Jump to content
Sign in to follow this  
Mikołaj Marcinkowski

Lepsze zasilanie do Pathos Aurium

Recommended Posts

@Jakub Łopatko Pytanie kieruję do pana, jako że, oba urządzenia są w pańskim posiadaniu. Czy warto bawić się w lepsze zasilanie? Na przykład HDplex? Coś u siebie pan w tej kwersji(lub innej) zmieniał? Z tego co się orientuję, "Na gwałt" potrzebne to nie jest.  Lecz jak zawsze, pewnie pomoże.

ps. Jutro mam drugie podejscie do Converto :P

Edited by Mikołaj Marcinkowski

Nie wiem. Tego etapu jeszcze nie sprawdzałem. Może w tym tygodniu uda mi się sprawdzić lepsze kable zasilające i lampy. Na razie jedynym dodatkiem był filtr zasilający iFi dodany do Converto, potem jednak przypisany do Aurium. Z zasilaniem bawił się jedynie użytkownik ysis, bardzo chwalił zmiany po zmianie zasilania. Polecał dokładnie to: https://planetadzwieku.com/sbooster-botw-p-p-eco-12-13v-mkii-11057.html

Taki sbooster jest jakos znacząco lepszy od hdplex 200w? Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie? W tej cenie moge wlasnie hdplexa kupic, ktory rozwiąże temat zasilania obu i ewentualnie streamera za jakis czas. 

Dajcie sobie spokój z jakimiś drogimi kablami i zasilaczami do Aurium czy Converto, przecież w środku impulsówka siedzi. Na aliexpress u chińczyka weź coś takiego [klik] i styka. Wydacie na dodatki jakieś tysiące, a tak to już lepiej brać inny sprzęt.

@Mikołaj Marcinkowski Nie mam zielonego pojęcia p. Mikołaju. Sam chciałbym wiedzieć. O HDPlex usłyszałem dopiero od Pana.

@nsk O kablach zasilających akurat mówię w kontekście własnym, bo powiedzmy jako "kablarz" jestem w stanie coś tam sobie polepić i chociaż przetestować w ten sposób. Natomiast co do takich zasilaczy z Chin... jestem trochę sceptyczny i szczerze bałbym się, chyba że byłbym w stanie sprawdzić czy to daje prawidłowe jakkolwiek napięcia. Teoretycznie widziałem bezpieczniki topikowe w Pathosach, więc jeśli coś by szło od zasilania, jest szansa na to że coś tam zatrzyma.

Panie Jakubie myślę że jest to dobry temat do dyskusji na forum , zasilanie i podejście do tego z głową, bo jest to jeden z elementów toru audio, z pewnością jest spora grupa ludzi którzy wiedzą trochę na ten temat, maja trochę złomu do podpięcia i pewne doświadczenia,  jaki wpływ ma to na dzwięk.Poprawiając zasilanie ,można sporo zyskać . A co do kosztów to każdy sam sobie je ustala.

Edited by pablo650

7 minut temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Gdzie ci siedzi impulsówka w auriumie? Zewnętrzny zasilacz jest impulsowy. Dlatego mowie o wymianie go na liniowy. Chyba ze w srodku jest drugi zasilacz, jesli tak to nie wiedzialem.

W środku też impulsówka siedzi dlatego to nie będzie tak, że nagle będzie cały wzmacniacz zasilany liniowo. Głównie chodzi tutaj o eliminację szumów, które wprowadza ta zewnętrzna impulsówka.

@pablo650 Wydzielam zatem.

Tak jak pisałem mogę sprawdzić na razie kabel zasilający (nie mój) i lampy. Podejrzewam że przy Aurium gra suma różnych elementów. Plus zawsze jest to też możliwość sprawdzenia wszystkiego na Converto. Z elementów kondycjonujących może też się coś urodzi. Ale zasilacza na razie nie miałem jak sprawdzić. Ten z Ali kusi, owszem, ale jak żywotność, stabilność, jakość i przede wszystkim jak ustala się napięcie - tego nie wiem.

3 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

@pablo650 Wydzielam zatem.

Tak jak pisałem mogę sprawdzić na razie kabel zasilający (nie mój) i lampy. Podejrzewam że przy Aurium gra suma różnych elementów. Plus zawsze jest to też możliwość sprawdzenia wszystkiego na Converto. Z elementów kondycjonujących może też się coś urodzi. Ale zasilacza na razie nie miałem jak sprawdzić. Ten z Ali kusi, owszem, ale jak żywotność, stabilność, jakość i przede wszystkim jak ustala się napięcie - tego nie wiem.

Zasilacz wizualnie wyglada imponująco, ale sam wolałbym mieć pewność że jest zbudowany z dobrych komponetów, i że nie spali mi chaty ,albo Aurium

Dokładnie tak właśnie rozumuję w tej kwestii sam. Zwłaszcza że u mnie sprzęt chodzi z reguły bardzo długo i często.

