Jump to content

Asus Xonar D1 vs AIM SC 8000


Recommended Posts

Mam zamiar zmienić obecnie posiadanego Asusa Xonar DG na coś lepiej grającego w rozsądnej cenie. W grę wchodzi karta na PCI, bo niestety jedno złącze PCI-E zasłania mi karta graficzna, a zamontowanie jakiejś dźwiękówki na drugim złączu PCI-E zasłoni mi chłodzenie na karcie graficznej.
Szukam karty głównie do muzyki (FLAC, ewentualnie MP3 320 kbps), w większości słuchanej przez głośniki (Genius HF-1250B - do zmiany na coś lepszego), rzadziej przez słuchawki (Superlux HD681B). Po przeglądnięciu obecnie dostępnych kart na PCI w grę wchodzą Xonar D1 lub SC8000. Xonar jest droższy, ale ma sterowniki pod Windows 10 (Asusa i UNiXonar - których używam) i wyjście na panel przedni obudowy, czego nie ma SC8000. Z kolei SC8000 jest chwalony za jakość dźwięku.
Która z tych dwóch kart będzie lepszym wyborem? Ewentualnie może coś innego w ok. 300 PLN?            

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Generalnie mógłbym mieć dostęp do mocno potanionych SC8000, ale jeśli priorytetem są głośniki oraz wyjścia wraz z funkcjonalnością pod W10, raczej ku D1 bym się w tej sytuacji pochylił. Jedynym wyjątkiem byłyby plany nabycia w przyszłości słuchawek o dużych wymaganiach, gdzie wzmacniacz słuchawkowy SC8000 byłby niezbędny. Inne propozycje są zawarte w Polecanych kartach dźwiękowych na blogu.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A jak wygląda kwestia jakości dźwięku obu tych kart w kwestii ich bezpośredniego porównania? Oczywiście jest to sprawa mocno subiektywna, ale w jakich aspektach one się różnią przy odsłuchu?

Czy te mocno potanione SC8000 to jakieś egzemplarze powystawowe? Jaka byłaby ich cena? Najtaniej Xonara D1 można kupić za ok. 270 zł, a SC8000 za 229 zł, czyli różnica stosunkowo niewielka. W ubiegłym roku SC8000 można było złapać za 149 zł i to była ekstra cena za tą kartę.

Edited by jaxa
Link to comment
Share on other sites

D1 to dźwięk bardziej neutralny i z tendencją do jasności, lepiej sprawdza się pod względem przestrzenności i na słuchawkach ciemniejszych oraz o mniejszych wymaganiach prądowych. SC8000 z kolei bardziej naciskają na średnicę, dają lepszą substancję w dźwięku, nasycenie oraz ogólną uniwersalność w połączeniu z dużą mocą wyjściową. 

Potestowe, z których w recenzjach korzystałem na własny użytek, wcześniej pochodzące ze zwrotów 14-dniowych. Cena byłaby dokładnie 150zł (+20 zł kurier), także tak jak rok temu i z roczną gwarancją sklepową. Aczkolwiek nie wystawiałem ich jeszcze w komisie ze względu na brak czasu na zrobienie zdjęć (przyznaję się bez bicia :) ). Na tą chwilę byłoby może z 6 sztuk.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Postawię pytanie nieco inaczej - w czym SC8000 przewyższa Xonara D1 i na odwrót?

Po lekturze testów obu kart widzę, że np. w kwestii odbioru na słuchawkach zdecydowanie lepszym wyborem będzie SC8000 (wzmacniacz słuchawkowy robi jednak swoje), z kolei Xonar reprodukuje dźwięk bardziej analityczny, łatwiejszy do sparowania z głośnikami, choć raczej w kierunku zestawów wielokanałowych z oddzielnym subwooferem. Stąd też mój dylemat, bo jestem zdecydowanym zwolennikiem stereo przy odsłuchu muzyki jako najwierniejszego sposobu przekazania dźwięku.

Jeszcze pytanie odnośnie sterowników do SC8000, bo z uwagi na EOL tej karty nie ma dedykowanych sterów do Windows 10. W sieci czytałem opinie użytkowników, że karta pracuje poprawnie na sterach od Windows 8.1 wymuszonych do instalacji przez menedżera urządzeń. Czy nie ogranicza to w niczym jej możliwości i zapewnia faktycznie właściwe funkcjonowanie? Jak wygląda w tej sytuacji kwestia panelu sterowania karty - wybór źródła, częstotliwości próbkowania, sterownika dźwięku (w Foobarze i AIMP korzystam z ASIO) etc. Czy wszystko działa jak należy?

Link to comment
Share on other sites

D1 w dźwięku wielokanałowym (Dolby, możliwości podłączenia głośników wielokanałowych), możliwości podpięcia panelu przedniego. SC8000 w możliwościach stereo, pełnoprawnym złączu COAX/OPT, wzmacniaczu słuchawkowym, lepszym układzie DAC.

Jeśli zamierza Pan oscylować tylko wokół rozwiązań stereo i może z czasem wymienić słuchawki na bardziej wymagające, SC8000 jest wtedy dobrym wyborem.

Nie miałem przyjemności potwierdzić tych opisów, jako że SC8000 sprawdzałem póki co jedynie na Win7 x64. Wychodzę jednak z założenia, że jeśli coś byłoby nie tak, to bardzo szybko wyszłoby to na światło dzienne. SC8000 ma sprzętowy jack sensing, więc panel nie będzie właściwie do niczego potrzebny. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...