Jump to content

Recommended Posts

Kolejna ciekawostka: Cobalt daje należytą głośność K1000 przy 60%. I nawet nieźle z niego grają, choć do Aurium + Converto daleko i K1000 wyraźnie na systemie stacjonarnym zyskują. Na Cobalcie robi się już troszkę buła na średnicy, zaczynają się dławić i czuć że rozciągnięcie skrajów kuleje. No ale to "nie miało prawa zagrać". Jak widać gra. Można? Można.

A testy robię dlatego, że właśnie skończyłem ostatecznie serwis K1k:

• wyleciały wkładki gąbkowe,
  • zostały się tylko kołnierze basowe,
  • wprowadziłem gumowe uszczelniacze obejm, redukując rattling tym razem już ostatecznie i kompletnie do zera (wcześniej krótko po skręceniu wróciły im wszystkie obajwy).

Jest jaśniej i nie mam ochrony przeciwkurzowej, ale przestrzenniej i przede wszystkim bez terkotania membran i drgań grilli. 

Na gorąco dosłownie po paru godzinach słuchania względem Reda póki mam go w pamięci:

- mniej subbasu,

- midbas bardziej pełny obły, pluszowy lekko poluzowany w klimatach Mojo, ale o równie dobrej kontroli, ilościowo podobnie jak w Red. Ciężko to opisać ale jest mniej natarczywy, mniej atakujący, 

- średnica dwa kroki do przodu, tutaj dzieje się cala magia, jest kremowa, mokra, organiczna, ma więcej detalu, 

- większa czystość,

- mniej podbita wysoka średnica,

- mniej wyeksponowane wysokie tony,

- wysokie o dużej rozdzielczości lekko wygładzone,

- czarne tło, ładnie zawieszone dźwięki w powietrzu,

- Cobalt charakteryzuje się lepsza holografia,

- scena na szerokość delikatnie na plus Reda ale w Cobalcie dochodzi jeszcze lepsza głębia,

- ogólna większa kultura grania,

- Red w cenie 444 zł to wciąż najlepsza jakość w relacji jakości do ceny i świetny kompan do ciemnych słuchawek,

- Cobalt jest dużo bardziej neutralny wiec złapie synergie ze wszystkim lub prawie wszystkim. 

D072D006-A076-48F7-986F-5E62BA1C8961.jpeg

Edited by Palpatine
  • Like 4
  • Approved 3

2 minuty temu, Palpatine napisał:

Red w cenie 444 zł to wciąż najlepsza jakość w relacji jakości do ceny i świetny kompan do jasnych słuchawek,

Chyba miało być "ciemnych słuchawek"?

• Approved 1

Nie jesteś :)

Wszedłem do sklepu, posłuchałem i nie było odwrotu. Tak angażującego, neutralno gładkiego grania jeszcze nie słyszałem. Pierwsze skojarzenie to Mojo z mniejszą ilością basu i szerszą sceną. 

Jestem bardzo zadowolony, szczególnie że moje słuchawki złapały lepszą synergię, a jestem prawie pewny że będzie idealny pod kolejne, ale to tylko gdybanie.

Edited by Palpatine
  • Thanks 1

W dniu 30.10.2019 o 00:35, Jakub Łopatko napisał:

Dalsza część obserwacji:

• użycie słabej jakości przedłużacza USB może powodować, że po wyjęciu jacka z Cobalta, ten albo nie będzie dawał żadnego sygnału dźwiękowego, albo odtwarzacz będzie zgłaszał błędy,
  • jakby było w nim jeszcze gniazdko micro-USB z możliwością podpięcia iFi iPower lub dodatkowego USB dla większej mocy, to...

To dopytam: rozumiem, że wszystkie test są robione pod USB 2.0 [email protected]

Niektóre USB 3.x mogą oddać do 900mA. USB-C Gen2 w zależności od tego jaki wspiera zakres specyfikacji na 5V nawet do 3A. 

A teraz pytanie? Czy były robione testy z podpięciem po inny typ USB niż 2.0? Czy były jakie słyszalne różnice w dźwięku?

Ciekawe czy producent gdzieś uchylił rąbka tajemnicy, jak ten tak się w różnych scenariuszach zachowuje....

Edited by KiiT

Ja używam i z telefonem i na laptopie. W przypadku iem i mało wymagających słuchawek nie ma różnic dźwiękowych, te mogą pojawić się przy bardziej wymagających słuchawkach. Taka sytuacje przynajmniej zaobserwowałem na starszym bracie Dragonfly Red i NHC.