Napięcia do wybrania masz w opisie, a o wyborze informujesz sprzedającego. Tak generalnie to nie musi być konkretnie ten co podałem to raczej służyło jako przykład. A z komponentami u majfrenda to różnie może być, w przypadku innych produktów potrafili wsadzać to co mieli pod ręką i różniło się co do tego co na obrazku.

Czyli losowość konstrukcji i potencjalnie sprzęt nietrwały/niebezpieczny. To niestety raczej kończy temat i potwierdza tylko starą maksymę audio: chytry traci dwa razy.

• Like 1

O ile sprzęt nie jest pewny, to ryzyko brać coś z chin, szczególnie w kwestiach zasilania. Dobre zasilanie to podstawa. 
Każdy maniak PC wie, że porządny zasilacz to najważniejszy element i od niego zaczynamy listę zakupów mając na uwadze resztę komponentów.

Dobre zasilanie to podstawa i tyle. A dobre, to też pewność co do komponentów i jakości. Dużo jest filmów z YT pokazujących co potrafią zrobić śmieciowe zasilacze z najgorszego sortu komponentów z zerowymi zabezpieczeniami. Tykająca bomba to mało powiedziane - tik, tak, boooooom.

Dla mnie zasilacz musi być pewny i sprawdzony, tutaj nie ma miejsca na margines błędu. Od tego zależy nasze życie i bezpieczeństwo jak i bezpieczeństwo sprzętu podpinanego pod zasilacz i to nie istotne czy mówimy o PC czy wzmacniaczach czy czymkolwiek.

Na tym elemencie nigdy nie należy oszczędzać, bo potem można tego żałować jak spali cały sprzęt za parę kafelków czy nawet chałupę spali. A dobre zasilacze dalej też UPS--y potrafią niejednokrotnie uratować sprzęt.

I tak jak pamiętam kolega mi opowiadał jak jego kolega miał kino domowe podpięte pod UPS, była burza i piorun centralnie trafił w sieć wysokiego napięcia. Kino domowe tego kolegi przeżyło, a tylko UPS poszedł na emeryturę. A wartość tego kina domowego jak mówił była spora. Kino domowe sąsiada poszło w całości z dymem. No cóż wydać z 1-2k na UPS, ale za to uratować kinow domowe przekraczające kilkukrotność wartości UPS-a. Chyba warto zadbać, jeśli postanawia się oglądać film podczas burzy :ohgodwhy:

Edited by Nehero

Dlatego nie ma co za przeproszeniem "walić w pręta", bo to nie chodzi tylko o jakość dźwięku, ale wytrzymałość, pewność, bezpieczeństwo. Sprzęt wraz z importem kosztuje 400 zł, podczas gdy normalny zasilacz to już ok. 1400 zł (sBooster). Ta różnica nie może brać się tylko z tej mitycznej "pazerności" producentów, ale jednak z komponentów także, a przynajmniej w większości przypadków.

Oba są tak jakby, jedno jest powiązane z drugim. W środku siedzi przetwornica, ale pewnie żeby zaoszczędzić miejsca i pieniędzy to wywalili gniazdo z impulsówką na zewnątrz. To nie jest tak, że jak dokupisz zasilacz liniowy to przeskoczysz przetwornicę w środku, ale różnica może być. Zależy jak tam filtrację zrobili i jak bardzo ta impulsówka zewnętrzna sieje.

pathos_aurium_09.jpg

Zakładam że chodzi o Mean Wella. W Converto:

pathos_converto_mk2_07.jpg

zakładam że też chodzi o Mean Wella, tylko że tam jest to przetwornica DC/DC 5V (jak sądzę).

Że tak odświeżę temat. Bo burza, burzę, burzą pogania w Krakowie^^

Taki np: Taga harmony Pf-1000 byłby w stanie ochronić sprzęt przed uderzeniem pioruna gdzieś w pobliską linie, czy lepiej coś innego? Ewentualnie może znajdzie się ktoś kto poleciłby jakąś listwę z kondycjonerem sieciowym i zabezpieczeniem w cenie powiedzmy do okolo 800 zł ?  Bardzo denerwująca pogoda ostatnio, tylko zasiadam wygodnie, zakładam słuchawki i sie zaczynają pierduty z nieba^^ a bezpieczeństwo sprzętu na pierwszym miejscu więc jak coś się zaczyna na niebie dziać to momentalnie odłączam.

Zresztą z kilka lat temu tylko raz zagrzmialo, zacząłem wyłączać kompa ale nic z tego. Z trzy sekundy przed tym jak się wyłączył spaliło zasilacz i monitor^^

No i tak przeglądam sobie ostatnio listwy, kondycjonery ale dla mnie to czarna magia.

