Jump to content
Sign in to follow this  
EvilKillaruna

O podkładkach antywibracyjnych słów kilka...

Recommended Posts

Jak wiesz, miałem tydzień przerwy i to właśnie było w zeszłym tygodniu także wybacz ale nie nadrobiłem jeszcze blogowych zaległości :P

• Like 1

To już i tu recenzje ze wskazaniem darczyńcy są? Do tego trochę audio magii w postaci podstawek za jedyne 8 stów pod kolumnę? Czas na mnie. To już jest forum branżowe.

• Haha 1

1 godzinę temu, Rafacio napisał:

Do tego trochę audio magii w postaci podstawek za jedyne 8 stów pod kolumnę?

To nie audio magia tylko fizyka, w tym przypadku prostsza niż kable. No i dział Fale i Drgania. Trusny obszerny i bardzo ważny dział. Każde czułe urządzenie wymaga podstawej antywibracyjnych, mikroskopy, wagi analityczne i podobne.

Kolumny same wytwarzają drgania, podłoga też może drgać, a raczej struktura. To jest materiał przenoszący drgania, wiec jeśli podłoga zacznie drgać, to również przeniesie się to na kolumny i zamkniemy się w błędnym kole.

• Like 2

4 godziny temu, Rafacio napisał:

To już i tu recenzje ze wskazaniem darczyńcy są? Do tego trochę audio magii w postaci podstawek za jedyne 8 stów pod kolumnę? Czas na mnie. To już jest forum branżowe.

Szerokiej drogi. Jak będziesz stąd odchodził, nie zapomnij zajść do szkoły na rozmowę ze swoim nauczycielem fizyki oraz do THF aby upewnić się, czy tenże "darczyńca" dostał już płatność za fakturę, na której widnieją "podarowane" mi izolatory. Albo po prostu przeczytaj dokładnie artykuł, napisałem go tak, ażeby każdy za przeproszeniem tuman zrozumiał.

Od teraz jestem przekonany, że prawie każdy. :)

• Like 4
  • Haha 3

No tak, bo cena Apert jest za komplet. To tylko potwierdza wszystko co tu napisaliśmy. Chyba że mowa o Gaia III, ale pisałem wyraźnie, że nie pasują do moich kolumn (mam stary, szeroki gwint, a teraz stosuje się standaryzowane pod kolce), więc tym bardziej miało miejsce tylko znalezienie cen i zastosowanie "cherry-pickingu" o którym często wspominał Arthass. 

• Like 1

W dniu 23.08.2019 o 07:28, Nehero napisał:

zamkniemy się w błędnym kole.

Jeśli już koniecznie chcesz takie drgania eliminować (swoją drogą co to za kijowe kolumny których obudowa drga) to za kilka złotych można kupić silikonowe podkładki.

• Confused 1

Cudowne. Przed chwilą była to "audio magia", "darczyńcy" i "forum branżowe", a na Ciebie miał być "czas". Tymczasem dalej tu jesteś i nagle masz nawet gotowe rozwiązania alternatywne (pomijając że od grawitacji i wagi kolumn zamienią się w placki i bardzo szybko przestaną pełnić swoją funkcję). Widocznie do własnych słów też nie masz szacunku, bo swoje deklaracje ignorujesz dokładnie w taki sam sposób jak moje wypowiedzi :)

16 minut temu, Nehero napisał:

@Rafacio A co ma kijowatość obudowy do drgań? O.o

Ma to, że się nie zna i pierdzieli głupoty. Ja kolumn nigdy nie miałem, ale zdaje sobie sprawę, że ze względu na rozmiar przetwornika rezonuje on na całą obudowę.

No ale się myśli, albo nie myśli. 

• Like 1

3 godziny temu, Rafacio napisał:

(swoją drogą co to za kijowe kolumny których obudowa drga)

Czekamy na twoje, jako obudowy możesz użyć chociażby gąbki/pianki. Drgań nie będzie :D 

• Like 1
  • Haha 1

21 minut temu, Waifu napisał:

Ja kolumn nigdy nie miałem, ale zdaje sobie sprawę, że ze względu na rozmiar przetwornika rezonuje on na całą obudowę

To jedno, a pamiętaj o fali akustycznej, która rozchodzi się zarówno w powietrzu jak i w ciele stałym jakim jest podłoga, a temu towarzyszy drganie cząsteczek jak i w efekcie odczuwamy to jak drga ściana szczególnie od niskich tonów, Również sądzę, że jedno to, to co Ty napisałeś, druga sprawa do drgania od ośrodka jakim jest podłoga, a to znów przeniesie się przez nogi kolumn na całą kolumne.

