Jump to content
Sign in to follow this  
Pawelekdabek

Wokółuszne do około 2000 zł

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć. 

Zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze zamkniętych słuchawek wokółusznych. 

Dzięki rekomendacji Pana Jakuba zakupiłem sobie Aune E1 i ich brzmienie spodobało mi się do tego stopnia, że pozbyłem się wszystkich moich słuchawek i dokupilen sobie do nich custom tipsy z firmy custom art. Jako odtwarzacz służy mi Shanling M0 i od tamtego czasu byłem zadowolony z brzmienia tego zestawu. Ostatnio jednak zauważyłem, że nic mnie już nie zaskakuje w dźwięku tak jak to było na początku. Jest dobrze ale chciałbym czegoś więcej. Dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze moich następnych słuchawek. Tym razem chciałbym, żeby były one wokółuszne zamknięte. Brzmienie może być podobne do Aune E1 ale chcialbym żeby jakościowo było wyraźnie lepiej. Nie musi to być dokładnie to brzmienie, jedynie zaznaczam co mi się podoba. Nie obraziłbym się również gdyby było w nich więcej dołu. 

Jeżeli chodzi o źródło i to ono może być wąskim gardłem przyszłego zestawu to możecie również polecić jakiś DAP (wolę odtwarzacz niż cos w rodzaju DACa w stylu ibasso DC01) na źródło mogę do całej kwoty dołożyć 1000 zł. 

Do tej pory zastanawiałem się nad kilkoma modelami, między innymi nad:

EDIFIER H880 oraz Meze 99 Classics

Ale wydaje mi się, że w tej kwocie można kupić coś lepszego. 

Pozdrawiam i liczę na pomoc :D

Edited by Pawelekdabek

14 minut temu, Pawelekdabek napisał:

Brzmienie może być podobne do Aune E1 ale chcialbym żeby jakościowo było wyraźnie lepiej. Nie obraziłbym się również gdyby było w nich więcej dołu. 

H880

15 minut temu, Pawelekdabek napisał:

Jeżeli chodzi o źródło i to ono może być wąskim gardłem przyszłego zestawu to możecie również polecić jakiś DAP (wolę odtwarzacz niż cos w rodzaju DACa w stylu ibasso DC01) na źródło mogę do całej kwoty dołożyć 1000 zł. 

Używany Pioneer XDP-100R

16 minut temu, Pawelekdabek napisał:

Ale wydaje mi się, że w tej kwocie można kupić coś lepszego

Możesz szukać, ale chcesz:

17 minut temu, Pawelekdabek napisał:

Brzmienie może być podobne do Aune E1

8 godzin temu, Bernie napisał:

Możesz szukać, ale chcesz:

9 godzin temu, Pawelekdabek napisał:

Brzmienie może być podobne do Aune E1

Ogólnie szukam lepszego SQ niż E1. 

Posted (edited)
45 minut temu, Pawelekdabek napisał:

Ogólnie szukam lepszego SQ niż E1. 

A słuchałeś H880? SQ jest lepsze od E1.

Edited by Bernie

Są tańsze, pełnowymiarowe i dodatkowo lepsze od aune? Czyli jak to jest z różnicą między iemami a pełnowymiarowymi? Iemy w tej samej cenie co duże słuchawki grają od nich gorzej? 

Posted (edited)

Nie ma reguły. Musisz w ogóle posłuchać, żeby poczuć różnicę. A i to niejednemu nic nie da. Zależy jakie masz oczekiwania. Jaki gust.

Nic w tym dziwnego, zazwyczaj pełnowymiarowe słuchawki grają lepiej od IEMów.

Musisz też zdecydować, czy chcesz koniecznie coś najbardziej podobnego do E1, czy po prostu najlepsze słuchawki w cenie 2000 zł. Do tej kwoty oczywiście się znajdzie. Ale nic podobnie grającego jak E1. Może Bowers & Wilkins P7 Wireless jeszcze z grubsza zagrają w ten deseń, ale nie będą miały lepszego SQ, jak H880. A Bowersy nawet używki, kosztują więcej, na początku i jeszcze jak były produkowane kosztowały w ogóle prawie 2000 zł. 

