Jump to content
Sign in to follow this  
pablo650

Marix, Aurium i Converter SPDIF możliwość odsłuchu

Recommended Posts

Bardzo ciekawe. Aż sam się zainteresowałem. Choć cena spora jak na takie urządzenie. 

36 minut temu, pablo650 napisał:

Takiej jakości kontrolery są unikatowe i wyjątkowe

Przecież iFi ma całkiem dobre filtry USB. Nie są to więc rozwiązania aż tak unikatowe. Inna kwestia czy tak samo skuteczne. Moim zdaniem - dla urządzeń mających własne zasilanie - więcej może dać filtracja prądu głównego niż po USB, chyba że urządzenie źródłowe faktycznie sypie mocnymi przebiciami.

Gdyby ten sprzęt miał na sobie od razu COAX/OPT, to bym brał z miejsca.

Godzinę temu, Jakub Łopatko napisał:

Nie ma co ukrywać, karta zrobiona głównie pod konwerter, który już ma multum wyjść.

Dlatego czekam z niecierpliwością na to co powie p. Paweł. Jak powie że sprzęt sztos, to będzie trzeba się do niego uśmiechnąć, a potem uśmiechnąć do C4i. Choć w sumie miałem na kolumny zbierać teraz...

nie do końca ogarniam jak ta karta jest zasilana:

ma zasilanie z magistrali 

ma przejściówkę do zasilania ATA

i ma wtyk do zasilania zewnętrznego.

Jest gdzie to dokładniej opisane...

Możesz sobie wybrać, która opcja ci najbardziej odpowiada.

Czyli jak nie podłącze  zew i ATA to bierze całość z magistrali PCI-e?

Godzinę temu, KiiT napisał:

Czyli jak nie podłącze  zew i ATA to bierze całość z magistrali PCI-e?

Tam zasilanie jest powiedziane, zewnętrzne i wewnętrzne(ATA) nikt nigdzie nie wspominał o trzecim zasilaniu pcie. Chyba dlatego, że przy pcie x1 zakladając napięcie 9-12V tak jak w przypadku zewnetrznego zasilania, to prąd z PCIE mógłby być niewystarczający. Dlatego masz dwie kolejne opcje, by użytkownik nie narzekał, że zasilanie pcie nie wyrabia.

Ale jeśli nie potrzebowałbyś nic zasilać przez USB, to można spróbować zasilać bezpośrednio przez PCI-E.

Jutro instaluje pleyery do kompa i zaczynam testy.

18 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

Bardzo ciekawe. Aż sam się zainteresowałem. Choć cena spora jak na takie urządzenie. 

Przecież iFi ma całkiem dobre filtry USB. Nie są to więc rozwiązania aż tak unikatowe. Inna kwestia czy tak samo skuteczne. Moim zdaniem - dla urządzeń mających własne zasilanie - więcej może dać filtracja prądu głównego niż po USB, chyba że urządzenie źródłowe faktycznie sypie mocnymi przebiciami.

To prawda że IFI ma dobre filtry, ale biorąc pod uwagę budowę karty, to spodziewam się więcej od tego urządzenia .

Jest jeden artykuł w polskiej prasie na temat tego kontrolera.

W artykule , po testach napisano , że jest to ostatni szlif w systemie Matrixa , wykańczający brzmienie, jest to dopełnienie dzwieku.

Artykuł jest obszerny i nie chcę kopiować i powielać tekstu , jeśli ktoś chce przeczytać ,to podaje link

http://hd-opinie.pl/9434,audio,absolutny-top-pc-audio-x-sabre-pro-mqa-x-spdif2-element-h.html

Z pewnością można go zastosować w każdym innym komputerze i zrobić z niego super transport dla plików cyfrowych.:)

Edited by pablo650

@pablo650 Powiem tak: miałem kiedyś na testach bardzo płomiennie wychwalane na łamach wskazanego serwisu Matrixy Mini-I i Mini-I PRO. A przynajmniej jeden z nich był tam testowany. Oba przegrały u mnie z poczciwym Essence STX na MUSESach, kosztującym ułamek ich ceny. I nie była to subtelna różnica na niekorzyść. Sprzęt odesłałem bez recenzji, mocno rozczarowany. Do dziś zostały mi się notatki i stare zdjęcia, które robiłem wtedy jeszcze na czarnym tle. Sprzęt testowy: na 100% austriackie Q701 i chyba moje zmodyfikowane STAXy SRS-3010. Także podziękuję, bo wolałbym usłyszeć Pana zdanie, choć musiałby się Pan w tym momencie postarać, aby treści te nie wpływały teraz na autosugestię. 

