Jump to content

Słuchawki do 4000 czy...?

Recommended Posts

Witam forumowiczów :)

Zastanawiam się nad jakimś "poważniejszym" krokiem na przód.

Od jakiegoś czasu przeglądam sobie wszelakie oferty słuchawek (raczej używanych) pełnowymiarowych/wokółusznych z tej dla mnie wyższej półki cenowej do około 4000 zł. (Otwarte/zamknięte - obojętne)

Aktualnie w posiadaniu mam np:

Modowane Q701, K500 EP, iSine 20 na cipherku V1, Aune E1.

Ale jako źródło dla tego wszystkiego rolę pełnią tylko Teac HA-P90Sd, Shanling M1, smartfon i iPod.

I tutaj pojawia się dylemat czy np, najpierw doskładać (ewentualnie od razu nadszarpnąć oszczędności) do jakiejś lepszej integry w stylu Bursona CV2+ i korzystać sobie z niego przy aktualnym sprzęcie, czy jednak słuchawki, które jak widać nie miały by (chyba) dość dobrego źródła.

I myślałem np o HD800, Audeze LCD2F, XC, Ether Flow, Edition X V2 etc. Nie myślę na razie nawet o jakimś konkretnym graniu byle nie było zbyt ciemne, kocykowate.

Tylko tutaj pytanie czy w ogóle wymienione wyżej pozycje (oprócz HEX'ów) były by (na razie) napędzalne przez tego mojego Teaca nieszczęsnego :) oraz jakież jeszcze inne ciekawe propozycje/rady mógłbym od Panów w tych tematach uzyskać ? 

Pozdrawiam :)

O HD800 zapomnij na razie.

Moim zdaniem lepiej słuchawki, bo są najważniejsze i później lepiej rozbudować tor. Jak zaczniesz od toru i później zmienią ci się plany to kiszka trochę. 

• Like 1

Cześć, swego czasu miałe podobne dylematy i moje konkluzje są takie :

- pochodzić po salonach, ewentualnie powypożyczać za kaucją słuchawki które Cię interesują / są dostępne na rynku pierwotnym

- jak już znajdziesz the best dla Ciebie to dopiero kombinować z torem

Twój Teac to wbrew pozorom bardzo fajny grajek, z mocą wystarczającą do napędzenia całej masy słuchawek, do tego z równym technicznym graniem.

Tylko teraz moim zdaniem pytanie w którym kierunku chcesz iść ze słuchawkami, bo z tych co wymieniłeś część wymaga bezwzględnie lampy, część mocnego tranzystora, a część zagra z porządnej integry...

Z drugiej strony masz bardzo fajną kolekcję i pytanie czy chcesz się z nią rozstawać żeby kupić jedną parę drogich słuchawek. Ale mało prawdopodobne że znajdziesz takie, które zastąpią wszystkie Twoje obecne. Dokupienie do kolekcji CV2+ na pewno pozwoli odkryć te słuchawki na nowo, z tym że moim zdaniem większy efekt nagrody wystąpi po zakupie nowych docelowych słuchawek + potem dosztukowanie do nich czegoś konkretnego (i da się na pewno taniej niż CV2+ a tylko trochę gorzej) 

Edited by decees
  • Like 3
  1. Lepiej najpierw zakupić słuchawki niż źródło, choć mój Conductor jest możliwy do kupienia od drugiego właściciela na innym forum.
  2. Przede wszystkim ważny jest powód zmiany, bo zmiana dla zmiany też niespecjalnie ma sens.
  3. Wymienione słuchawki mają bardzo różne wymagania i odstające od siebie sygnatury, tworzące potencjalne problemy synergiczne.
    - HD800, analityczne i jasne z dużą sceną, mają peak na 6 kHz, często nie da się obejść bez korekcji, wymagają ciepłego toru,
    - Ether Flow, naturalne, ale z małą sceną i lekkim zakocykowaniem, przez co odpadają raczej w kontekście opisu, o ile mowa o 1.1, generalnie opcja pod jasny tor,
    - HEX, neutralne, dosyć bezpieczny wybór, charakter jest nadawany przez tor,
    - LCD-2F, w najnowszej rewizji są naturalno-detaliczne, jedna z najciekawszych opcji pod Conductora,
    - LCD-XC, monitorowe, dokładne brzmienie najlepiej sprawdzające się w kontroli utworów i krytycznych odsłuchach, po drobnych modyfikacjach tonalna referencja, ale tak jak w HEX ich ton determinuje potem tor.

