Jump to content
Sign in to follow this  
Gabber

Różne telefony = różna jakość dźwięku na słuchawkach?

Recommended Posts

Dobry wieczór!

Szczerze przyznam, nie jestem przekonany czy piszę w dobrym dziale. Jeśli się pomyliłem, to przepraszam i proszę o przeniesienie tematu w odpowiednie miejsce. 

Zastanawia mnie ostatnio kwestia jakości dźwięku na słuchawkach na poszczególnych smartfonach. Gdy sam próbowałem trochę poszperać o tym w internecie, to albo trafiam na artykuły sponsorowane (raczej reklamy), albo były to informacje podane w nie do końca zrozumiały dla mnie sposób. Dlatego pomyślałem, że poszukam odwiedzi tutaj. :) Czy zatem jakość dźwięku na słuchawkach faktycznie różni się od poszczególnych smartfonów? Jeśli tak to na co zwracać uwagę przy zakupie, aby móc wykrzesać za pomocą telefonu jak najwięcej ze słuchawek? Czy telefon flagowy będzie grał lepiej od średniaka? Czy jakość różni się od konkretnego modelu, czy raczej od producenta? Czy telefony z jackiem z zasady grają lepiej od tych z przejściówkami? 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Różni się 

Flagowce z reguły grają lepiej 

Konkretny model, jak zawsze 

przejściówki nie robią różnicy 

 

13 minut temu, Gabber napisał:

Jeśli tak to na co zwracać uwagę przy zakupie, aby móc wykrzesać za pomocą telefonu jak najwięcej ze słuchawek?

Na dźwięk z dziurki :) 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Gabber napisał:

Czy zatem jakość dźwięku na słuchawkach faktycznie różni się od poszczególnych smartfonów? Jeśli tak to na co zwracać uwagę przy zakupie, aby móc wykrzesać za pomocą telefonu jak najwięcej ze słuchawek? Czy telefon flagowy będzie grał lepiej od średniaka? Czy jakość różni się od konkretnego modelu, czy raczej od producenta? Czy telefony z jackiem z zasady grają lepiej od tych z przejściówkami? 

Bardzo się nieraz różni, ale wszystko zależy od konkretnej marki czy modelu. Nie można uogólniać. Niektóre smartfony są flagowcami jakiś czas i są zastępowane przez nowsze, a jakość audio zostaje na tym samym lub podobnym poziomie, jak na przykładzie LG V30 i nowszego teraz V40. A nieraz ten sam układ jest w różnych modelach jak np. LG V30 i LG G7 ThinQ. Także od producenta, ale tu nie należy uogólniać, bo taki producent jak LG ma tylko kilka lepiej grających modeli.

Co do telefonów z jackiem to nie ma takiej zasady, ale w ogóle niektóre smartfony LG z Quad DAC są jednymi z najlepiej obecnie grających modeli telefonów i jednymi z coraz mniej licznych posiadających wyjście słuchawkowe. Nie powiem najlepszymi, bo zaraz znajdą się obrońcy innych marek jak Samsung czy Apple, a nie jestem fanbojem LG, dużo zależy od gustu człowieka, a porównywałem tylko z Samsungiem S8 i S8 + i LG mi wyszło na plus. ;)  Mają też swoje wady, jak np. to że najlepiej grają w specjalnym trybie ze słuchawkami powyżej 50 ohm, ale nie można tego zmienić zwyczajnie w ustawieniach i żeby to przeskoczyć trzeba stosować przejściówkę podwyższającą oporność do słuchawek (lub rootować telefon). Ale lepsze to i tańsze i tak rozwiązanie niż dodatkowa przejściówka zwisająca z wyjścia USB.

Co do telefonów z przejściówkami to nie gra DAC i wzmacniacz słuchawkowy w smartfonie, a układ w przejściówce podłączonej do telefonu. Przejściówki są różne i wszystko zależy wtedy od jej jakości. Zwykłych przejściówek dodawanych do telefonu nie można porównywać ze specjalnymi DAC AMPami jak na przykład Dragonfly Black czy Red. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za rozjaśnienie tematu :) Jednak chciałbym tutaj delikatnie doprecyzować, czy dobrze rozumiem sens tych wypowiedzi:

13 godzin temu, Soundy napisał:

przejściówki nie robią różnicy 

12 godzin temu, Bernie napisał:

Co do telefonów z przejściówkami to nie gra DAC i wzmacniacz słuchawkowy w smartfonie, a układ w przejściówce podłączonej do telefonu. Przejściówki są różne i wszystko zależy wtedy od jej jakości. Zwykłych przejściówek dodawanych do telefonu nie można porównywać ze specjalnymi DAC AMPami jak na przykład Dragonfly Black czy Red. 

Czyli przejściówka np. taka dołączana do iPhonów >7, nie wpłynie znacząco na jakość odtwarzanego dźwięku, gdyż jego konwerter DAC sam w sobie nie jest wysokojakościowy, tak? A jednym rozwiązaniem na lepszy odsłuch jest dokupienie przejściówki specjalistycznej. 

Czy mógłbym poprosić jeszcze o radę czysto praktyczną? Mianowicie, czy zestaw słuchawki np. Aune E1 (chodzi o słuchawki przenośne, do codziennego użytku) + telefon z Quad DAC to najlepszy możliwy zestaw "plenerowy"? Muzyki słucham na słuchawkach głównie poza domem, chciałbym cieszyć się możliwie jak najlepszą jakością dźwięku przy okazji mogąc schować cały zestaw potrzebny do jej odtworzenia w kieszeni. (Chciałbym w miarę możliwości uniknąć dodatkowego źródła lub wzmacniacza , a telefon mam zawsze przy sobie) 

Dziękuję z góry i pozdrawiam. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy czego oczekujesz, ja tam z powodzeniem słucham z 

cGuCMUh.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam między innymi Aune E1 i V30 z Quad DAC I to bardzo dobry zestaw za rozsądną kasę. E1, chociaż niepozorne z wyglądu według mnie zagrają lepiej jak niejedne słuchawki nauszne do 500 zł. Ale na LG najlepiej grają w trybie high gain, a do tego trzeba przejściówki uruchamiającej tryb 50 Ohm, ponieważ E1 mają 32 ohm. Słuchawki małe, z etui mieszczą się w kieszeni. Z iPhonem nie słuchałem.

Czy to jest najlepszy zestaw plenerowy to jak dla kogo. Zależy też od budżetu. Można kupić lepsze słuchawki, niekoniecznie o takiej sygnaturze, ale lepszym SQ. Sam smartfon LG z Quad DAC jest OK jeśli chodzi o audio z telefonu, ale na pewno też nie jest szczytem szczytów w mobilnym audio.  Za podobne pieniądze można kupić DAP czyli odtwarzacz o lepszym SQ jak Pioneer XDP-100R. Nie mówiąc już o droższych DAPach z górnej półki od Astell Kern, Sony, Shanling, FiiO czy iBasso. 

Każdy ma swoje, inne oczekiwania, brzmienie i użytkowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Berniemu Aune E1 grają dobrze z LG V30, natomiast mam te same słuchawki tylko ze korzystam z Galaxy S9 i dla mnie już jest za ciemno i ten zestaw mi się nie podoba. Niestety nie miałem okazji słuchać E1 w połączeniu z LG więc się nie wypowiem jak to gra. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...