Jump to content
Fijagr

Krew pot i łzy – czyli poszukiwanie zamkniętego odpowiednika słuchawek otwartych. Do 1000zł.

Recommended Posts

Dzień dobry.

Na wstępie chciałbym podziękować panu Jakubowi z tą wspaniałą stronę. Czytam od lat i marzę. Naprawdę dzięki.

Ale do rzeczy.

Proszę o pomoc i jej potrzebuję, a konkretnie potrzebuję słuchawki, które nie będą wkurzać mojej żony – czyli słuchawki zamknięte. Moje kochane Grado SR80i są otwarte, a, jak się okazało, słuchawki otwarte wywołują u mojej żony alergię objawiającą się głośnym krzykiem i agresją. Z Grado korzystam w moim biurze, bo mój wspólnik ma słuch jak kamień i otwartość moich słuchawek go, mówiąc delikatnie, grzeje.

Ale co w domu? W domu tez potrzebuje słuchawek. Takich które pozwolą mi się odciąć od ogólnego domowego zgiełku, ale nie za bardzo – żeby trzymać rękę na pulsie i móc zareagować na wczesne objawy irytacji mojej żony, które są do opanowania tylko, puki są nie bardziej niż średnio głośne. Innymi słowy izolacja lekka do średniej wystarczy.

Kilka wskazówek.

• Słucham mieszaniny. Rock, Blues Rock, Southern Rock, Hard Rock.
  • Jako DACa używam Fiio E07k (do Grado, do nowych słuchawek jestem gotów kupić coś w miarę potrzeb)
  • Najważniejsza jest dla mnie gitara i wokal. Kocham brzmienie gitary. Elektrycznej i akustycznej.
  • Nie potrafię opisać jaką lubię scenę – ta z Grado mi odpowiada. Jest przestrzeń, bez pogłosu.
  • Preferuję jasną stronę mocy.
  • Lubię szczegóły.
  • Bas. W tym czego słucham dużo basu nie ma. Nigdy nie korzystam z systemów podbijających bas (choć nie miałem pewnie okazji posłuchać czegoś naprawdę dobrego).

W takim układzie Grado wydają się idealne jeśli chodzi o dźwięk, w połączeniu z taką muzyką oczywiście. Tylko co zrobić gdy potrzeba konstrukcji zamkniętej?
Słyszałem że AKG K550 I – III są ponoć sensownym wyborem (z resztą skierowały mnie tam „polecane”). Niestety nie znalazłem w Warszawie miejsca w którym mógłbym je przesłuchać choćby przez 10 minut.

----

W międzyczasie, zanim dotarłem, że potrzebuję czegoś podobnego do Grado, oraz nie muszę mieć BT, przesłuchałem M50xBT i AR5BT:

• M50tki brzmią ładnie, ale środek chyba trochę za daleko. Brak żywiołowości Grado. Choć może trochę przesadzam.
  • AR5 brzmią bardzo „zwykle”. Absolutnie nic mnie w nich nie urzekło, ani nie przeszkadzało muzycznie. Choć solidna konstrukcja ujęła mnie za serce. Trochę ciepło w uszy po kilku minutach.

----

Co robić? Jak żyć? Ma ktoś z Was, drodzy forumowicze podobny gust bądź doświadczenia? A może powinienem sobie to wszystko wybić z głowy i zmienić sposób myślenia o całym problemie? Nie szukać Grado tylko nowych doświadczeń? 

Pozdrawiam
Filip

Posted (edited)

Ja bym o DT150 pomyślał, jedne z lepszych zamkniętych, jakie słyszałem. Choć one z tych jaśniejszych nie będą. Może DT990? Oni niby otwarte, ale nie do końca, nie ma dużego wycieku dźwięku, izolacja minimalna.

Edited by bachankas

K270 Studio zamiatają podłogę wszystkim poniżej 1000 zł. Ale ze względu na...

Godzinę temu, Fijagr napisał:
  • Preferuję jasną stronę mocy.
  • Lubię szczegóły.

... sugerowałbym łatwiejsze w dostaniu K270 Playback. Oczywiście mówię to tylko z własnego doświadczenia.

