Jump to content
Damian

Muzyka poważna

Recommended Posts

mi sie Zimerman juz troche przejadl, a fajnie jest uslyszec cos nowego. 

Kiedyś dodałem do playlist, rzadko włączam sam z siebie ale jak już się pojawi na shuffle to od razu przypomina czemu to tak znany utwór. Youtubowe wersje jak zawsze takie se, ale czy to takie ważne?

2 godziny temu, FIREGON napisał:

Kiedyś dodałem do playlist, rzadko włączam sam z siebie ale jak już się pojawi na shuffle to od razu przypomina czemu to tak znany utwór. Youtubowe wersje jak zawsze takie se, ale czy to takie ważne?

Jeden z najbardziej znanych i wykorzystywanych utworów także w filmach a to czystka klasyka.

• Like 1

30 minut temu, saudio napisał:

Jeden z najbardziej znanych i wykorzystywanych utworów także w filmach a to czystka klasyka.

Tak, chyba zmieściłby się w top10 najczęściej wykorzystywanych utworów, ale nie każdy wie, że ma już ponad 80 lat.

Z drugiej strony nie ma co się dziwić, brzmi bardzo "nowocześnie"

3 minuty temu, FIREGON napisał:

Tak, chyba zmieściłby się w top10 najczęściej wykorzystywanych utworów, ale nie każdy wie, że ma już ponad 80 lat.

Z drugiej strony nie ma co się dziwić, brzmi bardzo "nowocześnie"

Nie wiele za to jest wykonań ktore potrafią wyciągnąć smyczki tak że ścisną za serce aż się uroni łzę...

To w końcu bardzo smutny utwór.

• Like 1

@saudio nie powiedzialbym ze to smutny utwor, to typowy neo-romantyzm koscielny. Zreszta Agnus dei jest jego naturalnym przelozeniem na chor. Moze video ktory go czesto akompaniuja daje uczucie smutku ale to raczej typowe skupienie neo romantyczne wedlug mnie. Wersja na chor moze lepiej to oddaje.

Z drugiej strony neo romantyzm to nie moja bajka a wiec moze nie doceniam ciezaru emocjonalnego.

Edited by ysis

4 minuty temu, ysis napisał:

@saudio nie powiedzialbym ze to smutny utwor, to typowy neo-romantyzm koscielny. Zreszta Agnus dei jest jego naturalnym przelozeniem na chor. Moze video ktory go czesto akompaniuja daje uczucie smutku ale to raczej typowe skupienie neo romantyczne wedlug mnie. Wersja na chor moze lepiej to oddaje.

Został wybrany najsmutniejszym utworem w historii wg. ankiety BBC ;) 

Z drugiej strony Tears in Heaven też wygrywało kilka takich głosowań, a mnie muzycznie ( bo okoliczności powstania to inna sprawa ) jakoś nie wzrusza tak jak innych.

@FIREGONPrzy tak szerokim sondazu , bardzo duzo utworow na strunach jezeli nie beda dynamiczne beda uznane za smutne jezeli dodatkowo dodasz jeszcze kilka zdjec umierajacych dzieci w afryce (dawajcie na unicef zamiast ogladac video) to przy odrobinie szczescia masz patos :) Utwor nie byl przewidziany przez autora aby byc smutny a muzyka koscielna w europie jest z definicji wstrzemiezliwa a wiec tak to nie gospel :)

Smutnym utoworem np jest dla mnie list de elizy beethovena. Jezeli na poczatku w sekcji A mozemy to wziasc za utwor wrecz romantyczny to przy kontrascie pozytywnym w sekcji B i wybuchu dramatycznym w sekcji C i powrot do sekcji A rozumiemy szybko ze to nie jest romantyczne dazenie serca Beethovena ale smutek pozostawiony po straconej milosci ktora miala swoje zloty (moment zakochania w sekcji B) ale tez upadek przy odmowie ukochanej (sekcja C) i powrot do sekcji A daje nam zrozumiec ze to smutek po utraconej milosci i ciezar aby z niego sie podniesc jest symulowanym przez ta bardzo waska kompozycje sekcji A.

Dobrze to widac zreszta na tutoriale gry na pianinie ktory uzywa moj syn miedzy lekcjami. Zachowanie pianisty przy graniu powinno podkreslac ten stan rzeczy i tworzyc wyrazny kontrast miedzy sekcja A i C. Utwor ulozony jest nastepujaco sekcjami A–A–B (1:02 do 1:18) –A–C (od 1:51 do 2:21) + A (przejscie bardzo plynne pokazuje prawdziwa linie czasu czyli B - C - A a A wystepujacy miedzy sekcjami i na otwarciu przekazuje oglnoksztalt opowiesci utworu... ze po straconej milosci nie ma tak naprawde pieknych wspomnien a pozostajer jedynie... smutek.)

Edited by ysis

25 minut temu, ysis napisał:

Z drugiej strony neo romantyzm to nie moja bajka a wiec moze nie doceniam ciezaru emocjonalnego.

Przy okazji polecam wykonania Edwarda Higginbottoma z chórem New College Oxford, mam cała składankę 8 płyt.

Niestety nie jest dostępna Bluebird, mam nadzieję że będzie wznowienie.