Niekoniecznie trzeba wydawać cały budżet, żeby cieszyć się znakomitą jakością. Wiele słuchawek dzisiaj w cenie ok. 500 zł to flagowce, modele kiedyś najwyższe w ofertach producentów jak AKG, Sony, Sennheiser, Beyerdynamic. Dzisiaj zastąpione przez lepsze, lub niekoniecznie lepsze a droższe modele. Obecnie dla wielu osób gra przede wszystkim cena, producenci to oczywiście czują i podwyższają ceny. Firmy pozycjonują swoje słuchawki, można porównywać SQ, ale nie jest to 1:1. Wzrost jakości nie jest proporcjonalny do wzrostu ceny. Nastąpił boom na słuchawki, wszystko "musi kosztować". To w ogóle szerszy temat. W każdym razie nie ma co sugerować się tylko ceną ani tylko firmą. A także nie można porównywać słuchawki nauszne i IEMy, bo to już w ogóle inny wymiar.

Chociaż najlepsze, najdroższe IEMy może grają lepiej od wielu nausznych, mają swoje SQ lepsze, to zawsze jest to inny sposób kreowania dźwięku. Ale to poza tym trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni i wydać więcej na takie dokanałówki.

H880 to obecnie najwyższy model Edifiera, równie dobrze firma mogłaby wycenić je na 2000 zł. Wtedy by pasowało? To Edifier nie Sennheiser, czy HiFiMAN, Audeze czy Audioquest. Wykonanie jest jakie jest, oszczędne. Nie jest to też poziom najwyższy. Jak komu pasuje.

Poczytaj recenzję jeśli nie czytałeś. Trochę trzeba uważać z nimi na dobór źródła, mają taki bas, którego na niektórych źródłach zwłaszcza wysokoprądowych może zrobić się dla niektórych za dużo. Można wtedy je jednak łatwo zmodować lub zastosować APO. Poczytaj wątek o nich.

Edited by Bernie
  • Like 3

Dziękuje. Przeczytam.

Słucham praktycznie wszystkiego więc nie chciałbym słuchawek nastawionych na jeden typ grania ale z tym wyjątkiem, że lubię gdy słuchawki schodzą z basem bardzo nisko a przy tym bardzo zauważalnie. Zdecydowanie preferuje ciepłe granie więc jeżeli coś wam przychodzi na myśl to piszcie ;)

Wincyj dołu? Sony XB :D

A tak na poważnie to P7W maja fajne zejście. Do rapsów się nadają idealnie, no może trochę bym wokale wyciągnął ale tak to jestem bardzo zadowolony. Niestety są słabo dostępne i z odsłuchem będą problemy. 

11 minut temu, LoCzekk napisał:

Wincyj dołu? Sony XB :D

SQ się nie będzie zgadzać 😅

Ja to tylko tak sugerowałem że lubię funowe granie, ogólnie to chciałbym dokonać dobrego wyboru bo to już jednak dość duża kwota. 

W P7W będziesz miał może nawet więcej funu. Ale H880 mają lepsze zejście niż P7W. Ale wartością dodaną w Bowersach jest bezprzewodowość, ekskluzywne wykonanie, materiał (prawdziwa skóra, metal), "lepsza" firma. Na plus lepsze tłumienie niż w Edifierach, na minus twardsze pady i wygoda, mniej miejsca na uszy.

Posted (edited)
9 godzin temu, Pawelekdabek napisał:

że lubię gdy słuchawki schodzą z basem bardzo nisko

Do którego kręgu piekła? :evilgrin:(666)

Edited by Nehero

Z wygoda nie ma tragedii. Chociaż potrzebują godzinki żeby się przystosować do głowy a potem już z górki. Dzisiaj siedziałem ponad 3h w P7W i na początku trochę pałąk do przodu, potem na tył/czubek głowy a następnie już było obojętnie bo pady zmiękły pod wpływem ciepła :)

18 godzin temu, Bernie napisał:

lub niekoniecznie lepsze a droższe modele. Obecnie dla wielu osób gra przede wszystkim cena, producenci to oczywiście czują i podwyższają ceny.