Moim zdaniem i zależnie od realnych motywów działań, najwięcej szczęścia dadzą HEX i XC. W drugiej kolejności warto spróbować 2F. HD800 zbyt specyficzne i wymagające co do toru, więc na 4 miejscu. Na końcu EF.

• Like 1
35 minut temu, decees napisał:

Z drugiej strony masz bardzo fajną kolekcję i pytanie czy chcesz się z nią rozstawać żeby kupić jedną parę drogich słuchawek. Ale mało prawdopodobne że znajdziesz takie, które zastąpią wszystkie Twoje obecne.

Oj, nikt tu nie mówi o żadnym rozstawianiu się :D

Ewentualnie jeżeli stwierdzę, że zakupione słuchawki są rozwinięciem którejś z posiadanych par to wtedy bym się pozbywał :) chyba że okazało by się, że są rozwinięciem grania k500 EP to tych i tak nie oddam ;D 

Poza tym bardzo lubię "żonglować" sobie gatunkami słuchanej muzyki i co jakiś czas któraś para jest używana częściej od innych, bo: to dobre do elektroniki a tamto do wokali itd. :D

I znów docenia się trochę na nowo to co mają w sobie te konkretne czego tamte nie miały. 

Także nie ukrywam, że muzyczna wszechstronność gatunkowa mile w tych przyszłych słuchawkach widziana :) lecz nie konieczna.

• Haha 1

W porządku, jak nie rozstajemy się, to rozumiem że wiemy czego chcemy. Bo posiadając tyle par to już trzeba sporej samodyscypliny, żeby wiedzieć co do czego i żeby żadna z nich zbytnio się nie kurzyła ;) W takim razie mój głos również na HEX lub XC. Ciekawe mogą być również używane wyższe modele Focali, ale to już musiałby się wypowiedzieć ktoś z posiadaczy, obecnych lub byłych, hmm @Palpatine?

• Haha 1

@Jakub Łopatko

1) CV2+ pasował by mi i ze względu na pracę z Androidem po otg, oraz jak Pan napisał, synergii z LCD 2F, które jak również gdzieś opisał Pan jako  rozwinięcie AKG K500 EP, które bardzo, bardzo mi się spodobały.

2) Ogólnie i w jak największym skrócie dotarcie jak najdalej tego sprzętu w którym będę mógł zamknąć z oczy i czuć jak by orkiestra stała i grała dookoła mnie :)

Wiem, że to prawdopodobnie bardzo wygórowane brzmi, prawdopodobnie przesadziłem ale to chyba najtrafniej określa moje poszukiwania.

Liczy się ogólne jak najwyższe SQ, realistka, holografia no i jak by tak ten głęboko schodzący do piekieł basik czasami mruknął przyjemnie :)

To tak głównie, lecz nie odrzucam ze startu innych które tylko nie były by przesadnie ciemne :)

3) W takim razie zaufam i HD800 odrzucę z "poszukiwanych".

Postaram się o ile to będzie możliwe odsłuchać w pierwszej kolejności LCD 2F, XC, i HEX'y, a EF jak by się zdażyła okazja i głównie ze względu tego, że często pojawiają się bardzo wysoko w "subiektywnych rankingach słuchawek" które przeglądałem tutaj jak i na innych forach i poprostu ciekawość nie daje spokoju..  