36 minut temu, daviox napisał:

@KiiT amperaż to nie volty. ;) Urządzenie zawsze bierze tyle, ile potrzeba.

Tak. Problemem okazała się niedostateczna ilość prądu z gniazda USB. 

Godzinę temu, daviox napisał:

@KiiT amperaż to nie volty. ;) Urządzenie zawsze bierze tyle, ile potrzeba.

Urządzenie weźmie tyle ile mu da zasilanie. Więcej nie weźmie. Jeśli limitem jest wydajność zasilania to będzie to słychać. Dla słuchawek wysokoimpedancyjnych problemem może być wydajność napięciowa. Dla niskoimpedanyjnych prądowa. Dla obu przypadków wydajność zasilania może zmienić obraz rezultatów odsłuchu. 

Testy wykonuję na przeróżnych słuchawkach i w bardzo różnych konfiguracjach. Dlatego nie ma u mnie sytuacji że sprzęt oceniany jest nieprawidłowo i takowa w przypadku Cobalta również nie zachodzi. 

4 minuty temu, Jakub Łopatko napisał:

Testy wykonuję na przeróżnych słuchawkach i w bardzo różnych konfiguracjach. Dlatego nie ma u mnie sytuacji że sprzęt oceniany jest nieprawidłowo i takowa w przypadku Cobalta również nie zachodzi. 

to może powtórzę pytanie, czy był podłączony do portu USB o wyższej niż standardowa wydajności prądowej i czy było słychać różnicę, bo nie udało mi się wyłapać odpowiedzi....

Tak i to właśnie na takim gnieździe był przeprowadzany test. Względem gorszych gniazd, które mam trochę łatwiej dostępne przy PC, nie słyszałem różnicy dźwiękowej i jedyne co udało mi się na nich ustalić, to sporadyczne problemy z ciszą przy przepinaniu się. 

Na blogu wylądowała recenzja Cobalt:

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-usb-audioquest-dragonfly-cobalt/

Podoba mi się te zdanie cyt.:" W tym hobby jest tak, że czasami naprawdę nie ma zmiłuj i trzeba wydać te pieniądze, a nie wiecznie ślizgać się po aliexpress, DIY i olx w poszukiwaniu „okazji życia”. Cobalt jest z gatunku tego sprzętu, gdzie po prostu klika się przycisk Kup teraz, płaci, dostaje sprzęt, podłącza i słucha muzyki aż uszy odpadną, nie spoglądając za siebie. Taki sprzęt lubię i takiego szukam preferencyjnie sam dla siebie."

Edited by Palpatine
  • Like 2

I tak i nie, bo jak będziesz chciał któreś Empire Ears o impedancji poniżej  16 Ohm podłączyć, to się zgodnie z wymaganiem producenta "nic poniżej 16Ohm" nie podłączać, się nie da.

Dla mnie to jest DAC typowo podróżny.  Więc w temacie obsługi niskiej impedancji słuchawek, braku problemów z zarządzaniem wydajnością prądową nie powinno być problemów, a chyba nie do końca tak jest.

Niemniej dobrze, że jest progres. Chociaż cenowo ciekawy skok na całkowicie inną półkę.

Edited by KiiT

Tymczasem bez żadnego problemu pracowałem na Cobalcie z Etymoticami HF2 (16 Ohm, 1x BA). Nic nie wybuchło i nie było żadnych problemów ani z obsługą, ani z dampingiem, ani z zachowaniem, ani ze stabilnością.

Producent zapewne wpisał sobie takie ograniczenie przez głośność, która jest bardzo wysoka. HF2 słuchałem tak jak i20, czyli na 4% głośności. Gdyby Cobalt był ustawiony np. na 50%, narażałoby to użytkownika na uszkodzenie słuchu.

Jak wypada Cobalt w połączeniu z E1? Ktoś próbował parować?

Zastanawiam się też nad redem, ale wydaje się z opisów, że to niebieska ważka synergicznie bardzie pasuje do Aune.

Ja słuchałem swego czasu E1 + DFR. Ciekawe połączenie, zwiększa się ciut ilość i spora jakość basu, średnica lepiej czytelna, wysokie też bardziej za akcentowane. Słuchawki dostają fajnego boosta. Trzeba tylko uważać z głośnością bo systemowe 5-10% starczy, powyżej tej wartości można stracić słuch :)

Czy ktoś może podlinkować jakąś przejściówkę aby można było pod cobalta podłączyć słuchawki z wtyczką 6,3 która by nie zniszczyła sygnału? :)

Nie wiem czy takie po 15 PLN z allegro będą ok.