W dniu 27.07.2018 o 21:18, Palpatine napisał:

Tutaj sie przydaja B&W seria 800 :) Za to raczej muzyka filmowa niz klasyczna/powazna. Jak ktos ma okazje ogladnac film w kinie z muzyka na zywo przez orkiestre to polecam !!

Tak jeszcze wracajac do Fur elise...

Baaaardzo inspirowana (i to lekko mowiac) z fur elise jest Tristesse Chopena co w tlumaczeniu na polski (tytul org. po francusku) daje Smutek.

Edited by ysis

Dzisiaj znowu próbowałem się przekonać do Straussa i znowu mi nie wyszło ... ale za to ten klasyk jakoś mnie wcześniej ominął, więc przynajmniej coś zostanie w bibliotece

Może nie czysta klasyka, ale przepięknie nagrany album z piękną muzyką, niezwykłe dźwięki, niezwykła przestrzeń, można się zagłebić w muzykę. Lubię Georga Winstona a to jego najlepszy album.

Edited by saudio
  • Like 1

W dniu 14.08.2018 o 22:07, FIREGON napisał:

Dzisiaj znowu próbowałem się przekonać do Straussa i znowu mi nie wyszło ... ale za to ten klasyk jakoś mnie wcześniej ominął, więc przynajmniej coś zostanie w bibliotece

Moze sprobuj cos bardziej "handlowego" na poczatku (np niebieski Danub) bo tu poleciales w nisze straussa imo. propozycje w fajnej formie plyty w video ktora mzna grac kawalkami :)

Ktore sluchawki by to perfekcyjnie zagraly ?

Edited by ysis

13 godzin temu, ysis napisał:

Ktore sluchawki by to perfekcyjnie zagraly ?

Musiałbyś zdefiniować perfekcyjnie, ale moim zdaniem fortepian i orkiestra to Orfeusz. Do dziś szukam tego co usłyszałem w Zachęcie.

@saudiook masz racje nie zdefiniowalem pojecia perfekcyjne. Cenowo do 10k (moga byc uzywane). Slucha wylacznie klasyki i to dosyc specyficznej (jak tutaj czyli raczej musique de chambre) a wiec nie ma potrzeby ogromnej sceny. Referencja glosnikowa to Focal Scala 2 (te ktore posiada) lub Focal Utopia Diva BE (juz nie produkowana).

Mam kuzyna z francji ktory bedzie u nas goscil 3 lata (praca) i nie ma mozliwosci odsluchu na kolumnach biorac pod uwage ze wynajmuje mieszkanie (zero mozliwosci adaptacji pomieszczenia). Przekonalem go do odsluchu na sluchawkach ale jego wymagania sa duzo wyzsze niz moje i jestem za cienki aby mu doradzic i dlatego pisze tutaj a nie w sekcji co kupic bo to bardzo specyficzny zakup a nie ogolne sluchawki . Wzmacniacz to Audiovalves Solaris (wiec elektrostaty tez wchodza w gre). Nie ma daca, odsluch 100% Vinyl

Nie znam tego wzmacniacza, więc nie wiem czy poradzi sobie z 009 lub 007 mkI, a to mogły by być strzały w prawie 10. 009 delikatniejsze/zwiewne, ale bardziej dokładne niż 007, zaś bondy nieco podkolorowane, ale za to niezwykle muzykalne, przyjemne. Niestety obie pary potrzebują dobrego napędu.  Poza Staxami są jeszcze Voce, ale tego egzemplarza który słuchałem nie polecałbym do pianina, chyba że lubimy dość mocny wpadający w metaliczny przekaz. 

No i z tego co ja słuchałem to powinny dobrze pasować HE1000 oraz HD800 (NS<3000), ale tu nie wiem czy z Solarisem się zgrają, bo HEki nie są aż tak wybredne jak HD800 względem wzmocnienia, choć też warto sprawdzić bo z Lebenem CS300XS nie zagrały. Obie to prezentacja z widowni (800 sam znasz), jak chcemy być bliżej to D8000 niestety ze zmienionym kablem.

Są jeszcze Utopie od Focala, ale ja bym sprawdził jak z lampą, mi na HA-3 od Ayona strasznie buczały, nie dało się ałuchać, choć dźwiękowo super.

• Upvote 1

Jezeli nie znasz Audiovalve Soalris to wpadles w dzisiatke bo generalnie producent je poleca do HE-1000 i do Staxow (jest nawet przelacznik na obudowie do dedykowany do staxow). Nawet sprzedaje to jako bundle jak chodzi o he-1000 (np.https://www.audiovalve.info/shop/headphone-amplifier/bundle-solaris-he1000v2/). Tutaj to jest rodzinna sztuka z opcja daca (ktory w tym przypadku do niczego nie sluzy). Genertalnie ten wzmacniacz poradzi sobie ze wszystkim, nie sluchalem na razie nic co by do niego nawet sie przyblizalo jakosciowo.

HD800 za malo srednicowe dla niego, Polece mu sprobowac HE-1000 i staxy 007/009. Jezeli by wybral he-1000 to zwroce sie do ciebie. Napewno to bedzie ten wzmacniacz bo to sztuka rodzinna i lezy nie uzywana od ponad roku i juz sie dogadal jak chodzi o odkup. Sam sie przymierzalem do niego ale chcieli sume poza moimi mozliwosciami aktualnymi plus do tego sluchawki bo to nie wzmac aby sluchac lcd 2f na nich...

Edited by ysis