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Oczywiście dalej jestem otwarty na kolejne propozycje jeżeli ktoś by takowe miał a najlepiej to by było jak by mnie sprzedawca zapomniał wyprosić z salonu audio i zamknął mnie tam na noc albo jeszcze lepiej na cały weekend... To bym może wybrał coś xD :D

Masz słuchawki z dobrą sceną, dobrym basem, ortodynamiczne, dynamiczne z dodatkiem berylu.

Jak dla mnie brakuje elektrostatów :), np SRS 3100.

Podobno to takie ulepszone HD800, brzmiące podobnie do ortodynamików, ale ze szczegółowością i (rozdzielczością) dokładnością nie osiogalną dla LCD-2f.

LCd-2f są super, ale potrzebują dobrego kabla, wzmacniacza, żródła, konwertera usb/spdif(koszty), ale już wiesz jak to brzmi, bo posiadasz iSine 20 do których Teac jest super, więc będzie bardzo podobnie i niewielki procentowo progres(oczywiście to jest względne , ale i tak warto:) )

Teac na początku wystarczy do SRS 3100(przejściówka z małego jacka na dwa RCA).

To co można uzyskać to doświadczyć czegoś nowego, nowej technologi.

Oczywiście wskazane wcześniejsze odsłuchy przed zakupem.

Edited by NuYam
31 minut temu, NuYam napisał:

rozdzielczością nie osiogalną dla LCD-2f

Porównywałem je bezpośrednio i nie jest to prawda, a przynajmniej nie do końca. Rozdzielczość tego konkretnego modelu jest porównywalna, a z lepszym kablem i dobrym torem LCD-2 są w stanie zagrać czyściej.

@Voiteck 

Ad.1 Owszem, tylko że pisałem o wtedy posiadanych LCD-2F z rewizji starszej niż obecnie oferowane. Tam były inne pady, które jednak zmieniały brzmienie tych słuchawek. Teraz są stosowane pady dla wszystkich modeli identyczne, bazujące na termoreagującej piance pamięciowej.

Ad.2 Każdy słyszy inaczej, więc jest to sprawa bardzo indywidualna, ale takie efekty osiągały u mnie LCD-4, LCD-4z oraz i20 z CBT, dopieszczone K1000 oraz zmodyfikowane i retaśmowane SRS-3010. Zaproponowałbym natomiast odsłuchy LCD-3, bo mają większą holografię i mocniejszy bas niż LCD-2 oraz są mniej wybredne na kabel. Ostatecznie można jeszcze próbować wejść w temat wspomnianych K1000, choć będą miały ten sam problem co SRS-3100, a więc słabszy niski bas. Da się to załatać modyfikacjami akustycznymi, ale to już jest dosyć ambitny scenariusz.

Ad.3 Tak będzie najbezpieczniej - sam słuchawek tych używam głównie w testach porównawczych torów i analizie charakteru grania sprzętu źródłowego, ale w regularnych odsłuchach ich wybredność na tor z zalety staje się wadą. To fajne słuchawki, ale wymagające i dlatego po prostu trudne.

XC najlepiej słuchać z cieplejszego toru i albo na "magicznych wkładkach", które sobie po cichu opracowuję, albo z Revealem 30%. Wątpię aby w salonie była taka możliwość co do tego ostatniego.

Ether Flow miałem na warsztacie od osoby prywatnej i po wstępnej opinii zostałem poproszony o ich natychmiastowy zwrot. Subiektywne rankingi subiektywnymi rankingami, ale u mnie, choć same słuchawki są strojone bardzo naturalnie, jest ewidentny problem z dampingiem i słuchawki wyraźnie grają mi zza zasłony, a także z małą sceną. Irytuje też opaska pałąka, dlatego sam osobiście nie kupiłbym tych słuchawek, mimo dużej przyjemności ze słuchania. Moim zdaniem modowane LCD-X są ciekawszą opcją, a LCD-2 opcją dającą większe mimo wszystko możliwości. No i z żadną z tych par nie mam wrażenia, że trzeba o niej pisać pozytywnie albo wcale.

• Like 1

W takim razie zastąpił bym słowo rozdzielczość dokładnością.

