Jump to content
Jakub Łopatko

Recenzja wzmacniacza Fezz Omega Lupi

Recommended Posts

@Tommy66 Na Mid też miałem takie wrażenie z kilkoma parami. Pisałem też o różnicy głośności w zależności od impedancji. Pomiary wyjaśniły sprawę. W innych recenzjach próbowano to tłumaczyć "doborem gainu na słuch". Co do brumu - 4z i XC. Przykładowo na HD800 jest już cisza.

Posted (edited)

@EvilKillaruna  ale to chyba dość oczywista sprawa lcd4z-15 Ohm, lcd XC-20 Ohm a  lcd3-110 Ohm,Hd-800 300 Ohm. Producent podaje od 32-600. Nie żebym kogoś bronił.

Edited by Tommy66

Tak i jest to sprawa jak sam Pan zauważył oczywista. Ale ze względu na to, że wzmacniacz najlepsze efekty uzyskał właśnie z 4z, muszę o tym wspomnieć, że nie jest to połączenie w 100% bezkarne.

Zacytuję z pamięci klasyka ,,słuchajmy muzyki na sprzęcie,nie sprzętu na muzyce"😉

Jaki to ma związek Panie Tomaszu z tym co napisałem? Recenzje na moim blogu mają charakter dokumentalny, nie reklamowy, choć oczywiście często pełnią mimo wszystko taką funkcję, jeśli dany sprzęt mi się podoba. Jeśli ma miejsce oczekiwanie, że będę zatajał lub ignorował takie informacje i nie przedstawiał obrazu dźwiękowego kompleksowo, to ma miejsce fundamentalne nieporozumienie co do mojej agendy. Takie rzeczy to może na innych blogach, nie tutaj ;)

Słucham muzyki na sprzęcie, tylko że kosztującym 4000 zł i fakt jego ceny powoduje, że mam wobec niego konkretne oczekiwania co do jakości i kompleksowości oferowanych przez niego możliwości. Muzyki na sprzęcie może Pan słuchać sobie sam w domu. Ja natomiast muszę go ocenić z perspektywy pełnego obrazu. Na luźne podejście jako użytkownik niestety nie mogę sobie do końca pozwolić, także ma Pan ten niewątpliwy luksus, którego w żadnym wypadku nie mam intencji Panu odbierać. Tak jak pisałem w recenzji LCD-4z - na takowy pozwolę sobie dopiero jak skończę z recenzjami. Albo po recenzjach, bo wtedy nie muszę analizować sprzętu, który już wcześniej przeanalizowałem i mogę połykać dalej album za albumem bez zwraca na nic uwagi. 

@EvilKillaruna Panie Jakubie. Nie chciałem Pana w żaden sposób urazić.Oczywiście rozumiem i popieram to iż zwrócił Pan uwagę na to brumienie. Chodziło mi tylko o to iż w takich domowych warunkach z tym brumieniem sporo osób się pogodzi.Bo moim zdaniem wzmacniacz O.L jest b.dobrym wzmacniaczem o ile jak wynika z Pańskiej recenzji a mojego zestawu sparuje się go z odp.słuchawkami.

Poza tym celowo nie zwróciłem się w poprzednim poście bezpośrednio do Pana a do ogółu czytających mając na myśli j/w. Przepraszam bardzo. [Nie potrafię usunąć Spoiler.]

Na innym forum właśnie wyczytałem ,,Omega Lupi była przedewszystkim strojona pod Audeze LCD-3 przetworniki po 2016 roku.'' Mnie to wiele wyjaśnia.

• Like 1

Nie uraził mnie Pan, także spokojnie. Swoją wypowiedź edytowałem parokrotnie, aby uniknąć takiego wrażenia, gdy sam ją przeczytałem. Ma Pan całkowitą rację, że sporo osób zapewne zignoruje takie rzeczy, zwłaszcza że stosujemy tu (4z, XC) słuchawki o impedancji nie odpowiadającej deklarowanej przez producenta specyfikacji. Niemniej moją intencją było, aby recenzja napisana została z bardzo kompleksowym podejściem do tematu, także od strony technicznej. Jestem inżynierem informatyki z umysłem humanistycznym, więc o ile lubię się obficie o swoich odczuciach rozpisać, preferuję też mieć w zanadrzu cokolwiek wymiernego na poparcie swojego stanowiska.

26 minut temu, Tommy66 napisał:

Na innym forum właśnie wyczytałem ,,Omega Lupi była przedewszystkim strojona pod Audeze LCD-3 przetworniki po 2016 roku.'' Mnie to wiele wyjaśnia.

Tymczasem we wszystkich recenzjach był podkreślany uniwersalizm tego wzmacniacza. Nigdzie nie pojawiła się taka informacja, że sprzęt był projektowany pod LCD-3. Poza tym są one słuchawkami jednoznacznie cieplejszymi, więc jakby potwierdza to wnioski z recenzji, że głównie pod takie słuchawki się ten sprzęt nadaje. 

Posted (edited)

Panie Jakubie śledę,śledzę .Tam chodziło na 100% o rec na HF ,ten temat był już poruszany tutaj trzykrotnie. 

