Jump to content
Sign in to follow this  
-Nightmare

Beyerdynamic Byron BTA - nie zdały egzaminu, co dalej?

Recommended Posts

To mój pierwszy wpis więc witam wszystkich :)

Pod koniec zeszłego roku stałem się posiadaczem Byron'ów BTA lecz niestety - pierwszy model często przerywał połączenie (telefon w kieszeni podczas biegania) natomiast po reklamacji w drugiej parze z czasem jedna słuchawka zaczęła grać ciszej. Jestem zadowolony z brzmienia chociaż uważam, że słuchawki grają jak dla mnie za cicho na maksymalnej głośności. Tak czy inaczej szukam czegoś innego, zamiennika w przedziale cenowym 300 - 500 zł. Wiem, że nie jest łatwo połączyć wszystkie wymagania jakie się ma, ale to na czym mi zależy to:

- jakość dźwięku

- dobra izolacja od otoczenia

- komfort i dobre, stabilne osadzenie w kanale ucha (mimo silikonowycgh hooków / flipów jakie oferował model Byron BTA to niestety słuchawki po krótkim czasie wypadały z ucha. Przy szybkim poceniu się ucha silikony w jakimkolwiek rozmiarze przestawały się trzymać a hook nie dodawał stabilności).

- bezprzewodowe / bluetooth

Przyznam, że sam myślałem o sprawdzeniu Audictus Adrenaline 2.0

Będę wdzięczny za pomoc.

Witamy również,

Sprawdziłbym BE-Sport3. Adrenaline są dosyć duże i jeśli z BTA był problem z wypadaniem, tu także może być. Komfortu nikt nie zagwarantuje - to cecha anatomiczna i w pełni indywidualna, zawsze.

Mam BE-Sport3 i biegam w nich nawet bez ear-hooków, trzymają się stabilnie. Jedynie wkurzające jest długi czas włączania/wyłączania (musisz trzymać przycisk koło 7 sekund) i wysokość pilota na kablu może przeszkadzać. Dźwiękowo jest zdaje się opis na blogu.

Dziękuję za kilka propozycji. Myślę, że w tym przedziale cenowym mogą też być słuchawki przewodowe, czyli zostawiamy najważniejsze aspekty takie jak:

- jakość dźwięku

- dobra izolacja od otoczenia

- komfort i dobre, stabilne osadzenie w kanale ucha

W kwestii komfortu myślę, że muszę pokombinować z różnymi piankami comply czy silikonami typu biflange.

Mam Byrony BTA i kompletnie nic nie przerywa... może więc to kwestia modułu w telefonie?

Inna sprawa że te wkładki w nich są takie sobie - mnie też trochę wypadają, a dodatkowo bardzo trudno mi uszczelnić lewy kanał. Te haczyki silikonowe u mnie to już w ogóle porażka - po założeniu ich pod te właściwe wkładki, nie za bardzo chcą trzymać się obudowy słuchawki, zsuwają się i ogólnie znacznie zmieniają brzmienie słuchawek (stają się zamulone, mało detaliczne na górze).

Ponoć da się zastosować pianki Comply, ale producent nie zaleca z uwagi na "możliwość utknięcia pianki w uchu". 

Zamówiłem Audictus Adrenaline 2.0. Jeśli się nie sprawdzą to wznowię poszukiwania czegoś innego. Zastanawiam się czy nie rozdzielić ceny Byron BTA (zakupu dokonałem jeszcze wtedy, kiedy ich cena wynosiła niecałe 600 zł) na dwa modele słuchawek - do słuchania muzyki w drodze do pracy, w podróży etc. oraz do biegania czy innego sportu. Jakieś propozycje? 

Odnośnie wypadania słuchawek chcę też próbować silikony drzewka czyli bi oraz tri flange.

3 godziny temu, jurcio6 napisał:

Ponoć da się zastosować pianki Comply, ale producent nie zaleca z uwagi na "możliwość utknięcia pianki w uchu". 

Z racji na małą średnice filtra na który nakłada się silikony / pianki? Akurat silikony trzymały się tak dobrze, że ciężko się je zdejmowało. 

Godzinę temu, -Nightmare napisał:

Z racji na małą średnice filtra na który nakłada się silikony / pianki? Akurat silikony trzymały się tak dobrze, że ciężko się je zdejmowało. 

Nie potrafię powiedzieć czemu, choć to stwierdzenie przeczytałem właśnie tu, na blogu AF (@Jakub Łopatko):
"Comply o ile teoretycznie pasują do tego modelu, nie są ani przez producenta, ani przeze mnie rekomendowane, ponieważ istnieje ryzyko utknięcia w kanale słuchowym podczas wyciągania."
https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-bezprzewodowych-beyerdynamic-byron-bta/#comment-19808

A już na stronie Comply w PDFie z dopasowaniami T-100, BTA widnieją normalnie na liście. Sam właśnie chcę zakupić Comply Tsx-100 i przetestować, bo dłubanie za każdym razem w lewym uchu przez 5-10 minut od założenia trochę mi dokucza - szczególnie, że często z rana mam te słuchawki w uszach właśnie na 2-3 kawałki przez 15 minut :P O dziwo po tych rzeczonych 10 minutach słuchawka siedzi już pewnie i nic się z nią nie dzieje... może się nagrzewa? Albo ucho?

Być może przetestowali i uznali, że będą pasowały. Ja natomiast pamiętam relację jednej z osób, która mówiła, że tipsy się jej zostawały. Być może miała je po innych słuchawkach i już z rozepchanymi tulejami.