30 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

@pablo650 Powiem tak: miałem kiedyś na testach bardzo płomiennie wychwalane na łamach wskazanego serwisu Matrixy Mini-I i Mini-I PRO. A przynajmniej jeden z nich był tam testowany. Oba przegrały u mnie z poczciwym Essence STX na MUSESach, kosztującym ułamek ich ceny. I nie była to subtelna różnica na niekorzyść. Sprzęt odesłałem bez recenzji, mocno rozczarowany. Do dziś zostały mi się notatki i stare zdjęcia, które robiłem wtedy jeszcze na czarnym tle. Sprzęt testowy: na 100% austriackie Q701 i chyba moje zmodyfikowane STAXy SRS-3010. Także podziękuję, bo wolałbym usłyszeć Pana zdanie, choć musiałby się Pan w tym momencie postarać, aby treści te nie wpływały teraz na autosugestię. 

Oczywiście ma Pan racje, nie biorę pod uwagę treści tam zawartej, jedynie posłużyłem się tym artykułem dla dociekliwych ,aby sobie poczytali co, z czym jest powiązane sprzętowo, i do jakich zastosowań jest ten kontroler.

Akurat jestem w tej komfortowej sytuacji, bo startuję z testami tego urządzenia z wyższego pułapu sprzętowego, jak redakcja tego artykułu .

Każda firma działająca w dziedzinie audio ma swoje dobre produkty, oraz wpadki , ja opieram się na tych dobrych, a jeżeli coś okazało by się słabe , to to mówimy .

Edited by pablo650

5 godzin temu, Nehero napisał:

Tam zasilanie jest powiedziane, zewnętrzne i wewnętrzne(ATA) nikt nigdzie nie wspominał o trzecim zasilaniu pcie. Chyba dlatego, że przy pcie x1 zakladając napięcie 9-12V tak jak w przypadku zewnetrznego zasilania, to prąd z PCIE mógłby być niewystarczający. 

Trzecie zasilanie jest niejako zawarte w specyfikacji slotu w jaki te kartę się wkłada ;) 

z PCI-E idzie 75W wiec nie wiem co ta karta miałaby robić by jej prądu zabrakło. Nie tutaj spoczywa ograniczenie. 

Innymi słowy albo SATA  albo zewnętrzny zasilacz, coś musi być wpięte, tak?

Edited by KiiT

47 minut temu, KiiT napisał:

Trzecie zasilanie jest niejako zawarte w specyfikacji slotu w jaki te kartę się wkłada ;) 

z PCI-E idzie 75W wiec nie wiem co ta karta miałaby robić by jej prądu zabrakło. Nie tutaj spoczywa ograniczenie. 

Innymi słowy albo SATA  albo zewnętrzny zasilacz, coś musi być wpięte, tak?

Dokładnie jest tak, jak myślisz. Po to jest przełącznik na śledziu i z tego co pamiętam ma on trzy pozycje , ta trzecia jest do odcinania zasilania z gniazda Usb, jak się nie mylę.

41 minut temu, KiiT napisał:

z PCI-E idzie 75W wiec nie wiem co ta karta miałaby robić by jej prądu zabrakło. Nie tutaj spoczywa ograniczenie

Jak podłączysz kartę pcie x16, to faktycznie pójdzie 75W, ale to jest przeznaczone do słabych kart graficznych, a tu mamy kartę pcie x1 czyli według Wikipedii 0,5A - 10W. 

Power

All PCI express cards may consume up to 3 A at +3.3 V (9.9 W). The amount of +12 V and total power they may consume depends on the type of card:

x1 cards are limited to 0.5 A at +12 V (6 W) and 10 W combined.

x4 and wider cards are limited to 2.1 A at +12 V (25 W) and 25 W combined.

A full-sized x1 card may draw up to the 25 W limits after initialization and software configuration as a "high power device".

A full-sized x16 graphics card[16] may draw up to 5.5 A at +12 V (66 W) and 75 W combined after initialization and software configuration as a "high power device".

11 godzin temu, Nehero napisał:

All PCI express cards may consume up to 3 A at +3.3 V (9.9 W). The amount of +12 V and total power they may consume depends on the type of card:

x1 cards are limited to 0.5 A at +12 V (6 W) and 10 W combined.

CZyli mamy 20W bo to się sumuje. Świat i ludzie jak dla portu USB :)

Wymagania energetyczne nie są limitem, raczej chodzi i separację zasilania albo galwanooptyczną..

Edited by KiiT

Sprzęt już chodzi od kilku godzin, gram sobie muzyczkę i relaksuje się.

Dsd 512 w locie idzie jak by to były Pcm 44.

