Jump to content

Karta dźwiękowa 500zł [AIM SC808]


Recommended Posts

Cześć

Poszukuję w ostatnim czasie nowej karty dźwiękowej i jak byk wiem, że w budżecie 500zł bezkonkurencyjna propozycja to AIM SC808. Jednak chciałbym rozwiać kilka wątpliwości co do tej karty. Moje wymagania jakie stawiam, to dobra jakość dla muzyki na słuchawkach oraz lepsza jakość niż na integrze mikrofonu wpinanego na jack. Odwołam się troszkę do recenzji w tym poście z audiofanatyka, jako iż ona była bardzo pomocna. Moje pytania brzmią:

1. Jeśli dobrze zrozumiałem, to wejście mikrofonowe ma matka córka, więc żebym mógł wpiąć mikrofon do AIM'a, to musiałbym zainstalować również kartę córkę, czyli zmarudzić na to 2 sloty PCI na płycie głównej?

2. Czy jakość na karcie córce jest dużo gorsza niż na karcie matce? Czyli czy ta karta nada się do mikrofonu?

3. Jaki zestaw opampów będzie pasować do jasnych i naturalnych słuchawek? W recenzji wymienione zostało sporo propozycji, aczkolwiek nie wiem który wybrać.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Czytając recenzję również przeczytałem komentarze i tam w którymś bodajże Jakub pisał, że podpięcie front panelu w miejsce karty córki nie będzie efektywne, gdyż na tych wejściach nie będzie aż takiego sygnału jak przykładowo na wyjściu na słuchawki z tyłu karty. Trochę szkoda zatem byłoby kupować kartę i marnować sobie jakość na życzenie, czy się mylę?

Link to comment
Share on other sites

Na słuchawkach nie, to jest pewne. Tylko rozchodzi mi się o mikrofon, gdyż nie chodzi tu o coś pokroju zabawki za 50zł, tylko o podłączenie czegoś lepszego przez przedwzmacniacz, który nie ma wyjścia USB, bo przy komputerze będzie używany rzadko, w porównaniu do kamery.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

1. I tak i nie. Sygnał mikrofonowy można rozwiązać generalnie na 3 sposoby: podpinając kartę-córkę i rezygnując z panelu przedniego obudowy, podpinają panel przedni i rezygnując z karty-córki (zaoszczędzi się jeden slot), pozostawiając aktywny zintegrowany układ na płycie głównej. 

2. Sam dźwięk na karcie-córce jest realizowany przez inny układ. I tak, jakość jest niestety gorsza. Osobiście do sprzętu mikrofonowego wykorzystuję nadal Essence STX, który ma na pokładzie - w przeciwieństwie do SC808 - przedwzmacniacz wbudowany.

3. Np. złożony z układów OPA2604, aczkolwiek układy te wpływają na selektywność brzmienia. Osobiście za optymalne i naturalne uznaję Bursony SS V5, ale to już spory wydatek (jak również spory skok jakościowy).

Link to comment
Share on other sites

I o taką odpowiedź mi chodziło, już wszystko teraz wiem, dzięki wielkie.

Po tym co napisałeś jeszcze o Bursonach w innym temacie oraz w recenzji samych Bursonów, to zdecydowałem się definitywnie na AIM SC808. Kartę kupię pewnie po długim weekendzie, a Bursony może za miesiąc/dwa ze względów finansowych, to i tak postaram się wpaść tutaj i opisać swoje odczucia co do dźwięku :)

Finalnie jeśli wszystko dobrze zrozumiałem w sprawie opampów, to wymieniam:

- 2x JRC4580D na 2x Burson SS V5D (czyli dwa razy dual, na dwa razy dual)

- 1x JRC4580D na MUSES02D (także dual na dual)

I cieszę się jakością dźwięku, tak? ;)

P.S. Proszę nie mianujcie mnie per/pan, jakoś nie czuję się żeby na forum takiemu szczeniakowi jak mi (23 lata) trzeba było "pan"ować :)
Link to comment
Share on other sites

Proszę uprzejmie,

Od samego początku istnienia bloga, w komentarzach i dwukrotnie na forum (które wcześniej istniało na zupełnie innym silniku) zawsze starałem się podchodzić do innych osób z maksymalnym szacunkiem i uwzględnieniem również takiej ewentualności, że rozmawiam z osobą starszą od siebie. Nawet rozmawiając w tym przypadku z młodszą, myślę iż nie ma w tym nic niestosownego. Swoje lata to już są, a za jakiś czas będzie to faktycznie już norma ;).

Będę wdzięczny za opis zwrotny.

Tak jest, przy czym układ buforujący proszę traktować jako element zmienny, tj. jako jedyny podlegający ewentualnej żonglerce. Można spokojnie zastosować tam inne kości, np. LME49720, i badać jej wpływ na słuchawki. Umknęło mi tylko pod jakie słuchawki ma być to przeznaczone - gdybym wiedział, mógłbym estymować ewentualną synergię, aczkolwiek jakościowo na pewno będzie mocny skok, a i pod względem bezpieczeństwa tonalnego też będzie w porządku. 

