Jump to content
Sign in to follow this  
PiotrAudio

Audio-Technica msr7 - modyfikacja brzmienia

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam społeczność forum, jestem dość nowy w tematyce audio a więc proszę na wstępie o wyrozumiałość.

Mam prośbę do znawców tematów słuchawkowych, otóż mam problem z brzmieniem ww. słuchawek. Słuchawki oczywiście działają bez zrzutu, ale chodzi o to że nawet po krótkiej sesji dostaję od ich dźwięku migreny.

Czy istniał by jakiś sposób zredukowania nieco podbitej wyższej średnicy oraz wysokich tonów, jakimś modem? Jednocześnie chciał bym by średnie tony się delikatnie ociepliły, tym samym nabrały lepszego wypełnienia.

Czytałem na blogu Pana Jakuba o modyfikacji brzmienia słuchawek AKG między innymi przy zastosowaniu wkładek akustycznych, zainteresował mnie ten sposób dostrajania brzmienia.

https://www.audiofanatyk.pl/modyfikujemy-brzmienie-sluchawek-akg-q701/

https://www.audiofanatyk.pl/modyfikujemy-brzmienie-sluchawek-akg-k550/

Chciał bym zatem zapytać, czy można było by zastosować np. wkładki fizelinowe do wspomnianej Audio-Techniki msr7, i czego wówczas mógł bym się po takiej modyfikacji spodziewać? Czy uzyskam efekt taki jaki oczekuję a jaki opisałem wyżej, czy tylko owe modyfikacje sprawdzają się jedynie w przypadku słuchawek AKG?

Edited by PiotrAudio

A z czego ich słuchasz teraz? Do czego podłączasz? Czasem pomaga cieplejsze źródło. Nieraz pozostaje tylko zmiana słuchawek jeśli powodują migrenę.

Korzystam z laptopa, a za dac służy mi Dragonfly black czyli który jest ponoć ciepły. Nie chciał bym kupować kolejnych słuchawek, chodzi mi o to aby niewielkim kosztem móc dostroić brzmienie tych.

Posted (edited)

Z Dragonfly Black słuchałem MSR7 i wydawały mi się przez niego dość ocieplone. Na tyle, że polecałbym właśnie takie połączenie.

Możesz zawsze kombinować z modowaniem, wkładkami. Jak nie wiesz jak się do tego zabrać możesz słuchawki wysłać do kogoś z forum audio, kto się zajmuje takim modowaniem i ma doświadczenie. Taką osobą jest na przykład kolega Perul z forum mp3store. https://forum.mp3store.pl/profile/36702-perul/

Być może ktoś posiada te ATH i coś jeszcze podpowie. 

Edited by Bernie
  • Thanks 1

28 minut temu, Bernie napisał:

Z Dragonfly Black słuchałem MSR7 i wydawały mi się przez niego dość ocieplone. Na tyle, że polecałbym właśnie takie połączenie.

Dotąd używałem Somic v2 z Dragonfly, może więc dlatego przyzwyczaiłem się do ciepłego grania. Somici są już wysłużone, więc około 2 miesiące temu kupiłem do posiadanego dacka właśnie MSR7 jako polecane do tego dacka.

Godzinę temu, Bernie napisał:

Nieraz pozostaje tylko zmiana słuchawek jeśli powodują migrenę.

Ogólnie ciężko mi znaleźć pasujące na mnie słuchawki, mam małą głowę a ponadto mieszkam w małej miejscowości gdzie w sklepach stacjonarnych próżno jest szukać lepszej jakości słuchawek, dlatego skazany jestem na internet w ewentualnych poszukiwaniach. Somici pasowały na mnie na styk bez wysuwania regulacji pałąka, tak samo jest z MSR7, obie pary są dla mnie wygodne, nie uciskają mojej małej głowy. Mało jest zapewne słuchawek które pasowałyby na małą głowę dlatego zakup kolejnych pewnie graniczy z cudem, somici i MSR7 są chyba tymi najmniejszymi...

