Jump to content
Jakub Łopatko

Recenzja wzmacniacza Lucarto Audio Songolo HPA300SE

Recommended Posts

Jako że pracuję sobie obecnie nad recenzją flagowego wzmacniacza słuchawkowego HPA300SE, a pisałem do tej pory na jego temat tylko na czacie, może warto przerzucić część informacji na forum i jeszcze przed recenzją.

Przede wszystkim Lucarto to firma z Polski, także cudze chwalimy, a swego nie znamy:

TBcuiVl.jpg

31 kg skrzynia drewniana jako opakowanie. W środku 26-kilowe monstrum, 6 W "sosu" na wyjściu, 140 W poboru prądu, czysta klasa A, konstrukcja w pełni lampowa (nawet zasilanie - lampa środkowa) z soft start w topologi 2+2+1, kompletne zero tranzystorów i jakichkolwiek scalaków, łożyskowane pokrętła potencjometrów, regulowana impedancja słuchawek, wszystko składane ręcznie. Drewniany top w kolorze jasnym i orzechowym, sama obudowa czarna lub biała. No i te czerwone diody w stylu starej Yamahy... 

Operowanie potencjometrem to jak rozbrajanie bomby w CS:GO i w większości słuchawek było to u mnie 5-10%. Nawet K1000 nie przekroczyłem nigdy 20%. Choć sprzęt mnie przytłoczył na początku gabarytami, gra to naprawdę świetnie i można powiedzieć, że to takie "Aurium na poważnie": równiejszy bas ilościowo (Aurium ma go podkreślonego), większa dynamika i rozdzielczość góry, świetna scena, zero szumu. Jedynie na czułych słuchawkach daje się usłyszeć lekkie brumienie, ale daleko jeszcze do poziomu niektórych wzmacniaczy i integr które słyszałem swego czasu.

O takich konstrukcjach jest niewygodna wręcz cisza, ale być może wynika to z dużej ceny: 10 000 zł. Gdybym nie miał już Aurium, a chciał naprawdę pocisnąć technologię lampową do kresu, to myślałbym właśnie nad takim sprzętem. Mam go już spakowanego i gotowego do wysyłki, a i tak korci mnie żeby go jeszcze raz zdepakować i podłączyć. Ale też jest to motywacja, aby pobawić się mocniej Aurium od strony zasilania i lamp.

Ponieważ jak pisałem na czacie jestem na tropie wstępnych przymiarek do progresu w temacie wzmacniacza stereo, postanowiłem umówić się na wysyłkę i wstępne testy modeli Musica. Może już w tym tygodniu udałoby się to uczynić, więc jeśli choć w połowie grają one tak jak Songolo HPA300SE, to jestem w domu i to już na etapie swoich KEFów.

Wspominam o nim zawczasu w takiej formie, aby nie uciekły nam te informacje w gąszczu czatu i troszkę też aby zapowiedzieć samą recenzję. Na razie mam 9 stron czystego tekstu i multum zdjęć do wywołania.

EDIT: recenzja gotowa: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-wzmacniacza-lampowego-lucarto-audio-songolo-hpa300se/

• Like 2

Też zwróciłem na to uwagę w recenzji. Wykonany jest przepięknie i świetnie komponuje mi się z meblami (mam białe meble IKEI) oraz białym ROOMsem, którego ostatnio właśnie z tego powodu sobie zostawiłem. Oczywiście nie są to kryteria oceny sprzętu, ale moja czysto subiektywna ocena i cieszę się że nie tylko moje oko zdążył przykuć :).

(tylko nosić te 26 kg to jest dramat)

A nie.. Nie mam tyle 😂

Wygląd - petarda. Jaka ma wysokość z lampami? 

1311723169535.jpg

Może dało by radę sporządzić też recenzję modelu Albero HPA200? Zdaje się, że jest nieco tańszy od Aurium, więc mógłby stanowić realną alternatywę.

Dotykałem, słuchałem... Pan Łukasz przywiózł kilka modeli na meet w czerwcu we Wrocławiu... są piękne....ale te kable zasilające jakie były tam podpięte to robią wrażenie :)

lukarno1.jpg

lukarno2.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Z kablami sam się kiedyś pobawię zapewne, jeśli temat jest jakkolwiek wart poświęcenia czasu.

47 minut temu, timecage napisał:

Może dało by radę sporządzić też recenzję modelu Albero HPA200? Zdaje się, że jest nieco tańszy od Aurium, więc mógłby stanowić realną alternatywę.

Dałoby radę, tylko że kurier postanowił tak dostarczyć paczkę, że wyrwało trafo z podłoża, choć nie było na niej śladów uszkodzenia. Testy więc się ostatecznie nie odbyły. 

@LoCzekk 25 cm. Lampy nie są wyższe niż puszki trafo.

I co Konstruktor jak zwykle twierdzi,że przy lampach nie ma sensu wyjście zbalansowane do słuchawek ?

