Jump to content
Qna89

Ether C Flow - nieczystości dźwięku

Recommended Posts

Witam,

Drodzy użytkownicy chciałbym Was poprosić o pomoc, może bardziej podpowiedź w temacie.

Postaram się jak najlepiej opisać problem. Jestem posiadaczem słuchawek MrSpeakers Ether C Flow. Jestem zachwycony jakością dźwięku jaki prezentują, pomimo tego, że na ten moment nie mają odpowiedniego wsparcia ze strony toru (słuchawki grają z Fiio E18 Kunlun). Zakup lepszego toru nastąpi w przeciągu dwóch najbliższych tygodni.

Słuchawki grają u mnie od grudnia i tak jak napisałem wcześniej jestem nimi zachwycony… a raczej byłem do czasu. I tu pojawił się problem, który mam nadzieje pomożecie mi wyjaśnić 😊

Jakiś tydzień temu dokupiłem do nich tuning kit do wersji v1.1. Wymieniłem wkładki filcowe na papier i włożyłem wkładki akustyczne. Jedyne czego nie zaaplikowałem to perforowane „naklejki” na otwory akustyczne w puszkach (odpowiedzialnych za zmianę basu). Nastąpiły zmiany w dźwięku, z których byłem zadowolony. W takim stanie testowałem słuchawki przez dwa dni. Po tym czasie nakleiłem zaślepki perforowane. Bas troszkę się stonował i wydawał się bardziej precyzyjny… ale… No właśnie i tu zaczęły się problemy… Słuchawki przestały radzić sobie z niektórymi dźwiękami, a raczej można by powiedzieć, że pojawiły się pewne nieczystości. Na niektórych utworach (zaznaczam, że głównie utworach gorzej zrealizowanych i tylko niektórych partiach) zaczęły trzeszczeń. W sensie jakby buczenie, trzeszczenie (nie wiem jak to nazwać) na wykończeniach dźwięku np. gitary elektrycznej.

Jest to na tyle dla mnie słyszalne, że wykluczam, że nie wyłapałem tego przez ostatnie 3 miesiące.

Zamierzam sprawdzić słuchawki w poprzednim ustawieniu (przed zaaplikowaniem Tuning kit do v1.1) ale prawdopodobnie nie będę mógł już zastosować go ponownie bez zamówienia nowego zestawu. Dlatego przed tym chciałem się Was zapytać o kilka kwestii.

Jako ciekawostka te same partie utworów, na których zaobserwowałem problemy, porównywałem z moimi starszymi Beyerdynamic DT990 Edition. Te nieczystości nadal tam są. Do tej pory wydawało mi się jednak, że Ether C Flow są na tyle genialne, że po prostu grają czyściej i dlatego nie słyszę tych nieczystości. Teraz już niczego nie jestem pewien i nie wiem z czego może wynikać problem. Czy to kwestia utworu, toru czy może po prostu zbiegło się to z najzwyczajniejszą awarią przetworników? A może to mój umysł płata mi figle? Na utworach lepiej zrealizowanych lub lepszej jakości (Tidal MQA) problem nie występuje.

Czy mógłbym poprosić Was o pomoc i rozwiać moje wątpliwości?

Rozważam kilka aspektów ale może byście byli w stanie mnie troszkę uspokoić lub wyprowadzić z błędu.

1.      Czy możliwe jest, że po prostu wersja sprzed tuning kitu miała mocno „dampingujące” wkładki fabryczne, które po prostu nie pozwoliły mi usłyszeć tych mankamentów utworów? Tylko zastanawia mnie to, że problem pojawił się dopiero po zastosowaniu basowych naklejek perforowanych.

2.      Czy możliwe, że w połączeniu z tym co napisałem wyżej, tuning kit tak naprawdę ujawnia więcej w utworach a problemem może okazać się słaby DacAmp (w tym przypadku Fiio Kunlun)? Będę to sprawdzał w piątek ale wolałbym zasięgnąć Waszej opinii.

3.      Jeżeli problem będzie nadal występował po „zdjęciu” tuning kitu (powrót do wkładek z wersji 1.0) to oznaczać to może problem z przetwornikami? Problem występuję po obu stronach słuchawek. Zmieniałem nawet wpięcia kabli z prawo/lewo, żeby mieć pewność.

PS: Jeden z utworów, na którym słychać problem to „Black Pistol Fire – Yet Again”. Jak wspomniałem wcześniej słucham muzyki z Tidala. Może ktoś byłby tak łaskaw sprawdzić czy podobny problem występuje u Was?

Pozdrawiam 😊

// Nic nie szkodzi, nic się nie stało :), wątek przenoszę do prawidłowego działu.
// J.

Możemy się dowiedzieć co było źródłem problemu? Taka wiedza przyda się innym, z podobnym problemem w przyszłości.

• Like 2

W dniu 23.03.2019 o 10:49, Palpatine napisał:

Możemy się dowiedzieć co było źródłem problemu? Taka wiedza przyda się innym, z podobnym problemem w przyszłości.

Zabiere se tę informację do grobu 😉

Oczywiście żartuję. Chętnie podzielę się moimi obserwacjami i wnioskami.

Powód jest banalnie prosty... Na pewno prostszy niż przewidywałem. Taka moja ocena brzemienia była spowodowana kilkoma czynnikami. Kolejność nieprzypadkowa 😉

1. Realizacja nagrań.

2. Niski poziom głośności na jakim słucham muzyki. 

3. Słaby wzmacniacz, który nie był w stanie napędzić odpowiednio słuchawek

4. Ether C Flow w wersji 1.1 z Tuning kit ukazują więcej szczegółów. Bez tuning kitu były bardziej "wybaczające". Myślę, że materiał tłumiący miał tu duże znaczenie. 

5. Dodałbym jeszcze, że prawdopodobnie krótki czas aklimatyzacji do nowego brzmienia też miał pewien wpływ. Mniej słyszę te "nieczystości" słuchając tych samych nagrań nawet na E18 Kunlun.

Problem wyjaśnił się podczas odsłuchów i testów na lepszym sprzęcie. Słuchawki podpinane były z lepszymi wzmacniaczami. Były porównywane z innymi modelami słuchawek, jak również bezpośrednio z Ether C Flow bez tuning Kit. Nieczystości, o których wspominałem, słyszalne były na tych samych utworach, w tych samych miejscach. Co ciekawe problem zanikał na wyższych poziomach głośności.

Muszę przyznać, że była to bardzo ciekawa "wycieczka" porównawcza. Zdaję sobie sprawę, że jestem dopiero na początku drogi poznawania świata akustyki i ogólnego audio. Człowiek uczy się całe życie. Przy okazji poznałem jak wielce zadziwiające są pewne pułapki i niespodzianki, które serwuje nam nasz mózg :)

Jeżeli mogę to chciałbym, w tym miejsca, baaardzo serdecznie podziękować Patrykowi z mp3store za udostępnienie sprzętu i możliwość przeprowadzenia testów. 

• Like 1