Jump to content
Sign in to follow this  
Mikołaj Marcinkowski

Zbalansowany DAC do Pathos Aurium

Recommended Posts

Panowie , stoję przed ciężkim wyborem. Nie proszę o wskazanie co mam konkretnie kupić, bo wiadomo, na to pytanie muszę sobie sam odpowiedzieć. Posiadam Auriuma i chcę dobrać pod niego zbalansowanego DAC. Budżet do 7000 zł i wymóg konieczny : Przetwornik ma być na prawdziwej, pełnej zbalansowanej budowie. Obecnie mam tylko Audeze LCD-X ale planuję powiększać kolekcje słuchawek. Kusi mnie to converto, ale mam pewne obawy, że mogę nie wiedzieć o jakimś innym fajnym sprzęcie, który stanowiłby solidną konkurencje.

Możesz sprawdzić Matrixa X sabre pro wraz z konwerterem matrix spdif. Użytkownik @pablo650 może Ci coś o nim więcej napisać jeśli zechce, bo posiada właśnie taki zestaw. https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-matrix-x-sabre-pro/

A @Jakub Łopatko posiada Converto z Pathosem i tutaj link do recenzji jego autorstwa: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-i-wzmacniacza-pathos-converto-mk2/ powinna odpowiedzieć na Twoje pytania.

• Like 2

@Mikołaj Marcinkowski Z krótkiego opisu z polecanych DAC-ów, można się dowiedzieć tyle: „Brzmieniowo DAC wypada w zasadzie referencyjnie: jest bezwzględnie równy, czysty, dynamiczny i przede wszystkim bardzo przestrzenny, nadając wielu urządzeniom trójwymiarowości i nie mając przy tym praktycznie żadnych wad sonicznych.”

Brzmi jak prawie uniwersalny DAC tym bardziej, że później w opisie jest jeszcze wzmianka o tym, że kreowanie ostatecznej tonalności spoczywa na barkach wzmacniacza i słuchawek.

Szczerze po przeczytaniu kilku recenzji, osobiście mnie ten Matrix bardzo zaciekawił.

Fenomenalny dack pod każdym względem , mozliwość rozbudowy z innymi urządzeniami . Fantastyczne brzmienie .  Sam gram na Audeze  LcdX , w połączeniu z Patosem Aurium . Jeżeli chcesz poznać prawdziwe możliwości tych słuchawek to Matrix jest najlepszym sposobem . W razie dodatkowych pytan , chetnie odpowiem.

20190525_115345.jpg

Z Converto i Aurium korzystam obecnie na LCD-XC z wkładkami akustycznymi, HD800 i K1000. Ta ostatnia para pracuje jako dedykowana dla Aurium. Converto pod Audeze się świetny z racji niskiej impedancji wyjściowej oraz podwójnego interfejsu USB, gdzie drugi można skonfigurować pod Reveal/APO i trzymać jako osobny sub-tor equalizacyjny.

Matrix jest naprawdę fajnym, choć drogim urządzeniem. Bardzo trudno jest też zorganizować sobie jego odsłuch, choć tutaj więcej światła może rzucić na to @Palpatine. LCD-X warto przede wszystkim sprawdzić na odkręconych grillach i ocenić efekty. Jeśli się podobają, warto albo modyfikować grille pod kątem innego materiału który przepuszcza więcej powietrza (niestety wiąże się to z koniecznością wyrywania fabrycznego) lub zamiast mnożyć pary słuchawek lepiej X sprzedać, dołożyć, kupić MX4, które są pełnym rozwinięciem modelu LCD-X w formie zmodowanej.

Posted (edited)
26 minut temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Jakie zadanie pełni ten interfejs spdif? Jaka jest jego wartość dodana względem zestawu x-sabre + aurium?

Konwerter to konwerter, wchodzisz z sygnałem przez USB wychodzisz czym chcesz. Lecz przy matrixie z tego co czytałem, ludzie zachwycają się połączeniem poprzez HDMI IIS z X Sabre Pro, co właśnie oferuje ten konwerter. Nie mnie to już trzeba oczywiście samemu przetestować.

W internecie są recenzje Matrixa z właśnie tym konwerterem Matrix X-SPDIF i opisanie jego wpływu, lecz żeby tu nie robić konkurencji dla recenzji naszego blogera, odsyłam Cie po prostu do samodzielnego poszukania, jeśli interesują Cie szczegóły.

