Jump to content
Sign in to follow this  
zagonczyk

AKG K550 - dlaczego najlepiej gra na zintegrowanej karcie w PC

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam serdecznie.

Jakiś czas rozglądałem się za słuchawkami do wygodnego słuchania w domu w rozsądnej cenie.

Wybór padł na AKG K550 MkIII, problem w tym że grają dość przeciętnie, płasko, bez dynamiki po podłączeniu do amplitunera PHILIPS FR 960 lub mini wieży Technics HD-70, wiem że sprzęty bardzo leciwe ale z kolumnami Jamo wciąż dają radę w pokoju . Przez kolumny odsłuch muzyki z w/w urządzeń jest bardzo dobry lecz nie z AKG . Dopiero po podłączeniu do zintegrowanej karty graficznej w PC,  AKG K550 dostają mega powera, nabierają barwy, dynamiki- różnica jest kolosalna. Płyta główna to Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 z budowanym układem dźwiękowym z procesorem Creative Sound Core3D, fabrycznie zainstalowanego op-amp Burr-Brown OPA2134 wymieniłem na OPA MUSES01, Pytanie dlaczego z inegrowaną kartą muzyczną słuchawki grają bardzo dobrze a z amplitunerem lub wieża stereo nie dają rady, w końcu ta karta na PC jest najsłabsza.

Edited by zagonczyk

9 minut temu, Soundy napisał:

Sygnatura integry najbardziej ci odpowiada  

ale żeby aż tak, nie chodzi o subtelne różnice. Różnica jak pomiędzy zdjęciem czarno-białym a kolorowym.

No a z czego innego mogą te różnice wynikać?

Gdyby jeszcze były to jakieś wymagające słuchawki winowajcą byłyby problemy z napędzeniem, ale k550 grają z ziemniaka.

Jest tylko jedno wytłumaczenie - słabe wzmacniacze słuchawkowe w tych urządzeniach.  Sam z ciekawości jakiś czas temu drążyłem ten temat i doszedłem do  stwierdzenia po odsłuchaniu różnych wzmacniaczy zintegrowanych, że ogólnie jest słabo . Zdarzają się czasem, że zagrają,  ale za zwyczaj to drogie konstrukcje.Ogólnie w porównaniu z słuchawkowcami - wychodzą cienko podczas odsłuchu.

4 godziny temu, pablo650 napisał:

Ogólnie w porównaniu z słuchawkowcami - wychodzą cienko podczas odsłuchu.

I to nie dziwi, takie wzmacniacze mają swoje zadanie, napędzać kolumny, a wyjście słuchawkowe to tylko dodatek. Oczywiście mogą być wyjątki, ale to tylko wyjątki gdzie ktoś tworzy wzmacniacz zarówno do kolumn jak i słuchawek i łączy to w jedno urządzenie, jak pamiętam to chyba Schiit Ragnarok spełnia taką funkcję.

Posted (edited)
14 godzin temu, pablo650 napisał:

Sam z ciekawości jakiś czas temu drążyłem ten temat i doszedłem do  stwierdzenia po odsłuchaniu różnych wzmacniaczy zintegrowanych, że ogólnie jest słabo .

Słucham najczęściej na wzmaku zintegrowanym. Jest świetnie. Trochę wzmaków przetestowałem i raczej nigdy nie doświadczyłem tego, że wbudowany wzmak słuchawkowy jest słabszy od dedykowanych. Te dedykowane jedynie z racji rozmiaru mają sens. Natomiast w mini czy ampli kinowych wzmak jest często słabiutki. Tak słaby, że lepiej by było gdyby wcale nie było opcji podłączenia słuchawek.

9 godzin temu, Nehero napisał:

I to nie dziwi, takie wzmacniacze mają swoje zadanie, napędzać kolumny, a wyjście słuchawkowe to tylko dodatek.

Taka obiegowa opinia powtarzana przez użytkowników słuchawek.

