewodni do "Harry's Game" i "I Will Find You" z filmu "Ostatni Mohikanin" (motyw przewodni i inne utwory z tego filmu kompozycje Trevora Jonesa i Randy Edelmana też za mną chodzą od czasu obejrzenia filmu).

Z muzyki filmowej Vangelisa, którego w ogóle więcej słucham, dla mnie genialny twórca muzyki elektronicznej - z bardziej znanych filmów jak "Łowca androidów" (album "Bladerunner"), "1492 Wyprawa do raju" ("Conquest of Paradise"), "Rydwany ognia", Piękna jest też płyta "Antarktyka", warto posłuchać ścieżki dźwiękowej z filmów "Zaginiony" ("Missing" muzyka utrzymana trochę w stylu "Bladerunnera"), "The Bounty", "Aleksander", "El Greco" (2007), "Francesco".

• Upvote 1

Ominę temat muzyki filmowej bo za dużo linków by się tu pojawiło. Podepnę za to pod ten topic ścieżki dźwiękowe z gier, oto niektóre z moich ulubionych utworów w aranżacji orkiestrowej:

Chrono Trigger - The Last Day of the World

Chrono Trigger - Schala's Theme

Final Fantasy IV - Castle Damcyan Orchestra

Secret of Monkey Island - Le Chuck's Theme

Resident Evil II

:)

Jóhannsson miał robić muzykę do nowego Blade Runnera. I w zasadze ją zrobił, ale na trzy tyg. przed premierą filmu Denis Villeneuve ją skasował twierdząc, że wprowadza zbyt duży niepokój i nerowość do filmu. Po Arrival wiele sobie obiecywałem, a w końcu muzykę do BR2049 w trzy tyg. napisał Zimmer.

Nie jest zła ale Vangelis sporo lepszy klimatem.

Jak o niepokoju i strachu i Johannie to

• Like 1

Muzyki filmowej mało raczej słucham, ale:

Amelia - taki sobie film, ale muzyka obłędna

Uwielbiam muzykę z La La Land - w sumie dlatego tak mi siadł ten musical:

I jeszcze w Django bardzo zapamiętałem muzykę - z racji dużej różnorodności, która pasuje do klimatów Tarantino :)

Aktualnie czytam Outsidera Stephena Kinga i jak zwykle w tle pobrzmiewa moja misterna książkowa składanka. Jeżeli ktoś zna soundtracki w podobnych klimatach to proszę o podlinkowanie.

Ten soundtrack jest w moich Top 10. Jakość na yt średnia niestety. Widzę, że Zenek już go zalinkował wyżej, więc dwie propozycje ode mnie.

Edited by Palpatine
  • Like 1

Niezła perełka, na razie doszedłem do Zaar - mocarny utwór.

1 minutę temu, Hir0 napisał:

Niezła perełka, na razie doszedłem do Zaar - mocarny utwór.

Zgadza się. Zresztą oba soundtracki pomimo upływu czasu świetnie się bronią, a jeden starszy od drugiego.

Warte posłuchania genialna aranżacja klasycznej orkiestry.

A ryknięcie trąb w Battle of the Moors to niezły test słuchawek.

No i tu nie było jeszcze genialnej muzyki Enio Morricone z filmu Misja jedna z moich pierwszych płyt CD w 87.

• Like 1

Angel Heart - uwielbiam film, książkę i oczywiście soundtrack, szacun. 😉

Plus też za soundtrack z Ukrytej Wady, swoją drogą też ciekawa książka.

Ukrytej Wady książki nie czytałem, ale film nie podobał mi się. Podchodziłem 3x i za każdym razem przerywałem w tym samym momencie. Może trzeba być pod wpływem środków? Swoją drogą to co @saudio wrzucił brzmi fajnie. Jestem ciekaw ile ciekawych OST mi teraz ucieka z tej racji, że mało teraz filmów oglądam, szczególnie nowych.

Świetne wykonanie przez samego Zimmera i przepiękne kobiety, które go otaczają podczas koncertów :)