Jump to content

Pomoc w wyborze pierwszego DAC'a pod USB do słuchawek i wzmacniacza

Recommended Posts

Witam jestem nowy na tym forum, napisałem na kilku forach audio, nawet zagranicznych i jakoś tak może 2 osoby na krzyż mi odpowiedziały zarzucając 2-3 propozycje - może to forum będzie bardziej pomocne :>.  No nic, do sedna myślę że niedługo będę odkładał kasę na modernizowanie mojego sprzętu audio, planuje kupić sobie nowe kolumny i gramofon i wkładkę gramofonową (Shure M97xE) i właśnie DACa pod wejście USB. Jakiś czas temu interesowałem się Prodigy Cubem, ale szczerze sam już nie wiem - jedyne co chyba mnie w nim interesuje to wymienialne OPAMPy, ale ogólnie to chciałbym kupić jakiegoś DACa i nie grzebać w nim wcale. Także chciałbym żeby wszystko pasowało mi na ostatni guzik w brzmieniu DACa który kupię, no ale nie wykluczam zmiany dźwięku jakimiś OPAMPami w rozsądnej cenie też jeśli to będzie moja jedyna opcja. No właśnie, ile planuje poświęcić na DACa, oto jest pytanie. Na początku myślałem, żeby wydać max 400-600zł, ale teraz myślę żeby podnieść ten limit skoro dostaje tak mało propozycji, sam właściwie nie wiem do ilu, widziałem ciekawe DACi Asus'a, jak np. Xonar Essence STU, gdzie nowy chodził w granicach 1200zł, wygląda bardzo ładnie, vintage'owo i pasowałby mi do mojego starego wzmaka - powiedzmy, że 1500zł to byłby max. Chociaż im taniej tym lepiej, nie chce przepłacać za coś czego nie usłyszę - także jak ktoś mi powie, że za 600-800zł dostanę dobrego DACa to na pewno wezmę to pod uwagę. Uszy już nie te, sprzęt może też mieć swoje limity, a poza tym nie uważam siebie za audiofila. Trochę dla mnie jest śmieszne to, że wkładkę gramofonową dobrą dostanę w granicach 400-500zł, a DACa o lekko konturowym brzmieniu dającym wystarczającą ilość basu i zejścia z delikatnie przyciętymi wysokimi tonami, ale zachowujący jeszcze szczegółowość już nie.

Propozycje jakie dostałem na innych forach to: NuForce uDac-3, Prodigy Cube i któryś z tych tanich DACów Fiio, który miał dobry stosunek jakości do ceny oraz jakieś presety dźwięku, nie pamiętam modelu - tańszy model poniżej 300zł. A na zagranicznych forach ludzie mi napisali coś w stylu "rozejrzyj się za DACami dla muzyków i do nagrywania instrumentów, jest ich dużo!" i ktoś podał link, wchodzę i dosłownie 3 na krzyż w moim przedziale cenowym i wyglądają... Szpetnie i mają masę bajerów, których nie potrzebuje jak masę oddzielnych ścieżek do nagrywania instrumentów. Jeszcze ktoś polecił mi Audioquesta Dragonfly, po czym napisał że gra fajnie ale nie ma basu i dźwięk jest niezbalansowany... Czyli kompletna odwrotność do tego czego szukam... No właśnie, a czego szukam... W skrócie to co napisałem pod koniec "akapitu" troszkę wyżej, a jak ktoś się zagłębiać w większe szczegóły, co z czym i gdzie zapraszam do czytania dalszej części postu.