Tak przynajmniej wynikałoby z godzinnego edukowania się z zakresu drgań i fal. Bo z tego co sobie przypomniałem, to fala jest przenoszona dzięki drganiom cząsteczek ośrodka, same cząsteczki się nie przemieszczają, lecz transportują energie mechaniczną wraz z falą od punktu A do punktu B. Fale rozchodzą się w ośrodkach sprężystych takich jak ciała stałe czy gazowe, czyli powietrze i ściany/podłoga. Jeśli fala akustyczna może rozchodzić się również w podłodze, co czujemy jako drgania szczególnie odczuwalne przy niskich tonach, to siłą rzeczy te drgania muszą mieć jakiś wpływ na same kolumny. Czyli tutaj widziałbym zastosowanie podstawek pod kolumny, aby te drgania nie przenosiły się spowrotem na kolumny.

Edited by Nehero

Hmmm... a ja kiedyś spotkałem się na alledrogo z kolumnami betonowymi [dosłownie].Do tej pory nurtuje mnie cel takiej ,,obudowy''.Czyżby to była próba ograniczenia drgań,rezonansu? Ze względu na czynniki atmosferyczne, mobilność oraz wymiary nie biorę pod uwagę zastosowań ,,ogrodowych'' chociaż kto wie.

Swego czasu jak Tannoy M1 wprowadzały mi w wibrację szyby w starych meblach to w celu eliminacji tego zjawiska wystarczyło położyć na kolumny sporą liczbę miesięcznika Audio.

Edited by Tommy66

2 godziny temu, Tommy66 napisał:

Hmmm... a ja kiedyś spotkałem się na alledrogo z kolumnami betonowymi [dosłownie].Do tej pory nurtuje mnie cel takiej ,,obudowy''.Czyżby to była próba ograniczenia drgań,rezonansu?

Beton też drga,, wszystko zależy jak sporo jest tego betonu, od wagi czy struktury.  Tu jest trochę o betonie w kwestii wygłuszania: https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/mury-na-strazy-ciszy-co-powinienes-wiedziec-o-izolacyjnosci-akustycznej-przegrod-aa-sBdW-jhKs-9Yaw.html

@Nehero ,,Beton też drga'' tak wiem. Chodziło mi ogólnie o przykład ludzkiej kreatywnośći , odnośnie tego co zaproponował @Waifu ,,możesz użyć chociażby gąbki/pianki. Drgań nie będzie''

chociaż w jego przykładzie widzę logikę.

Edited by Tommy66

To akurat był przykład prześmiewczy pokazujący ignorancję naszego domorosłego teoretyka.
Akustykę i trwałość ze względu na takie rozwiązanie można rozpatrywać jedynie w kategoriach komediowych.

No ale nie będą to 

14 godzin temu, Rafacio napisał:

(...)kijowe kolumny których obudowa drga

A moim zdaniem - po przespaniu się z jego pomysłem - stwierdzam, że jest genialny i chyba właśnie wynalazł nowy nurt filozoficzny oparty na wysoce oszczędnym minimalizmie praktycznym: rafacioizm.

Idąc jego świeżym, minimalistycznym myśleniem, można zastosować klocki ze styropianu podwędzone z budowy i sobie na nich kijowe kolumny których obudowa drga postawić. Tak samo po co jakieś stoły z IKEI i krzesła, wystarczy trochę cegieł, kilka desek zbitych w jedną płaszczyznę i stół gotowy. Krzesła? Na pieńku też da się siedzieć a wychodzi taniej, nawet z lasu można zakosić bo w tartaku kupują jelenie. Jeść można prosto z deski - ekologicznie. I rękami, po staropolsku, jedynie musi wystygnąć. 

maxresdefault.jpg

A na poważnie: wiedziałem jak to działa od strony fizyki to opisałem, sprawdziło się na dwóch różnych kolumnach to pochwaliłem, stać mnie było to kupiłem. Eksperymentować można spokojnie z własnymi pomysłami, sprawdzać czy opisane zjawiska występują, czy też nie, a jeśli nie stać - po prostu nie kupować lub szukać tańszych zamienników i rozwiązań. Nie trzeba rzucać się o to do innych jak pchła na grzebieniu. 