Edited by Rafacio

2 godziny temu, Rafacio napisał:

Słucham najczęściej na wzmaku zintegrowanym. Jest świetnie. Trochę wzmaków przetestowałem i raczej nigdy nie doświadczyłem tego, że wbudowany wzmak słuchawkowy jest słabszy od dedykowanych.

Zależy jakie słuchawki testowałeś, są słuchawki, które zagrają ze wszystkiego, bo są mało wymagające, więc nawet ziemniak by wystarczył wtedy. Trochę więcej szczegółów prosimy.

Nie obiegowa opinia, tylko fakt w większości sprzętu komercyjnego w klasie D. Wystarczy przejrzeć jak jest to zrobione konstrukcyjnie - wyprowadzenie wprost z końcówki mocy po rezystorach. 

Posted (edited)

Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

Martwiłem się że coś z świeżo zakupionymi słuchawkami jest nie tak a wychodzi na to że to amplituner i mini wieża mają do d.... wyjścia słuchawkowe.

Dzisiaj zauważyłem że swoje ożywia dźwięk też oprogramowanie SBX PRO Studio dołączone do płyty głównej.

Póki co będę używać słuchawek wyłącznie z integrą ale jestem w kropce co dalej.

Tańsze będzie zakupienie dobrej karty muzycznej niż wymiana amplitunera w odpowiedniej klasie, zresztą po przejrzeniu kilku informacji amplitunerów Yamaha, w żadnej nie ma informacji o jakości wyjścia słuchawkowego, czy jest wzmacniacz słuchawkowy itp.

Szkoda że AIM SC808 już jest niedostępny, a nowości Sound Blaster AE-9 czy AE-7 nie mają jeszcze żadnych testów i porównań do Asus Xonar Essence STX II .

Edited by zagonczyk

7 minut temu, zagonczyk napisał:

Szkoda że AIM SC808 już jest niedostępny

Cały czas jeszcze można je zakupić z drugiej ręki. Kwestia tylko aby była to ręka pewna. Inaczej będzie można trafić na sztukę z serii z wadliwą elektroniką. SC808 posiadałem w formie kilku egzemplarzy i dziś został mi się tylko jeden, w maksymalnej dostępnej wtedy opcji, jaką był tercet Bursonów SS V5i. Raczej żadna z wymienionych kart nie będzie w stanie z nią porozmawiać. Jeśli jest Pan w naprawdę wielkiej potrzebie zakupienia, mogę odżałować ten ostatni egzemplarz i wspomóc możliwością odsprzedaży. Najwyżej będę na wyjeździe przy PC częściej korzystał z Ciphera BT i adaptera BT400.

45 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Cały czas jeszcze można je zakupić z drugiej ręki. Kwestia tylko aby była to ręka pewna. Inaczej będzie można trafić na sztukę z serii z wadliwą elektroniką. SC808 posiadałem w formie kilku egzemplarzy i dziś został mi się tylko jeden, w maksymalnej dostępnej wtedy opcji, jaką był tercet Bursonów SS V5i. Raczej żadna z wymienionych kart nie będzie w stanie z nią porozmawiać. Jeśli jest Pan w naprawdę wielkiej potrzebie zakupienia, mogę odżałować ten ostatni egzemplarz i wspomóc możliwością odsprzedaży. Najwyżej będę na wyjeździe przy PC częściej korzystał z Ciphera BT i adaptera BT400.

Było by super. Jak najbardziej chętnie odkupię tą kartę jeśli jest taka możliwość.

W jaki sposób możemy ustalić szczegóły?

• Like 1

HD 600, K 701, 712, 240, 272, LCD 2, DT 150 i jeszcze trochę innych.

W sprzęcie budżetowym trafiają się też rodzynki, które mają naprawdę nieźle zrealizowane wyjście słuchawkowe. Dla przykładu, CD player Marantz CD6006 ma wbudowany całkiem niezły wzmacniacz słuchawkowy. Na 3 stopniu wzmocnienia bez problemu napędza nawet dość wymagające AKG K612 pro.