Jump to content
Jakub Łopatko

Recenzja słuchawek Verum One

Recommended Posts

Wygląd jednoznacznie sugeruje pochodzenie, albo Ukraina, Rumunia albo Rosja. Trzeba przyznać, że po pierwsze trzeba lubić takie wzornictwo aby w ogóle zacząć rozważać zakup tych słuchawek.

"Powoduje to pewne drobne dysproporcje między kanałami, ale wynika to też z ogólnie wyzwaniem, jakie stawia osiągnięcie powtarzalności produkcyjnej przy słuchawkach niemalże DIY." Tu jakiś chochlik zjadł konstrukcję zdania.

Recenzja w mojej opinii trafna - szczególnie, że w pewnych kwestiach obejmuje powody, dla których ja sam ostatecznie zrezygnowałem z zakupu tych słuchawek. Ciekawe jak wypadłyby kontra nowe planarne Takstary i kontra HE-4XX. Wprawdzie nie ten rozmiar przetwornika, ale podobna półka cenowa.

Edited by timecage
  • Like 1

@timecage Dzięki. Recenzja była publikowana późno w nocy przy średnim stanie zdrowia, stąd ostrzegałem w innym temacie, że może być tam trochę baboli. Poprawione.

Osobiście wolałbym 4XX - mniejsza V-ka, łatwiejsze w opanowaniu, lżejsze i wygodniejsze. 

Bardzo dobra recenzja... wniosek? Kurcze może warto posłuchać, nie żebym je kupił ale z chęcią porównałbym je np. Tekstar 580.

a jak  Verum One wypadają przy LCD2c?

Trochę dziwne słuchawki. Cena niby niska, ale i tak sporo wad. Wygląda na produkt premium kosztujący parę razy więcej, ale to tylko widać okładka książki.

Wygląd mi się podoba, ale jak czytam o tych wadach to trochę zmniejsza to jakiekolwiek zainteresowanie.

Wiadomo w tej cenie nie da się uzyskać jakości, choć patrząc po wyglądzie, to próbowano zrobić produkt wyglądający na wysoką półkę za niską cenę. Nie mówię, że to źle, ale jeśli jest to okupione zakrwawioną twarzą czy palcami, to chyba mija się to trochę z celem.

33 minuty temu, Nehero napisał:

Wiadomo w tej cenie nie da się uzyskać jakości

Czy to oznacza, że nie da się kupić słuchawek o wysokim SQ w tej cenie? Jeśli dobrze zrozumiałem to od jakiej kwoty rozpoczynają się słuchawki o wysokiej jakości?

55 minut temu, Nehero napisał:

Wiadomo w tej cenie nie da się uzyskać jakości, choć patrząc po wyglądzie, to próbowano zrobić produkt wyglądający na wysoką półkę za niską cenę. Nie mówię, że to źle, ale jeśli jest to okupione zakrwawioną twarzą czy palcami, to chyba mija się to trochę z celem.

Bardziej chodziło w tej cenie patrząc na wzornictwo design i użyte materiały. Taki design kojarzy się z produktem premium.

Z daleka wygląda to na produkt premium patrząc po zdjęciach, jak w recenzji jest, że nie sprawia on produktu premium i faktycznie może po zapoznaniu się z nim tak jest.

Drewniane elementy są okej jak najbardziej, zobaczymy tylko, czy nic nie popęka.

Gril w kolorze złotym też fajnie wygląda.

Ale  byłoby zbyt pięknie gdyby było to wykończone na 100%. Rozumiem jak Jakub wspomniał, że konstruktor się uczy, a te słuchawki to bardziej taka wersja prototypowa niż finalny produkt.

Jedyne zdanie jakie pada w recenzji ze słowem "prototyp" ma miejsce tutaj:

Cytat

Rozwiązanie to przypomina pozostawienie po stadium prototypu, albo przynajmniej symbolizuje brak pomysłu jak można byłoby to rozwiązać lepiej.

Jeśli słuchawki są sprzedawane komercyjnie, nie jest to już prototyp. Na testach miałem finalną wersję. Ale owszem, sprawia to wrażenie po prostu produktu debiutanckiego. Takie produkty zawsze będą miały swoje ograniczenia, wady. Może po prostu nadmiernie się czepiam. 

Prototyp w dosłownym rozumieniu to nie jest, bo faktycznie jest w sprzedaży, lecz jeśli ktoś zaczyna dopiero tworzenie słuchawek czy czegokolwiek, to pierwszy produkt zawsze będzie uważany za prototyp, bo to dopiero baza pod dalsze usprawnienia, bo trzeba w praktyce na dłuższą metę sprawdzić jak "obecne" rozwiązania się przyjmą i sprawują, a potem można w kolejnych wersjach produktu, usprawniać, poprawiać, zmieniać, szczególnie, jak wiadomo co jest źle, a co dobrze, na co użytkownicy narzekają, a co chwalą. A że słuchawki to różne głowy, a każdemu by  zależało by w największym stopniu były uniwersalne pod względem wygody czy ergonomii. Chyba nikomu nie udało się za pierwszym razem stworzyć produktu finalnego bez wtop czy usprawniania czy polepszania.

W dniu 29.09.2019 o 20:09, Jakub Łopatko napisał:

Może po prostu nadmiernie się czepiam. 

Czepianie jest ważne, ale w pozytywnym sensie oczywiście, jeśli ktoś nie ma złych zamiarów i nie chce uprzykrzyć komuś życia to czepianie się nie jest złe. Gdyby ludzie się nie czepiali i przyjmowali wszystko jak jest i nie sprzeciwiali się temu, to pewnie dalej były by czasy niewolników, a świat nie różnił się wiele od tego, który był tysiące lat temu.

