Jump to content
Sign in to follow this  
Jersey

AKG K701 vs K612 pro

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Od niedawna jestem posiadaczem modeli AKG K701 oraz K612 pro. Przez dość długi okres czasu użytkowałem całkiem udany model HD 555 Sennheiser, który spełniał moje potrzeby odnośnie brzmienia jednak po zapoznaniu się w ww. modelami AKG stwierdziłem, że bardziej odpowiada mi tego typu szkoła grania. Generalnie z obydwóch modeli jestem zadowolony jednak mam pewien "problem" z K701. Z racji iż aktualnie nie posiadam żadnego wzmacniacza słuchawkowego a większość muzyki mam na płytach CD jako napęd wykorzystuję wyjście słuchawkowe Yamahy Pianocraft MCR 640. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to sprzęt, który wyciąga z AKG wszystkie możliwości ale charakter brzmienia z takiego połączenia bardzo mi odpowiada. Nie wiem jakie parametry na wyjściu słuchawkowym posiada ten model Pianocrafta ale jak dla mnie ustawienie potencjometru na godz.13 powoduje, że zarówno na K612 jak i K701 robi się naprawdę głośno. O ile K612, które teoretycznie powinny być trudniejsze w napędzeniu w mojej opinii grają w tym towarzystwie wspaniale (niczego nie brakuje) o tyle K701 wydają się być trochę jazgotliwe w górnej średnicy oraz bardzo oszczędne w niskich tonach. Mam wrażenie, że grają tak jakby chciały ale nie mogły. W związku z tym mam pytanie do użytkowników tych modeli oraz osób zaznajomionych z tematem czy próbować szukać do nich synergicznego żródła/wzmacniacza czy po prostu przyzwyczaić się do takiego sposobu prezentacji, jakim się charakteryzują? K612 pro odbieram jako równiejsze, nieco cieplejsze i ogólnie przyjemniejsze w odbiorze słuchawki niż wyższy model. Z góry dziękuję za pomoc i porady. 

Pozdrawiam

Wszystko zależy do czego się używa słuchawek. Najłatwiej się po prostu przyzwyczaić i choć bardzo sobie chwale bardzo podobne k702 w wielu aspektach to jednak basu w niektórych piosenkach zwyczajnie brakuje. Wg mnie trzeba się po prostu zaopatrzyć w więcej niż jedną parę słuchawek niż próbować skonstruować jeden tor który zagra wszystko. Oczywiście można taki bas mod zrobić, ale potem mamy słuchawki basowe i znów nie mamy tego co na początku. Sam sięgam czasem nawet nie tylko w celu upewnienia się, że moje akg są "lepsze" po stare hd681 jak mam ochotę właśnie na trochę basu. Tutaj już mamy dwie pary słuchawek to chyba nie o to chodzi, żeby próbować z każdej pary robić podobny dźwięk, bo słaby bas to w wielu przypadkach zaleta przynajmniej dla mnie, ale tak jak powiedziałem, to tylko ja.

Ja bym kupił porządny wzmacniacz słuchawkowy . Jakieś dwa tygodnie temu było zapytanie o wzmacniacz do 701,ponieważ jestem posiadaczem tego modelu od wielu lat,to sobie trochę pograłem na różnych gniazdkach w wzmacniaczach stereo i mogę powiedzieć jedno- żaden nie zagra na tyle dobrze z 701, jak wzmacniacz słuchawkowy dopasowany pod nie, ale trzeba wydać ok. tysiaka .Z tych jakie mi podeszły to był heed canamp, i Arcam rhead . Najlepsze połączenie to 701i Arcam .Jest bas,oczywiście nie poraża zejściem,ale jest szybki i precyzyjny ,dzwięk jest bardzo dobry . Heed gra ciemniej,jest mniej rozdzielczy,ale bas jest także na dobrym poziomie. Na tych wzmacniaczach 701 zaczynają żyć i grają na wysokich obrotach. Jeśli chodzi o modele Ifi do 1000 to nie jest żle,biorąc pod uwagę możliwość dodatkowe. Dzwiękowo  lepiej grają Heed i Rhead.Oba były w moim posiadaniu i został się Arcam,bo gra najlepiej z tej paczki.

Dziękuje za odpowiedzi. Swoje spostrzeżenia nt sposobu grania K701 opieram głównie na porównaniu z modelem K612 pro. Oczywiście czytałem wcześniej sporo opinii o K701 i mniej więcej wiedziałem czego się po nich spodziewać. Nie twierdzę, że ich brzmienie jest w jakikolwiek sposób gorsze od niższego modelu jednak odnoszę wrażenie, że na tle właśnie K612 jest ono nieznacznie ale zauważalnie zubożone zwłaszcza w dolnych rejestrach. Jest to o tyle ciekawe zjawisko, że spodziewałbym się raczej odwrotnych efektów zwłaszcza przy napędzaniu ich z filigranowej integry stereo.   

