Jump to content

Karta dzwiekowa czy DAC które wybrać

Recommended Posts

Witam stoję przed dylematem kupna nowej karty dźwiękowej albo DACa, obecnie moja konfiguracja to Creative SB Z, amplituner stereo ONKYO TX8050, subwoofer REL T5 oraz głośniczki Dali Zensor 1, słuchawki AKG K712 PRO .

Słucham muzyki na głośnikach jak i na słuchawkach i oczywiście grywam też w gry i tu moje pytanie czy do gier będzie warto zainwestować w DAC tak do 1000 zł może i więcej się zobaczy czy zakupić kartę dźwiękową Asus Xonar Essence ST + (wymiana opampów)?

Kolejne pytanie czy do samych gier warto inwestować w DAC? czy pozostać przy wyborze karty dźwiękowej? Dzięki za wszelkie rozwianie moich wątpliwości.

DAC który mnie interesuje ze względów iż znalazłem w przystępnej cenie to Focusrite Scarlett 6i6 Audio czy to dobry wybór?

Edited by Edys

Witam,

Nie ma takich słuchawek jak AKG 12 PRO, zaś układ DAC występuje również na karcie dźwiękowej. Przede wszystkim warto zapoznać się z Polecanymi, powinny trochę rozjaśnić sprawę: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

W cenie 1000zł osobiście preferowałbym AIM SC808 + wymianę układów na duet Bursonów Supreme Sound V5 + buforujący MUSES8820 lub 02. Inne alternatywy można znaleźć w Polecanych. Essence ST jest już starą konstrukcją, opartą o złącze PCI, więc w przypadku zmiany płyty na nieposiadającą takiego złącza, karta stanie się bezużyteczna. Jeśli na nią miałby paść wybór, układy wymieniałbym na 2x MUSES8820 + LM4562.

Jedno i drugie odpowiada za renderowanie również i sceny dźwiękowej, która jest w grach często kluczowa, także warto inwestować w cokolwiek, co jest w stanie ją zaoferować.

Scarlett 6i6 jest układem studyjnym. Warto przeczytać opis w Polecanych przed podjęciem decyzji.

Pozdrawiam.

Sorry pisałem w pośpiechu, dokładnie chodziło mi o AKG K712 PRO

Co do karty Audio in motion sc808 ciężko dostępna w UK a raczej nie mogę znaleźć żadnego sklepu oferującego ten produkt. Co do złącza masz rację wersja ST nie jest przyszłościowa a upgrade płyty bedzie planowany dlatego zastanawiam się teraz nad wersją STX lub DAC

Jaki DAC byś polecił do 1500 zł pod wyżej wymienione słuchawki, czy nie pakować sie w DAC i zakupić STXa i wymienić układy? Zastanawia mnie jeszcze NuForce Icon HDP jak się ma do STXa?

Z tego co wyczytałem w recenzji STX kapitulował na wyjściu sluchawkowym w porównaniu do NuForce ale jak macie jeszcze jakies sugestie własne doświadczenia napiszcie czy oby warto iść w stronę DACa.

Jeszcze jedno czy jak zakupię zewnętrzny DAC np NuForce to podłączyć przez PRE-Out do amplitunera stereo? aby w pełni wykorzystać DACa i ominąć ten wbudowany w amplituner.

Edited by Edys

Dziękuję, to sporo rozjaśnia.

Amazon również ich nie ma? Trochę dziwna sytuacja. Generalnie STX nie jest sam w sobie zły, aczkolwiek jego największą wadą jest wlutowany na stałe układ wzmacniający, który bardzo lubi osuszać brzmienie słuchawek. Dla K712 PRO jest to akurat dobre, ale fakt faktem na tej karcie najlepiej czują się głównie słuchawki ciemniejsze.

Icon HDP jest bardzo dobrym układem i o dużej muzykalności, dając najczęściej lepsze wrażenia od STXa. Co prawda jest jeszcze opcja z Aune X1S, ale jeśli ma Pan możliwość nabycia HDP u siebie na miejscu na wyspach, próbowałbym pociągnąć właśnie w jego kierunku za spust.

Nie, musi Pan użyć gniazda PRE-IN. Musi to być wejście sygnału, nie wyjście.

Przeszukałem Ebay, amazon a nawet na gumtree :) i tej karty nie ma. W  Polsce z dostępnością problemu nie ma ale nie każdy sklep się godzi na wysyłkę za granicę i potem problem z gwarancją dlatego wolał bym zakupić coś na miejscu. Z NuForce tez kiepsko z dostępnościa jedynie na ebay jedna aukcja, STXa zakupię w granicach 90 F na ebay a NuForce 250 F i czy tu jest aż taka przepaść w dźwięku bo w cenie mogę zaoszczędzić. Ale z drugiej strony nie chciał bym być potem zawiedziony że nie kupiłem DACa, ogólnie jakaś bieda z sprzętem do muzyki w UK.

Edited by Edys

• 1 month later...

Więc tak co do ominięcia DACa w ampli nie ma wejścia PRE-IN jest PRE-OUT ale po podłączeniu NuForce do ONKYO TX-8050 przez PRE-OUT wszystkie regulacje w amplitunerze są nieaktywne a dźwięk się zmienił na bardziej instrumentalny i przestrzenny oczywiście na plus.

Teraz pytanie czy to tak powinno być? każde inne podłączenie nie daje takiego efektu jak przez PRE-OUT zawsze regulacje są aktywne w amplitunerze.

81CvOIpy4hL._SL1500_.jpg

Hmmm... prawdopodobnie używa Pan tego gniazda nie tak jak trzeba. Stąd brak możliwości regulacji. Powinien Pan podłączyć go albo kablem miniToslink - Toslink i korzystać z sygnału optycznego (np. przez port Optical 2 CD), albo podpiąć analogowo bezpośrednio do ampli, np. za pomocą CD IN, jako że ma Pan je prawdopodobnie w lepszej implementacji (lepsze gniazda i być może S/N ratio).