Jump to content

CD rip - najlepszy sposób

Eberloth
 Share

Recommended Posts

Cześć.

Powiedzcie proszę jak/czym kopiujecie zawartość płyt CD do FLAC? Chodzi mi o optymalne ustawienia, tak by z jednej strony absolutnie nic nie stracić z jakości oferowanej przez CD, ale jednocześnie nie produkować sztucznie plików zbyt dużych rozmiarów, które i tak nie przekładają się na podniesienie jakości dźwięku. Podkreślę jeszcze raz, że chodzi mi tylko o bezstratną konwersje, a nie kastraty typu mp3. Przykłady ustawień np. z Foobar-a mile widziane.

Pozdrawiam

Jeśli zależy Ci na oszczędzeniu miejsca, zawsze możesz spróbować zwiększyć poziom kompresji przez enkoder FLAC. Domyślnie z reguły jest 5, maksymalna wartość dla FLAC/libFLAC to 8. Nie wiem jednak, jak finalnie przełoży się to na ilość zaoszczędzonego miejsca. Trzeba też pamiętać, że niektóre odtwarzacze przenośne mają ściśle określone poziomy kompresji plików bezstratnych, które są w stanie prawidłowo odtwarzać.

Jeśli zaś chodzi o sam CD ripping, ja do tego celu korzystam z Exact Audio Copy.

Jak masz Foobara, to nim można spokojnie ripować jak leci. Jak ripujesz do bezstratnego formatu to nic nie stracisz,  co najwyżej dopasować poziom kompresji, ale standardowy piąty jest ok.

Ripuję hurtowo tanim Lite-Onem po USB i wszystko elegancko.

Edited by Guest

Ja też korzystam z EAC , jedynym problemem może być pobieranie okładek , z ciekawości zapytam jak sobie z tym radzicie. Bo  ustawienia EAC , to chyba raczej łatwo to opanować . Pobieranie opisów płyt jest łatwe i zazwyczaj jest możliwość wybrania z bazy danych , ale juz same pobieranie okładek jest gorsze.Jako sam program do ripowania płyt jest dobry. Fubar dobrze odtwarza ripy z EAC, ale lepiej robi to JRIVER , dzwiek jest lepszy.

Edited by pablo650

Przewodników jak dobrze skonfigurować EAC jest sporo w sieci. Warto z nich skorzystać.

Ripowanie oprogramowaniem niespecjalizowanym (np. foobar) zazwyczaj daje dobre rezultaty, ale jest mniej precyzyjne, co potrafi mieć znaczenie chociażby kiedy między ścieżkami brak ciszy - mi się tu potrafiły zdarzać słyszalne problemy przy ripowaniu foobarem.

Raczej każdy ze sprzedawanych obecnie napędów optycznych się nadaje, kwestia skonfigurowania opcji pod niego.

Do tagowania polecam mp3tag, ma nawet opcję dla leniwych w postaci zaciągania kompletu danych z discogs.com. Okładki polecam znaleźć własnoręcznie (pozwala to wybrać najlepszą jakość, na discogs czasami z tym słabo), wrzucić w tag i jednocześnie do folderu z muzyką jako plik o nazwie folder.jpg - zapewnia to kompatybilność z większością odtwarzaczy (aczkolwiek niektóre mogą mieć limit rozmiaru do 600x600).

Ja okładki pobieram w MP3Tag, resztę tagów mi foobar ogarnia przy ripowaniu. W MP3Tag można ustawić, czy okładka ma być wpisana w tag czy zapisana jako oddzielny plik w folderze. 

Edited by Guest

47 minut temu, timecage napisał:

Ripowanie oprogramowaniem niespecjalizowanym (np. foobar) zazwyczaj daje dobre rezultaty, ale jest mniej precyzyjne, co potrafi mieć znaczenie chociażby kiedy między ścieżkami brak ciszy - mi się tu potrafiły zdarzać słyszalne problemy przy ripowaniu foobarem.

Robiłem kopie płyt różnymi programami z różnymi ustawieniami i różnymi prędkościami do wav. EAC, Foobar itp. Pliki zawsze były identyczne co do bita. Sumy kontrolne takie same. Nawet kiedyś pokusiłem się przy próbowaniu cdr-ów różnych firm zgrać jeszcze raz pliki z cdr różnych firm w tym jedna kopia przegrywana dziesięć razy z kolejnych kopi. Kopia z kopi i tak dalej. Na koniec plik i tak był identyczny. Tak więc o ile czytnik masz sprawny to nie ma znaczenia czym skopiujesz płyty

Edited by Rafacio

2 minuty temu, Rafacio napisał:

Robiłem kopie płyt różnymi programami z różnymi ustawieniami i różnymi prędkościami do wav. EAC, Foobar itp. Pliki zawsze były identyczne co do bita. Sumy kontrolne takie same.