Z góry dziękuję.

Pewnie już wiecie ale Cobalt stoi teraz w najniższej prawdopodobnie cenie - 899 zł.
W porównaniu do reda jest on dla mnie bardziej wyrazisty i detaliczny. Scena tez wieksza, co jest na plus.
Mając w zestawie przejściówkę dragon taila do usb typu c testowałem cobalta na telefonie i daje dużo większą moc do słuchania muzyki na telefonie niz red. Wiadomo że to nie żaden wyznacznik, albo może podpięty dragon fly red do dragontaila od cobala nie wspołpracował ze sobą jak sam w sobie cobalt... byl znacznie cichy
Tzn red nie dal praktycznie zadnego wzmocnienia dzwieku (pomijajac oczywiscie jakosc), gdzie cobalt mial wyrazista bardziej jakosc + wzmocnil dzwiek o 4x, tutaj trzeba uwazac bo mozna wg mnie az ogluchnac jak ktos odpali cobalta na 100% z zalozonymi sluchawkami!!!!!! (nie testowalem ale przypadkiem odpalilem muze na 60% i do teraz uszy mnie bolą)

Zwracam więc reda i zostaje przy cobalcie :)

• Approved 3

@Palpatine Gdzieś na forum widziałem wrzucone przez Ciebie zdjęci Cobalta podłączonego do iPada przez przejściówkę Lightning Camera Adapter. Tej przejściówki dotyczy właśnie moje pytanie. W instrukcji od Dragonfly Red Audioquest zaleca, by podpinać Reda przez taką przejściówkę :

https://www.apple.com/pl/shop/product/MK0W2ZM/A/przejściówka-ze-złącza-lightning-na-złącze-usb-3-aparatu

Rzekomo na niej jest najlepsza stabilność i jakość dźwięku. Ty natomiast używasz tej mniejszej i bardziej estetycznej :) Stosując ją zauważasz jakieś problemy? I jeszcze jedno: Czy SQ z Cobalta grającego z iPhone jest taka sama, jak z laptopa/komputera (w Redzie na iphonie była lekka degradacja dźwięku wobec źródeł stajonarnych)?

Kupując Cobalta w Top Hifi sprzedawca również zasugerował podłączanie do tej przejściówki z zasilaniem. Natomiast one niczym innym się nie różnią wiec nie wiem jak to na wpłynąć na jakość. Aby mieć pewność należałoby zrobić jakiś test 1 do 1. Na potwierdzenie moich słów niech świadczy fakt, ze Cobalt gra taka sama jakością dźwięku przez iPhona, iPada, laptopa z Win10 i PC z Win10. Nie usłyszałem żadnej degradacji w jakości dźwięku. Jedyna różnica to inne stopniowanie głośności. Złącza USB są bardziej wydajne prądowi i zapewniają więcej mocy. Przypadek o którym piszesz odnośnie Red znam i potwierdzam, ale dotyczył on tylko dużych słuchawek o większych potrzebach prądowych. Czy z Cobaltem jest tak samo? Nie wiem. Na czułych iem nie ma żadnej różnicy.

• Thanks 1

Chyba się różnią. Jedna to USB 2.0 druga to USB 3.0

USB 2.0 ma mniejszą wydajność prądową niż USB 3.0. To fakt:  https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Power

Ponieważ po podłączeniu do Cobalta niskoimpedancyjnych słuchawek i o mniejszej skuteczności, może pojawić się większa zapotrzebowanie na prąd, warto korzystać z USB3.0 (o ile takie jest w urządzeniu wyjściowym iPad/Apple) i nie ograniczać do USB 2.0 wydajności prądowej wyjścia przejściówką, bo to zapewnia większą stabilność napięcia zasilania. Szczególnie, że jest już w sieci kilka pomiarów, gdzie Cobalt łapie clipping:

http://archimago.blogspot.com/2019/08/measurements-dragonflies-audioquest.html

https://audiophilestyle.com/ca/reviews/objective-audioquest-dragonfly-cobalt-review-r832/

Jak wynika z różnych dyskusji na forach częściej on występuję, na portach USB o słabszej wydajności prądowej albo tam gdzie napięcie zasilania jest poniżej 5.0V ( najczęściej w komputerach jest ono z delikatną górką 5.1 - 5.15V). Oczywiście zawsze można przyciąć sygnał wyjściowy ze źródła do 95% i problem znika. 

Edited by KiiT
  • Thanks 1