Jump to content
Roberto

SC808 [OPT] --> Aune S6. Brak dźwięku.

Recommended Posts

Posted (edited)

@Jakub Łopatko @pabloj

Oraz drodzy użytkownicy tego zacnego forum.

W celu wyeliminowania wpływu USB i zawirowań związanych ze sterownikami w Aune S6, chciałem sobie dzisiaj zrobić taki mini tor audio co by posłuchać muzyki z pominięciem USB.

SC808 wykorzystałem jako źródło po kablu optycznym --> wejście optical w Aune S6. W Windowsie wybrałem jako domyślne urządzenie "Cyfrowe urządzenie audio S/PDIF". Ustawiłem 16bit/44.1kHz. Następnie w Aune S6 wybrałem wejście "OPT". W Foobarze i Tidalu ustawiłem: SPDIF. Niestety nie mogę zmusić Aune do współpracy. Nie chce "zaskoczyć". Na wyświetlaczu wyświetla się "PCM - - -". Po USB działa normalnie.

Sprawdzałem 2 rodzaje kabli optycznych, które na innych sprzętach działają normalnie. Więc niesprawny kabel można wykluczyć. Poza tym po wpięciu toslinka do SC808 na drugim końcu kabla wyraźnie widać "światełko". 

Kombinuję jak koń pod przysłowiową górkę ale coś jest nie tak. Aune nie chce współpracować w trybie OPT. Co robię nie tak?

EDIT: Przepraszam, chyba powinien ten temat napisać w dziale "Naprawy, usterki i problemy". Dopiero teraz to zauważyłem.

Edited by Roberto

Na YT działa normalnie? Pytam bo z X1S+DAC-80 miałem mały problem z foobarem i tam nie działało ale na YT normalnie było wszystko słychać.

Posted (edited)

Niestety nie. Nigdzie nie mam dźwięku. Po wybraniu "OPT" w Aune nie słychać nawet "cyknięcia" przekaźnika w środku.

Edited by Roberto

Właśnie sprawdziłem i samo przełączanie między USB/OPT/COAX nie powoduje tego charakterystycznego cyknięcia. A masz w prawym górnym rogu "HEADPHONE"? Ja się dzisiaj zastanawiałem dlaczego nie działa - miałem LINE OUT. Spróbuj szybko dwa razy wcisnąć potencjometr.

Mam podpięte zarówno głośniki pod RCA jak i słuchawki pod XLR i nieważne, które wyjście wybiorę. Na LINE OUT powinny grać głośniki a na HEADPHONE słuchawki. Tak to działa na USB. Na OPT niestety ani jedno, ani drugie.

Jeśli nie jest pokazywane próbkowanie na ekranie, to znaczy że nie jest dekodowany sygnał. Sygnał albo przekracza zakres dekodowania, albo nie jest podawany prawidłowo - niedokładnie wetknięte gniazdo, niedochodzący trzpień, uszkodzony/załamany kabel. 

Oba gniazda (z obu stron) siedzą na tyle głęboko, że było słychać charakterystyczny "klik" przy wpinaniu kabla toslink. Kable na 100% są sprawne, gdyż testowałem je dziś na kinie domowym. Głębiej nie chcą wejść.

Jeśli SC808 podaje prawidłowo sygnał na inne urządzenia, a kable nie są najtańsze z możliwych, to być może problem jest bezpośrednio w gnieździe S6.

@pabloj 

Dokładnie tak! 

@Jakub Łopatko

I tego właśnie nie wiem, bo nigdy nie miałem okazji sprawdzić SC808 w roli nadajnika ani tym bardziej S6tki w roli odbiornika. Jeden kabel toslink o wartości około 40 zł, drugi około 100 zł. Oba sprawdzane dziś na kinie domowym i oba działają. 

Posted (edited)

@Roberto a zrób screena tego co masz do wyboru w urządzeniach audio, w ustawieniach dźwięku.

Edited by pabloj

@pabloj

Nie ma mnie aktualnie w domu. Ale mogę Ci napisać z pamięci, że do wyboru mam 3 pozycje.

1. Głośniki (HD Audio) - SC808

2. Urządzenie cyfrowe S/PDIF (HD Audio) - SC808

3. Głośniki (XMOS USB) - Aune S6.

Mogę zrobić screena jutro. Domyślnie wybrane mam S/PDIF. Zielone kreski obok pojawiają się gdy odtwarzam muzykę np. na Youtube, ale Aune nic nie odtwarza.

Posted (edited)

@Roberto Odłącz kabel USB od Aune i wtedy spróbuj. Sprawdź też czy w S/PDIF (HD Audio) - SC808 nie jest Volume na zero. No i wiadomo, że to powinno być ustawione na domyślne urządzenie do odtwarzania dźwięku.