Sedno.

Zamówiłem sobie wczoraj te H880, w Holandii za 119 euro i już je mam.

Bardzo podobne granie do E1, są też bardzo wygodne ale jak dla mnie mogłyby być delikatnie bardziej dopasowane. Co do basu to z Shanlingem M0 nie jest go tak dużo jak na E1 z custom tipsami ale SQ jest faktycznie wysokie. Zdecydowanie bardziej podoba mi się ich sygnatura niż np MDR1AM2 czy ATH-SR7, ktore również testowałem.

Raczej napewno zostaną u mnie ale chyba będę szukać jakiegoś lepszego zestawu, już stacjonarnego. 

• Like 1

I nie za dużo mają dla Ciebie basu?

Jakby co pamiętaj, że można je zmodować (całkiem odwracalny mod) i odjąć trochę basu. W wątku H880 pisałem i wklejałem zdjęcia jak to wygląda. Jest też equalizer APO. Shanling M0 pewnie podobnie jak Pioneer w naturalny sposób się z nimi zgrywa. 

25 minut temu, Bernie napisał:

I nie za dużo mają dla Ciebie basu?

Jest okey, więc albo taka sygnatura mi odpowiada albo mam wadliwą parę. 

Moje pudełko nie było w idealnym stanie (miało rysy) więc może to jakieś ze zwrotu. Było zafoliowane i wszystko się wydawało ok poza tym, że instrukcja była lekko zmięta i pobrudzona czymś czarnym, słuchawki miały jakieś tam ślady, więc albo QC jest tak robione albo były wcześniej otwierane przez kogoś. Jak było u Ciebie? 

Albo bardzo dziwny zbieg okoliczności, że podczas produkcji coś się pobrudziło, albo zwroty. Jeśli to drugie, to albo nie zauważyłeś, że kupujesz outlet, albo Ci wcisnęli używkę ze zwrotów.

Instrukcja sama się nie mogła pognieść, tym bardziej pobrudzić.

Posted (edited)

Myślę, że winę za to ponosi importer. Na mojej instrukcji naklejone jest, że importerem jest jakaś firma holenderska i jej adres. Zapewne każde pudełko było tak otwierane w celu naklejenia tego i następnie zafoliowywane. Na stronie sklepu napisane jest, że zwrot jest niemożliwy z powodu higieny, chyba że pudełko było nieotwierane. 

Tak zupełnie na boku. Jakie znacie DAPy, które z powodzeniem napędzą najbardziej wymagające słuchawki? Chciałbym w takiego zainwestować, żeby nie bawić się w oddzielny system DAC/AMP bo i tak mam mało miejsca na biurku. 

PS2. Jestem w tym temacie zupełnie zielony. Czy dokupując kabel zbalansowany będę mógł swobodnie z niego korzystac czy jest to niemożliwe do osiągnięcia w słuchawkach z wtyczką przy słuchawkach 3,5mm?

Edited by Pawelekdabek

Haha to brak możliwości zwrotu już nawet nauszne słuchawki dotknął.

• Haha 2

Posted (edited)
17 godzin temu, Pawelekdabek napisał:

Tak zupełnie na boku. Jakie znacie DAPy, które z powodzeniem napędzą najbardziej wymagające słuchawki? Chciałbym w takiego zainwestować, żeby nie bawić się w oddzielny system DAC/AMP bo i tak mam mało miejsca na biurku. 

