Jump to content
pabloj

Pomiary zakresów - jak to robić?

Recommended Posts

Pytanie do szefa, w jaki sposób dokonujesz tych pomiarów? Jakim sprzętem/softem? Oczywiście jeśli można wiedzieć ;)

Measurements_STAX_SRS-3100_02m.jpg

J.w. Wszystkie rzeczy które uznałem za wartościowe w tym zakresie wylistowałem właśnie tam. Link do podstrony z metodologią jest publikowany w praktycznie każdej recenzji na blogu. Prawdopodobnie mój blog jest jedynym blogiem w Polsce wyspecjalizowanym w pomiarach słuchawek. 

Trochę ciekawostek jest też w tym temacie: 

Posted (edited)
35 minut temu, EvilKillaruna napisał:

J.w. Wszystkie rzeczy które uznałem za wartościowe w tym zakresie wylistowałem właśnie tam. Link do podstrony z metodologią jest publikowany w praktycznie każdej recenzji na blogu. Prawdopodobnie mój blog jest jedynym blogiem w Polsce wyspecjalizowanym w pomiarach słuchawek. 

Trochę ciekawostek jest też w tym temacie: 

Trochę poczytałem, ale co to dokładnie za sprzęty, soft, plik z odpowiednim sygnałem dźwiękowym, to ważne sprawy ;)

Po prostu zastanawiam się czy w miarę 'tanio' sam sobie w domu mógłbym zbudować taki zestaw do tego typu pomiarów gdyż ciekaw jestem jak bardzo moje mody wpływają na dźwięk słuchawek, które posiadam, a na ile to moje subiektywne widzimisie.

Edited by pabloj

Samemu oczywiście można zbudować system pomiarowy i takim kierunkiem udał się np. autor serwisu diyaudioheaven.

dscn0013.jpg?w=614

Ja natomiast wybrałem już gotowy system EACS, jako że moim zdaniem taki system musi być oparty o sztuczne uszy, aby symulować należycie zakresy sopranowe. Inaczej będzie miał Pan problemy z konsystencją i porównywalnością pomiarów z innymi systemami, a co i tak nie jest sprawą specjalnie łatwą i na ogół uznaje się, że wykresy takie można porównać tylko z grubsza i to tylko wtedy, gdy metodologia pomiarowa jest jakkolwiek do siebie zbliżona. 

Najtańszym gotowym systemem pomiarowym do słuchawek pełnowymiarowych jaki widziałem, jest wypuszczony w 2017 roku na rynek miniDSP EARS. Kosztuje tylko 200 USD, a więc znacznie taniej od mojego systemu i być może w okolicach kosztu systemu DIY. Wciąż jednak należy pamiętać, że jest to "tani chińczyk" i na pewno będzie miał swoje mniejsze lub większe przekłamania. Często widziałem go wykorzystywanego z oprogramowaniem ARTA. Można z niego korzystać w trybie demo, jeśli chodzi o własne potrzeby. Pełna wersja do zastosowań niekomercyjnych to 79 EUR. Notorycznie też sięga się po darmowego RMAA.  

Jeszcze prostszą i tańszą opcją jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto wykonuje już takie pomiary. 

• Thanks 1

Posted (edited)
14 minut temu, EvilKillaruna napisał:

Samemu oczywiście można zbudować system pomiarowy i takim kierunkiem udał się np. autor serwisu diyaudioheaven.

dscn0013.jpg?w=614

Ja natomiast wybrałem już gotowy system EACS, jako że moim zdaniem taki system musi być oparty o sztuczne uszy, aby symulować należycie zakresy sopranowe. Inaczej będzie miał Pan problemy z konsystencją i porównywalnością pomiarów z innymi systemami, a co i tak nie jest sprawą specjalnie łatwą i na ogół uznaje się, że wykresy takie można porównać tylko z grubsza i to tylko wtedy, gdy metodologia pomiarowa jest jakkolwiek do siebie zbliżona. 

Najtańszym gotowym systemem pomiarowym do słuchawek pełnowymiarowych jaki widziałem, jest wypuszczony w 2017 roku na rynek miniDSP EARS. Kosztuje tylko 200 USD, a więc znacznie taniej od mojego systemu i być może w okolicach kosztu systemu DIY. Wciąż jednak należy pamiętać, że jest to "tani chińczyk" i na pewno będzie miał swoje mniejsze lub większe przekłamania. Często widziałem go wykorzystywanego z oprogramowaniem ARTA. Można z niego korzystać w trybie demo, jeśli chodzi o własne potrzeby. Pełna wersja do zastosowań niekomercyjnych to 79 EUR. Notorycznie też sięga się po darmowego RMAA.  

Jeszcze prostszą i tańszą opcją jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto wykonuje już takie pomiary. 

Dzięki wielkie za odpowiedź, teraz wiem w co celować jak mnie poniesie ;)

Ten miniDSP wygląda zachęcająco.

I nie trzeba do mnie per Pan, proszę śmiało folgować sobie na ty :D

Edited by pabloj

Proszę uprzejmie.