No to tak, jakiego brzmienia szukam? Zdecydowanie nieneutralnego, ale nie chcę też wręcz cukierkowego ciepłego brzmienia ani rozlazłego kluchowatego buczącego basu. Po prostu lekko podkoloryzowujący brzmienie DAC z lekko przyciętą górą wystarczy, byle by bas i zejście było na dobrym poziomie. Chociaż chciałbym też żeby miał taki charakter, że wszystko zabrzmi na nim dobrze - słucham wielu gatunków muzyki i miło by było cieszyć się każdym z nich w stopniu, który by mnie zadowalał. Rozumiem, że nie mam się spodziewać żadnych Hi-Endów, ale chciałbym po prostu coś na dobrym poziomie Hi-Fi. A i DACa będę prawdopodobnie używał z Yamahą A-960II oraz bezpośrednio pod laptopem ze słuchawkami (głównie w domu także nie musi to być jakoś przesadnie mobilny DAC). Z góry dzięki za jakieś propozycje, mam nadzieję że nie mam zbyt wygórowanych wymagań, ale ostatnio dane mi było słuchać neutralnego DACa Audioengine D1 bodajże (tak mi się wydaje ale ręki sobie nie dam uciąć :D) i nie pasowało mi takie brzmienie także myślę, że nie należę do osób które lubią w stuprocentowy neutralny dźwięk. Dla mnie coś musi mieć jakiś charakter i trochę dynamiki, ale oczywiście bez przesady bo jakość też jest dla mnie ważna. Z góry dzięki za jakieś propozycje, najlepiej od najtańszych do najdroższych wariantów.

Swoją drogą zna ktoś sklepy audio w Poznaniu (tylko tam mam najbliżej), co pozwolą zwykłemu szarakowi odsłuchać słuchawki oraz DACi tak, żeby do końca nie kupować w ciemno? Bo najlepsze uszy, to jednak uszy własne, ale dobrze wiedzieć czego szukać i się spodziewać. Z góry dziękuje także za jakiekolwiek propozycje sklepów!

Edited by Heji

Witam,

Możliwe, że z powodu nadmiaru informacji, która paradoksalnie choć opisuje precyzyjnie Pana oczekiwania, jednocześnie męczy czytających :). Niestety tak już na forach bywa.

STU wymagałby poważnych inwestycji we wzmacniacze operacyjne, np. układy dyskretne. uDAC-3 jest całkiem dobrą propozycją, aczkolwiek nie ma za dużo mocy i cieplejsze brzmienie prezentuje bardziej po wyjściu słuchawkowym niż RCA. W tej cenie definitywnie szukałbym używanych NuForce Icon HDP (są już niestety nieprodukowane) lub decydował się na dosyć ciepło grającą Aune T1 MK2 lub SE, dającą dodatkową możliwość żonglerki lampami zamiast OPA. Jeśli udałoby się złowić mocną okazję, to i Cayin HA-3 mógłby zaprezentować się od dobrej strony, ale tu już zależy od szczęścia, czy zmieścimy się w budżecie. Nowe sztuki kosztują niestety ok. 2,5 k zł. 

Pozdrawiam.

Witam, witam,

Może ma Pan/Pani (?) rację. Postanowiłem zedytować troszkę głównego posta i wyrzucić nadmiar "śmieci". Jest troszkę zwięźlej i czytelniej, a jak ktoś chce to może całkowicie pominąć 3 "akapit" i chyba i tak będzie wiedział o co mi chodzi, mniej więcej przynajmniej. No, niestety... Tak czy siak dziękuje Ci za odpowiedź, nawet jedna osoba która odpisze na temat to zawsze coś więcej informacji dla mnie, bo im więcej czytam tych recenzji tym bardziej głupieje.

Jest aż tak "źle" jeśli chodzi o ilość basu? Myślałem, że Xonary są całkiem całkiem? Hmm, właśnie mam najbardziej na oku uDACa-3 i Icon HD/HDP - czytałem recenzje na stronie głównej tych NuForce'ów i przyznam, że sam z siebie myślałem iż być może to będzie to. Hmm myślę że przyjrzę się opiniom, bo w sumie to nie brałem pod uwagę lampowych DACów. Właściwie nigdy w życiu nie słuchałem żadnej konstrukcji lampowej, także nie wiem czego mam się spodziewać - zawsze się słyszy tylko słowo "ciepło", ale może będzie to dokładnie taka konturowość o jaką mi chodzi, nieprzesadzona oczywiście. 

Edited by Heji

Witam,

Pan, nick przez lata był dla wielu osób mylący :). Jedynie na blogu występuję z imienia i nazwiska jako autor publikacji. Wiele osób wciąż kojarzy mnie bardziej po nicku, stąd zostawiłem go na potrzeby forum.

