Jump to content
Sign in to follow this  
EvilKillaruna

Recenzja wzmacniaczy stereo Lucarto Audio Musica IA100PP / Musica Hybryda

Recommended Posts

Byle jaka lampa gra byle jak :). Tak samo jak byle jakie słuchawki pewnej firmy, pierwotnie tam występującej. Tutaj natomiast są dokładnie te same lampy co w danych technicznych, a gra to naprawdę pięknie. Hybryda teoretycznie wciąż lepiej pasuje z wokalem do Q80, ale wszystko (DT8, K1000) wskazuje na to, że lampa jest po prostu bardziej wartościowa.

Aktualnie plany zakupowe mam więc do kolumn następujące: 

 • IA100PP w wersji czarnej + z bokami mahoniowymi,
 • IsoAcoustic Aperta,
 • jeszcze trochę materiału na dodatkowe panele wygłuszające,
 • wykończenie kabli głośnikowych które na szybko zrobiłem na potrzeby tego testu,
 • zarobienie dłuższych IC, aby lepiej potem móc rozłożyć sprzęt.

Następnie pomyślę w końcu o zasilaniu do Pathosów. I na tym planuję skompletować wszystkie systemy.

 • Like 1
 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Jakubie, wspomniał pan o kablach(srebrnych/miedzianych). Można liczyć na rozwinięcie tematu jak takie srebro wpływa na dzwięk? Wiem, że w necie można sobie poczytać, ale na przestrzeni czasu widzę, że mogę się w większości utożsamiać z pańskimi odczuciami. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W teście użyłem dwóch kabli głośnikowych: 

 • QED Anniversary-XT Silver (srebro)
 • własnego AF Connector Speaker w wersji prototypowej (miedź)

Na moim kablu było gładziej i cieplej, przez co wydaje się, że dźwięk miał więcej "ciałka", z kolei QEDy grają z większą detalicznością na sopranie, są dokładniejsze, sprawiają wrażenie mniej analogowych, szybszych. W obu przypadkach klasa dźwięku była porównywalna. Z reguły takie same zmiany można odnotować w słuchawkach. Wynika to ze zmiany charakterystyki przewodnika i tym samym parametrów fizycznych kabla. Zdarza się jednak, że kabel miedziany gra "jak srebro", a srebro "jak miedź", więc ostatecznie o wszystkim decyduje konstrukcja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QED Anniversary-XT Silver, to kabel z miedzi beztlenowej ,srebrzony o przekroju 2x1.8mm2.  Dla porównania kabel z srebra ,o przekroju 0,7mm Blue polskiego producenta firmy Albedo w wersji pierwszej kosztował ok 200 za 1m,  a wersja druga jest dwukrotnie droższa. Cena niekonfekcjonowanego Anniversary  - 45zł z metr, wymusza że nie może być z srebra, tylko srebrzony, co jest i tak z korzyścią dla samego przewodnika . Alternatywa dla tego modelu jest model XT40.  Do IA100PP polecił bym Genesis Silver Spiral. Bardziej rozdzielczy ,bardziej przestrzenny, z lepsza kontrola basu , ale droższy.Jak by co panie Jakubie, mam go w swoim systemie .

 

5be04a3b-30f8-4266-acbb-64249df64d5a,800,600.JPG

Edited by pablo650
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyklarowanie, oczywiście użyłem skrótu myślowego. Niemniej dlatego nie stosuję srebra we własnych kablach - koszt. W przypadku kabli głośnikowych jest to temat tym bardziej bolesny finansowo, bo muszę operować na długości 5+ metrów. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako że moja własna sztuka zawitała, mogę powiedzieć, że na niej planuję się już w temacie stereo zatrzymać. Zdjęcia z MZ:

GDauUOe.jpg

EvYIeDn.jpg

Model który zamówiłem to spersonalizowana wizualnie i technicznie wersja IA100PP, która od wersji srebrnej będącej na testach różni się kilkoma rzeczami:

 • czarne malowanie obudowy,
 • elementy drewniane z mahoniu,
 • oznaczenia na tylnej płycie nanoszone bezpośrednio,
 • stopki w złotym kolorze (inwencja własna producenta),
 • czujnik pilota przeniesiony pod szybkę wyświetlacza,
 • logo tylko podświetlane na samym wyświetlaczu,
 • czarny pilot z dodatkowym przyciskiem do zdalnego włączania i wyłączania,
 • kompletnie nowa płyta górna nastawiona pod mocną cyrkulację powietrza,
 • trochę usprawnień elektrycznych i elektronicznych.

Brzmieniowo zmiany względem poprzedniej IA100PP oscylują wokół jeszcze większej dynamiki i holografii. Pozostaje regeneracja kolumn za jakiś czas + dodatkowy osprzęt do zasilania i można słuchać. Cel: jak najniższym kosztem osiągnąć poziom D8000/LCD-4 w stereo.