Chodzi  mi o sytuację z muzyką klasyczną, gdzie wszystko brzmi bardziej poprawnie.

P.S. W trakcie przeglądania forum siedzę właśnie z  SRS-3100 i Teackiem jako źródło. :)

Edited by NuYam

Tu się zgodzę, ale wynika to z faktu, że SRSy są bardziej transparentne i namacalne, zaś LCD-2 kameralne. To w sumie zawsze będzie występowało przy takich słuchawkach. W SRSach nie ma tak mocnego basu, który mógłby pomagać w zakrywaniu czegokolwiek. Do klasyki faktycznie są to bardziej dopasowane słuchawki. LCD-2 są za to bardziej uniwersalne. Stąd było moje poprzednie pytanie o cel wymiany słuchawek, bo np. takie HD800 poza elektroniką średnio się sprawdzają "wprost z pudełka".

Ja natomiast właśnie z LCD-2 :), ale jako źródło Converto i jeszcze tylko przez dwa miesiące.

• Thanks 1
9 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

@VoiteckAd.1 Owszem, tylko że pisałem o wtedy posiadanych LCD-2F z rewizji starszej niż obecnie oferowane. Tam były inne pady, które jednak zmieniały brzmienie tych słuchawek. Teraz są stosowane pady dla wszystkich modeli identyczne, bazujące na termoreagującej piance pamięciowej.

Czy dało by się stwierdzić w jakiś sposób np po samym zdjęciu używanych LCD'ków czy to ta konkretna rewizja ?

Dodaje również LCD 3 i K1000 do listy zainteresowań. Tylko K1000 to z Teac'a na początku nie ma raczej szans a jak wygląda sprawa z LCD3? 

Jakiś czas temu patrzyłem za srs 3010 i znalazłem jakieś dwie oferty chyba ale ich stan był niestety raczej nieciekawy :/

Może wyższe modele Stax'a dały by coś w stylu 3010 lub lepiej w kategorii "zamykam oczy i jestem na koncercie"?

Aktualnie, szczerze to mam kaszkę w mózgu :D dlatego ciężko mi wszystkim odpisać po kolei. 

Najgorsze jest to, że w sumie pieniędzy więcej jest... Teraz mój rozsądek walczy z marzeniami. Już mi chodzi po głowie żeby się szarpnąć na jeszcze wyższy poziom i cały tor od razu... Gdybym był chociaż pewny, że starczy mi to na dobre powiedzmy 4-5 lat i nie będę potrzebował zmiany to bym od razu wywalił z 80% oszczędności... Tylko nikt mi tego nie zapewni. :/ Dlatego oczywiście staram się wydac jak najmniej a jak najlepiej. Najpierw ciesząc się słuchawkami z takiego Teac'a a później na nowo w pełni z takiego np CV2+.

I tu jeszcze dwa pytania do Pana Jakuba jeżeli bym mógł.

A) Mógłby Pan określić Dopieszczenie k1000 bo nie wiem czy chodzi głównie o stan czy jakieś modyfikacje oraz tor jeżeli tak to właśnie czym bym mógł takie K1000 efektywnie napędzić w najbardziej kożystnej cenie.

B) Tutaj nie wiem czy nie pisze już czegoś głupiego, jeżeli tak to przepraszam, późna już pora.

K500 EP których Pan był wcześniej właścicielem są dla mnie osobiście  mocno realistycznie w niektórych utworach/albumach typu Pink Floyd - The Wall

O ile lepiej według Pana na Pańskie uszy (podkreślam nie jest to dla mnie żadna wytyczna o którą miał bym mieć później pretensje lub żale) realistyczniej są w stanie zagrać np takie LCD 4, K1000, LCD 3, 2F lub coś co przyszło by Panu na myśl. (W jakiejś np punktowej skali od 1 do 100 dajmy na to)

Wiem że może to brzmieć śmiesznie lub dziwnie bo każdy odbiera to prawdopodobnie trochę inaczej ale jestem po prostu bardzo ciekaw Pana  opinii/ odczuć na ten temat. Oczywiście na torach na których Pan danych słuchawek używał.