Do takich słuchawek jak H880 starczy DAP pokroju M0 lub Piooneer XDP-100R, któy najmocniejszy nie jest, jednak większość nausznych niewymagających słuchawek też napędzi, zwłaszcza w trybie v-line out. Z takich już zabytkowych właściwie, bo to wiekowy DAP i legenda już to Colorfly C4, który miał nawet od razu wyjście na dużego jacka. Ze starszych DAPów całkiem mocny był iBasso DX90, którego kiedyś miałem. Do bardziej wymagających musiałbyś spojrzeć na droższe DAPy iBasso DX200 (teraz jest nowszy DX220), pamiętam że napędzał nawet HD800, chociaż to może herezja dla posiadaczy audiofilskich słuchawek, ale słuchałem kiedyś z tego DAPa i grały nieźle jak na wymagające słuchawki. Do iBasso są też różne moduły wzmacniaczy do IEMów i do bardziej wymagających słuchawek, podobnie jak do Fiio X7. Mocny podobno jest Astell Kern Kann. Lub teraz nowsze jak Astell Kern Cube. To już jednak większy koszt i jeżeli ma być używany tylko biurkowo to IMO nie ma sensu inwestowować w DAPa, tylko może wystarczy taki DAC AMP. Tak jak Dragonfly Red w przecenie za 499 zł, a to też już niezły poziom DAPów z wyższej półki. Lub nowy Cobalt (jak stanieje, bo na razie cena jest z kosmosu, chociaż 1333 zł to też w porównaniu do droższych DAPów nie tak dużo). No i trzeba posłuchać jak gra, bo to nowość, a opinie na razie są zdawkowe.

Jeśli już DAP to dobierając DAPa najlepiej najpierw mieć słuchawki i dopiero do konkretnych słuchawek dobrać sprzęt.

18 godzin temu, Pawelekdabek napisał:

Moje pudełko nie było w idealnym stanie (miało rysy) więc może to jakieś ze zwrotu. Było zafoliowane i wszystko się wydawało ok poza tym, że instrukcja była lekko zmięta i pobrudzona czymś czarnym, słuchawki miały jakieś tam ślady, więc albo QC jest tak robione albo były wcześniej otwierane przez kogoś. Jak było u Ciebie?

Ja kupiłem w brytyjskim sklepie, sprzedającym na platformie Amazona.de, bo była jakaś przecena i wychodziło taniej, ok. 400 zł.

Pudełko było podniszczone, ale zafoliowane fabrycznie i wyglądało na nierozpakowane, tylko był zbity narożnik. Same słuchawki bez śladów, jedynie drobne niedociągnięcia w postaci źle zszytej skórki na pałąku. Taka widocznie jakość wykonania. Ale przy tej cenie i jakości dźwięku można to znieść.

17 godzin temu, Pawelekdabek napisał:

PS2. Jestem w tym temacie zupełnie zielony. Czy dokupując kabel zbalansowany będę mógł swobodnie z niego korzystac czy jest to niemożliwe do osiągnięcia w słuchawkach z wtyczką przy słuchawkach 3,5mm?

Przejściówkę można stosować tylko z kabla zbalansowanego na single ended, nigdy odwrotnie. 

Edited by Bernie
  • Like 1

1 godzinę temu, Bernie napisał:

Przejściówkę można stosować tylko z kabla zbalansowanego na single ended, nigdy odwrotnie. 

Czyli z H880 nie można używać kabla zbalansowanego i takiego samego wyjścia w dapie? 

2 godziny temu, Pawelekdabek napisał:

Czyli z H880 nie można używać kabla zbalansowanego i takiego samego wyjścia w dapie? 

A znajdziesz taki kabel? Tak samo nie ma przejściówek z SE na BAL, bo podłączenie w taki sposób mogłoby zrobić spięcie, spalić wzmacniacz. W odwrotną stronę np. z XLR na SE jest to możliwe. H880 mają wyjście z jednej muszli i SE (single ended), niezbalansowane. Jeśli jest potrzeba to  każde chyba słuchawki, także H880 można zrekablować i dostosować do kabla zbalansowanego. Najlepiej obustronny rekabling, kabelki doprowadzone do obu przetworników, kabel zbalansowany to więcej żył. Lub dorobić wyjścia i kabelek BAL. To już lepiej pytać kablarzy, osób wykonujących takie kable, na pewno znają się lepiej na rzeczy. @Jakub Łopatko na przykład. :)

Nie wiem jednak czy w H880 ma to sens i po co chcesz podłączać po balansie? Do wyjścia w DAPie? Osobiście nie bawiłbym się w takie coś. To chyba nie będzie dużo korzyści, jak już to balans raczej się robi, żeby podłączyć słuchawki do lepszego sprzętu z wyjściem zbalansowanym XLR. Na wyjściu zbalansowanym w DAPie tego się tak nie odczuje. Ale ja nie mam zbyt dużego obeznania ze słuchawkami zbalansowanymi, jedynie piszę na podstawie swoich doświadczeń ze słuchawkami dokanałowymi i DAPa z wyjściem BAL i SE. Jak porównywałem podłączając kabel zbalansowany do wyjścia BAL nie było dużej różnicy ze zwykłym kabelkiem do wyjścia SE, jeśli już to na granicy placebo i trochę w głośności.