Kontroler pracuje bez uwag

Instalacja sterowników była bezproblemowa

Konfiguracja pleyerów i parametrów ustawień, jak się już wie jest czystą przyjemnością. Komp miał być mały, ale z powodu małej ilości slotów na płycie głównej , musiałem powiększyć całość do standardu ATX,  i mamy midi tawer.

20200214_160857 (Copy).jpg

20200214_160914 (Copy).jpg

Edited by pablo650
  • Like 1

Undervolting zrobiony? Chyba nie potrzebujesz całej mocy R7 3700. 
Ile procent zużycia procesora Ci zjada strumień dsd?

A i czyli LEDY są :x

Zrobiłem kilka fotek, to powinno wyjaśnić interesujące cie zagadnienia. Pomiary wykonane na strumieniowaniu Dsd Native 22Mhz W locie.

20200215_112524 (Copy).jpg

20200215_113205 (Copy).jpg

20200215_112727 (Copy).jpg

Edited by pablo650

To ja  bym leciał ostro z undervoltingiem i krzywą wentylatorów, by zrobić ten komputer niemal bezgłośnym. Ten strumień prawie nic Ci nie zżera z procesora, więc tym bardziej można zrobić undervolting procesora. Zyskasz na jeszcze niższych temperaturach, a najważniejsze, to zyskasz na mniejszej głośności.

A teraz jak jest z głośnością komputera?

@Nehero Z funkcji Cytuj nie należy korzystać w sposób bezmyślny. Nie dość, że sztucznie wydłuża się wątek poprzez cytowanie CAŁEGO postu ze zdjęciami, to jeszcze post pod postem, gdzie nie ma nikogo, kto mógłby zakłócić proces naprzemiennej wymiany zdań. Jeśli chce się zwrócić komuś uwagę powiadomieniem, należy zrobić to markerem z nickiem.

• Like 1
  • Upvote 1

1 godzinę temu, Nehero napisał:

A teraz jak jest z głośnością komputera?

Ustawiony w trybie Quiet, jest cicho . Z czterech wentylatorów chodzą tylko dwa , a dwa frontowe są odłączone ,bo nie ma porzeby żeby pracowały. ten komputer nie ma karty graficznej go grania i na razie tak zostanie , a potem zobaczymy .

Nie pisze o wrażeniach odsłuchowych , bo chcę jeszcze pograć , w różnych konfiguracjach .

Mam już swoje zdanie , ale chcę być pewny jaki wpływ na jakość dzwięku ma kontroler, a jaki sam komputer, a to wymaga czasu i odsłuchów.:D

W dniu 13.02.2020 o 00:45, Jakub Łopatko napisał:

Dlatego czekam z niecierpliwością na to co powie p. Paweł. Jak powie że sprzęt sztos, to będzie trzeba się do niego uśmiechnąć, a potem uśmiechnąć do C4i. Choć w sumie miałem na kolumny zbierać teraz...

Wszystko stało się już jasne i aby być pewnym swoich obserwacji, oparłem się tylko i wyłącznie na dzwięku , odrzucając sugestie wcześniejsze .

Sam odsłuch podzieliłem na dwa etapy, pierwszy wszystko w zestawie, i drugi, bez karty Matrixa, aby poznać na ile może wpłynąć sam komputer .

Zestaw grał na łączu I2S , z połączeniem do internetu czerwonym kablem Wireworlda, przy prędkościach łącza pomiędzy 750 a 930 mb/s, zazwyczaj było ok.900 Mb/s .

Pliki uzyte do grania to - PCM 44 ,96 , Dsd od najniższych do 22 Mhz, czyli 512.

Grałem z JRiver , Tidal, Foobar , oraz coś dla każdego Screamer radio.

Granie z tą kartą, to prawdziwa przyjemnośc, Matrix dostał takiego spida, a Aurium po prostu wzniosło sie na wyżyny swoich mozliwości.

Ten kontroler wyciąga z sygnału cyfrowego ostatnie soki, praktycznie zyskuje wszystko, fantastyczna gładka góra, a jednocześnie piękna barwa i precyzja .  Wokale naturalne, aż się chce słuchać . Przestrzeń i scena jest wyczynowa .  Bas to cudo , a najważniejsze to dynamika .

Podobą górę miał Hugo TT2 , ale mnie ta się bardziej podoba , wyższych lotów.

Absolutna cisza w tle, nie ma nic poza muzyką , mam na takie rzeczy wyczulone ucho i nie toleruje czegoś takiego.