Bardzo dziękuję wszystkim za propozycje i odpowiedzi a teraz zbieram się spać bo już chyba zaczynam biadolić głupoty :)

Godzinę temu, Voiteck napisał:

Czy dało by się stwierdzić w jakiś sposób np po samym zdjęciu używanych LCD'ków czy to ta konkretna rewizja ?

W dużej mierze daje się to stwierdzić w większości przypadków. Zwracając uwagę na pady i typ pałąka jest najszybciej i najłatwiej ustalić z jaką rewizją mamy do czynienia. Może się Pan posiłkować wskazówkami z mojej recenzji LCD-XC MCE 2018, ponieważ wskazuje ona jakie zmiany były wprowadzane na osi czasu i w większości są to zmiany wspólne także i dla LCD-2 oraz 3. Jedynie z tą różnicą, że LCD-2 i 3 nie odnotowały nigdy zmian w kostkach z gniazdami mXLR - w LCD-2 zawsze były czarne, a w LCD-3 zawsze połyskliwe. Rewizje jakie ja przynajmniej znam to:

1. Seria A: pierwsze modele niewyposażone w Fazory, najciemniejsze i najcieplejsze
  2. Seria B1: model wyposażony w fazor, wprowadzony wraz z LCD-2F, często referowane jako LCD-3F, z zewnątrz nie do odróżnienia od wersji A. Daty produkcji to chyba coś koło 2014-2015
  3. Seria B2: model B1 ze zmienionymi przetwornikami na mniej awaryjne, data produkcji od 2016 roku.
  4. Seria C: model przejściowy z kostkami pałąka mającymi na sobie logo Audeze, ale nadal wykonanymi z plastiku. Daty produkcji to przynajmniej 2017 rok.
  5. Seria D: model współczesny z nowymi pałąkami bezobiciowymi i zmienionymi padami na memory foam. Nie mają już brązowych padów i obicia, tylko ujednolicone ze wszystkimi modelami czarne pady skórzane. Nie ma też już wariantów zamszowych. Data produkcji prawdopodobnie od początku/połowy 2018 roku do dziś.

Seria A/B1/B2:

Product_lifestyle_LCD3_technology.jpg

Seria C:

91523553772.jpg

Seria D:

audeze-lcd-3-06_1.jpg

Dodaje również LCD 3 i K1000 do listy zainteresowań. Tylko K1000 to z Teac'a na początku nie ma raczej szans a jak wygląda sprawa z LCD3?

Na pewno znacznie lepiej z LCD-3 niż z K1000. LCD-3 mają większe wymagania od LCD-2, ale jeszcze powinno dać się ich używać.

Może wyższe modele Stax'a dały by coś w stylu 3010 lub lepiej w kategorii "zamykam oczy i jestem na koncercie"?

Trudno powiedzieć. STAX jest u nas bardzo niszowy, a pozyskać droższych modeli na testy nigdy nie miałem specjalnej możliwości.

Najgorsze jest to, że w sumie pieniędzy więcej jest... Teraz mój rozsądek walczy z marzeniami. Już mi chodzi po głowie żeby się szarpnąć na jeszcze wyższy poziom i cały tor od razu... Gdybym był chociaż pewny, że starczy mi to na dobre powiedzmy 4-5 lat i nie będę potrzebował zmiany to bym od razu wywalił z 80% oszczędności... Tylko nikt mi tego nie zapewni. :/ Dlatego oczywiście staram się wydac jak najmniej a jak najlepiej. Najpierw ciesząc się słuchawkami z takiego Teac'a a później na nowo w pełni z takiego np CV2+.

