Jump to content
Nehero

Sprzęt komputerowy - stacjonarny

Recommended Posts

Godzinę temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

W tym roku będę składać bardzo mocną stacjonarkę pod cyberpunka na wiosne

No no widzę, że tak gra mimo braku istnienia jej jeszcze na rynku zrobiła większy szum niż nie jedna gra po premierze. Ale jak czytałem, to chyba nie dziwię się czemu. A co do wymagań, jak robią też z tego wielkie halo, to znów elektrownia jadrowa nie będzie potrzebna, żeby sensownie to poszło. Jak zwykle marketing tu wchodzi. A z ciekawości co będziesz składał? Masz już jakiś pomysł?

Edited by Nehero

Po wiedzminie 3 , który osobiście dla mnie jest najlepszą grą, w jaką kiedykolwiek grałem przez ostatnie 15+ lat, mam dużą dozę zaufania do redów. Wyprzedałem jakiś czas temu sprzęt, bo mi się nudziły gry. Teraz zapewne dużo poza cyberpunkiem też nie pogram. Na pewno wieśka znów przejdę. Dlatego kupię używkę 2080ti paromiesięczną, a dalej standardowo, jakiś topowy intel, 16 ramu i odpowiednia płyta. Monitor mam agona AG271QG, 27`, QHD, 165 hz na ips. Bardzo lubię płynny obraz, więc nie chcę się przesiadać na jakieś 4k, bo więcej niż 60fps z tego nie wycisnę. Po 3/4 miesiącach, pewnie znowu wystawię graty na aukcje i będę jakieś drobne w plecy.

2 godziny temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Po wiedzminie 3 , który osobiście dla mnie jest najlepszą grą, w jaką kiedykolwiek grałem przez ostatnie 15+ lat, mam dużą dozę zaufania do redów. Wyprzedałem jakiś czas temu sprzęt, bo mi się nudziły gry. Teraz zapewne dużo poza cyberpunkiem też nie pogram. Na pewno wieśka znów przejdę. Dlatego kupię używkę 2080ti paromiesięczną, a dalej standardowo, jakiś topowy intel, 16 ramu i odpowiednia płyta. Monitor mam agona AG271QG, 27`, QHD, 165 hz na ips. Bardzo lubię płynny obraz, więc nie chcę się przesiadać na jakieś 4k, bo więcej niż 60fps z tego nie wycisnę. Po 3/4 miesiącach, pewnie znowu wystawię graty na aukcje i będę jakieś drobne w plecy.

Auć to zaboli kieszeń :). topowy intel to i9-9900k, petarda, choć Intel mógł się bardziej postarać ale cena to 2,3k, niestety i7-9700K z 8/8 to jakaś kpina i to w cenie 1,8k,  Intel chyba na głowę upadł z choinki i bombka mu spadła na głowę, a może nawet tona bombek. 

Płyta żeby udźwignąć taki procesor też tania nie jest,  1k  zł będzie, RAM widzę potaniał trochę, choć dalej kosztuje sporo. Jednak 16GB 4400 MHz widziałem za około 1400 zł, więc tragedii nie ma, jak ja budowałem komputer to te same pamięci 16GB 3600MHz G.skill trident zkosztowały 1100 zł.  Wczoraj zrobiłem sobie koszyk z moreli właśnie z topowym zestawem marzeń i wyszło coś koło 13k zł bez systemu ofc i wszystko nowe ofc. Niestety ceny poszły w górę, przy Coffee Lake i 1080ti topowe zestawy były po 9k około, tutaj 4k zł więcej. A  i9 to mimo wszystko mocarz i tutaj trzeba dobre towarzystwo w postaci płyty i ramu dać, szczególnie, ze topowe płyty pozwalają kręcić RAM do 4600 MHz.

No ale pisałeś o topowym intelu to mówię jak jest i ile trzeba wydać realnie, tanio nie jest. Ewentualnie coś na Ryzenku, bo teraz 3 gen wyszła i wsadzić jakiegoś r7 3700 i kręcić, choć super kręcić się nie kręcą, bo AMD im wyżyłowało parametry pod sufit, ale źle nie jest. Trochę na AMD taniej wyjdzie, ale tylko dlatego, że Intel skopał i7-9700k dając mu 8 rdzeni, 8 wątków i de facto nie ma konkurencji, jest i5-9600k i potem dopiero i9-9900k.