• Haha 1

Większość  producentów akcesoriów, posiada w swojej  ofercie podkładki antywibracyjne, podstawy ,kolce i różnego rodzaju ustroje do izolowania i wytłumiania wibracji. W porównaniu z konkurencją cena Apert jest bardzo atrakcyjna - biorąc pod uwagę jak i z czego są zbudowane .  dla porównania same podkładki renomowanego producenta są znacznie droższe.Znacznie należy tłumaczyć dwa, trzy razy.  Jedne z tańszych, ale do zastosowania jako podkładki pod urządzenia stacjonarne są Vibrapody w trzech wariantach, jako podkładki , jako stożki i w komplecie razem . Cena podkładek to ok. 220 pln. stożków to ok 260 pln. za cztery sztuki . Wszystkie takie dodatki wpływają na jakość pracy urządzeń pod które są podkładane .  Dobierane są do wagi każdego urządzenia .  Podkładki redukują raczej mikro drgania i drgań subwooferowych nie wytłumią . Kolumny głośnikowe izoluje się kolcami, aby nie przenosiły drgań, ostatnio producenci zamiast kolców stosują stopki o dużej powierzchni . Aperta jest dobrą propozycją do poprawienia dzwięku za roszsądne pieniadze .  Płacimy za jakość , materiały, patent .  Bo jako izilatory zapewne zastosowano mieszankę Sorbotanu , lub jakiegoś innego absorbera. Dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek, przygotowałem coś, co ceną powala na kolana wszystkie izolatory drgań na świecie . Hipermarket budowloany - podstawki abtywibracyjne pod sprzęt agd .  Mogą byc stosowne nawet do 50 kg.  na 4 sztuki . Cena to ok.  11zł za komplet. Sam używam przy zestawie słuchawkowym i stereo , z tym że pod CD mam Vibrapody , ale pod resztą te do agd. Zaraz dodam zdjęcia podkładek. Oczywiście wyspecjalizowane podkładki mają wieksze możliwości pochłaniania drgań i wibracji , ale cena jest dośc korzystna i w jakimś stopniu spełniają swoje zadanie .

20190825_130613 (Copy).jpg

20190825_130639 (Copy).jpg

Edited by pablo650
  • Like 3

@Waifu jak widzę ironia ironii nie jest równa:)

----------------------------------------------------------------------------------------

Jak widać na pokazanych przez @pablo650 zdjęciach można szukać rozwiązań na miarę naszej kieszeni bez naśmiewania się z rozwiązań profesjonalnych oraz osób które na nie stać:).

Edited by Tommy66
  • Like 1

@pablo650 Bardzo dziękuję za podpowiedź i zdjęcie, bo podstawki antywibracyjne pod sprzęt audio były już dla mnie zbyt drogie, a tak być może da się tanio wykpić z tematu. A te wyglądają na solidne. Aperty mają jeszcze jedną rzecz - regulowany kąt nachylenia, co ma swoje zastosowanie bardzo praktyczne w moim przypadku.

Tak jak Pan i część osób z wątku listwowego, jestem praktykiem i pragmatykiem jednocześnie, a dokładniej od czasów kupienia w ciemno T1 v2. Jeśli coś mnie interesuje zakupowo, staram się to przede wszystkim przetestować. Gdy okazuje się że faktycznie działa i dobrze się sprawuje, nie wyczerpując znamion placebo i audiovoodoo - opisuję i pochwalam. A jeśli przy okazji mieści się w zakresie moich potrzeb, jak również nie nadwyręża budżetu i nie kradnie środków z rzeczy ważniejszych, to kupuję.

Ale problem o jakim mówimy to nie czy to działa bądź nie, a walenie w temat na zasadzie zero-jedynkowej, to samo co mamy często przy kablach czy nawet wzmacniaczach operacyjnych. Są rozwiązania lepsze i gorsze, niektóre warto brać, a niektóre są mało opłacalne, ale grupowo i odgórnie się sypie we wszystko negacją i wyśmiewaniem, które przybiera miejscami formę wręcz manii prześladowczej. Z kompletnym pominięciem zjawisk fizycznych, lub przynajmniej ich marginalizacji. Do tego dyskusja nie jest finalnie o recenzowanych kolumnach, a o podstawkach antywibracyjnych, bo celowo sprowadzona została na manowce przez jedną osobę, która swoje wypowiedzi zaczyna od oskarżeń i pomówień, a potem w myśl "nooo może coś tam jest ale to sobie kupcie tanie podkładki". Najpierw ten sławetny "hejt i atak", podważanie wiarygodności artykułu, sugerowanie przyjęcia korzyści, a gdy to nie wypaliło i nie znalazło posłuchu - przejście na alternatywne formy podważania i naśmiewania się. 

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że - w sumie też dzięki wielu rozmowom z forumowiczami - mam od pewnego czasu naprawdę gdzieś takie osoby i ich żółć. Nie rusza mnie to kompletnie. Działa i potrzebuję to kupuję. To że ktoś czegoś nie rozumie albo go nie stać to już nie mój problem. Także w żadnym wypadku nie czuję się źle z faktem, że na Aperty się zdecydowałem. Nie zdecydowałbym się, gdyby nie były mi potrzebne i nie przekładały się na konkretne efekty. Tak jak mówi @Tommy66 - można prowadzić rozmowę o alternatywach na spokojnie i merytorycznie tak jak Pan przed chwilą zademonstrował. Można też od razu atakować ze wszystkimi tego konsekwencjami, a potem musieć stosować wybiegi, ignorować wypowiedzi itd.