Konstruktor ma rację, bo takie wyjście to co najwyżej dla wygody dla klienta można dać :).

Posted (edited)
7 godzin temu, Corvin74 napisał:

Dotykałem, słuchałem

I jak wrażenia z obmacywania i słuchania?

1 godzinę temu, Rafacio napisał:

A co oznacza ten parametr? Impedancja słuchawek: 32Ω-300Ω. Czyli DT990 600 om nie pociągnie?

Nie wiele mówi ten parametr.

Godzinę temu, Rafacio napisał:

Jestem już na to za stary, mogę nie dożyć.

Nikt nie jest za stary. Czasami na starość dopiero ludzie mają czas robić to, czego nie mogli przez całe życie. Dopiero na starość zaczynają żyć tak jak powinni. 

@Jakub Łopatko Jeśli to gra tak jak wygląda, to wow. Bo wygląda jak produkt z najwyższej półki i do tego drewno:x Jak zobaczyłem, to pierwsze co pomyślałem : oho pewnie kosztuje conajmniej 30k zł, a  tu prosze wcale nie tak źle.

40 minut temu, taurus napisał:

I co Konstruktor jak zwykle twierdzi,że przy lampach nie ma sensu wyjście zbalansowane do słuchawek ?

Jeśli to zagra na odpowiednim poziomie, to po co? Pamiętam, że w recenzjach o Bursonie V2+ wyjście SE wcale w niczym nie przeszkadzało.

A chyba o to w tym chodzi. Zresztą XLR to dodatkowe koszty, więc jeśli ostatecznie urządzenie zagra tak jakby się chciało, to po co pakować się w dodatkowe koszta w tym kabli, które do tanich nie należą.

Edited by Nehero

No ale jak dual mono i w pełni zbalansowany to co zaszkodzi dać ? No chyba ,że takie gniazdo "psuje" odczucia wizualne ?

Dual mono to nie znaczy balans, oba kanały są oddzielnie zasilone. Wzmak nie jest zbalansowany.

Posted (edited)

@Nehero wrażenia z obmacywania bardzo pozytywne, to sprzęt z wyglądu, dotyku i estetyki pierwsza liga. Na meet był też DAC oraz listwa zasilająca... wszystko robiło ogromne wrażenie. Co do słuchania.. ja jako organizator meetu miałem dużo obowiązków, ale słuchałem na wzmacniaczu lukarno dwóch słuchawek... AKG712pro oraz HiFiman HE1000v2, obie słuchawki wysterowane, przestrzeń na obu super... detaliczność oczywiście na HEK lepsza, generalni lepsze słuchawki, ..ale chyba byłyby męczące na dłuższy odsłuch... i nie było jakieś wielkiej przepaści między AKG a Hifiman. Pan Łukasz sam był zdziwiony jak dobrze zagrały AKG712pro.

Edited by Corvin74

@Jakub Łopatko a na kiedy jest przewidziana publikacja recenzji?

9 godzin temu, Corvin74 napisał:

HiFiman HE1000v2, obie słuchawki wysterowane, przestrzeń na obu super... detaliczność oczywiście na HEK lepsza, generalni lepsze słuchawki, ..ale chyba byłyby męczące na dłuższy odsłuch...

A co było nie tak z He1000,że mogłyby męczyć?

24 minuty temu, Nehero napisał:

A co było nie tak z He1000,że mogłyby męczyć?

Takie się wydawały w odsłuchu na te pół godziny jakie z nimi spędziłem, brakowało mi trochę w nich muzykalności, nie wiem czy dobrze to opisuję, ale chyba takie zbyt odległe dla mnie - brak w nich trochę intymności jak dla mnie,. AKG712 po meet kupiłem... Hifimany mam, ale Arya - czyli takie pomieszanie HE1000 z EditionX (przynajmniej tak twierdzą :) )

13 godzin temu, Rafacio napisał:

Żeby do napędzenia dwóch niewielkich głośniczków konstruować sprzęt o wadze 30 kg i poborze 140W to trzeba mieć coś nie halo pod kopułą.

Żeby jedna osoba mogła się przejechać ładować silnik 6 litrowy o mocy 600KM to trzeba mieć nie halo pod kopułą.

• Haha 1

Wydzielam OT do osobnego wątku.

Wracając do meritum, rzut okiem na sekcję lamp:

lucarto-audio-hpa300se-11.jpg

Po tej środkowej przeskakują iskry przy załączaniu. Świetnie to wygląda, a słuchawkom nic się nie dzieje i nic to nie robi, także spokojnie. Przez dobre 10 minut można siedzieć i patrzeć jak to wszystko najpierw startuje, potem się nagrzewa, a wreszcie świeci.

Tak natomiast działa selektor impedancji w HPA300SE:

songolo-frequency-response-graph-1900-12

Także jeśli ktoś miałby wątpliwości co do poprzedniej recenzji innego wzmacniacza, w której podobna funkcja działała trochę dziwnie, to test był przeprowadzany praktycznie w tych samych warunkach i na tych samych słuchawkach.