Edited by Nehero

Posted (edited)

A miał ktoś z was możliwość porównania converto z matrixem? Nie ukrywam, że zestaw Aurium + Converto mi sie podoba i dzwiekowo i stylistycznie pieknie, spójnie razem się prezentują. Lubię stronę estetyczną ,lecz stawiam zdecydowanie na dzwięk. Jeśli doznania jakie oferuje sabre są zauważalnie lepsze, to zdecydowanie się muszę zainteresować tym urządzeniem, pomijając jego stylistyke, która nie do końca mi "siedzi".

Pytanie też, czy mimo trudności z dostępnością sabre, dam radę go posłuchać. W ciemno się raczej nie zdecyduję.

Edited by Mikołaj Marcinkowski

Posted (edited)

To pytanie do audeos czy wypozyczą, ewentualnie zakup przez internet i 14 dni na zwrot.

9 minut temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

pomijając jego stylistyke, która nie do końca mi "siedzi".

No widzisz, ona mnie się akurat podoba :D

Edited by Nehero

Posted (edited)
1 godzinę temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Jakie zadanie pełni ten interfejs spdif? Jaka jest jego wartość dodana względem zestawu x-sabre + aurium?

A no taka że otwiera ci drogę do łącza , które jest taką autostradą dla sygnału cyfrowego , który idzie w najwyższej jakośc,, jaka jest w tej chwili możliwa do osiągnięcia . Konwerter jest bardzo dobrze wykonany , złącza ,obudowa i bardzo wyśrubowane parametry techniczne , oraz stu procentowa kompatybilność z matrixem - oferują jakość dzwieku nie osiagalną dla znacznie droższych konstrukcji . Pisze o tym z poziomu uztkownika ,który poszedł jeszcze dalej w tym systemie .

Edited by pablo650

Posted (edited)

Ten interfejs oprocz mnogości wyjść ma takie zalety jak jakies oddzielenie toru audio od zakłóceń z komputera czy inne tego typu rzeczy? Troche ciezko mi coś znalezc na ten temat..

Z tego co czytam z opisu urządzenia to ma to chyba sens by w coś takieg ogólnie zainwestować, niezależnie czy ma sie matrixa czy converto itd. Jednak brakuje mi doswiadczenia.

Moim zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań za pociągnięcie spustu z Converto i ew. wymianą lamp w Aurium. Współczynnik adaptacyjności i synergiczności rośnie wtedy znacząco. Poniekąd był to jeden z powodów, które legły u podstaw mojej przesiadki na ten system (przez 2+ lat korzystałem z Bursona Conductor V2+). 

Filtrację od zakłóceń, jeśli te już wystąpią, można załatwić bardzo prosto: https://www.audiofanatyk.pl/przeglad-akcesoriow-i-filtrow-ifi-audio-czyli-czy-filtracja-ma-znaczenie/

Fizyczne odcięcie urządzenia od zakłóceń = podłączony tylko optyk.

• Like 1

10 minut temu, Jakub Łopatko napisał:

Fizyczne odcięcie urządzenia od zakłóceń = podłączony tylko optyk.

No ale wtedy żadne audiofilskie kable.. tylko gdzie ta magia..

W interkonektach. Chodzi tylko o odseparowanie sprzętu od sygnału elektrycznego komputera (USB/COAX).

Posted (edited)
3 godziny temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Ten interfejs oprocz mnogości wyjść ma takie zalety jak jakies oddzielenie toru audio od zakłóceń z komputera czy inne tego typu rzeczy? Troche ciezko mi coś znalezc na ten temat..

Z tego co czytam z opisu urządzenia to ma to chyba sens by w coś takieg ogólnie zainwestować, niezależnie czy ma sie matrixa czy converto itd. Jednak brakuje mi doswiadczenia.

Ten interfejs jest konwerterem i nie zabezpiecza przed zakłóceniami sygnału . Do tego jest dedykowana karta ze złączem usb, którą stosuje się do komputerów , z pominięciem laptopów. Karta izoluje i puszcza sygnał z pominięciem elementów komputera swoim oddzielnym kanałem , ale można ją zastąpić mikro komputerem pleyerem z wbudowanym dyskiem SSD . Taki pleyer załatwia sprawę sygnału bez zakłuceń. Sam stosuje taki sposób.

2 godziny temu, Corvin74 napisał:

No ale wtedy żadne audiofilskie kable.. tylko gdzie ta magia..

Dokładnie jestem tego samego zdania . Matrix ma tyle wejść żę optyk wcale nie jest konieczny, to samo jest z konwerterem SPDIF . Stosując kable analogowe na wyjściu z matrixa do aurium można uzyskać różne brzmienie . Czyż to nie jest kuszące Panie Jakubie.

5 godzin temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

Pytanie też, czy mimo trudności z dostępnością sabre, dam radę go posłuchać. W ciemno się raczej nie zdecyduję.