• Like 2

Focal Listen z Dragonfly Black/Red

Trzeba tylko przymierzyć aby sprawdzić czy nie będą uwierać w czubek głowy.

• Like 2
  • Thanks 1

Wow.

Bardzo dziękuję wszystkim za sugestie.

@Soundy k550 dowolna iteracja czy pierwsze po prostu? – słyszałem już sugestie odnośnie tej pary. Dzięki, na pewno spróbuję.

@bachankas DT150 również zwróciły moją uwagę – przez recenzje na audiofanatyku, wzmocniłeś moje zainteresowanie :D. Jeśli chodzi DT990 to nie bardzo mam je czym napędzić, bo tu to już chyba nie ma żartów. Z drugiej strony kosztują w granicach 600zł więc zostaje trochę grosza na DACa jakiegoś. Trochę by się tylko obawiał, ze względu na wspomniana alergię mojej żony… Ale chyba warto sprawdzić. Dziękuję.

@Jakub Łopatko tak się składa, że K270 można łatwo nabyć na „morelach” za niecałe 300zł… pytanie czym to napędzić? Każdy z wymienionych w recenzji wzmacniaczy mocno przekracza mój budżet. Czy coś słabszego, jak np. Dragonfly Black da radę, a może moje wysłużone Fiio E07k?

@raulendymion @Palpatine dzięki, przyjrzę się tematowi – tym bardziej że dwie osoby na niego wskazują :D, dzięki.

Poczytam recenzje, posłucham, gdzieś jeśli znajdę. I wrócę z doświadczeniami. Kupię i najwyżej zwrócę w ramach prawa konsumenckiego... Wrócę pewnie z pytaniem o DACa, ale na podstawie polecanych i sugestii @Palpatine obstawiam Dragonly Black (niesamowicie poręczna sprawa).

Oczywiście, jeśli ktoś ma jeszcze chęć dać jakąś sugestię, będę zachwycony/wdzięczny.

Dziękuję i pozdrawiam,
Filip

39 minut temu, Fijagr napisał:

tak się składa, że K270 można łatwo nabyć na „morelach” za niecałe 300zł… pytanie czym to napędzić? Każdy z wymienionych w recenzji wzmacniaczy mocno przekracza mój budżet. Czy coś słabszego, jak np. Dragonfly Black da radę, a może moje wysłużone Fiio E07k?

Dokładnie tak jak napisał @Bernie Panie Filipie. Trochę to ryzykowna zabawa, ale można dużo wygrać jeśli chodzi o jakość dźwięku. Niestety jest to zabawa dla cierpliwych i może też trochę odważnych.

@Bernie @Jakub Łopatko
Dzięki! Właśnie sprawdziłem i co prawda wyszukiwanie dobre, ale wynik zły. Gdzie te czasy, gdy na stronie wyników w sklepie internetowym można było zobaczyć "brak elementów dla wyszukiwanego kryterium". Trafiłem w K240 studio i nie zwróciłem uwagi. (Podobnie niedawno w MP3 Store były M50xBT za niecałe 600zł przy czym okazało się że co prawda opisane jako BT ale to zwykłe M50x z modułem BT od Fiio...) Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi. Jeśli chodzi o cierpliwość to jest to moja mocna strona. Z kolei nie odwaga mnie cechuje, a ostrożność, więc pomyślę o nich, gdy będę rozbudowywał swoją kolekcję o dodatkowe słuchawki. Dziękuję raz jeszcze.

@Fijagr witaj w klubie, mam identyczny problem (Żona "ścisz to" mode on) i u mnie temat rozwiązały iSine - przy całej swojej otwartości wycieki na zewnątrz są dla Niej w pełni akceptowalne. Posiadam również od niedawna K270 Studio i również to jest dobry kierunek, ale granie całkiem inne niż iSine, więc tu warto by posłuchać i przede wszystkim zadecydować na czym nam zależy (obie pary szczegółowo opisane w recenzjach).

• Like 2

550 w zależności od rewizji różnią się sygnaturą, na twoim miejscu szukałbym v1

Posted (edited)

Niczym żadnego Grado nie zastąpisz. Niestety masz przechlapane. Jak już coś to ostatecznie AKG K271. Jeśli Grado ci się podoba to w/w polecanki kolegów forumowych są do niczego.