Posted (edited)

Ja po założeniu kiedyś pierwszy raz K701 po pięciu sekundach wiedziałem, że je kupię. Od tego czasu K612 leżały w szafie, aż znalazły kupca. A dla K701 do dzisiaj ( a mijają trzy lata ) nie znalzłem nastepcy, a co najwyżej drugiego towarzysza.

Edited by Rafacio

A ja mogę jedynie potwierdzić, że basu nie brakuje w parze K701 i Heed Canamp. Też polecam taki zestaw.

• Like 1

10 godzin temu, Jersey napisał:

Jest to o tyle ciekawe zjawisko, że spodziewałbym się raczej odwrotnych efektów zwłaszcza przy napędzaniu ich z filigranowej integry stereo.   

To właśnie ta filigranowa integra jest powodem słabego grania 701, a dokładniej niskiej jakośći wzmacniacz słuchawkowy, ale jest to standard jeśli chodzi o wzmacniacze stereo,  amplitunery itd.  Najlepszy sposób do sprawdzenia to pożyczyć wzmacniacz słuchawkowy i posłuchać , albo zabrać słuchawki i sprawdzić w sklepie z elektronoką jaka jest różnica, a jest ogomna a potem szkuać czegoś dla siebie.🙂

Pisząc o wrażeniach odsłuchowych i efektach miałem na myśli różnicę pomiędzy K701 i K612 z korzyścią dla tych drugich, które z uwagi na ich wyższą impedancję i niższą czułość w teorii powinny grać wyraźnie słabiej z wzmacniacza stereo. Jeżeli chodzi o wzmacniacz Heed Canamp spotkałem się z wieloma opiniami, że jest to konstrukcja, która wprowadza dość wyraźne dociążenie "dołu" i przez to niekoniecznie nadająca się do słuchawek o fabrycznie masywniejszym brzmieniu. Czy miał ktoś przyjemność testować wspomniane AKG z wzmacniaczem Burson Soloist SL mk2? Wiem, że jest to wyższa półka, zwłaszcza cenowa ale czy w zestawieniu np. z Heed'em da się usłyszeć wyraźną różnicę w jakości brzmienia właśnie K701? Oczywiście postaram się wszystko zweryfikować w własnym zakresie i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie model samodzielnie.

Soloista nie pamiętam abym testował z którymkolwiek z tych modeli. Ogólnie Solista to bardzo dobry wzmacniacz, uniwersalny i bardzo przyjemny. Heed często był dawniej polecany do K701 przy znacznie mniejszej konkurencji na rynku, ale też szybko zostały mu wytknięte ograniczenia, jakie wprowadzał do dźwięku. Sam z powodzeniem swoje Q701 parowałem z NuForce Icon HDP. 

• Like 1

W dniu 29.03.2019 o 09:55, pablo650 napisał:

To właśnie ta filigranowa integra jest powodem słabego grania 701, a dokładniej niskiej jakośći wzmacniacz słuchawkowy, ale jest to standard jeśli chodzi o wzmacniacze stereo,  amplitunery itd.

U mnie K701 właśnie zaliczają wielki powrót do łask po zakupie Onkyo A9050 i podłączaniu ich do jego wyjścia słuchawkowego. 

Temat tego często opisywanego braku basu w AKG jest dość interesujący. Udało mi się pożyczyć na kilka dni do przetestowania słuchawkowy wzmacniacz Matrixa. Od pierwszych chwil słychać, że słuchawki nabrały większego wigoru chociaż nie jest to w mojej opinii zmiana diametralna w stosunku do Pianocrafta. Najbardziej zadziwia fakt, że te modele w dużym stopniu różnicują nagrania. Na niektórych akustycznych kawałkach niskie tony są wyraźne i potężne ale na zdecydowanej większości raczej oszczędne. Zwłaszcza K701 z odblokowanymi bassportami potrafią momentami wibrować na głowie od niskich zejść.  

W dniu 9.04.2019 o 22:35, Jersey napisał:

Temat tego często opisywanego braku basu w AKG jest dość interesujący

Też tak uważam gdyż nigdy braku basu nie zanotowałem.

W dniu 13.04.2019 o 08:18, Rafacio napisał:

Też tak uważam gdyż nigdy braku basu nie zanotowałem.