Jeszcze taka jedna ciekawa sprawa - zauważyłem przy przeglądaniu zdjęć Tagi Pf 1000 i prawie dwukrotnie droższej Tagi Pf 2000 że bebechy w środku to wyglądają dokładnie tak samo więc włącza mi się taka lampka z napisem "czy czasami przeznaczane dla audiofyli gadżety nie są czasami w niektorych przypadkach, przynajmniej od czasu do czasu konkretnie przeceniane? "

To oczywiście może być tylko moja nieznajomość tego typu spraw ale jak widzę obudowę 10x większą od małej płytki która siedzi taka samotna na środku obudowy to się po prostu na logikę zastanawiam jaki to ma sens :D Ostatecznie nie oceniam bo się nie znam. Tylko dla mnie po oględzinach zdjęć środka, te dwa "sprzęty"mają dokładnie te same "bebechy" i nie wiem czy po prostu opłaca się iść w droższe sprzęty i nie jest mi jako nieświadomemu klientowi wciskany przysłowiowy kit.

Na oko to według nieznającego się mnie, nie powinno być chyba żadnej różnicy między taką Tagą Pf 1000 a 2000... A cena x 2.

I z tąd pytanie :)

Bo nie ma , już kiedyś wspominałem  o tym w innym wątku . Obudowa i zegar podniosły cenę, przy okazji zniknęło jedno gniazdo . Filtracja jest dla wszystkich gniazdek z jednego filtra ,  i tańsza listwa ma dokładnie taką samą budowę. W cenie do tysiaca  jest kilka listw -  Taga, Gigawatt ,  Tomanek i kilka bez filtracji . Ciekawą opcją jest Sinusaudio,  droższa, ale można wybrać u producenta -zabezpieczenia i co ma być w środku.  Tańsze listwy i dobre to Tomanek i GIGAWATT 1.

Edited by pablo650
  • Like 1

33 minuty temu, Voiteck napisał:

Że tak odświeżę temat. Bo burza, burzę, burzą pogania w Krakowie^^

Taki np: Taga harmony Pf-1000 byłby w stanie ochronić sprzęt przed uderzeniem pioruna gdzieś w pobliską linie, czy lepiej coś innego? Ewentualnie może znajdzie się ktoś kto poleciłby jakąś listwę z kondycjonerem sieciowym i zabezpieczeniem w cenie powiedzmy do okolo 800 zł ?  Bardzo denerwująca pogoda ostatnio, tylko zasiadam wygodnie, zakładam słuchawki i sie zaczynają pierduty z nieba^^ a bezpieczeństwo sprzętu na pierwszym miejscu więc jak coś się zaczyna na niebie dziać to momentalnie odłączam.

Zresztą z kilka lat temu tylko raz zagrzmialo, zacząłem wyłączać kompa ale nic z tego. Z trzy sekundy przed tym jak się wyłączył spaliło zasilacz i monitor^^

No i tak przeglądam sobie ostatnio listwy, kondycjonery ale dla mnie to czarna magia.

Jeszcze taka jedna ciekawa sprawa - zauważyłem przy przeglądaniu zdjęć Tagi Pf 1000 i prawie dwukrotnie droższej Tagi Pf 2000 że bebechy w środku to wyglądają dokładnie tak samo więc włącza mi się taka lampka z napisem "czy czasami przeznaczane dla audiofyli gadżety nie są czasami w niektorych przypadkach, przynajmniej od czasu do czasu konkretnie przeceniane? "

To oczywiście może być tylko moja nieznajomość tego typu spraw ale jak widzę obudowę 10x większą od małej płytki która siedzi taka samotna na środku obudowy to się po prostu na logikę zastanawiam jaki to ma sens :D Ostatecznie nie oceniam bo się nie znam. Tylko dla mnie po oględzinach zdjęć środka, te dwa "sprzęty"mają dokładnie te same "bebechy" i nie wiem czy po prostu opłaca się iść w droższe sprzęty i nie jest mi jako nieświadomemu klientowi wciskany przysłowiowy kit.

Na oko to według nieznającego się mnie, nie powinno być chyba żadnej różnicy między taką Tagą Pf 1000 a 2000... A cena x 2.

I z tąd pytanie :)

Tylko pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie dadzą 100% bezpieczeństwa jeśli nie zadziałają odpowiednio szybko. Zresztą trzeba mieć w głowie lampkę, iż taki kondycjoner czy listwa czy UPS czy jak zwał tak zwał, też może zawieść, to nadal urządzenie elektryczne, więc pomimo tego chyba lepiej dalej wszystko odłączać, ale w pogotowiu mieć ten kondycjoner.

5 godzin temu, Nehero napisał:

Tylko pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie dadzą 100% bezpieczeństwa jeśli nie zadziałają odpowiednio szybko. Zresztą trzeba mieć w głowie lampkę, iż taki kondycjoner czy listwa czy UPS czy jak zwał tak zwał, też może zawieść, to nadal urządzenie elektryczne, więc pomimo tego chyba lepiej dalej wszystko odłączać, ale w pogotowiu mieć ten kondycjoner.

No przynajmniej tych nerwów nie bedzie, że stanie mi się to samo co z monitorem i zasilaczem kiedyś, a i kondycjoner wprowadził by jakieś mini pozytywne efekty :) - może.

Edited by Voiteck