Edited by Rafacio
  • Like 1

Owszem, Grado niczym nie da się zastąpić, są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju ;). Dlatego poleciłem K270 S, które - śmiem twierdzić - nie muszą się wstydzić niczego przed byle jakimi Grado, bez względu jak drogie by nie były. Gdyby było inaczej, miałbym Grado w swojej kolekcji. A jedyne co mam, to znajomego z GS1000 z samoukręcającym się kablem i kilkukrotnymi prośbami o pomoc w znalezieniu serwisu w PL. Quality at it's finest. Tymczasem moje Audeze dla jeleni, w tym iSine, mają się cały czas dobrze. Także zgadzam się w pełni - tych słuchawek naprawdę niczym nie da się zastąpić.

• Like 2
  • Haha 1

Nie wiem skąd biorą się problemy. Mi w tych Grado co mam lub miałem nic się nie ukręca, nie łamie. Wszystkie to jednak seria Prestige. Może drożej to gorrzej. Jeszcze nie wiem.

8 godzin temu, raulendymion napisał:

Taa, bo ty się znasz najbardziej znaffco

Troszkę się znam. Od jednych więcej od innych mniej. Jak to zwykle bywa.

Ta, fajnie.

Grado są moim punktem startowym, jeśli chodzi o przygodę z muzyką z lepszego sprzętu niż dostarczony przez producenta telefonu. Korzystałem jeszcze wcześniej z AKG K518 zgodnie z "poleceniem z polecanych". Też było nieźle, ale pamiętam jak przez mgłę. Niesztety zginęły tragicznie w tragicznym wypadku :( .

Grado nie mają być zastąpione, będę z nich korzystał gdy będę w biurze - czyli jakieś 1-3h dziennie odsłuchów - chyba, że nowe będą odkryciem, wtedy pójdą do "archiwum". Od lat planuję rozwój w kwestii muzycznej i planuję przeznaczać na to coraz większą część kasy na "rozrywkę" i coraz większą część czasu na relaks. Chcę doświadczyć tego, o czym Pan @Jakub Łopatko pisze. Pozazdrościłem :)

Słuchawki, które kupię w najbliższych miesiącach, mogą być spokojnie sprzedane po pół roku, żeby spróbować czegoś nowego. A jeśli trafią w serce,  to za rok dokupię coś do kolekcji. 

Nie ma spiny. Dziękuję wszystkim za rekomendacje. Szukam teraz możliwości posłuchania tego, co państwo zarekomendowali. 

Pozdrawiam
Filip

PS. iSine to raczej za drogie na ten moment, do mam problem z przełamaniem się do słuchawek dokanałowych na dłuższą metę. Niemniej dzięki!

4 godziny temu, Rafacio napisał:

Może drożej to gorrzej. Jeszcze nie wiem.

Akurat w GS1000 problem jest znany od lat i szeroko komentowany, przynajmniej na tyle, ile pozwala świadomość chwalenia się niedoskonałością słuchawek za grube tysiące. Niektórzy wymieniali swoje słuchawki po 3x w związku z padającymi driverami. Nie wiem jak sprawa wygląda w PS1000 ale z tego co pamiętam dosyć podobnie. Plus tam dochodziło jeszcze zdzieranie się powierzchni metalowych czap muszli. Potem ponoć zostało to poprawione. 

2 godziny temu, Fijagr napisał:

iSine to raczej za drogie na ten moment

Używane iSine 10 można było nawet niedawno znaleźć do 1000 zł, jak nie w Polsce, to via Amazon/eBay. Obok K270 S, jest to jedna z najtańszych obecnie receptur na wysoką jakość dźwięku w dobrej cenie. 

Nawet w tej chwili wisi jedna para iSine10 na alle ponizej 800zł, także w tej cenie absolutne killery :ph34r:

59 minut temu, decees napisał:

Nawet w tej chwili wisi jedna para iSine10 na alle ponizej 800zł, także w tej cenie absolutne killery :ph34r:

Tak tylko trzeba jasno powiedzieć, ze to sprzęt dedykowany pod Apple i kabel lighting wtedy mamy dac/amp w zestawie. Po zwykłym kablu zagrają lepiej lub gorzej w zależności do czego je podłączymy. Rozwiązaniem zapewne będzie kabel Audeze Cypher BT.

