Jump to content
Sign in to follow this  
groggy

Następca HD201 do słuchania muzyki w biurze

Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się nad zakupem czegoś co zapewni mi lepszą jakość dźwięku niż posiadane obecnie słuchawki SENNHEISER HD201. Użytkuję je do słuchania w biurze więc dobra izolacja akustyczna jest wielce wskazana, ale równie ważna jest wygoda użytkowania. Obecne słuchawki z początku mnie trochę męczyły - uszy mi się grzały -  ale jakoś się przyzwyczaiłem i ostatnio stały się dla mnie w miarę wygodne (mogę siedzieć w nich po kilka godzin) więc może po prostu się ułożyły na mojej głowie. 

Przeczytałem tekst o polecanych słuchawkach: https://www.audiofanatyk.pl/polecane-sluchawki-nauszne-muzyczne-i-dla-graczy/ i moją uwagę przykuły JVC HA-RX700. Wcześniej interesowałem się Encore Rockmaster OE, ale wydaje mi się, że mogą być mi niewygodne - za małe kopułki (niestety nie mam możliwości zobaczenia ich na żeby porównać je pod tym względem z obecnymi słuchawkami ,a chciałbym żeby uszy mi się całkowicie chowały do środka i nic nie uciskały - w HD201 jest pod tym względem ok).

Czy ma ktoś porównanie pod względem jakości dźwięku i wygody którychś z powyższych z posiadanymi przeze mnie obecnie słuchawkami? 

Przeczytałem trochę poradnik o doborze słuchawek , ale nadal ciężko mi określić swoje preferencje. Lubię jak bas jest dynamiczny (kiedyś lubiłem posłuchać sobie np. techno z lat 90 ;),  lubię brzmienie gitar basowych w utworach ) , ale też czasami lubię posłuchać sobie jakichś wokali typu wyjąca Whitney Houston (tylko czy wtedy powinna być dobra średnica czy dobre wysokie tony? , w który zakres już tu wchodzimy?).

No i chyba najważniejsza rzecz. Słuchawki mam podłączone do zintegrowanej karty dźwiękowej w komputerze biurowym i niestety żeby napędzić obecne słuchawki czasami podczas słuchania muzyki z youtube muszę z głośnością podjechać w okolice 80-90% (oczywiście ma na to wpływ jakość nagrań dostępnych w tym serwisie i dla niektórych wystarczający jest zakres w okolicach 60%). Czy wspomniane wyżej słuchawki będą łatwiejsze do napędzenia od posiadanych obecnie? A może w mojej sytuacji zamiast wymiany słuchawek, żeby uzyskać lepszą jakość dźwięku lepiej pomyśleć o zakupie jakiegoś wzmacniacza zewnętrznego (tylko czy w okolicach 150 zł dostanie się coś sensownego?). 

5 godzin temu, groggy napisał:

Użytkuję je do słuchania w biurze więc dobra izolacja akustyczna jest wielce wskazana, ale równie ważna jest wygoda użytkowania.

Jedno z drugim z reguły się wyklucza. Do tego nie podano kompletnie ceny, więc trzeba albo czytać w myślach, albo domyślać się, że chodzi o budżetówkę.

Dawniej w biurze korzystałem często z K550 oraz Westone 1. Skłaniałbym się więc ku rozwiązaniom dokanałowym. Jeśli muszą być pełnowymiary, chyba tylko RX700 pozostają.

5 godzin temu, groggy napisał:

czy w okolicach 150 zł dostanie się coś sensownego?

Nie. Chyba że jakieś przenośne FiiO co najwyżej.

Zakładałem budżet w okolicach 150 zł dlatego zainteresowałem się ww. modelami. Generalnie skłaniałbym się do JVC HA-RX700 tylko, że martwi mnie to ceratkowe wykończenie nauszników. W posiadanych SENNHEISER HD201 bardzo szybko zaczęły mi one pękać i się łuszczyć. Zacząłem więc się zastanawiać czy nie dołożyć trochę do budżetu i kupić coś w okolicach 200 zł. Obecnie najbliżej mi do ISK HD9999. Niestety wydaje mi się, że po podłączeniu pod zintegrowaną kartę dźwiękową w moim służbowym komputerze mogą grać dość cicho, gdyż posiadane SENNHEISER HD201 mają impedancję 24 Ohm i SPL 108 dB, a te ISK HD9999 mają impedancję 32 Ohm i czułość 96 dB.

Czy na podstawie tych parametrów można sobie tak prosto wysnuć takie wnioski czy wpływ na to może mieć więcej parametrów i mimo wszystko powinno się samemu je sprawdzić?

Co do słuchawek dokanałowych to nie mogłem się do nich nigdy przekonać. Używałem tylko przez kilka dni. Generalnie nie lubię mieć nic do wnętrza ucha wciśniętego :).

A co do samego brzmienia to po dłuższych przemyśleniach wydaje mi się, że chciałbym słuchawki mniej więcej równo grające w prawie całym zakresie jedynie z lekko podbitym basem. Stwierdziłem, że w obecnych słuchawkach trochę mi go brakuje. 

/EDIT

Przypomniało mi się, że w komputerze mam drugie wyjście słuchawkowe, którego jakiś czas temu przestałem używać ze względu na występujące szumy. Na tym wyjściu słuchawki grają dużo głośniej. Chociaż jak już wspomniałem występują zauważalne szumy związane z pracą komputera, ale w tej sytuacji wyższa impedancja słuchawek myślę, że powinna zadziałać korzystnie na ich wyciszenie.

Edited by groggy