Jump to content
Foxlifejenkins

System nie widzi urządzeń audio

Recommended Posts

Dzień dobry,

wczoraj po pewnej awarii byłem zmuszony postawić system od nowa. Wszystko było by pięknie gdyby nie to, że nie mam teraz dźwięku. Moja płyta główna to msi h61m-p20. Zainstalowałem sterowniki ze strony producenta. Jedynie gdzie dźwięk mi działa to poprzez kartę graficzną i co za tym idzie w monitorze. System wykrywa sterowniki i nie widzi problemów. Jednak nie widzi podłączonego żadnego urządzenia. W wyborze urządzenia wyjściowego widnieje tylko karta graficzna. Jeżeli ktoś zna rozwiązanie to proszę o podzielenie się tą informacją.

Z góry dzięki

image.png.43bb8229e63b4cae2210bfaa783f9849.png

image.png.a59db82e31938ce675dbbcdebf39fe09.png

Wrzuć screena panelu ustawień Realtek HD Audio, jeśli zainstalował Ci się razem ze sterownikami.

Masz coś obecnie podłączone pod gniazdo dźwiękówki? Próbowałeś zrobić reinstall sterowników? Czy przed zainstalowaniem sterowników od dźwiękówki integra działała?

Jeszcze pytanie, czy w tzw. międzyczasie Windows nie zrobił Ci jakiejś aktualizacji? Czasem update potrafi kompletnie wykrzaczyć stery od karty dźwiękowej, spróbuj zainstalować raz jeszcze te ze strony MSI.

Tiaaa kocham Windowsa i tego jego problemy. 

Reinstalacja systemu nic Ci nie mogła zepsuć, więc obstawiam sterowniki, jak kolega wyżej. Wywal je i zainstaluj ponownie. Ewentualnie warto włączyć sobie funkcje przywracania systemu jeśli nie masz jej jeszcze włączonej, jedyna rzecz, która ratuje tyłek kiedy nie wiesz co się stało i jak to odkręcić. Również dotyczy to sterowników i wszystkiego co się robi na komputerze. 

Ja już próbowałem każdy sterownik, z różnych źródeł. Efekt zawsze taki sam. Nawet instalowałem jakieś na viste. Od samego początku zainstalowania windowsa i jego uruchomienia tak wygląda sytuacja, zaktualizowałem w międzyczasie windowsa i oczywiście też nic.  Mam podłączone z przodu i z tyłu.

I może dlatego windowsowi się powaliło od tylu sterowników. Bo sterownik to defacto instrukcja dla porąbanego Windowsa jak korzystać z tego urządzenia. Bo windows to jak dziecko, wszystko musisz mu wytłumaczyć, a jak zaczniesz coś mącić i zmieniać wersje to zgłupieje.

Dlatego, że sterowniki trzeba usuwać na czysto chyba przez tryb awaryjny czy jakimś programem, bynajmniej tyczyło się to sterowników do kart graficznych, ale sądzę, że wszystkich się tyczy. Tylko wtedy kiedy instalujesz jakieś inne niż te co były zainstalowane lub downgradujesz sterowniki, nie ma problemu z aktualizacją, bo system sam sobie nadpisuje.

Spróbuj może tym: https://forum.pcformat.pl/Usuwanie-sterownikow-w-Windows-DriverFusion-i-Display-Driver-Uninstaller-t wywalić wszystkie sterowniki z Windowsa od karty dźwiękowej i zainstalować jeszcze raz. Tylko przeczytaj dokładnie instrukcję, bo tak jak dobrze pamiętałem, robi się to pod trybem awaryjnym.

Możesz jeszcze spróbować odinstalować te sterowniki dostarczane od MSI i sprawdzić, czy Windows Update wykryje kartę i pobierze sobie sterownik pod tego Realteka ze swoich zasobów.

Tylko pamiętaj usuń tak jak w tamtym poradniku, inaczej nie wiesz, czy nie zostały jakieś szczątki, które mogą kolidować z kolejnym sterownikiem. A to niestety bolączka Windowsa.

Posted (edited)

Masz uwaloną pewnie płyte i sterownikami spalenizny nie naprawisz. Ten niby "porabany" Windows sam  z siebie nie pada. Jaka to była ta pewna awaria? Dwóch fachowców od naprawy, a żaden oto nie zapytał. Inaczej to wróżenie.

Edited by Rafacio

Zobacz jak to wygląda w menadżerze urządzeń, spróbuj usunąć i dodać ponownie kartę. Może też zadziałać w trybie awaryjnym.

18 minut temu, Rafacio napisał:

Jaka to była ta pewna awaria? Dwóch fachowców od naprawy, a żaden oto nie zapytał.

Tu masz rację, mój błąd. Przyznaję, że mi umknęło. ;)
Nie sądzę, aby awaria była aż tak drastyczna. Postawienie systemu na nowo nie rozwiązałoby kłopotu z upaloną płytą, a szczerze wątpię, że niedziałająca dźwiękówka była punktem zwrotnym, skłaniającym do ponownej instalacji systemu. No, ale to tylko gdybanie, dopóki sam zainteresowany nie wyjawi nieco więcej szczegółów. :)

23 minuty temu, Rafacio napisał:

Ten niby "porabany" Windows sam  z siebie nie pada.

Albo nie masz żadnych problemów z W10, albo go nie używasz, albo zbyt mało widziałeś. Mi co któryś update do nowej kompilacji potrafi wyrzucić sterownik od Touchpada, bo tak. Na innym sprzęcie co update wywala sobie sterownik od karty dźwiękowej - również bo tak (o dziwo - to także chipset Realtek). Nie wspomnę o akcji usuwania danych z katalogu profilu użytkownika, poprzez "niedopatrzenie" MS, pomimo, że społeczność błąd zgłaszała już w wydaniach Insider Preview, ale nikt nic z tym nie zrobił. Tego typu przypadków było - i zapewne jeszcze będzie - znacznie więcej.