Lecz z i9 i 2080 Ti śmiało można grać w rozdzielczości WQHD, a preferencyjnie UWQHD(21:9) czy UHD, przy UHD tylko wyciągnąć maksimum z procesora 5-5.2 GHz, pamięci 3600 MHz+, choć tutaj daje radę sporo więcej wsadzić. I 2080Ti OC i parę klatek więcej :D. Ale za to można żyć nie umierać. Trochę zabawy, ale komputer miód i malina będzie.

• Haha 1

12 godzin temu, Nehero napisał:

Lecz z i9 i 2080 Ti śmiało można grać w rozdzielczości WQHD, a preferencyjnie UWQHD(21:9) czy UHD, przy UHD tylko wyciągnąć maksimum z procesora 5-5.2 GHz, pamięci 3600 MHz+, choć tutaj daje radę sporo więcej wsadzić

Lepiej wziąć i7-8700k lub generację wyżej bo i9 mają strasznie wysokie temperatury. Mój 8700K chodzi stabilnie na 5,0Ghz ale jest po skalpie i w stresie około 65 stopni trzyma (benchmark). Co do grafy to wystarczy zwykła 2080 i też w 2K śmiga.

12 godzin temu, Nehero napisał:

Płyta żeby udźwignąć taki procesor też tania nie jest,  1k  zł będzie, RAM widzę potaniał trochę, choć dalej kosztuje sporo.

Z370/Z390 Extreme4 i zamykamy się w kwocie 700zł. Ramy lecą w dół więc warto poczekać. U siebie mam SniperX 3400Mhz standardowo, na z370 chodzą na XMP2.0 z taktowaniem 4300Mhz - wszystko stabilne :) 

Swojego blaszaka składałem z używanych części i wyszła mnie nawet nie połowa Twojego nowego zestawu @Nehero :P 

Nie ma co się spieszyć z zakupem nowego kompa pod Cyberpunka. Gra wyjdzie dopiero za kilka miesięcy więc i ceny sprzętu będą niższe. Pamiętajcie, że premiera W3 była przekładana trzykrotnie. Ja mam nadzieję, że gra wydzie na PS4 i to jest  chyba najtańsza opcja aby przejść grę. 800 zł używana PS4 i 250 zł gra.

800zł za używkę to dużo moim zdaniem, da radę niżej zejść :) Co nie zmienia faktu że również wolę "kąsole" i pada ale niestety nie zobaczymy RTX2080 (lub podobnej karty od AMD) w nowej generacji na którą niesamowicie czekam.

Możliwe, ja dostałem w prezencie, dzisiaj właśnie ogrywam Dark Souls 3 :)

Jeśli CP wyjdzie na PS4 będę zadowolony podwójnie, zakładam że na PS5 też wyjdzie.

To tak jak ja. Ale różnica pomiędzy np W3 pomiędzy moim PC a PS4 jest w zasadzie pomijalna. Owszem, cienie, bajery od nvidii są lepsze i mogą się podobać ale różnice w rozgrywce oraz wyglądzie gry podczas gameplayu bez analizowania są pomijalne. Szkoda ze nie da się na padzie grać w strzelanki, przynajmniej ja już chyba nigdy się nie nauczę.

34 minuty temu, Palpatine napisał:

Szkoda ze nie da się na padzie grać w strzelanki, przynajmniej ja już chyba nigdy się nie nauczę.