Problem z recenzjami, również moimi, polega na tym, że są pisane przez osobę tak czy inaczej subiektywnie odbierającą sprzęt audio. Mam swoje własne doświadczenia zbierane przez lata, tak samo przez lata kolekcjonowany sprzęt odsłuchowy i pełniący rolę punktu odniesienia. Stąd też np. dla osoby słuchającej na co dzień słuchawek z bardzo mocnym basem, moje rekomendacje mogą wydać się ubogie w oddolne uderzenia, z kolei dla osoby preferującej bardzo szybki i lekki bas, mogą być z kolei zbyt "pospolite" lub wręcz przebasowione. 

Nie napisałem póki co nic o basie Xonarów. Xonary są na ogół całkiem całkiem, do tej pory sam używam w testach poczciwego Essence STX, choć uzupełnionego o zestaw wzmacniaczy operacyjnych MUSES 8820. Nie zawsze jednak jest to odpowiedź na konkretne potrzeby. STU w tym względzie prezentuje możliwości niewiele większe, niż mój STX. 

Icona HDP posiadałem bardzo długi czas i do tej pory znajduję sytuacje, w których bardzo by się przydał. To właśnie on ma takie przyjemne, ciepłe brzmienie + zachowaną jednocześnie przestrzenność i dosyć dobrą czytelność. Zarówno po RCA, jak i wyjściu słuchawkowym. Była to też swego czasu moja czołowa rekomendacja do takich słuchawek jak K612 PRO czy Q701. Dziś będzie obawiam się bardzo trudno dostać ten układ ale mimo wszystko uważam, że warto. Ciepłota jest przeciwieństwem konturowości i bardziej wprowadza miękkość, masywność i nasycenie do dźwięku. Bez podania sprzętu docelowego trudno będzie przewidzieć jak zachowa się układ pod względem synergicznym. 

Aha, rozumiem.

Domyślam się dlatego też bardzo bym chciał mieć możliwość odsłuchu dlatego jak już będą pieniądze i będę jechał do Poznania to mam zamiar zahaczyć do jakichś sklepów audio, tylko kompletnie nie mam pojęcia na jakich ulicach są takie sklepy. Poza tym ważne jest to też żeby nie wejść do takiego co ceny zaczynają się od 5-10 tysięcy wzwyż, a wszyscy chodzą w bardzo drogich garniturach :D. Aktualnie używam Superlux'ów HD681, ale jak już będę inwestował w cały swój sprzęt audio to i może zrobię upgrade'a na jakieś AKG k240 Studio MKII, a może i nawet coś z wyższej serii AKG jak K6xx czy K7xx/Q7xx. Aktualnie polubiłem brzmienie Superlux'ów połączenie brzmienia studyjnych monitorów z rozrywkowym trafia idealnie w moje gusta, ale Supki raczej nie lubią neutralnych źródeł i musi być raczej jakiś ciężar w dźwięku. O AKG się nie wypowiadam, bo nie słyszałem nigdy ale skoro HD681 to kopia produktów AKG myślę, że mogę się spodziewać czegoś podobnego tylko na wyższym poziomie. Mi się wydaje, że najlepszy jest balans pomiędzy uderzeniami a normalnym basem.

Jak będę miał okazję to odsłucham STU, bo jak kupię na czuja i tylko dlatego że cieszy oko vintage'ową obudową to pewnie się zawiodę.