Ważne co konstruktor zrobi w drugiej wersji, czy posłucha użytkowników i rozwiąże jakoś te wady, które się da, lub znajdzie inne rozwiązanie, więc teraz już liczy się to co zrobi, a nie co zrobił, bo przeszłości już nie zmieni, może jedynie zrobić drugą wersję poprawioną i zmodyfikowaną, po prostu zrobić lepsze słuchawki, o ile dalej zamierza je robić oczywiście, bo pomysł na design ciekawy, bardzo ciekawy, teraz gdyby zrobił całościowo dobre słuchawki pod względem wygody, jakości czy brzmienia, to dostalibyśmy kolejną firmę, ale to zapewne wymaga czasu, bo na ten moment, tym słuchawkom bliżej do prototypu niż do finalnej wersji.

Samemu wszystkich błędów i niedoróbek nie da sie wychwycić, najlepszymi testerami wtedy są różni konsumenci i ich różne głowy oraz czas, który pokaże, czy nie pojawią się jakieś kolejne wady po jakimś czasie. Oczywiście pomijając tu rzeczy które samemu może konstruktor zauważyć, jak np. tnące elementy słuchawek.

Ale wierzę, że konstruktor dostanie oświecenia, i następne słuchawki zrobi o wiele lepsze, bo pomysł ma ciekawy.

Nie. Prototyp to prototyp, a produkt finalny to produkt finalny. To produktem finalnym sprawdza się rynek, ryzyk fizyk. Po to jest prototyp, aby wypuścić produkt bez wtop. Miejsce na usprawnienia natomiast zawsze są. 

Czasami zamiary próbuje się przypisać odgórnie, czasami mniej lub bardziej brutalnie. Mam nadzieję, że za tą recenzję takowych problemów nie będzie, zwłaszcza że to sprzęt jakoby "międzynarodowo" tu opisywany. 

Posted (edited)

Do teraz byłem zdecydowany na ich zakup, lecz po przeczytaniu Pana recenzji myślę, żeby dać sobie z nimi spokój. 

Dodatkowo podobno w nich wysiadają przetworniki, które zaczynając nagle grać ciszej. Problem opisywał Joshua Valour, ale producent się zarzekeka, że ta usterka występowała jedynie w pierwszych egzemplarzach i została wyeliminowana. 

Mam HE4XX wyequalizowane by metal5671 i w ogóle kupując te Verumy będzie to jakiś upgrade? 

Szkoda, że te słuchawki nie były testowane na padach Superlux HD681, na nich brzmią najlepiej te Verumy. 

Po za tym te słuchawki były z pierwszych partii, gdzie przetworniki padały?

Edited by BlacK MagiC

Słuchawki są przeze mnie testowane z reguły w postaci fabrycznej i nie poświęcam dodatkowego czasu oraz środków na doposażanie i modowanie ich do innych postaci we własnym zakresie, chyba że jest to mój własny sprzęt, przy którym nie jestem limitowany czasem użyczenia oraz mogę poświęcić konkretne środki na ich doinwestowanie lub wymianę elementów wg własnych potrzeb i uznania. O ile nie słuchał Pan ich w takiej konfiguracji, byłbym wysoce ostrożny w zakresie wypowiadania się na temat czegoś, czego się nie słuchało - można się na tym przejechać. Wymianę padów można przeprowadzić już we własnym zakresie po zakupie i dowolnie ze słuchawkami eksperymentować. Słuchawki pochodziły od osoby prywatnej, także nie posiadam informacji na ten temat. Nie wiem również czy HE4XX z nieznaną mi equalizacją będą lub nie będą rozwinięciem jakiegoś modelu. Aby wypowiedzieć się na ten temat, musiałbym posiadać dar jasnowidzenia. Słuchawki opisałem zatem tak jak przybyły, z fabrycznym wyposażeniem, w fabrycznej formie, w najbardziej możliwy kompleksowo sposób. Jeśli ktoś uważa, że słuchawki zostały opisane nieprawidłowo lub niekompletnie, oczywiście ma do tego prawo, jednocześnie pozostawia to tej osobie spore możliwości do napisania własnych uzupełnień i w oparciu już o własne, indywidualne doświadczenia. do czego gorąco zachęcam 👍.

Posted (edited)

Zabawna sytuacja z tymi Verumami, bo przetworniki padają w nich jak muchy. Joshua Valour miał do recenzji dwie pary tych słuchawek i w tych dwóch egzemplarzach był silny imbalance. W jednej podczas testów nagle padł przetwornik (początkowo grał na 5% swojej głośności, później wskoczył na 95%), a w druga sztuka to w ogóle już przybyła uszkodzona z silnym brakiem równowagi pomiędzy przetwornikami. Autor publikacji wspominał także, że również później poznał kogoś kto miał ten sam problem. 

Pod filmem, także piszą osoby, których dotknął ten sam problem. Po pojawieniu się Pana testu na audiofanatyku, to również w egzemplarzu przeznaczonego na potrzeby recenzji wystąpił ten sam problem, aż oczy przecierałem ze zdumienia. Przypadek?

W dodatku nawet po powrocie z naprawy to w dalszym ciągu przetworniki są ze sobą niesparowane. 

Producent zarzeka się, że problem został wyeliminowany i niby tylko w pierwszych egzemplarzach ten problem występował, ale przecież recenzent dostał sztukę od razu uszkodzoną na początku czerwca, więc do końca nie jestem tego pewien. 

Edited by BlacK MagiC