Da radę, spokojnie :) Jeszcze 3 lata temu nie wyobrażałem sobie jak sięgra w strzelanki na PC bo od zawsze na konsoli grałem. Idzie się nauczyć ale potrzeba trochę godzin :/ 

@Mikołaj Marcinkowski Ja z kolei byłem zatwardziałym konsolowcem ale teraz siedzę na i7-8700K + RTX2080 i pod względem graficznym to jest jak porównanie skuterka 50cc (PS3) a Maluszka (PS4) i Lambo (top komponenty) czyli wniosek taki że... bez porównania :D 

Różnice są ale nie aż tak duże ja opisujecie. Głównie dlatego że wszystkie te gry wychodzą na PC, PS4 i Xbox. I nikt nie robi trzech różnych gier ;)

No niby nie są to różne gry, ale jednak róznica Full HD a 2K jest już zauważalna i nie mówie tutaj o skalowaniu czy jakiejś interpolacji. Grałem w W3 na PS4 od dnia premiery i grałem ostatnio też na swojej "bestii" i uwierz mi że w grafice jest różnica, dlatego czekam teraz na Sajberpanka bo jakby nie patrzeć to W3 ma już ponad 4 lata a rynek IT się cały czas rozwija tak samo jak silniki gier np. Frostbite. 

Ja jeszcze nie miałem okazji grać w 2k i 4k. Teraz gram w DS3 i na Ps4 lepiej wygląda niż na PC tylko płynność dużo gorsza. Wiesiek ma ponad 4 lata, a do dzisiaj nie ukończyłem żadnej innej gry oprócz Bloodborne.

To jest również kwestia wyboru czy chcemy grać na kanapie/w fotelu i dużym tv czy na monitorze na krześle. 

W graniu tak jak w audio po części - czyli liczy się wygoda i preferuję kanapę ;) Aczkolwiek podłączenie pada do PC przez BT i puszczenie sygnału przez HDMI to też żaden problem.

To prawda, chociaż nigdy mi się nie zdarzyło ;)

Szkoda, że nie mam warunków na fotel z kierownicą, pobawiłbym się w F1 - to musi być świetna zabawa.

Wątek o sprzęcie stacjonarnym, a więc i ja podzielę się swoim podejściem do tematu, tylko trochę od innej strony. :)

Serwer domowy, mieszczący się w kieszeni:

IMAG0528.jpgIMAG0530.jpg
2019-08-23_12-52-46.png

Całość oparta na RPi Zero W, prawdziwa "bestia", jeśli chodzi o bebechy:

• 512 MB RAM
  • CPU Broadcom BCM2835 (architektura ARM)
  • Karta microSD w roli dysku
  • Wi-Fi i BT

Dumnie służy jako mały, domowy NAS. :) Nie ma żadnego środowiska graficznego, dostęp wyłącznie po SSH + monitoring WWW. Początkowo miał to być swego rodzaju eksperyment, ile można upakować, dysponując taką ilością zasobów do utylizacji. Świetnie się bawiłem kombinując, a z efektów jestem więcej, niż zadowolony. :D

Po głowie chodzi mi kolejny projekt, ale to już pieśń przyszłości. ;)

• Like 2

@daviox to jest coś co będzie początkiem.

Obstawiam, że przyszłość, to chip(komputer wszczepiony w człowieka) i soczewki do oka/okulary w roli monitora. Ale o ile byłoby coś takiego możliwe to daleka przyszłość. 

De facto micro komputer wszczepiony w człowieka z googlami VR w roli soczewek, ewentualnie zwykłych/niezwykłych okularów.

O jaa... @daviox jak ty mnie te teraz zaimponiłeś. Masz świetne obeznanie w temacie i życzę Ci żeby kolejne pokolenia czytały o Tobie w książkach typu "Rewolucję IT w XXI wieku" :D

6 godzin temu, Nehero napisał:

@daviox to jest coś co będzie początkiem.

Obstawiam, że przyszłość, to chip(komputer wszczepiony w człowieka) i soczewki do oka/okulary w roli monitora. Ale o ile byłoby coś takiego możliwe to daleka przyszłość. 

De facto micro komputer wszczepiony w człowieka z googlami VR w roli soczewek, ewentualnie zwykłych/niezwykłych okularów.

Google Glass już są dawno, problem z elektroniką w organizmach jest taki, że o ile w zwierzęta są już od dawna z powodzeniem wszczepiane (bezpośrednio do mózgu również) to na ludziach przecież eksperymentów nie zrobisz. I w ten sposób cała branża stoi w miejscu.

@LoCzekk ludzie na tym maleństwie robią znacznie lepsze rzeczy, chociażby mini-konsole z emulatorami starszych platform, również mieszczące się w kieszeni. ;)