• Like 1
  • Thanks 1

5 minut temu, Bernie napisał:

Tak samo nie ma przejściówek z SE na BAL, bo podłączenie w taki sposób mogłoby zrobić spięcie, spalić wzmacniacz. W odwrotną stronę np. z XLR na SE jest to możliwe.

Na odwrót: z BAL na SE nie można, a z SE na BAL jest to możliwe. Patrzy się od tej strony od której płynie sygnał, przynajmniej z tego co wiem.

H880 teoretycznie da się przerobić na balans, jeśli wstawione zostanie dodatkowe gniazdo i każdy driver będzie zasilany niezależnie. Można tez próbować ze specjalnymi przeróbkami tylko jednego gniazda, ale prawdopodobnie H880 przyjmują tylko sygnał TRS, więc i tak trzeba byłoby wymienić gniazdo i tak, zaś co do kabla, należałoby stosować kabel zbalansowany np. w standardzie TRRS 3,5 mm. Można byłoby przejść też na mXLR 4-pin, ale należałoby znaleźć takie właśnie gniazdo do zabudowy.

Prościej byłoby przy H880 zrezygnować z gniazda na rzecz kabla wmontowanego na sztywno do obu muszli. Pytanie jednak zasadnicze, czy ma to sens - także tutaj w pełni zgadzam się z wątpliwościami @Bernie'go. Balans stosuje się głównie z pobudek prądowych, gdzie H880 są modelem skrajnie wydajnym i niepotrzebującym dodatkowej mocy, ba, nawet radzącym sobie lepiej na słabszych źródłach (słabszy bas). Chyba że komuś naprawdę tego brakuje. Moim zdaniem do tych słuchawek wystarczy ewentualna wymiana okablowania wewnętrznego, ale przede wszystkim wymiana kabla sygnałowego na inny, wyższej jakości. Do Edifierów spokojnie pasują moje AC1S.

Swoją drogą w planach mam wariant bezoplotowy, bardziej elastyczny i ergonomiczny, który zastąpi docelowo AC1S i AC1. Będzie w tej samej cenie co obecne AC1, ale w większej palecie długości i z nowymi termokurczkami. Możliwe że uda się zrobić też wariant pod ATH z jeszcze bardziej smukłymi wtykami.

• Like 2

16 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Na odwrót: z BAL na SE nie można, a z SE na BAL jest to możliwe. Patrzy się od tej strony od której płynie sygnał, przynajmniej z tego co wiem.

Ja zawsze widziałem tylko takie przejściówki z kabla zbalansowanego z wtyczką XLR na jacka. Jak na tym zdjęciu Twojego autorstwa:

QhuXMbR.jpg

Dlatego piszę z BAL na SE.

Powinno się pisać SE-BAL?

Tak, bo sygnał idzie ze wzmacniacza, przez gniazdo 6,3 mm i dopiero potem robi się z niego XLR 4-pin, którym to sygnał wpada do kabla słuchawkowego i następnie do słuchawek. To się patrzy w ten sposób. To trochę tak, jakbyś miał mówić który kierunek się pali w aucie będąc z przodu przed maską, podczas gdy patrzy się od strony kierowcy. 

Przynajmniej tak ja się z tym spotykałem. Dostałem informację że patrzy się na odwrót, czyli tak jak Ty piszesz. Z tego co widzę też część osób w ogóle stwierdza że zależne jest to od perspektywy M->F lub F->M. 

Więc aby wyklarować trochę sytuację:

• jeśli sygnał źródłowy jest zbalansowany, nie zrobimy z niego single-ended, bo nastąpi zwarcie,
  • jeśli sygnał źródłowy jest niezbalansowany, zrobimy z niego balans (w sensie standardu złącza).
  • Like 1