Sprawdziłem właśnie swoje T100 M i S na Byronach BT - mogę zaręczyć, że o ile da się je umieścić (tulejka ma zgodne wymiary), tipsy nie trzymają się zbyt pewnie i mogą zostać się w uchu. Nie interesuje mnie więc w tej chwili co twierdzi producent, jeśli mam to w rękach i widzę co się dzieje. :)

42 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

Sprawdziłem właśnie swoje T100 M i S na Byronach BT - mogę zaręczyć, że o ile da się je umieścić (tulejka ma zgodne wymiary), tipsy nie trzymają się zbyt pewnie i mogą zostać się w uchu. Nie interesuje mnie więc w tej chwili co twierdzi producent, jeśli mam to w rękach i widzę co się dzieje. :)

Dość ciekawe spostrzeżenia, lecz moje są kompletnie odmienne - ale dotyczą Comply TSX-100 i BTA.
Tipsy wchodzą na trzpienie tak ciężko, że bałem się, iż coś ułamię. Jeszcze ciężej się zdejmują - strach o piankę, naprawdę. Oryginały silikonowe od Byronów schodzą/wchodzą kilkakrotnie łatwiej.

Słuchawki w uchu siedzą bardzo pewnie, można skakać i nic się nie dzieje.

Inna sprawa, że brzmienie mocno się ociepla, jest zdecydowanie ciemniejsze i bardziej średnicowe, może nawet lekko zamulone/kocykowe. Zmienia się też charakter basu. Nie wiem jeszcze czy mi to pasuje, muszę dłużej posłuchać - pianki przyszły mi dziś.

Biorąc więc pod uwagę to, co twierdzi producent i to co ja widzę na własne oczy, wygląda na to, że BT mają inny trzpień niż BTA...

IMG_20190911_131611.jpg

Edited by jurcio6
  • Like 1

Niestety nie mam tego luksusu, ale ponieważ w moich BBT wykleiły się sitka, zmodyfikowałem słuchawki custom filtrami i osiągnąłem z nimi brzmienie mniej więcej podobne do BE Sport3, a więc znormalizowane, ciepłobasowe, ale z dużą wygodą i ergonomią.

Ok, faktycznie Byrony BTA na tych piankach dostały całą masę średnicy i ciepła, stały się zdecydowanie ciemniejsze - może nawet zbyt, bo powstaje wręcz efekt pogłosowości/tunelu, szczególnie słyszalny na wokalach. Uciekła też scena, przestrzeń, separacja i detal z góry. Można to jednak w sporej części przywrócić.

Na przetwornikach w BTA jest już metalowa siateczka, a w oryginalnych tipsach silikonowych "dziurka" jest całkiem otwarta, nie ma tam już nic. Natomiast pianki TSX-100 mają tę "dziurkę" od strony ucha zaklejoną taką cienką, półprzeźroczystą gąbeczką. Wystarczy ją wyciąć i słuchawki "wracają" do życia :) Fakt, że nadal pozostają lekko ciemniejsze i cieplejsze niż oryginalnie na silikonach, ale jednocześnie mam wrażenie, że bas staje się lepiej kontrolowany, sprężysty i schodzi nieco niżej - jak stopa perkusji pięknie teraz "łupie" (TOOL - Chocolate Chip Trip z nowej płyty dość ładnie prezentuje możliwości).

Moim zdaniem przy pomocy tych pianek można otrzymać praktycznie "nowe słuchawki"... i szczerze mówiąc jak teraz czytam recenzję Aune E1 od @Jakub Łopatko, to mam wrażenie że właśnie brzmienie zmodyfikowanych BTA idzie w ich stronę, jednak chyba z większym basem i z mniej klarowną i namacalną górą. Natomiast nigdy nie miałem okazji słyszeć E1, więc jest to co najwyżej moje "wyobrażenie ich dźwięku" na podstawie recenzji z bloga. 

Edited by jurcio6

@jurcio6 Przed chwilą stała się tragedia i jeden z moich tipsów silikonowych przy Byronach się dosłownie rozpruł przy wyciąganiu. Rad nie rad musiałem coś im dopasować i okazuje się, że jedyną parą tipsów Comply jakie pasują na BBT i nie spadają, a także nie powodują przyciemnienia ani żadnej degradacji, są T-Wireless. To generalnie mocno spłycona wersja większych UniCore. UniCore też mam i łatwo spadają, natomiast te trzymają jak złoto. Mam niestety tylko jedną parę, ale wychodzi na to że to ideał pod takie słuchawki.

• Approved 1

@Jakub Łopatko dziękuję za cynk, czy chodzi konkretnie o te? W sumie to zgrywałoby się to z moją modyfikacją TSX-100, bo te T-Wireless własnie nie mają tej dodatkowej błonki, przesłaniającej przetwornik.

image.thumb.png.5b2d67257c0442f27c704ad8fd456d58.png

Zdaje się że tak, tylko że na zdjęciu opakowanie jest poprawne (widać nawet prawidłową ilustrację), ale same pianki są pokazane w blistrze jako T400. Uroki robienia fotomontaży na pałę przez producenta :). Swoją parę znalazłem w samplach testowych. Na szczęście okazało się, że Gamońdynamic dał dodatkową parę tipsów medium do Byronów, więc jakoś przeżyję, ale definitywnie zamierzam korzystać z BBT na TW. Są wygodniejsze, bez problemów z aplikacją, grają bardzo podobnie do stockowych tipsów, jeśli nie lepiej. Niestety ja i dokanałówki to najczęściej konieczność pracy właśnie z piankami. Moje BBT są dodatkowo zmodowane, bo po stracie sitek (pożyczone znajomemu wróciły bez nich) zaaplikowałem im własne filtry DIY robione wcześniej pod Etymotica MK5.