Osobiście radzę sobie z tym problemem posiadając słuchawki tańsze i racząc się często "odwykiem" od tych lepszych raz na jakiś czas. Nikt z nas nie zapewni Panu satysfakcji, ale może wskazać słuchawki z wysokim PTPR (Price-To-Performance Ratio). LCD-3 są takim modelem, ale np. bardziej ekonomiczne, choć też oczywiście kompromisowe, są LCD-2. Znam jednak sporo przypadków osób, które nie czuły takiego przeskoku z LCD-3 na 4 jak z 2 na 3 i nie widziały żadnego sensu migracji. 
Co do CV2+, tu i ówdzie zdarzało się czytać o problemach tych jednostek, jak szumiące kanały czy momentalny przyrost głośności. Aktualnie jestem właścicielem combo Pathosa, ale być może najlepszym dla Pana wyjściem jest zakupienie samego wzmacniacza (Aurium) i parowanie go z TEACiem w roli DACa. Aurium nie ma u mnie problemów z K1000 i pracuje jako substytut kapitalnej pod tym względem Yamahy M35.

1 godzinę temu, Voiteck napisał:

A) Mógłby Pan określić Dopieszczenie k1000 bo nie wiem czy chodzi głównie o stan czy jakieś modyfikacje oraz tor jeżeli tak to właśnie czym bym mógł takie K1000 efektywnie napędzić w najbardziej kożystnej cenie.

Stan, modyfikacje i tor. Stan to najczęściej odtwarzanie malowania emblematów, usuwanie otarć i uszkodzeń, prostowanie metalowych maskownic. Czasami wymiana materiału akustycznego w kapsułach. Modyfikacje to kołnierze akustyczne wykonane z gęstej gąbki lub poliestru, działające jak falowód. Mój pomysł i opracowanie, które opisałem kiedyś na head-fi, zbierając pochwałę od samego Heinza Rennera (to inżynier odpowiedzialny w AKG dawno temu za projekt K1000). Dopieszczenie torem to na ogół szukanie sprzętu o dużej mocy + ciepłobasowym brzmieniu. Jeśli chodzi o relację jakości do ceny, Yamaha M35 lub MX35 potrafi to uczynić i kosztując 300-400 zł, więc ekonomia w tym momencie potrafi być naprawdę kosmiczna. Trzeba mieć tylko świadomość, że K1000 w codziennym użytkowaniu niekoniecznie muszą się sprawdzać i są to bardziej słuchawki rekreacyjne niż takie typowe woły robocze do codziennego katowania.

Co do B, to bardzo ciężko jest to określić. Każda z tych par ma potencjał do zagrania bardzo realistycznie w swojej klasie cenowej, a próba wpisania ich w sztywne ramy jest niezwykle umowna i ryzykowna, bo zależna od torów i konfiguracji. Przykład z padami jest tu bardzo dobry, bo słuchawki faktycznie potrafią zmienić swoją sygnaturę:

C0Zs5Yh.jpg

Jeśli wyznacznikiem są dla Pana K500 EP, to w prostej linii K1000, potem LCD-2F, LCD-4, LCD-3. Tak układałbym wierność tych słuchawek w stosunku do K500 EP i ogólnie też może jakiegoś bardziej umownego wzorca. Jeśli jest Pan ciekaw jak grają mniej więcej LCD-4z, może się to udać zasymulować dokupując kabel Cipher v2, tudzież moduł Cipher BT. Z iSine dają praktycznie te same efekty co do kierunku strojenia. LCD-2F można natomiast zasymulować za pomocą AKG K270 Studio EP z dorobionymi o-ringami oraz odpowiednio ugniecionymi padami welurowymi AKG. Pójście w LCD-XC czy K1000 na pewno będzie miało przełożenie na większą poprawność akustyczną. LCD-2/3/4 to już troszkę jednak bardziej cukierkowe granie, ale skoro szuka Pan głębi, basu i holografii, a także maksymalnej czystości sygnału, to są to dobre tropy, przynajmniej na sprawdzenie. Do tego jakiś jasny tor - chociażby moja Aune S7 - i można osiągnąć naprawdę fajne efekty, zamykając temat jedną parą słuchawek zarówno do rekreacyjnego, jak i codziennego użytku. Aczkolwiek to właśnie K1000 wypchnęły u mnie kiedyś HD800 i STAXy (SRS-3030) ze stanu posiadania. 