27 minut temu, Bernie napisał:

Być może ktoś posiada te ATH i coś jeszcze podpowie. 

Bardzo bym prosił :)

Posted (edited)

Witam.

Pamiętam że kiedyś kombinowałem przy Msr7 z fizeliną i na pewno udało mi się troszkę załagodzić wysokie tony, stały się bardziej przyjemne ale co do wyższej średnicy to ze względu na czas jaki upłynął kiedy byłem ich posiadaczem nie jestem w stanie przytoczyć różnicy. Z resztą fizelina nie jest jakoś trudno osiągalna nawet w małej mieścinie znajdzie się sklep z materiałami krawieckimi a tam zapewne dostanie Pan fizelinę o różnej gęstości, więc polecam pokombinować. Pozdrawiam.

Edited by -=krystian=-
  • Thanks 1

Fizelina może być zbyt łagodna. Materiały DIY wykazujące większe efekty tłumiące to m.in. filc, wszelkiego rodzaju papiery wielowarstwowe (toaletowe, ręczniki papierowe, chusteczki), płatki kosmetyczne. Wspomniane materiały różnie oddziałują na podzakresy FR i nie potrafią ciąć selektywnie, łatwo zabijają "powietrze". Zakres wyższej średnicy jest nieosiągalny dla takiej zabawy, jeśli chodzi o peaki tonów wysokich, to jak najbardziej można podziałać. Można zawsze spróbować EQ, jeśli efekty modyfikacji od strony ucha okażą się niezadowalające. Nie znam MSR7, jak jest miejsce to polecam spróbować różne filce, jak nie to pozostaje kombinacja z warstwami papieru/fizeliny. Problematyka ciekawie jest opisana wraz z pomiarami tutaj, punkt drugi.

• Thanks 1

Wielkie dzięki za wszystkie pomysły i sugestie, zatem będę eksperymentował. Ciekaw jestem czy uda mi się uzyskać zadowalające rezultaty.

Jeśli zdecydował bym się na fizelinę, ma się rozumieć że to ma być fizelina krawiecka bez kleju?

Najlepiej. Fizelina jest cienka. W pasmanteriach czy sklepach krawieckich znajdziesz też różne grubości filcu. Nie wiem jak MSR7 się rozkładają, ale na pewno coś da się zrobić. Musisz poeksperymentować, bo materiał tłumiący może wpływać pozytywnie na jeden zakres pasma, a popsuć coś innego w brzmieniu.

Tu masz temat z forum mp3store akurat o modowaniu MSR7.

https://forum.mp3store.pl/topic/135805-ath-msr7-czy-da-się-zmodować/

• Thanks 1

@PiotrAudio Nie prościej użyć Equalizer APO? W dodatku dokładniej obniżysz to co ci przeszkadza w paśmie.

• Thanks 1
  • Upvote 1

Najprostsza modyfikacja w duchu DIY, może niezbyt elegancka, za to dostępna bez wychodzenia na specjalne zakupy:

• Haha 1

Posted (edited)

Jeśli ktoś był by ciekawy, to mam dobre wiadomości. :D

Najpierw spróbowałem wykorzystać to co miałem w domu, czyli ręcznik papierowy - efekt?

Ręcznik papierowy gruby 1 warstwa: Przybyło basu, wysokie się uspokoiły ale było to byt mocne stłumienie, średnica była wypełniona, mocno zagęszczona. Co logiczne ubyło dużo przestrzeni i powietrza, dźwięk był gęsty, dla mnie aż za. Ciekawy efekt ale zbyt mocny, dźwięk był raczej zduszony więc zastosowałem fizelinę, oczekiwałem po tym łagodniejszego rezultatu.