Sygnał cyfrowy najwyższych lotów wpuszczony do świetnego  dacka musi skutkować  czymś niesamowitym .:x

Granie bez karty, i już nie jest tak pięknie , moim zdaniem sam komputer wprowadził  do dzwięku minimalny przyrost dynamiki i poprawił się troszkę bas , natomiast góra była lekko zmatowiona i nie błyszczała tak jak z kontrolerem , spadła rozdzielczoś i dynamika do poziomu minimalnie wyższego z przed testów .

Domyślam się że potężny zasilacz nowego komputera spowodował te lekkie podniesienie dzwięku . Moim zdaniem przyrost z samego komputera jest kilkuprocentowy., a całą robotę robi karta i reszta toru tj. urządzenia ,kable i zasilanie.

Radio też zagrało i całkiem przyjemnie.

Z tą kartą porządny komputer robi się super transportem.

Nie grałem po Wifi, bo wolę połączenie kablowe i  wiem dla czego .

Odniosłem się jedynie do swojego zestawu, ale logicznie rozumując jeżeli , taki system, dostał porządnego kopa jakościowego , to .....

Panie Jakubie , kolumny mogą poczekać.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

1 minutę temu, pablo650 napisał:

Panie Jakubie , kolumny mogą poczekać.

Obawiam się że jak nie usłyszę to nie uwierzę :). R7 słyszałem i uwierzyłem, także są na liście zakupowej. Element H musiałbym posłuchać, a co bez pomocy z zewnątrz będzie raczej niemożliwe. Zakładam, że w grę efektu końcowego wchodzi "zestaw" Matrixa, tj. DAC i karta tego samego producenta. Zakładałbym też, że mojemu Converto skrzydeł to nie doda, o ile nie będzie jakiegoś "śród-decode'u".

10 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Obawiam się że jak nie usłyszę to nie uwierzę :). R7 słyszałem i uwierzyłem, także są na liście zakupowej. Element H musiałbym posłuchać, a co bez pomocy z zewnątrz będzie raczej niemożliwe. Zakładam, że w grę efektu końcowego wchodzi "zestaw" Matrixa, tj. DAC i karta tego samego producenta. Zakładałbym też, że mojemu Converto skrzydeł to nie doda, o ile nie będzie jakiegoś "śród-decode'u".

Sam podszedłem do tego z rezerwą i powiem że spodziewałem się małych zmian , lekko poprawiających brzmienie , a nie takiej petardy .

Z pewnościa  ten zestaw ma duży potencjał , ale sama karta daje tak wyśrubowany sygnał, że zagra nawet na tarce.

Kluczem jest, to co wciągnie dack , a reszta to już sama przyjemnośc i to sie potwierdza .

Edited by pablo650

Rozumiem, ale nie musi Pan cytować całego mojego postu, jeśli rozmawiamy tylko my dwaj. Funkcja cytuj działa w troszkę inny sposób. Strofowałem o tym Nehero, ale muszę zrobić to i teraz ponownie.

Cały czas rozmawiamy o sygnale cyfrowym, dlatego u mnie rezerwa mimo wszystko ma miejsce. Jedyne co usłyszałem i przetestowałem z faktycznie słyszalnymi zmianami w dźwięku cyfrowym, to kable optyczne, ale tam - wraz z soczewkami i nadajnikami - jest trochę inna zasada działania. Coaxial i USB nigdy jeszcze nie wykazały się zmianami, stąd powściągliwość.

@pablo650 Może zadam takie pytanie: czy jest możliwe, że Element-H nadaje sygnał z dodatkowymi danymi, które może wykorzystywać X-Sabre PRO? Jeśli tak, wyjaśniłoby to zagadkę.

• Thanks 1

@pablo650 Jak zawsze tak opisujesz to, to tylko ślinka cieknie na tego matrixa.🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤯🤯🧟‍♂️🧟‍♂️🧟‍♂️🧟‍♂️🧟‍♂️

24 minuty temu, pablo650 napisał:

Domyślam się że potężny zasilacz nowego komputera spowodował te lekkie podniesienie dzwięku

To był jak pamiętam Seasonic ? Czy coś innego?:ph34r: Zasilacz komputerowy z wyższej półki napewno zapewnił Ci większą stabilność napięć dla komputera, to bardzo ważne szczególnie przy wydajnych komputerach, a jeszcze bardziej przy OC, kiedy nie ma mowy o niestabilnych napięciach. Ale i może dla sygnału, który dociera do karty może mieć to jakiś wpływ.

Topowy to Seasonic Prime Ultra Titanium, ale drogi jak skurczysyn. Ale za to 94% efektywności przy 50% wykorzystaniu mocy zasilacza. Ale niestety 1300 zł za 1kW. Ale zasilacz iście hi endowy.