Brak basu w K701/702 wynika z dwóch faktów moim zdaniem,  na samym początku jest pierwsze wrażenie, gdy nasze poprzednie słuchawki waliły basem na lewo i prawo, możemy przeżyć mały szok w chwili gdy założymy słuchafony od AKG, bo jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś innego, u mnie tak właśnie było, kupiłem K702, posłuchałem, wyrzuciłem do szafy :D, pół roku później przypomniało mi się że je mam w szafie, i z ciekawości postanowiłem dać im szanse.

Generalnie na początku zmuszałem się do słuchania ich, ale z każdym dniem coraz bardziej mi się zaczęły podobać, po jakiś dwóch tygodniach kiedy przyzwyczaiłem się do ich dźwięku i kiedy pady dostosowały się do mojej głowy słuchawki autentycznie mi się spodobały i po dziś dzień są jednymi z moich ulubionych. :)

Posted (edited)
3 godziny temu, Radosny303 napisał:

ale z każdym dniem coraz bardziej mi się zaczęły podobać

Mi zajęło to 5 sekund w sklepie po których upłynięciu kupiłem 701. I tak już tyle czasu z nimi.

Edited by Rafacio

W dniu 1.05.2019 o 17:03, Radosny303 napisał:

Generalnie na początku zmuszałem się do słuchania ich, ale z każdym dniem coraz bardziej mi się zaczęły podobać, po jakiś dwóch tygodniach kiedy przyzwyczaiłem się do ich dźwięku i kiedy pady dostosowały się do mojej głowy słuchawki autentycznie mi się spodobały i po dziś dzień są jednymi z moich ulubionych. :)

Mam dokładnie takie same odczucia względem tych słuchawek. Ich klasę docenia się dopiero po pewnym czasie i w zestawieniu z dobrym napędem.

Początkowo na tle starych HD 555 i HyperX cloud II wydawały się kompletnie pozbawione niskich tonów i dość mocno przejaskrawione ale słuchając nieco bardziej ambitnej muzyki nawet nie myślę teraz o zakładaniu na uszy powyższych dwóch.

Ps. czy miał ktoś okazję posłuchać K701 lub K612 w połączeniu z wzmacniaczem lampowym? Czy taka konstrukcja nie odbiera im detaliczności i rozdzielczości? W Internecie można znaleźć różne zdania na ten temat. 

W dniu 1.05.2019 o 20:20, Rafacio napisał:

Mi zajęło to 5 sekund w sklepie po których upłynięciu kupiłem 701. I tak już tyle czasu z nimi.

Swietna decyzja , jeśli są nowe to potrzebują trochę czasu na wygrzanie, bo grają zbyt ostro -jakieś 50 godzin i będzie super dzwięk .

8 godzin temu, Jersey napisał:

Ps. czy miał ktoś okazję posłuchać K701 lub K612 w połączeniu z wzmacniaczem lampowym? Czy taka konstrukcja nie odbiera im detaliczności i rozdzielczości? W Internecie można znaleźć różne zdania na ten temat. 

Po niedzieli będę miał Pathosa Aurium, nie jest to lampa, ale hybryda ale może być ciekawie .  701 z Aurium . Podziele się  obserwacjami, a będzie się działo bo zestaw Matrixa został podrasowany z referencyjnego na wyczynowy .

Wiele pozytywnych opinii można przeczytać na temat połączenia K701 z wzmacniaczem Cayin HA-1A, który jak wynika z opisów jest konstrukcją stricte lampową. Jeżeli K701 w takim towarzystwie rzeczywiście potrafią się umuzykalnić jednocześnie nie tracąc w znaczący sposób swoich zalet, wynikających z współpracy z porządnym tranzystorem to może być interesująco.

1 godzinę temu, pablo650 napisał:

Po niedzieli będę miał Pathosa Aurium, nie jest to lampa, ale hybryda ale może być ciekawie .  701 z Aurium . Podziele się  obserwacjami, a będzie się działo bo zestaw Matrixa został podrasowany z referencyjnego na wyczynowy .

Bardzo jestem ciekawy jak K701 wypadną w takim zestawieniu.

Posted (edited)
8 godzin temu, pablo650 napisał:

Swietna decyzja , jeśli są nowe to potrzebują trochę czasu na wygrzanie, bo grają zbyt ostro -jakieś 50 godzin i będzie super dzwięk .

To było trzy lata temu.

Nie grają ostro, a są wręcz misiowate.

Edited by Rafacio

5 godzin temu, Rafacio napisał:

To było trzy lata temu.

Nie grają ostro, a są wręcz misiowate.

Po trzech latach nie mogą grać ostro to zrozumiałe , co do misiowatości to stawiałbym na wzmacniacz, jego charakter może je podkręcić .

