Jump to content

Asus Xonar D1 vs AIM SC 8000

Recommended Posts

Mam zamiar zmienić obecnie posiadanego Asusa Xonar DG na coś lepiej grającego w rozsądnej cenie. W grę wchodzi karta na PCI, bo niestety jedno złącze PCI-E zasłania mi karta graficzna, a zamontowanie jakiejś dźwiękówki na drugim złączu PCI-E zasłoni mi chłodzenie na karcie graficznej.
Szukam karty głównie do muzyki (FLAC, ewentualnie MP3 320 kbps), w większości słuchanej przez głośniki (Genius HF-1250B - do zmiany na coś lepszego), rzadziej przez słuchawki (Superlux HD681B). Po przeglądnięciu obecnie dostępnych kart na PCI w grę wchodzą Xonar D1 lub SC8000. Xonar jest droższy, ale ma sterowniki pod Windows 10 (Asusa i UNiXonar - których używam) i wyjście na panel przedni obudowy, czego nie ma SC8000. Z kolei SC8000 jest chwalony za jakość dźwięku.
Która z tych dwóch kart będzie lepszym wyborem? Ewentualnie może coś innego w ok. 300 PLN?            

Witam,

Generalnie mógłbym mieć dostęp do mocno potanionych SC8000, ale jeśli priorytetem są głośniki oraz wyjścia wraz z funkcjonalnością pod W10, raczej ku D1 bym się w tej sytuacji pochylił. Jedynym wyjątkiem byłyby plany nabycia w przyszłości słuchawek o dużych wymaganiach, gdzie wzmacniacz słuchawkowy SC8000 byłby niezbędny. Inne propozycje są zawarte w Polecanych kartach dźwiękowych na blogu.

Pozdrawiam.

A jak wygląda kwestia jakości dźwięku obu tych kart w kwestii ich bezpośredniego porównania? Oczywiście jest to sprawa mocno subiektywna, ale w jakich aspektach one się różnią przy odsłuchu?

Czy te mocno potanione SC8000 to jakieś egzemplarze powystawowe? Jaka byłaby ich cena? Najtaniej Xonara D1 można kupić za ok. 270 zł, a SC8000 za 229 zł, czyli różnica stosunkowo niewielka. W ubiegłym roku SC8000 można było złapać za 149 zł i to była ekstra cena za tą kartę.

Edited by jaxa

D1 to dźwięk bardziej neutralny i z tendencją do jasności, lepiej sprawdza się pod względem przestrzenności i na słuchawkach ciemniejszych oraz o mniejszych wymaganiach prądowych. SC8000 z kolei bardziej naciskają na średnicę, dają lepszą substancję w dźwięku, nasycenie oraz ogólną uniwersalność w połączeniu z dużą mocą wyjściową. 

Potestowe, z których w recenzjach korzystałem na własny użytek, wcześniej pochodzące ze zwrotów 14-dniowych. Cena byłaby dokładnie 150zł (+20 zł kurier), także tak jak rok temu i z roczną gwarancją sklepową. Aczkolwiek nie wystawiałem ich jeszcze w komisie ze względu na brak czasu na zrobienie zdjęć (przyznaję się bez bicia :) ). Na tą chwilę byłoby może z 6 sztuk.

Pozdrawiam.

Postawię pytanie nieco inaczej - w czym SC8000 przewyższa Xonara D1 i na odwrót?

Po lekturze testów obu kart widzę, że np. w kwestii odbioru na słuchawkach zdecydowanie lepszym wyborem będzie SC8000 (wzmacniacz słuchawkowy robi jednak swoje), z kolei Xonar reprodukuje dźwięk bardziej analityczny, łatwiejszy do sparowania z głośnikami, choć raczej w kierunku zestawów wielokanałowych z oddzielnym subwooferem. Stąd też mój dylemat, bo jestem zdecydowanym zwolennikiem stereo przy odsłuchu muzyki jako najwierniejszego sposobu przekazania dźwięku.

Jeszcze pytanie odnośnie sterowników do SC8000, bo z uwagi na EOL tej karty nie ma dedykowanych sterów do Windows 10. W sieci czytałem opinie użytkowników, że karta pracuje poprawnie na sterach od Windows 8.1 wymuszonych do instalacji przez menedżera urządzeń. Czy nie ogranicza to w niczym jej możliwości i zapewnia faktycznie właściwe funkcjonowanie? Jak wygląda w tej sytuacji kwestia panelu sterowania karty - wybór źródła, częstotliwości próbkowania, sterownika dźwięku (w Foobarze i AIMP korzystam z ASIO) etc. Czy wszystko działa jak należy?

D1 w dźwięku wielokanałowym (Dolby, możliwości podłączenia głośników wielokanałowych), możliwości podpięcia panelu przedniego. SC8000 w możliwościach stereo, pełnoprawnym złączu COAX/OPT, wzmacniaczu słuchawkowym, lepszym układzie DAC.

Jeśli zamierza Pan oscylować tylko wokół rozwiązań stereo i może z czasem wymienić słuchawki na bardziej wymagające, SC8000 jest wtedy dobrym wyborem.

Nie miałem przyjemności potwierdzić tych opisów, jako że SC8000 sprawdzałem póki co jedynie na Win7 x64. Wychodzę jednak z założenia, że jeśli coś byłoby nie tak, to bardzo szybko wyszłoby to na światło dzienne. SC8000 ma sprzętowy jack sensing, więc panel nie będzie właściwie do niczego potrzebny. 

• 4 years later...