Po zastosowaniu 1 warstwy fizeliny między pad a przetwornik efekt moim zdaniem jest bardzo zadowalający, nie tylko uspokoiły się wysokie tony i nie są tak przenikliwe, ale ogólny dźwięk także nabrał odrobinę zagęszczenia,  jest to raczej przyjemne, dźwięk nie jest zduszony a pozbawiony ostrości. Przybyło troszeczkę basu, średnica delikatnie się wypełniła co dało bardzo dobry efekt przy słuchaniu jazzu, klasyki oraz rocka. Ogólny dźwięk jak dla mnie stał się przyjemniejszy w odbiorze - łagodniejszy, słuchawki stały się bardziej muzykalne oraz nie męczą tak uszu jak miało to miejsce przedtem.

Tak więc dla wrażliwców polecam. :k701smile: Jedyne co znikło to trochę powietrza i tej lekkości, ale wiadomo coś za coś, nie można mieć wszystkiego. Zresztą jak by się komu znudziło, można to przecież odwrócić.

Swoją drogą dobrze że zajrzałem pod pady, zauważyłem na przetworniku mały włosek i trochę innych drobinek. Ten materiał od padów z tego co widzę jest bardzo przepuszczalny. Próbowałem to usunąć, włosek udało się uchwycić małą pęsetką ale tych innych drobinek to nie mam pojęcia jak usunąć bez dotykania membrany.

Ktoś ma jakiś pomysł, jak to nieinwazyjnie oczyścić? Nie ma dużego dojścia do membrany, są tylko te małe dziurki.

--------------------------------------------------------------

Edit: 21,07,2019 Tak chciał bym dodać dla jasności jeszcze dwie ważne kwestie, żeby nie było że wyolbrzymiam. Chcę być rzetelny w tym co piszę dlatego zdecydowałem się na dopisek.

Przede wszystkim, osoby które zdecydują się na mod, powinny mieć świadomość tego że ingerują w słuchawki na własną odpowiedzialność. Mimo że nie jest to inwazyjna ingerencja, to chciał bym dla jasności dodać, że nie ponoszę odpowiedzialności za końcowy efekt.

Drugą sprawą i najważniejszą jest to że: Tekst może niektórym sugerować kolosalne zmiany po zastosowaniu jednej warstwy fizeliny, ale tak do końca nie jest. Zmiany są, ale subtelne i to chciał bym podkreślić. Wyczuwalne jednak dla mnie na tyle że mogłem udolnie bądź nie opisać różnice, nie znaczy to że każdemu to będzie tak brzmieć, każdy przecież ma inną wrażliwość. Jak dla mnie efekt jest satysfakcjonujący, chodziło mi o tylko delikatne skorygowanie i taki efekt uzyskałem. Pozdrawiam wszystkich eksperymentujących. :)

Edited by PiotrAudio

Nie gmeraj bo jeden zły ruch i membrana do piachu. Serio wypróbuj APO to nic nie kosztuje. Sam mam sybilujące słuchawki i dzięki temu kasuję co za dużo a detale zostają i przestrzeń. 

• Thanks 1

Ok, nie będę tam gmerał, w sumie te paprochy na przetworniku nie wpływają na razie na dźwięk.

Z tego co zauważyłem to ubytek przestrzeni i detali po zastosowaniu 1 warstwy fizeliny nie jest duży, więc ogólnie nie jest źle. Dodatkowo ta warstwa może chronić przy okazji przetwornik przed większym zabrudzeniem. Materiał ochronny na padach raczej przepuszcza sporo różnych drobinek, więc przyda się dodatkowa ochrona.

Co do APO, to sprawdziłem go przed zastosowaniem wkładek, ogólnie fajny aqalizer. Niektóre drażniące częstotliwości jakoś udało mi się wyciąć za jego pomocą, ale efekt nie był dla mnie do końca zadowalający. Będzie zawsze w zanadrzu gdyby coś. Na razie zostaną jednak wkładki fizelinowe.