Szkoda, że Icon'a HDP już go nie sprzedają w sklepach, bo bardzo chętnie bym odsłuchał. Czyli chodzi bardziej o ciężar w dźwięku? Myślę, że słuchawki już podałem wyżej :). A co do wzmaka to będzie szło to na Yamahę A-960II, bardzo przyjemny wzmacniacz, brzmienie trafia w moje gusta w 100% wszystko gra na nim poprawie, jest delikatnie kiedy trzeba, a kiedy trzeba to przestawia flaki. Ma również masę filtrów dźwięku, bas i wysokie podbija się w zakresie -10 i +10dB, regulowany kontur (działa na zasadzie wycinania średnicy i wysokich, a podbijania basu) i przycisk main direct, który omija całe wszystkie filtry i ustawienia potencjometrów podając goły sygnał na kolumny/słuchawki - można naprawdę brzmienie pod siebie ustawić. Kolumny aktualnie stare Tonsile w zamkniętej budzie z 20cm głośnikiem basowym i wytłumione obudowy, w przyszłości zmierzam przestawić się na kolumny z zamkniętą obudową i 25cm głośnikiem basowym z wentylowaną cewką na "pokładzie" (testowałem je już dawno temu i z Yamahą grały tak, że trzeba było zbierać szczękę z podłogi) lub kolumny z 30cm głośnikiem w zamkniętej budzie. Możliwe że szarpnę się na Yamahy NS-690, bo one mają 30cm głośniki ale nigdy ich nie słyszałem w akcji - chociaż każdy je zachwala i mnie bardzo ciekawią. NS-1000 i NS-1000M są raczej poza moim zasięgiem cenowym, bo podbijają ceny strasznie. A że tak lubię zamkniętą obudowę, to pewnie wytłumię je od razu - słyszałem, że bardzo dobre efekty daje tłumienie gąbką i filcem, a audiofile podobno używają wełny owczej. Może jeśli znajdę tanio wełnę owczą to jej użyje... Z nowych kolumn to tylko designowo podobają mi się niektóre monitory, kominy z masą małych głośniczków które wychyłem próbują coś tam zdziałać to nie podchodzą mi za bardzo. Vintage to jednak vintage, nawet z małym wychyłem to takie kolumny potrafią przepompować tyle powietrza, że zawstydziłby nie jedne nowe kolumny kominowe które coś tam próbują zdziałać tym wychyłem.

Edited by Heji

Superlux jest kopią jedynie wizualną / ergonomiczną. AKG są od nich lepiej wykonane, na innych przetwornikach i z innym dźwiękiem, ale faktycznie o podobnym kierunku. W Poznaniu kojarzę jedynie Koris, ale tam jeśli już bym się udał, to głównie po odsłuch zestawów elektrostatycznych STAXa. Mimo to warto zapytać ich o możliwość odsłuchu oferty AKG. W ramach opisu właśnie wspomniane K240 Studio powinny się spodobać. Jeśli byłoby w nich Panu zbyt "gorąco" na sopranie, łagodniej grają K242 HD, ale przede wszystkim dostępne za oceanem M220 PRO. Alternatywą pracującą w klasie wyższej byłyby klasyczne modele K7 z bassport modem lub najlepiej K7XX / K712 PRO.

Przede wszystkim jeśli kupi Pan na paragon przez internet, będzie mógł Pan sprzęt odesłać w terminie 14 dni bez podania przyczyny. Także nawet jeśli STU nie będzie dokładnie tym, czego Pan szuka - nic straconego. Największy problem z STU jest taki, że urządzenie zapewne pokazałoby sporo możliwości po wymianie układów wzmacniających na pokładzie. Tylko że raz, iż otwarcie urządzenia naruszyłoby gwarancję, dwa, że skreśliłoby też naturalnie możliwość zwrotu, trzy, że wzmacniacze dyskretne grające tak jak Pan oczekuje produkuje np. Burson. Ich Supreme Sound V5 kosztują ok. 330 zł za jeden układ podwójny. Potrzebowałby więc Pan minimum dwóch takich układów, następnie trzeba byłoby dokupić dwa układy MUSES 8820 lub 02 na miejsca buforujące. To dodatkowe koszta. 

• 1 month later...

A wie ktoś coś może na temat Audioquest'a Dragonfly'a v1/1.2? Na zagranicznych forach chwalą strasznie, cena jest zbliżona do NuForce'a uDac'a-3. Warto odsłuchać jak będzie okazja? Czy może sobie odpuścić? Przypomina mi DAC'i od Fiio, te też często są bardzo mobilne, chociaż dla mnie mobilność to sprawa drugorzędna.

Swoją drogą widzę, że są jeszcze wersje Black i Red, Black kosztuje chyba o 50zł więcej od v1/1.2, a Red około 800zł. Ktoś wie coś też na ich temat?

Edited by Heji