• Like 1
  • Thanks 1

Posted (edited)

@Jakub Łopatko Wątpliwości brak.;) F.O.L to specyficzny wzmak. Dodajmy tylko różnicę w cenie, no i oczywiście kwestię dobrania odp.nauszników a wiemy aż o dwu modelach które naprawdę grają z F.O.L

Może jeszcze z 2-3 modele by się znalazły.:E

Edited by Tommy66
  • Like 1

Obawiam się, że nawet uwzględniając różnicę w cenie można będzie znaleźć coś dobrego/lepszego. Takie same wrażenie miałem przy iCANie PRO niestety. Albo po prostu specyfika tych wzmacniaczy mi nie leży. Ale już Songolo, Aurium - tu wszystko pasuje, jakby było szyte na miarę. Tak samo Conductor. DAC215 z kolei miałem wrażenie, że bardziej mi się podobał niż innym osobom. Prawie go kupiłem swoją drogą.

@Jakub Łopatko ,,Obawiam się, że nawet uwzględniając różnicę w cenie można będzie znaleźć coś dobrego/lepszego.'' Jeśli pod wiadome słuchawki to tylko mogę się cieszyć.[chyba dobrze zrozumiałem?]

Na dyskusję o gustach jesteśmy zbyt poważni.Ważne że potrafimy docenić to co mamy i cieszyć się tym.

Nie Panie Tomaszu, pisałem ogólnie, bo przy LCD-4z jednak problemem była impedancja. Jeśli tamten sprzęt ma swoje zastosowania, to po prostu z moim postrzeganiem systemów audio się to rozminęło. 

To nic. Mi brakuje jeszcze do tego finezji, jak się ostatnio dowiedziałem, więc już w ogóle jestem w mało zdatnej do pozazdroszczenia pozycji :). Tak samo jak potencjalni nabywcy opisywanego tu sprzętu:

lucarto-audio-hpa300se-00.jpg

W pojedynkę to nieść = życzę powodzenia. Ale trzeba przyznać, że zabezpieczenie jest pierwsza klasa.

@Nehero Spodziewana data publikacji jutro. Jeśli się wyrobię.

• Like 1
  • Thanks 1

24 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

W pojedynkę to nieść = życzę powodzenia. Ale trzeba przyznać, że zabezpieczenie jest pierwsza klasa.

Gdybym nie wiedział co tam jest, pierwsze na myśl przyszło by mi, amunicja, szczególnie jakieś pociski do moździerzy czy pociski do wyrzutni rakiet.

Przy okazji w cenie, dosyć "praktyczne" pudełko, a nie coś co wyląduje na śmietniku jak zawsze. Na przykład do trzymania w nim amunicji :ph34r:

A jak się otwiera to magiczne pudełko? Elegancko na zawiasy, czy jak? :rly:

Komplet wkrętów. Wkrętarka lub jakiekolwiek narzędzia nie znajdują się niestety w zestawie. :)

Skrzynia jest w pełni owkrętowana, ale wystarczy odkręcić górne wieko, zrywając od razu plomby, W środku jest pudło kartonowe z grubego kartonu, w nim zaś profile styropianowe. Ciekawostka, że półka na lampy ma rozmiar na tyle dopasowany, że wchodzi tam komfortowo 5 pudełek z lampami. Wszystkie to NOSy, jedna 6n13S miała etykietę z końca lat 70-tych informującą o imporcie, należąca do zakładu napraw i regeneracji elektroniki w Warszawie. Wbita cena to chyba jeśli dobrze pamiętam 35 zł. Pudełka i same lampy dawały mocno starością, także faktycznie jest to oryginalny pakiet. Ponoć w przypadku zużycia można zgłosić się bezproblemowo do konstruktora po zapasowe sztuki.

• Like 1

Posted (edited)

Przynajmniej widać w takim razie, że lampy to oryginały, a nie jakieś podróbki. No cóż tutaj w takim razie trzeba pochwalić " Polak potrafi" Pancernie zapakowane, a wygląd to górna półka. Na ten moment wow. 

35 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Ponoć w przypadku zużycia można zgłosić się bezproblemowo do konstruktora po zapasowe sztuki.

Dla niego to zapewne nie problem, taka osoba musi mieć dojścia do zapasów lamp lub wiedzieć gdzie bezproblemowo je znaleźć oryginalne i w dobrym stanie, a do tego mieć pewność źródła. Albo za jednym razem zrobić większe zapasy.

Śrubokręt chyba każdy ma w domu. :rly:

Edited by Nehero

Dlatego zrobił na mnie tak wielkie wrażenie i jestem gotów przełknąć gabaryty.

Zawsze można też kupić współczesne odpowiedniki, ale to nie będzie to samo. Niestety trzeba mieć tego świadomość.

Tak, ale nie każdy ma audiofilski śrubokręt :)