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie można Panie Piotrze siedzieć cały czas po nocach i pisać recenzje. Każdy ma prawo do odpoczynku, zwłaszcza związanego z kwestiami zdrowotnymi, gdy organizm upomina się w końcu, że tak żyć i pracować się po prostu nie da. Chyba że ktoś jest robotem, albo ma iście końskie zdrowie. Sukcesywnie będę wypuszczał kolejne treści w miarę możliwości. IA nie mogę w tej chwili dobrze nawet wygrzać ze względu na utrzymujący się od rana ból migrenowy. Powyższy opis jest nakreślony na szybko na bazie tego co udało mi się od piątku przesłuchać. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję, tak też zamierzam czynić. Aktualnie na tabletkach przeciwbólowych wykończyłem recenzję Verum, w sumie długo oczekiwaną, ale może się trafić tam trochę literówek z tego tytułu. Recenzje Pana słuchawek również są w produkcji i też będą w pierwszej kolejności wypuszczane. Niemniej powoli trzeba będzie się przygotowywać na spowolnienie wypuszczania nowych recenzji, przynajmniej do końca roku. Inaczej nie odkopię się z zaległości z poprzednimi treściami, które często są w bardzo zaawansowanym stadium pisania. Verum mają np. listowaną Aune S7 jako źródło, choć sprzętu nie mam od paru miesięcy już pod strzechą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 28.09.2019 o 22:08, Jakub Łopatko napisał:

Chyba że ktoś jest robotem

Nadejdą takie czasy, że człowiek faktycznie stanie się robotem. A raczej czymś w rodzaju hybrydy. Póki co wszystko na to wskazuje, skoro naukowcy chcą robić implanty prawie wszystkiego. A to początek, do tego same implanty na ten moment nie są jakieś bardzo nowoczesne, wiec i tu pole do popisu. Więc możliwe, że kiedyś słowo robot, będzie pojęciem względnym, a człowiek przejdzie ewolucje, tylko tym razem poza naturalną, a w związku z ingerencją człowieka. 
 

Lub wystarczyłoby przenieść umysł i świadomość do sztucznego mózgu umieszczonego w robocie. O takich planach już też czytałem, choć nanrazie jest to w fazie nijakiej, bo człowiek jeszcze nie wie nawet czym jest na nasza świadomość.
 

A na zdrowie najlepsze byłoby jak się mówiło się mówić: „ walić szkole, jedziemy w Bieszczady” coś na tej zasadzie. Pełna regeneracja umysłu, duszy i ciała najlepiej w jakimś klasztorze czy innym ustronnym miejscu z dala od cywilizcji i miast, bez komórek, komputera, słuchawek, tylko człowiek i natura i ewentualnie inni ludzie żyjący w taki sposób.Tak na parę miesięcy. Sądzę, że po tym, człowiek narodziłby się na nowo, a może i nauczył się żyć na nowo, tylko tym razem lepiej. Kto wie. Również mogłaby to być ciekawa przygoda. 
 

Niestety tabletki to tylko doraźna pomoc, nie mniej proszę zdrowieć. Bo trochę wiem chyba jak się Pan może czuć i mnie też by się przydała kuracja wszystkiego, a głównie umysłu i w końcu się naprawdę wyspać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo proszę o informacje praktyczne na temat wzmacniacza Lucarto Audio Musica Hybryda:

1. Czy regulacja głośności z pilota (zwłaszcza przy niskim poziomie głośności) jest dość precyzyjna ? Chodzi mi o to, czy użytkownik jest w stanie zrobić lekko głośniej/ciszej za pomocą pilota ?

2. Czy sam wzmacniacz pracuje cicho (bez jakiś szumów / brumienia transformatora itp.), które by były słyszalne z więcej niż powiedzmy 1 metra ?

3. Czy po włączeniu zasilania wzmacniacz w miarę szybko jest gotowy do pracy ? (jak dla mnie, to tak do 15 sek. jest fajnie, powyżej - trochę mniej fajnie :) )

Jestem potencjalnie zainteresowany tym wzmacniaczem, ale nie chciałbym go wypożyczać do odsłuchu bez poznania odpowiedzi na powyższe pytania. Będę więc wdzięczny za odpowiedź :)

pozdrawiam

Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak w hybrydzie, więc powinno się zapytać o to raczej producenta, ale w IA100PP:

 1. zależy co rozumieć przez lekko, ale o ile nie jest to w pełni precyzyjne, o tyle lekko ciszej/głośniej da się zrobić, wystarczy raz kliknąć przycisk.
 2. u mnie jest cicho. 
 3. pełna lampa to 20 sekund całościowo od pojawienia się dźwięku i 30 sekund całościowo w zakresie ustabilizowania się głośności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Jestem zatem zapisany w kolejce do wypożyczenia wzmacniacza na testy.

Mam nadzieję, że jest to wzmacniacz w miarę uniwersalny.

Nie słucham co prawda wogóle żadnej "ciężkiej" ani "ostrej" muzyki, ale jednocześnie wykraczam poza akustyczny jazz, folk i spokojny pop :)

Kolumny mam z basem "punktowym", trzymanym w ryzach, detaliczne, przestrzenne, z ładnym zespoleniem wszystkich częstotliwości (od średnicy w dół oraz w górę). Więc może się zgra.