Edited by pabloj

Odłączenie kabla nic nie da. Wejścia sygnału się nie konfliktują, a Windows samodzielnie zarządza każdym sygnałem wyjściowym. Korzystałem z SC808 jako z nadajnika cyfrowego, nie miałem żadnych problemów z jego współpracą z S6 czy Conductorem. Dziś mam w PC tylko Essence STX, ale także i tutaj podłączenie Converto realizuję sobie optycznie i via USB jednocześnie, bez odpinania czegokolwiek. Nawet volume na 0 nie spowoduje że S6 nie złapie głębi bitowej sygnału. Jeśli autor ma "PCM - - -" to sygnał nie jest wykrywany przez urządzenie w ogóle.

Spróbuj pobawić się w foobarze jeszcze. Z tego co pamiętam to on też może mieć wpływ i X1S + DAC-80 po optyku też mi nie chciał działać. Nie jestem pewny ale coś NAMIESZALEM wtedy z WASAPI/ASIO. 

Posted (edited)

@pabloj

Wygląda to tak:

image.png.7bf033ed4b9fc046779127c0d86f8f60.png

Próbowałem konfiguracji z odłączanym kablem USB ale nic to nie daje. Volume S/PDIF jest na 100%.

14 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

Odłączenie kabla nic nie da. Wejścia sygnału się nie konfliktują, a Windows samodzielnie zarządza każdym sygnałem wyjściowym. Korzystałem z SC808 jako z nadajnika cyfrowego, nie miałem żadnych problemów z jego współpracą z S6 czy Conductorem. Dziś mam w PC tylko Essence STX, ale także i tutaj podłączenie Converto realizuję sobie optycznie i via USB jednocześnie, bez odpinania czegokolwiek. Nawet volume na 0 nie spowoduje że S6 nie złapie głębi bitowej sygnału. Jeśli autor ma "PCM - - -" to sygnał nie jest wykrywany przez urządzenie w ogóle.

Próbowałem jeszcze raz docisnąć na siłę kable, ale nawet o milimetr bardziej nie chcą wejść. Myślę, że po charakterystycznym "kliku" optyka nie da się ich już bardziej wcisnąć. Albo mam uszkodzoną sekcję cyfrową z AIMa, chociaż wątpię, bo w Windowsie zielone kreski się poruszają przy "S/PDIF", albo mam uszkodzony kabel, chociaż też wątpię, bo na 2 różnych kablach toslink nie chce to działać, a oba kable działają w TV podłączane do amplitunera, albo mam uszkodzone wejście w S6tce (ale jak to zweryfikować?).

Może skombinować gdzieś coaxiala i spróbować wyprowadzić sygnał z Aima i podłączyć do S6?

13 godzin temu, LoCzekk napisał:

Spróbuj pobawić się w foobarze jeszcze. Z tego co pamiętam to on też może mieć wpływ i X1S + DAC-80 po optyku też mi nie chciał działać. Nie jestem pewny ale coś NAMIESZALEM wtedy z WASAPI/ASIO. 

Foobar powinien zagrać bez WASAPI, jeśli ustawię mu źródło dżwięku systemowego. Ale nic się nie dzieje. Wygląda to tak jakby S6 w ogóle nie dostawała sygnału.

Edited by Roberto

Może być uszkodzona kostka optyczna w SC808. To była częsta wada w tych kartach. Po podłączeniu kabla do SC808 powinien iść przez niego czerwony laser. Jeśli nic nie ma = na 100% uszkodzone gniazdo SC808. Jeśli idzie - nadal nie jest to wykluczone. Po COAX powinno działać bez problemu. Posiadam luzem taki kabel, konfekcjonowany na moje zamówienie sporo czasu temu.

Posted (edited)

Po podłączeniu optyka do SC808 na drugim końcu kabla jest silne, czerwone światło.

123.thumb.png.00d2ad7b74c8c8bbadfd0a0ec4fe5ebe.png

Edited by Roberto

Sygnał jest. Ale w takim razie co dalej? Mam reklamować S6tkę? Czy wciąż nie jest to na 100% pewne, że wina leży po stronie S6? Idealnie byłoby jakbym mógł podłączyć S6tkę pod jakiś inny sprzęt. Czy jeśli podłączę ją pod TV po optyku, to powinna chociaż "załapać" sygnał? Tzn. powinno się wyświetlić np. PCM 44,1 albo 48 kHz?

Posted (edited)

@Roberto a zobacz w w TV nie masz Coaxiala, wtedy TV sproboj podlaczyc do Aune i sprawdz czy działa.

edit. widzę, że właśnie to opisałeś ;D

Edited by pabloj

No ale słychać coś teraz jak słuchawki do Aune podłączysz?