Przekonałeś mnie - jeżeli Tobie nie zdarzyły się problemy to jest wystarczający dowód, że nie istnieją ;).

3 godziny temu, timecage napisał:

Kiedyś czytałem, że to możliwe jest. Foobar ma chyba opcję korelacji offestu napędu z bazą AccurateRip. Niestety mój napęd USB nie jest wykrywany jako konkretny model, więc tak nie zabangla. Ale na szczęście nie miałem wspomnianych przez Ciebie zabaw z ciszą między utworami, a gapless to mój fetysz i zwracam na to uwagę :)
Póki nie słychać, ze coś nie halo, to zgrywać jak najwygodniej i nie bawić się w cuda wianki :)

• 1 year later...

Ja używam Exact Audio Copy. W życiu nie widziałem programu, który daje ogromne możliwości customizacji.

Podstawa to dobry napęd. Nie jakieś slim na kyju tylko klasyczne, najlepiej stare. Ja niestety puki co mam tylko slim zewnętzny liteon EBAU108.

Zamierzam sobie zgarnąć Plextora PX-760 :D to jest dopiero napęd.

Mam dość sporą kolekcję płyt, które w znacznej części zdigitalizowałem, ale niestety mam pewne stare płyty, z którymi Liteon sobie po prostu nie radzi.

W dniu 11.05.2021 o 18:46, DJ Graco napisał:

Trudno kupić taki w bardzo dobrym stanie, to już wiekowy sprzęt. Naprawdę nie ma współczesnej nagrywarki, która by tego Plextora godnie zastąpiła?

Posted (edited)

Moim skromnym zdaniem, do CD rippingu nie ma sensu się bawić w dobieranie napędu. Porównywałem kilka konsumenckich, rezultat zawsze był identyczny zarówno dźwiękowo, jak i binarnie. :)

Różnice w dźwięku mogą wystąpić dopiero, gdy chciałoby się jakąś płytę CD Audio wypalić.

Edited by daviox

Posted (edited)
W dniu 11.05.2021 o 18:46, DJ Graco napisał:

Ja używam Exact Audio Copy. W życiu nie widziałem programu, który daje ogromne możliwości customizacji.

Podstawa to dobry napęd. Nie jakieś slim na kyju tylko klasyczne, najlepiej stare. Ja niestety puki co mam tylko slim zewnętzny liteon EBAU108.

Mam dość sporą kolekcję płyt, które w znacznej części zdigitalizowałem, ale niestety mam pewne stare płyty, z którymi Liteon sobie po prostu nie radzi.

Ze 150 płyt zripowałem najprostszym napędem po USB. Każdy sprawny napęd zgra płyty poprawnie :)

Edited by bachankas

Posted (edited)

Tylko są pewne płyty jak już pisałem, z którymi mój liteon jak i laptopowy sobie nie radzi. Nie są one w wizualnie złym stanie a 1 track się z godzinę potrafi zgrywać albo nawet i dłużej.

A jakie napędy kolego @daviox testowałeś? Jakieś firmy, modele, były to napędy slim, czy klasyczne...

Przyznam się bez bicia, że ja aż tak się na napędach nie znam, ale na specjalistycznym forum poświęconym m.in nagrywarką wyczytałem, że ten Plextor jest jeden za lepszych napędów do Audio CD. Poza tym już go nabyłem od zaufanego dystrybutora, wgrany najnowszy bios, więc wszystko powinno śmigać :)

Edited by DJ Graco
Poprawienie wypowiedzi

Posted (edited)
11 minut temu, DJ Graco napisał:

A jakie napędy kolego @daviox testowałeś?

Laptopowe slimówki, głównie LG (DVD) i Pioneer (Blu-Ray).

Aktualnie mam HL-DT-ST DVDRAM GUE1N (LG) - Nie sprawił mi jeszcze żadnych problemów, nawet podczas zgrywania płyt starszych ode mnie. ;)

Zastanawiam się nad czymś zewnętrznym - mam już nawet upatrzony model - ale wymiana bardziej ze względów praktycznych, bo jeśli o ripping chodzi, to nie mam problemów.

Obecny napęd służy mi już dobre 5 lat.

Za czasów, kiedy jeszcze całkowicie nie przesiadłem się na laptopy, to napędy LG i Samsung - Tu dokładnych modeli niestety nie pamiętam. :/

Edited by daviox

Posted (edited)

Ja również w lapku Mam

HL-DT-STDVDRAM GUD0N 1.00

I niestety ja nie jestem z niego zadowolony. Może mam trefny egzemplaż, ale wykłada się na już nieco bardziej porysowanej płycie i potem przez jakiś czas nie czyta w ogóle płyt.

Edited by DJ Graco