12 godzin temu, Jersey napisał:

Bardzo jestem ciekawy jak K701 wypadną w takim zestawieniu.

Postaram się potestować i podejmę temat po niedzieli .

W dniu 3.05.2019 o 22:41, pablo650 napisał:

pablo650, miałeś okazję przetestować tego Pathosa Aurium?

Ps.Ja poszedłem do sklepu z zamiarem kupna Bursona Soloist a po testach wyszedłem z Cayin'em HA-1A. Jednak lampa potrafi zaczarować 🙂

1 godzinę temu, Jersey napisał:

pablo650, miałeś okazję przetestować tego Pathosa Aurium?

Ps.Ja poszedłem do sklepu z zamiarem kupna Bursona Soloist a po testach wyszedłem z Cayin'em HA-1A. Jednak lampa potrafi zaczarować 🙂

Pathos dotarł do mnie . Grał u mnie po rca i dzwiek był naprawdę doskonały , niestety po xlr nie udało się  zagrać bez problemów i z powodów technicznych musiał wrócić do właściciela w celu diagnozy usterki i ewentualnej naprawy,.Po rca doskonala dynamika , wyjątkowy bas i barwa dzwięku . Muszę przyznać że lepiej jak Deckard , ale nie jest to deklasacja , bo Deckard potrafi pokazać pazur i tam gdzie się już kończył , Aurium jeszcze dodawało coś od siebie . Myślę że Aurium będzie dobrym wyborem do mojego systemu , lampowa gładkość ,przestrzeń i dynamika w polączeniu z takim dackiem, to jest mieszanka wybuchowa . Wywaliłem kable fabryczne  i zastąpiłem  takimi które są właściwe do zbudowania wyjatkowego systemu i to się oplaciło . Został jeszcze jeden słuchawkowy , ale ten też pójdzie do pudła . Teraz już ten dzwięk uzależnia ,a co będzie potem .

20190414_130430.jpg

Od tego zdjęcia jeszcze się trochę zmieniło na lepsze. HA-1A to doskonały wybór.

• Upvote 1

38 minut temu, pablo650 napisał:

niestety po xlr nie udało się  zagrać bez problemów i z powodów technicznych musiał wrócić do właściciela w celu diagnozy usterki i ewentualnej naprawy,

Prawdopodobnie w poniedziałek właściciel otrzyma pakiet moich sklepowych kabli XLR w celu weryfikacji. Na tych samych pracował mój własny Aurium z Converto oraz S6. W obu przypadkach zero problemów. 

9 godzin temu, Jakub Łopatko napisał:

Prawdopodobnie w poniedziałek właściciel otrzyma pakiet moich sklepowych kabli XLR w celu weryfikacji. Na tych samych pracował mój własny Aurium z Converto oraz S6. W obu przypadkach zero problemów. 

Rozmawiałem z nim na ten temat i wspominał o tym żę jadą kable od Pana  . Miałem zapasowe i mogłem je wysłać, ale za póżno się dowiedziałem.Żeby nie popełnić gafy sprawdziłem aurium na dwóch swoich kablach , z listwą zasilającą i bezpośrednio z gniazda omijając wszystko po drodze, oraz jeszcze raz w pracy na całkiem innym okablowaniu i potwierdził to też mój kolega który ze mną pracuje . Myślę że jest coś w torze xlr co wprowadza zniekształcenia słyszalne w całym paśmie, oraz przy wyzerowanym potencjometrze dzwięk jest na słuchawkach wraz z zniekształceniami ,oczywiśćie poziom dzwięku jest niski,ale wyrażnie słychać utwory . Myślę że coś padło w torze xlr.Natomiast po rca jest idealnie .

Tak, testy byłyby szybciej, gdyby DPD postanowił przyjechać po paczkę. Stąd mieliśmy obsuwę 4 dni zanim nadałem je FedExem. Rozmawiałem z właścicielem na czacie i jest przynajmniej kilka rzeczy które mogą mieć miejsce. Pierwotnie myślałem że jest to problem z lampami, ale po RCA nie miał Pan żadnych problemów, a właściciel otrzymawszy sprzęt również nie narzekał na jakość. Wtedy zatem albo problemem są kable XLR, albo coś jest nie tak z gniazdami, albo coś jest nie tak ze źródłem. Swojego Aurium sprawdzałem jak pisałem z Converto i S6 - na żadnym nie zanotowałem trzasków itp. rzeczy po XLR. Prościej jest jednak podesłać mu kable, niż żeby Aurium ponownie był gdzieś wysyłany na odsłuchy kontrolne. Kable które wysłałem są tymi samymi, które można kupić na sklepie oraz z których korzystam na co dzień (w przypadku FLEXów).