Jump to content
j4r3k

Czy potrafisz odróżnić strumień bezstratny od stratnego

Recommended Posts

Mamy wspaniałe daci i ampy, a czy odróżniamy w ogóle plik lossless od skompresowanego?

Polecam ślepy test http://abx.digitalfeed.net/ trzeba (minimum 5 razy na kawałek) wskazać czy próbka X to A czy B (nie wiadomo który jest stratny).

Ja się przyznaje że nie potrafie :) 
Z drugiej strony nie mam też jakiegoś super skomplikowanego i czułego sprzętu żeby to sprawdzić. Może na jakimś audiofilskim sprzęcie z dobrą separacją, holografią i bardziej technicznym graniem, które jest przeciwieństwem mojego mini toru to może dałbym radę. Jak się nie ma co się lubi [...] - poniżej 320kbs nie schodzę bo tam straty są już duże i czystość a raczej jej brak można bardzo łatwo wyłapac.

Ja już od dawna się nie oszukuję. Trzymam muzykę we FLAC dla komfortu psychicznego i wygody (jak trzeba mp3, to MMA źródło do konwersji, flaka z mp3 nie zrobię). 

W tym teście jest jednak ułatwienie, które zobaczyłem w sumie dopiero przy trzecim utworze.

Test.png

Czy słyszę różnice? Czasem tak, czasem nie. Wiele zależy od materiału źródłowego, sprzętu, realizacji i gatunku. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jeżeli test wykonujesz na utworach, których się nie zna, to to również może wpłynąć na efekt końcowy.

Formaty bezstratne są świetne nie tylko ze względu na jakość, ale także ze względu na bezstratność właśnie. Z takim plikiem mogę robić co chcę, bez obawy o degradację jakości w przypadku konwersji do formatu stratnego. Z dobrze zrealizowanego FLAC'a można zrobić niezły encoding do [email protected] ;)

image.png.fbbc906310585739c6ca830663fabeb5.pngimage.png.11d45c47d9c1e1c682223f8dc83a9071.pngimage.png.4145339f930087e66a1990a0deb8a9d8.png

Ja usłyszałem różnice w pchełkach za 3 dychy jak mi Evill wrzucił link z BC, utwór średnio znałem. 

• Upvote 1

Nawet na bardzo czułym sprzęcie  różnice są bardzo małe i ciężko je wychwycić , tym bardziej że utwory są nieznane .Po dłuższej analizie da sie odróżnić pliki ale nie  100%😁

Posted (edited)

Im lepszy sprzęt tym łatwiej o zauważenie różnice, ale bardzo wiele zależy od jakości plików. Ale test wygląda interesująco, kiedyś go przeprowadzę na sobie i znajomych.

Edited by Palpatine

Dla mnie ważniejsza jest jakość samego nagrania. 

Bo różnice w plikach to po pierwsze jak wiadomo im lepszy sprzęt tym łatwiej to wychwycić, a po drugie i tak w większości nie są to różnice, które nagle zmieniają oblicze całego utworu.

No i zapewne trzeba by mieć słuchawki czułe na takie artefakty. Może takie HD800 by się nadały?

Bo jeśli sam utwór jest słabej jakości, to nawet flac czy kto wie co jeszcze, nie zrobi z niego dobrze grającego pliku.

A jeszcze mi się wydaje, że największe znaczenie jakość pliku ma w muzyce poważnej i jazzie, gdzie jednak ta muzyka jest trochę spokojniejsza/łatwiej jest rozdzielić słuchem instrumenty i skupić się na nich niż w metalu czy innych popowych utworach. A poza tym niejednokrotnie same nagrania są lepszej jakości. Takie są moje odczucia.

Słuchając utworów nawet na Tidalu, ale tych co są do zakupienia ze strony 2L, czy plików darmowych sampli z 2L, muszę przyznać, że jakościowo są na wysokim poziomie. I wtedy same NO grają o wiele lepiej.

https://tidal.com/browse/album/2397794

https://tidal.com/browse/album/86301052

I dla mnie ważniejsze jest to, aby utwór był należycie nagrany.

Czasami tego słuchając, jedynie jest szkoda, że nie posiadam jeszcze lepszych słuchawek zdolnych lepiej oddać utworu.

Ale mam nadzieję, że L300 będą tymi, które lepiej zagrają muzykę poważna i pokażą lepiej i więcej szczegółów niż NO.

• Upvote 1

8 godzin temu, daviox napisał:

Czy słyszę różnice? 

Gratuluję wyniku, ja w tym teście jestem bezradny.

Kolega z filmiku bardzo ciekawie i dokładnie tłumaczy różnice w teorii.

Wniosek się nasuwa jeden.

Słuchawki czy kolumny, które są dosyć wrażliwe czy wybredne na zmiany lub na braki czegoś, przesterowania, skrzypienia, harczenia.

Jeśli spora cześć ucinanych rzeczy jest w górnych rejestrach, to nie ulega wątpliwości, że najbardziej pożadane słuchawki, to będą właśnie jasne, analityczne. 

Kolejna rzecz, to ucinane najniższe zakresy basu, co w sumie usłyszymy, tak mi się przynajmniej wydaje na słuchawkach, które faktycznie potrafią ukazać tak niski bas.

Chyba najbardziej uczciwy test i miarodajny byłby przy wykluczeniu wszelkich przeszkód czy to po stronie słuchawek, czy sprzętu. No i napewno przy zapewnieniu odpowiedniej jakości tego sprzętu. Jednak żeby usłyszeć różnice, które są i tak bardzo ciche lub mało słyszalne pośród reszty dźwięków, to sam dźwięk do słuchawek powienien przejść w jak najczystszej postaci bez dodatkowych szumów czy innych rzeczy zebranych po drodze, które mogłyby dodatkowo jeszcze bardziej zamaskować już mało słyszalne dźwięki.

Czyli krótko mówiąc potrzebny by był referencyjny sprzęt, który łatwo ukazuje jakiekolwiek zmiany. Wtedy jeśli ktoś by nie słyszał różnic, to można mówić o głuchocie.

A tak jak ja słucham na AQ NO, które do jasnych i analitycznych słuchawek nie należą, to raczej cieżko powiedzieć, że łatwo się doszukam czegoś, co głównie siedzi w górnych rejestrach, a dodatkowo są to rzeczy, które są zakrywane przez głośniejsze dźwięki.

Inna sprawa to co powiedział ten człowiek na filmie to wiedzieć czego szukać, wiedzieć co zostało wycięte z utworu. Bo inaczej to nie ukrywajmy, jest to szukanie igły w stogu siana.