Kupiłem bez odsłuchu ,oparłem się na kilku recenzjach i i swoim pomyśle na całość . I śmiało :)mogę powiedzieć ż jest to jeden z najlepszych moich zakupów. Pozostaje jeszcze kwestia dodatków ,które są z tyłu urządzeń

20190711_195543.jpg

Edited by pablo650
  • Like 2

Posted (edited)

@pablo650 Kablologia rodem z kin domowych, NICE :squint:, widać, że prawdziwy audiofil z krwi i kości.

i ten "uczuć" kiedy czytasz to wszystko, patrzysz i myślisz tylko jak to musi fajnie grać razem. 9_9

Edited by Nehero

Jak powiem że rozszarpie wszystko co jest  dobre na rynku , to uwierzysz .  Kabel hdmi jest kluczowym połączeniem i czym lepszy tym lepiej gra całość. Sprawdziłem już cztery  kabelki z różnych przedziałów cenowych i nie mam żadnych wątpliwośći do słuszności  poprzedniego zdania.

No namieszaliście mi mocno tym matrixem... a taki byłem szczęścliwy, że wiem co chcę kupić :D

Póki co więc "bitwa" między converto mk2 a x-sabre pro. Ale z tego co mówisz pablo to bez interfejsu i sygnału po hdmi "nie ma sensu" ?

36 minut temu, Nehero napisał:

i ten "uczuć" kiedy czytasz to wszystko, patrzysz i myślisz tylko jak to musi fajnie grać razem

S7 po XLR zorganizowane na natywnym balansie ze słuchawkami i DACiem też ma potencjał do zagrania konkretnie. Złapać w dobrej cenie np. Hegla HD20 i można zbudować naprawdę konkretny system z dobrą sceną. 

2 godziny temu, Mikołaj Marcinkowski napisał:

No namieszaliście mi mocno tym matrixem... a taki byłem szczęścliwy, że wiem co chcę kupić :D

Póki co więc "bitwa" między converto mk2 a x-sabre pro. Ale z tego co mówisz pablo to bez interfejsu i sygnału po hdmi "nie ma sensu" ?

Ma sens bo używając samego Matrixa i tak osiagasz fantastyczny dzwęk , a reszta toru jest możliwością osiagnięcia czegoś jeszcze znacznie lepszego . Tym bardziej że Aurium pasuje doskonale do Matrixa , ale też możesz wybrać Converto i będzie też bardzo dobry dzwięk. Pytanie czy chcesz jeżdzić Mercedesem AMG czy  Sesto Elemento.

12 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

S7 po XLR zorganizowane na natywnym balansie ze słuchawkami i DACiem też ma potencjał do zagrania konkretnie. Złapać w dobrej cenie np. Hegla HD20 i można zbudować naprawdę konkretny system z dobrą sceną. 

Do tego to jeszcze długa droga.

Najpierw trzeba od słuchawek zacząć, zgodnie z prawidłem.

• Like 1

Najlepiej zakup po odsłuchach, bo tak to ciężko stwierdzić, który byłby potencjalnie lepszy. Matrix ma niby lepszą kostkę dac,a analog wraz z I/V chyba tak jak jest to w schemacie od ESS czyli dobite wszystko sprzężeniem zwrotnym. Pathos nie wiem czy ma zewnętrzną I/V, ale bufor już jest dyskretny bez pętli sprzężenia. W teorii to bym wolał Pathosa, ale Matrix technicznie może być lepszy. Do tego nie skupiałbym się na tym, że źródło musi być zbalansowane do Aurium. Podejrzewam, że teorie o tym, że gra on lepiej po XLR są spowodowane głównie tym, że źródła podpięte do niego grały lepiej po XLR.

Posted (edited)
3 hours ago, nsk said:

Do tego nie skupiałbym się na tym, że źródło musi być zbalansowane do Aurium. Podejrzewam, że teorie o tym, że gra on lepiej po XLR są spowodowane głównie tym, że źródła podpięte do niego grały lepiej po XLR.

Na balans naciskam dlatego, że opinia to potwierdza, ale też z racji tego, że w instrukcji Auriuma jest wyraźnie napisane, że zagra lepiej po balansie.(Spokojnie, nie wspominają, że po balansie z converto :P)

Przeczytałem tą instrukcję i tam raczej wspominają o wyjściu chociaż faktycznie pada jedno zdanie z "sources". Mimo tego dalej będę się na razie upierał przy swoim, bo Aurium to w sumie wzmak o topologii single ended i nie ma żadnych przesłanek dlaczego xlr miałyby przynieść jakiś zysk.

• Like 1