Warto pamiętać, że SC808 ma dosyć wysoką oporność wyjściową, toteż ogromnie lubi się z mocnymi i prądożernymi słuchawkami, np. magnetostatykami, niewydajnymi dynamikami etc.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aktualnie głównie pod ATH-MSR7, czyli neutralne słuchawki z taką leciutką skłonnością ku jasnemu. W recenzji Bursonów ładnie wszystko opisałeś jako neutralne brzmienie z leciutkim ociepleniem, więc pod tym względem myślę, że będzie super. Generalnie ja nie jestem basshead'em, czyli nigdy typowo ciemnych słuchawek pod dudnienie mieć nie będę, dlatego widzę w Bursonach V5 inwestycję na długie lata :)

Co do układu buforującego przejrzałem resztę bloga i napotkałem właśnie, żeby nie brać do takiej konfiguracji czegoś co będzie szło ku jasności, czyli przykładowo MUSES01D, stąd też pomysł na MUSES02D jako bardziej klarowna wersja MUSES8820. Pozostaje kupić SC808 i odkładać na Bursony, bo naprawdę po tym wszystkim co o nich tutaj wyczytałem to mam ochotę je usłyszeć ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jakub, mam jeszcze pytanko, w którą stronę zmienia się brzmienie SC808 po wygrzaniu Nichisonów? Ociepla się troszeczkę i staje się mniej krzykliwa (na defultowych opampach)?

Druga sprawa, kusi mnie  zamówić 3x SS V5 zamiast 2x SS V5 + MUSES02D do niej. MUSES02D kosztuje około 150zł, więc drugie tyle i może być już porządny Burson... Niezły dylemat. Warto kusić się na "boskie trio"?

Póki co po kilku dniach z kartą mogę powiedzieć, że jest trochę zbyt krzykliwa, ewidentnie lekko skierowana ku jasności jak na moje ucho, co w połączeniu z ATH-MSR7 przesuwa balans tonalny sporo "w prawo". Mam nadzieję, że po wygrzaniu Nichisonów i zmianie wzmacniaczy operacyjnych trochę ją stonuje - bas się troszkę bardziej nasyci, dźwięk nie będzie taki surowo-techniczny. Gra trochę jak pochód żołnierzy na paradzie - krok, krok, krok, krok, tak czysto analitycznie. Po prostu służbistka z tej karty :P Aczkolwiek muszę z ręką na sercu przyznać, że jak na 400 złociszy z haczykiem, to karta daje bardzo dobrą dynamikę gry i jest zaskakująco detaliczna :)  Po tych kilku dniach słuchając na niej wszystkiego z ciekawości, najlepiej słucha mi się na niej szybkiej agresywnej muzyki klasycznej. Oj widzę i słyszę w tej karcie potencjał, dlatego tak mnie te Bursony kuszą :P

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam opisywałem bodajże zachowanie się karty w samej recenzji, ale można tak to opisać.

Póki jest urodzinowa promocja 10% w Audeosie i można zaoszczędzić parę groszy - myślę, że tak. Co prawda lubię je z MUSESem nawet o włos na tle bardzo drogiego Sonic Imagery Labs 994Enh pracującego na buforze, ale w przypadku chęci wpłynięcia na kartę bardziej w stronę potulności, może być to dobra droga. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jest jeden, taki mały, malutki, maluteńki problemik... Bursony się nie mieszczą na SC808 :P

na2blu26nkm6.jpg

 

Generalnie sporo brakuje, aby układy w obudowach się zmieściły, jest przesunięcie o jeden pin. Nie mam zbytnio pomysłu co zrobić, bo naszukałem się podstawek kątowych do układów scalonych, ale nic takiego nie ma. Póki co zbudowałem idiotyczną wieżyczkę:

 

9x11yjsuddb3.jpg

 

Wszystko działa aczkolwiek wydaje mi się że za dużo tracę na tych... 7 dołożonych podstawkach. Ma ktoś jakiś pomysł jak to obejść bez rozbierania Burosnów? :P

Link to comment
Share on other sites

Fakt, zapomniałem że przecież trzeci Burson nie wchodzi przy okupacji slotów kanałowych. Osobiście stosowałem wygiętą kolumnę stolików, ale najlepiej jest zastosować w/w pokazane ekstendery, ew. po prostu takie, które są oparte o druty i wygięte pod kątem 90' w bok ku świetle obudowy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam 

Pytanie do Mayster :D

Wtrącę się do tematu :) Przymierzam się do zakupu SC 808  i problem które OPA wybrać ???, głównie do słuchania na kolumnach , słuchawki praktycznie 0 , wzm harman/kardan stara rzetelna konstrukcja AVI 150, kolumny 3 - drożne alton 110 po modyfikacjach oraz elatx galaxy , chciał bym uzyskać kierunek brzmienia bardziej Basowy 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...