Wyglądać wygląda, ale fakt faktem nie testowałem go i nie wiem jak się sprawdzi w praktyce. Niemniej jest to najtańsza gotowa opcja na rynku z jaką się zetknąłem. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika znacznie prościej jest jak pisałem wysłać swoje słuchawki w celach pomiarowych do kogoś, kto się tym zajmuje, zwłaszcza jeśli ma to wszystko służyć zabawie jednorazowej. Zakup takiego sprzętu się bowiem zwykłej osobie po prostu nie zwraca i nie opłaca. Jeśli testuje się słuchawki dosyć często albo wprowadza co rusz modyfikacje - wtedy można się jeszcze zastanawiać. Ostatecznie więc można go spotkać u zapaleńców, którzy chcą wprowadzić do recenzji lub ogólnie opiniowania słuchawek czynnik bardziej obiektywny, niż zwykła wiara na słowo, że coś gra tak a nie inaczej. Co ciekawe, duże serwisy audio potrafią nie być tym tematem zainteresowane, ponieważ tam priorytetem są raz, że większe systemy odsłuchowe, a dwa, że takie pomiary z punktu widzenia treści recenzji pełnią rolę niekiedy wręcz demaskatorską i tylko komplikują przedstawienie sprzętu w określonym świetle. 

Taki nawyk, tak na blogu, jak i na forum. 

2 minuty temu, EvilKillaruna napisał:

Proszę uprzejmie.

Wyglądać wygląda, ale fakt faktem nie testowałem go i nie wiem jak się sprawdzi w praktyce. Niemniej jest to najtańsza gotowa opcja na rynku z jaką się zetknąłem. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika znacznie prościej jest jak pisałem wysłać swoje słuchawki w celach pomiarowych do kogoś, kto się tym zajmuje, zwłaszcza jeśli ma to wszystko służyć zabawie jednorazowej. Zakup takiego sprzętu się bowiem zwykłej osobie po prostu nie zwraca i nie opłaca. Jeśli testuje się słuchawki dosyć często albo wprowadza co rusz modyfikacje - wtedy można się jeszcze zastanawiać. Ostatecznie więc można go spotkać u zapaleńców, którzy chcą wprowadzić do recenzji lub ogólnie opiniowania słuchawek czynnik bardziej obiektywny, niż zwykła wiara na słowo, że coś gra tak a nie inaczej. Co ciekawe, duże serwisy audio potrafią nie być tym tematem zainteresowane, ponieważ tam priorytetem są raz, że większe systemy odsłuchowe, a dwa, że takie pomiary z punktu widzenia treści recenzji pełnią rolę niekiedy wręcz demaskatorską i tylko komplikują przedstawienie sprzętu w określonym świetle. 

Taki nawyk, tak na blogu, jak i na forum. 

A zatem blogów z takimi pomiarami powinno być więcej. $200 to nie majątek, szczególnie jeśli już się posiada tor za 10 razy tyle... i ciągle marudzi ;)

Teoretycznie tak. W praktyce, a przynajmniej w polskich realiach, zderzamy się z tym co pisałem w poprzedniej wypowiedzi - z przeszkadzaniem w odpowiednim opisaniu sprzętu. Chyba że ktoś próbuje ręcznie manipulować pomiarami, ale takie rzeczy zdarzyły się do tej pory tylko na head-fi przy tamtejszych kontrowersyjnych testach MDR-Z1. Czyli znów temat jest obecny, ale zagranicą. Druga sprawa, że jeśli ktoś chce wejść w ten temat na poważnie i bez stresu publikować takie odczyty w formie regularnej, ma (lub powinien mieć) środki, aby zainwestować w coś lepszego. A także być przygotowanym na to, że nie będzie to pozytywnie odbierane przez część branży.

Ryzyko zawodowe, jak wszędzie ;) Dobrze, że mamy chociaż jeden taki blog w PL. Druga sprawa wiadomo, że pomiar nie pokaże sceny dźwiękowej czy holografii (chociaż może ktoś tego rodzaju metode pomiarową również opracuje).

Jednak w ramach serwisów zagranicznych nieczęsto się to widzi. AF jest akurat największym i najbardziej poczytnym blogiem słuchawkowym w PL wg statystyk, a co wiąże się z mniejszą skalą potencjalnych konsekwencji płynących z szerokiego wykorzystywania pomiarów akustycznych. To, obok reputacji, największa zaleta wynikająca z niezależności. Choć oczywiście nie znaczy to, że ryzyko nie istnieje. W przypadku nowych blogów, które na przestrzeni 10 lat się urodziły, raczej jest to już bardziej skomplikowana kwestia, zwłaszcza gdy priorytetem jest dopiero zbudowanie sobie zaplecza zarówno testowego, jak i do testowania. 

Taki pomiar raczej wymagałby bardzo skomplikowanego systemu pomiarowego i odpowiednich algorytmów. Z pomiaru akustycznego natomiast można wstępnie spróbować przewidzieć jak będzie kształtowała się scena (tj. czy słuchawki mają szansę zagrać scenicznie, czy nie). Wymaga to dokładnej analizy n słuchawek na tym samym systemie pomiarowym i porównywania tych bardziej scenicznych z mniej scenicznymi w celu znalezienia różnic. Czasami pisałem o tych zależnościach w niektórych recenzjach, choć pewnie odbierane to było na ogół jako offtop.