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry

Przeczytałem recenzję z zaciekawieniem, dziękuję.

Proszę mi tylko wytłumaczyć czy moc wyjściowa to rzeczywiście 25 W czy to tylko taka pomyłka w tekście ?

Pozdrawiam

Jurek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane zawsze można sprawdzić sobie ze stroną producenta. Zwłaszcza że producent dane może zmienić w każdej chwili, ja natomiast skupiam się na tym co ma miejsce na dzień pisania tekstu. Ale to jest lampa, tam z definicji nie ma dużo watów, ale liczą się one zupełnie inaczej niż waty "tranzystorowe". Często można spotkać to przy rekomendacjach wzmacniaczy do określonych kolumn, gdzie użytkownicy wprost określają różne wartości dla obu typów konstrukcji w oparciu o swoje własne doświadczenia. Przykład? Harbeth M30.1, gdzie zalecało się ok. 25-35W lampowca i 75-100W tranzystor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szanowny Panie Jakubie jeden wat to jeden wat i nie ma wata mniejszego i większego jak i lepszego czy gorszego, itp. Tak, więc proszę sobie tu ze mnie nie żartować. Kwestia odczuwanej różnicy mówiąc potocznie w głośności na tym samym zestawie głośnikowym pomiędzy tzw. "lampowcem" a "tranzystorowcem" leży zupełnie gdzie indziej o czym Pan zapewne doskonale wie.

Oczywiście, zadałem pytanie producentowi o moc wyjściową tego wzmacniacza, ponieważ jestem mocno zainteresowany w jaki sposób udało mu się uzyskać z pary lamp EL84 (6P14P) pracujących w układzie przeciwsobnym 25 watów mocy wyjściowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Jakubie jako człowiek zawodowo jak i hobbystycznie mocno techniczny ale i zarazem meloman przeczytałem podlinkowany przez Pana artykuł kilkakrotnie.

Pomimo, iż usilnie chciałem dostrzec jakąkolwiek wartość merytoryczną tegoż tekstu, niestety nie udało mi się. Jest to po prostu następny żenujący pseudo techniczny bełkot.

Tak, więc proszę na przyszłość omijać tego typu dyrdymały szerokim łukiem.

Oczywiście jak nie każdy kierowca aby mógł jeździć samochodem z wykształcenia musi być mechanikiem tak i meloman czy audiofil absolutnie nie musi być "techniczny".

Powiem więcej, jakość brzmienia i ogólną ocenę danego np. wzmacniacza nie powinien oceniać inżynier a właśnie "nietechniczny" meloman. Dlaczego ? 

Weźmy za przykład opisywany tu wzmacniacz Lucarto Audio Musica IA100PP. Jako inżynier po obejrzeniu wnętrza (topologii układu) tegoż wzmacniacza mam już wyrobione o nim zdanie. A przecież jeszcze go nie słyszałem :wut:.

Jaki z tego morał ? To już zostawiam czytelnikom tego wątku. 

Notabene dostałem odpowiedź od producenta w temacie mocy wyjściowej. Powiem tylko, iż odpowiedź ta jest zgodna z moimi oczekiwaniami.

Natomiast co mogę w pełni obiektywnie powiedzieć o wzmacniaczu. Z zewnątrz, przede wszystkim obudowa jest mówiąc prosto bardzo ładna. A w środku ? W środku jest schludnie, rozmieszczenie poszczególnych bloków wzmacniacza poprawne, montaż porządnie wykonany.

Cena ? Hmm... Biorąc pod uwagę użyte elementy jak i ogromną pracochłonność przy budowie takiej konstrukcji w mojej ocenie na pewno nie jest przesadzona.

Reasumując warto jest mieć otwarty umysł lecz nie do tego stopnia aby nasz mózg walał się po podłodze i dlatego dobrze jest korzystać z wiarygodnych źródeł wiedzy w danym temacie, choćby po to aby nie powielać bzdur, które powtarzane jak mantra przez odpowiednio długi czas z g... prawdy stają się prawdą powszechną.

Dlatego wszystkim na początek polecam znany kanał na YT.

Pozdrawiam.

Jerzy.

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem na myśli wybrane fragmenty, bo o linkowanym serwisie mam osobiście średnio pochlebne zdanie i widzę, że nie tylko ja :). Dziękuję za spostrzeżenia i link do materiału RS (raczej wszyscy go kojarzą), choć o którym zdanie również mam w pewnym zakresie wyrobione (dokładniej po materiale na temat audiofilów, który był raczej ofensywny i prześmiewczy, a nie merytoryczny, nawet jako w ramach felietonu). Aczkolwiek tak jak Pan powiedział, zawsze warto mieć otwarty umysł i cieszę się, że nie wymaga Pan ode mnie bycia osobą techniczną (choć staram się w miarę możliwości i mimo faktu specjalizowania bardziej w słuchawkach zgłębiać w tym zakresie), także posłucham sobie w wolnej chwili.

EDIT: faktycznie materiał RS jest mówiony znacznie prostszym i jaśniejszym językiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
 • Create New...