Dopóty konsumenci będą skazani na bycie wiecznymi beta-testerami ich "usługi", jaką jest Windows 10, dopóki MS nie poprawi swojego mechanizmu wydawniczego i nie przyłoży się do dokładniejszego kontrolowania tego, co ludziom wypuszczają w aktualizacjach.

Posted (edited)

Nikt nie jest na nic skazany, ja tam już win nie używam. Szkoda nerwów.

Mi kiedyś zaczęło wywalać urządzenia podłączone do portów usb, żeby coś działało musiałem uruchomić system z wpiętym kablem, jak wyjąłem - już nie działa. 

Edited by Waifu

Posted (edited)
22 minuty temu, daviox napisał:

Albo nie masz żadnych problemów z W10, albo go nie używasz, albo zbyt mało widziałeś.

Mam, używam, aktualizuje co jakiś czas. I tak działa sobie ze dwa lata już. Pewnie masz proca intela?

Edited by Rafacio

może właśnie poszło jakieś spięcie na zintegrowaną kartę dźwiękową. warto sprawdzić czy jest wykrywana w uefi.

17 minut temu, Rafacio napisał:

Pewnie masz proca intela?

Tak - potrzeba wsparcia Intel VT. Pocieszę jednak, że wymienione wcześniej przeze mnie problemy są niezależne od procesora, bynajmniej. Sterowniki i oprogramowanie wywala sobie Windows, na podstawie testu "zgodności oprogramowania" (powiadomienie o tym fakcie zaraz po aktualizacji). Problem w tym, że w teorii niezgodne oprogramowanie, po ponownej instalacji działa bez zarzutu. Usuwanie danych to była wina po stronie MS, również niezależne od CPU (wadliwa aktualizacja została wycofana z dystrybucji na kilka miesięcy, żeby wprowadzić poprawki). Żeby nie być jednostronnym, AMD też niezbyt dba o kompatybilność z W10, choć tu już bardziej w materii sterowników do starszych GPU.

\\Z mojej strony to tyle, jeśli chodzi o Off-topic tego tematu. :) Decyzję, czy ta dyskusja zostanie przeniesiona do innego wątku pozostawiam w rękach moderacji.

9 minut temu, jacmiszcz92 napisał:

warto sprawdzić czy jest wykrywana w uefi.

Też dobry trop, ale z tego, co widziałem na podrzuconych przez @Foxlifejenkins screenshotach, w menedżerze urządzeń jest ona wykrywana:
obraz.png

2 godziny temu, Rafacio napisał:

Masz uwaloną pewnie płyte i sterownikami spalenizny nie naprawisz. Ten niby "porabany" Windows sam  z siebie nie pada. Jaka to była ta pewna awaria? Dwóch fachowców od naprawy, a żaden oto nie zapytał. Inaczej to wróżenie.

Dysk SSD i już działa.

Odinstalowałem sterowniki i zrobiłem na nowo. Brak rezultatów, jutro spróbuję jeszcze raz.

No to dysk SSD raczej nie spalił płyty. Ale możesz obejrzeć wizualnie czy wszystko z nią okej, to nie zaszkodzi.

@Foxlifejenkins ale odinstalowałeś dokładnie tak jak w poradniku, który podrzuciłem?

kopii zapasowej starego systemu nie masz przypadkiem?

11 godzin temu, Rafacio napisał:

Jaka to była ta pewna awaria? Dwóch fachowców od naprawy, a żaden oto nie zapytał. Inaczej to wróżenie.

To dla pytającego powinno być ważne, aby opisać dokładnie problem ze wszelkimi szczegółami. My tam nie siedzimy, żeby wiedzieć co poszło nie tak, albo co się dział z komputerem. Przeoczyłem ten fakt, bo tak został opisany jako pewna awaria, „której nie warto opisywać”. I tylko przemknęła mi przez oczy, więc nie zwróciłem na to szczególnej uwagi i czytałem dalej.

Czy @Foxlifejenkins próbowałeś zainstalować ręcznie tę kartę? Ja miałem podobny problem z RTXem. Niby działał ale system go nie widział.

Tak, dokładnie jak w poradniku, dzisiaj jeszcze raz, rezultat żaden. No to już mi chyba nie pozostaje nic innego jak kupić kartę dźwiękową.

1 godzinę temu, LoCzekk napisał:

Czy @Foxlifejenkins próbowałeś zainstalować ręcznie tę kartę? Ja miałem podobny problem z RTXem. Niby działał ale system go nie widział.

Nie wiem co masz dokładnie na myśli pisząc ręcznie. I jaką kartę.

Wybacz. Nie doczytałem że chodzi o płytę główną a nie osobna dzwiękówke. 

4 godziny temu, Nehero napisał:

No to dysk SSD raczej nie spalił płyty.

Mi kiedyś zwarcie w dysku Seagate spaliło pół kompa. Od tej pory Seagate dla mnie nie istnieje.

37 minut temu, Rafacio napisał:

Mi kiedyś zwarcie w dysku Seagate spaliło pół kompa. Od tej pory Seagate dla mnie nie istnieje.

Pech, ale dyski nie palą płyt głównych na co dzień. A jeśli już, są to bardzo odosobnione przypadki, bo do teraz nie słyszałem nigdzie, aby dysk spalił komputer.