• Thanks 2

Proszę uprzejmie.

Dopowiem może więc jeszcze czemu ułożyłem to tak a nie inaczej, czyli:

6 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

K1000, potem LCD-2F, LCD-4, LCD-3

K1000 ze wszelkich porównań wykazują najwięcej cech, które nawiązują do STAXa oraz mojego ogólnego wzorca brzmieniowego. Ich dźwięk ma wiele wspólnego z monitorami bliskiego pola, więc jakoby łączą dwa światy ze sobą: słuchawkowy i głośnikowy. Rozsądnie dobrany średni i wysoki bas, bliska i pełna średnica, góra bardzo czytelna i wysoce naturalnie strojona, bardzo dobra scena. Co prawda nie mają tak niskiego basu o takiej równości jak LCD, nie mają też takiej holografii, a góra mogłaby być delikatnie bardziej stonowana ilościowo, aby być już w ogóle referencją ilościową, ale pierwsze można próbować nadrabiać częściowo charakterem toru i modyfikacjami, drugie nadrabiają wielkością sceny i jej otwartością, co bardzo rzucało mi się w uszy na tle np. LCD-2, trzecie to już stricte kwestia dostrojenia brzmienia torem, dlatego chcę się pobawić w najbliższym czasie w cieplejsze lampy na Aurium. Dyskutować można trochę nad czystością, bowiem nie dorównują pod tym względem LCD-4, ale poziomem odpowiadają przynajmniej LCD-2, więc w pełni akceptowalnie jak na ten przedział cenowy. No i mówimy o stockowych K1000 żeby nie było.

LCD-2F umieściłem na drugim miejscu, ponieważ słuchawki są obiektywnie jednymi z najrówniejszych LCD w pomiarach akustycznych. Ich bas jest równy i obecny, ale nieprzesadzony. Średnica zawieszona w sweet spocie między głębią a bliskością, góra najbardziej jasna, ale wciąż miesza ze sobą detaliczność (mocny nacisk na 6 kHz i dalsze oktawy) z kameralnością (słabsza energia w 1-4 kHz). Opłacalność jest wysoka, choć ostatnimi czasy równie wysoka jest przy XC MCE. Wadami na pewno jest fakt, że scenicznie odstają od LCD-3 i 4, tak samo pod względem czystości, wymagają też inwestowania w dobre okablowanie, a podatność na modyfikacje płynące z Reveala oraz dampingu pod grillami jest także mniejsza niż w innych modelach. Od umownej referencji odgradzają się przede wszystkim wspomnianym dołkiem w 1-4.

LCD-4 dałem dopiero na trzecim miejscu, ponieważ słuchawki przy wszystkich swoich wybornych właściwościach, są jednak modelem troszkę cieplejszym od LCD-2, bardziej czarującym i słodzącym, w bardzo przyjemny sposób, ale jednak w kategoriach obiektywnych zakwalifikowałbym to jako większa koloryzacja, nie ważne że znacznie przyjemniejsza. Ale to właśnie tym słuchawki te "chwytają za kukle", że tak powiem.

LCD-3 są na ostatnim miejscu również z tego powodu, jako że ze wszystkich LCD miały dla mnie najwięcej basu i najwięcej kameralności. Nie liczę LCD-X, które są już moim zdaniem zbyt mocno przyduszone na stocku. Ponownie - nie jest to złe samo w sobie, ale jest to jakby nie patrzeć koloryzacja.

Także widać, że wierność niekoniecznie musi oznaczać przyjemność czy jakkolwiek jakość. Pod względem czystości dźwięku ułożyłoby się to tak: LCD-4 > LCD-3 > LCD-2 / K1000, przy czym różnica między 4 i 3 jest mniejsza niż między 3 a resztą stawki. Dlatego LCD-3 wymieniłem jako słuchawki warte przesłuchania, bo pod względem jakościowym i scenicznym stoją naprawdę wysoko, a cena nie jest jeszcze tak mocno zaporowa. Lepiej radzą sobie na stockowym kablu, nie są też zaporowe w napędzeniu. Może więc to się okazać najbardziej wyważonym zakupem i czarnym koniem wizyty w salonie.