Posted (edited)
4 godziny temu, Fijagr napisał:

Grado są moim punktem startowym, jeśli chodzi o przygodę z muzyką z lepszego sprzętu niż dostarczony przez producenta telefonu. Korzystałem jeszcze wcześniej z AKG K518 zgodnie z "poleceniem z polecanych".

4 godziny temu, Fijagr napisał:

Grado nie mają być zastąpione, będę z nich korzystał gdy będę w biurze - czyli jakieś 1-3h dziennie odsłuchów - chyba, że nowe będą odkryciem, wtedy pójdą do "archiwum".

Jeśli więc nie jesteś jakimś cietrzewiem zapatrzonym tylko w jedne słuchawki i krzyczącym w prawie każdym wątku na forach "tylko Grado!", "Grado o muerte!", a po prostu szukasz dobrego dźwięku według preferencji, które podałeś na wstępie, to podane wyżej słuchawki powinny spełnić wymagania. Oczywiście dokładnie jak Grado nie będą grać żadne słuchawki, tym bardziej zamknięte. Każde słuchawki zresztą grają swoją unikalną charakterystyką i trudno znaleźć odpowiednik. Nawet ten sam przetwornik, ale inne strojenie czy pady, otwarte a zamknięte i już się robią inne słuchawki.

AKG K550 mogą się wydawać przy Grado trochę anemiczne, chociaż teraz jest trochę odświeżona nowa wersja MKIII, której jeszcze nie słuchałem.

Listen grają bardziej szczegółowo i są bardziej nasycone, bas jest raczej oszczędny, więc powinny pasować. Bardzo dobrze izolują. Jedynie ich wygoda jest kontrowersyjna, (chodzi zwłaszcza o pałąk) koniecznie trzeba sprawdzić na swojej głowie. 

Z ATH możesz jeszcze sobie sprawdzić MSR7. To też bardzo dobre słuchawki, jeśli lubisz szczegóły i po jasnej stronie mocy, chociaż krótko słuchałem na razie i nie wiem jak z muzyką gitarową się sprawdzą.

Za K270 Studio warto się rozejrzeć, ogólnie świetne słuchawki, bardzo dobrze też tłumią i mają fajny ficzer wyciszania dźwięku przy zdejmowaniu z głowy.  (nowe K271 MKII tez mają ten patent). Żona na pewno nie będzie narzekać, nawet jak będzie w pobliżu. ;) Tylko są dosyć duże, typowo stacjonarne. Często są w dobrym stanie na ebay, nieraz wymagającym tylko ogólnego odświeżenia i wymiany padów na nowe AKG. Kolega @Jakub Łopatko w tym jest dobry i pewnie pomoże w razie czego. Ja sam i kilku już tutaj kolegów na forum korzystałem z jego pomocy przy tych i innych słuchawkach vintage AKG z bardzo dobrym skutkiem. :) 

Edited by Bernie
  • Thanks 1

4 godziny temu, decees napisał:

Nawet w tej chwili wisi jedna para iSine10 na alle ponizej 800zł, także w tej cenie absolutne killery

Niezłe są. Trochę lepsze od KSC75, ale żeby tyle by 10 - 20 x więcej za nie płacić to nie powiem. Ale ogólnie fajne.

• Haha 2
  • Confused 2
  • Sad 1

Posted (edited)
23 minuty temu, Rafacio napisał:

Niezłe są. Trochę lepsze od KSC75, ale żeby tyle by 10 - 20 x więcej za nie płacić to nie powiem. Ale ogólnie fajne.

Atak Trola 2 😉

Musisz zacząć się bardziej starać, bo już nikt nie traktuje poważnie Twoich słów i opinii.

Edited by Palpatine
  • Like 2

Posted (edited)

Dlaczego? Akurat słuchałem ich na dwóch rodzajach gumek, a napędzane były przez DFB więc coś wiem o nich. Przeraziło cię, że słuchawki za 86 zł są nie gorsze?

Edited by Rafacio