Można zapytać - czemu nie zbanować za pomówienia i trolling? Owszem, jest taka opcja na stole.

8 godzin temu, Tommy66 napisał:

Do tej pory nurtuje mnie cel takiej ,,obudowy''.

Chodzi o to by obudowa nie grała. To proste. Grać mają głośniki.

14 godzin temu, Waifu napisał:

Ma to, że się nie zna i pierdzieli głupoty. Ja kolumn nigdy nie miałem, ale zdaje sobie sprawę, że ze względu na rozmiar przetwornika rezonuje on na całą obudowę.

No ale się myśli, albo nie myśli. 

Jak już pisałem to nie obudowa ma grać. W kiepskich kolumnach gra. Tylko co do tego maja podstawki pochłaniające drgania? Drgania czego na co mają się nie przenosić. Jedyny sprzęt jaki warto odizolować od drgań podłoża to gramofon. O ile to podłoże drga faktycznie. Bo podłoga betonowa nawet jeśli drga to nie ma to żadnego praktycznego znaczenia - takie to drgania. Chyba, że jest trzęsienie ziemi, ale wtedy raczej się sp******, a nie zastanawia nad wpływem drgńn na jakość dźwięku. Reszta to bezsens. 

W dniu 23.08.2019 o 07:28, Nehero napisał:

No i dział Fale i Drgania

Na PG zwało się to Drgania Mechaniczne. Taki był przedmiot na WM.

Edited by Jakub Łopatko
Wulgaryzmy.

52 minuty temu, Rafacio napisał:

Chodzi o to by obudowa nie grała. To proste. Grać mają głośniki.

Ale gra i grać będzie. Tego nie wyeliminujesz, choćby od drgań przenoszonych przez samą membranę.

Coś dla Ciebie: 

https://www.hifi.pl/porady/diy-kol-dyfrakcja.php

https://www.hifi.pl/porady/diy-kol-ksztalt-skrzynki.php

https://www.hifi.pl/slownik/dyfrakcja.php

Godzinę temu, Rafacio napisał:

Na PG zwało się to Drgania Mechaniczne.

Jest to jeden z rodzajów drgań: 

drgania mechaniczne: np. okresowe zmiany położeń wahadła matematycznego czy fizycznego, masy na sprężynie, struny, membrany czy cząsteczek powietrza w instrumencie muzycznym itp.

drgania elektromagnetyczne: np. zmiany pól elektrycznych i magnetycznych fali elektromagnetycznej przemieszczającej się np. w powietrzu lub zamkniętej w rezonatorze lasera

drgania elektryczne: np. drgania kryształu, drgania cząsteczek gazu, tj. cykliczne zmiany odległości między jonami, tworzącymi cząsteczki, drgania jonów ciał stałych (w tym np. drgania sieci krystalicznych, tj. cykliczne zmianach położeń jonów sieci, określane np. względem punktów węzłowych sieci), drgania jonów plazmy w polu magnetycznym lub elektrycznym, powodujące np. zjawisko zorzy polarnej, okresowe zmiany położeń nośników ładunków elektrycznych, np. elektronów w układzie kondensatora i cewki czy w antenie nadawczej stacji radiowej, telefonii komórkowej itp.

drgania magnetyczne: np. jąder atomów pod wpływem fali elektromagnetycznej.

Cały dział fizyki zajmujący się falami i drganiami, to Drgania i Fale, bardzo odkrywcze :), a to mieści się w teorii zwanej mechaniką klasyczną, choć jak widać same fale i drgania mają też odniesienia do elektrodynamiki klasycznej w kontekście drgań elektrycznych i magnetycznych jak i elektromagnetycznych i jeszcze wielu innych teorii. Wiele teorii się ze sobą przeplata.

• Like 2

J.w. Wszystkie współczesne kolumny mają w środku tłumienie obudowy. Obudowa jest jak pudło rezonansowe o określonym litrażu, zwłaszcza w konstrukcjach BR gra i będzie grała, tj. będzie słyszalny jej wpływ. Za wulgaryzmy nagrodziłem, definitywnie pomyliły się fora.

PS. W dalszym ciągu czekam na dowody przyjęcia korzyści za napisany artykuł, albo spełnienie swojej zapowiedzi odejścia z tego forum.

• Approved 1