• Like 1
  • Thanks 1

@Jakub ŁopatkoA jeśli Pan tak szereguje tutaj słuchawki, to skorzystam i zapytam, gdzie umieścić testowane rok temu HiFiMAN HE1000, jak mają się do całej reszty tutaj wymienionej.

@Voiteck Niezły orzech do zgryzienia, ale wierzę, że na końcu drogi zostanie już tylko sama przyjemność, a szukanie i zamartwianie się co wybrać, będzie już tylko przeszłością.

Przy takiej kwocie na sprzęt, to bym zrobił sobie listę słuchawek i torów na podstawie rekomendacji + ze dwie sztuki dobrał czegoś z "innej bajki", żeby mieć porównanie i umówiłbym się na dłuższe odsłuchy. Sam tak miałem, że poszedłem kupić słuchawki, które wg opinii/recenzji powinny mi najbardziej pasować, a kupiłem zupełnie inne, które przy okazji posłuchałem.

• Like 1

@Nehero Nie wiem. Jak pisałem jest to bardzo trudne oraz ryzykowne, zwłaszcza że nie jestem ich posiadaczem. Dlatego ograniczyłem się w swojej wypowiedzi jedynie do słuchawek które miałem na własność przynajmniej przez pół roku lub mam cały czas aż do dziś, za wyjątkiem LCD-4, które znam bardzo dobrze i których cechy składowe są w nich wysoce obecne w formie ogólnego charakteru. Musiałbym czytać teraz własną recenzję i przypominać sobie jak grały, a i tak prawdopodobnie udałoby mi się z nich wyciągnąć więcej dopiero teraz na Aurium, który teoretycznie* byłby z Voshodami lepiej pod nie dostrojony niż Conductor. Ew. z Coplandem DAC215. 

*czekam na dostawę lamp testowych.

@Jakub Łopatko

LCD 4 muszę niestety odrzucić z racji ceny nawet używanych egzemplarzy :/

Prawdopodobnie będę miał problem z ewentualnym przesłuchaniem K1000 ale dalej wchodzą w grę zwłaszcza, że najniższy bas nie jest dla mnie decydującym elementem brzmienia a byłby jedynie tą wisienką na torcie :)

Plus cena takiej Yamahy M35.

@Nehero 

Faktycznie aktualnie mam niezły zamęt w głowie... Plus jest taki, że nie kupię nic pochopnie bo obligacje wracają mi dopiero za miesiąc a teraz mam urlopik więc czas na odsłuchy jest :D a w tym momencie pozostaje mi zrobić to co proponował @Juniores czyli listę kandydatów :)

I jak zawsze dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

20 minut temu, Voiteck napisał:

LCD 4 muszę niestety odrzucić z racji ceny nawet używanych egzemplarzy

Więc proponuję zabrać do Top HiFi swoje i20, umawiając się wcześniej na odsłuch Ciphera BT - uzyska się efekt soniczny bardzo podobny do LCD-4z. Da to mocne wyobrażenie co do dźwięku.

Na środę jestem umówiony w Tophifi na odsłuchy LCD2, LCD3, XC :) niestety ciphera bt na stanie nawet nie mają.

Orientuje się ktoś może gdzie w Krakowie mógłbym posłuchać HEX'ów, może jakichś wyższych modeli Focali ewentualnie którychś STAX'ów? 

Bo na AKG K1000 nawet nie liczę... :/

Nie chciałbym podjąć zbyt pochopnej decyzji po odsłuchach samej "stajni" Audeze zwłaszcza, że budżet i tak poszybował już w górę do bliżej nieokreślonej kwoty więc staram się posłuchać tyle ile tylko zdołam w Krakowie :)