Edited by Tommy66

Całe szczęście, bo naprawdę dziwnie wyglądałaby taka uwaga w świetle tak wielkiego czasu jaki został zainwestowany z mojej strony w recenzję. Byłem zatem w błędzie. Niestety skomentować obcej recenzji publicznie bym nie chciał, ponieważ o ile inni recenzenci chętnie to czynią i wbijają w ten sposób szpileczkę konkurencji, mimo wszystko chciałbym zachować się w porządku. 

PS. pomogłem usunąć spoiler. Najeżdża się na spoiler i klika się na taki "dzyngiel", po czym wciska Delete.

• Like 1

Oj Jakubie, wsadziłeś kij w przysłowiowe mrowisko z tą recenzją! :)

Ale ta recka daje do myślenia. Przynajmniej dla mnie. 

Czytając wszystkie poprzednie, rozmawiając z ludźmi związanymi bezpośrednio z Fezzem, byłbym skłonny zakupić wzmaka właściwie w ciemno.

A tu nagle bęc, recenzja stojąca właściwie w opozycji do tych dwóch "najpoczytniejszych" i zdecydowanie pozytywnych. Jak żyć?

Teoretycznie ze swoimi HD650 oraz będąc w zasięgu LCD2 mógłbym zaryzykować, ale Twój opis wywrócił mi obraz tego wzmacniacza o 180 stopni. 

Z drugiej zaś strony recenzja taka słania do zebrania swojego tyłka oraz kilku gratów i zrobienia sobie wycieczki do najbliższego dystrybutora w celu posłuchania na miejscu i zweryfikowania wyobrażeń i wiedzy zaczerpniętej ze wszystkich recenzji. 

I to jest chyba całe clou programu - pojechać, posłuchać, zdecydować.

• Upvote 1

Mam tego świadomość i nie pierwszy to raz. Choć zapewne i nie ostatni.

Bardzo się cieszę, że recenzja dała do myślenia, bo m.in właśnie taki przyświecał mi przy jej tworzeniu cel. Tak, takie jest clou, przy tak dużej kwocie moim zdaniem każda recenzja nie powinna mimo wszystko negować odsłuchów samodzielnych. Sam bardzo często do tego zachęcam, aby każdy w miarę możliwości mógł sam sobie zweryfikować wiarygodność tworzonej przeze mnie treści. Przy założeniu oczywiście, że nie ma miejsca dramatyczna różnica w guście lub zmiany w obiekcie podlegającym testom.

Co do bycia w opozycji do innych recenzji - naprawdę mi to nie przeszkadza. Zwłaszcza że nie podpatruję innych recenzji, tylko skupiam się na własnych i to, co wyjdzie, decyduje samo w sobie o tym, czy staje w opozycji, czy też nie. 

po przeczytaniu recenzji z przyjemnością wysłałbym swój egzemplarz Feliks Audio Elise do testów, by skonfrontować z FOL. Tylko mam obawy o wysyłkę i o dostateczne zabezpieczenie paczki i z tym jak, by sobie poradził kurier z tak odpowiedzialnym zadaniem. I ciekaw samej też oceny szanownego Pana Jakuba, tym bardziej, ze mam wrażenie jedynych szczerych w świecie audio. 

• Like 3

Wysyłałem PP dość ciężkie wzmacniacze bez oryginalnego opakowania robiąc wycinki  ze styropianu [grubość tak na oko 40-50mm] + naklejka ostrożnie i zaznaczona góra.Przebojów nie miałem.Jak masz oryginalny karton to dla spokoju też można dociąć styropian na wymiary zewnętrzne [ok 20mm] Sprawdzone.

@ChrisCRS Panie Krzysztofie,

Z przyjemnością podejmę się takiego testu. Zabezpieczenie nie jest trudne. Lampy musi Pan zabezpieczyć w osobnych opakowaniach. Nic nie może latać, dużo miękkiego wypełniacza. Wskazówki p. Tomasza też są jak najbardziej na miejscu.

Z tym że FOL jest już odesłany do prawowitego właściciela, zaś na dniach spodziewam się, że znikną też LCD-4z. Pozostałyby się wtedy do naszej dyspozycji pozostałe modele, a honory zastępstwa za LCD-4z będą pełniły K270 S oraz LCD-2F z padami przyciemniającymi, jakie na taką właśnie ewentualność mam w tej chwili na nich zainstalowane. Możemy jednak spróbować rzutem na taśmę wysyłki w tym tygodniu, aby sprzęty się nam nie rozminęły w drodze. Brak FOLa nie robi mi różnicy - długo jeszcze będę pamiętał jego brzmienie, a pomiary wykonywane są cały czas na tym samym sprzęcie i w pełni porównywalne ze sobą. Terminy spróbuję jakoś pogodzić ze sobą.

Proszę więc kupić i podesłać ;). Inaczej obawiam się, że będzie z tym kłopot. Tylko proszę nie mówić przy zakupie, że planuje Pan go wysłać na recenzję, bo mogą być z tego nieprzyjemności.

Posted (edited)

Zrobiłem porównanie basu w ust Low i Mid utwór E.Burdon ,,Driftin'/Geronimo's Last Stand'' i wychodzi mi z tego że nie wiem. W ust Low,wzmacniacz gra ciut wolniej i gęściej, być może przez tą gęstość wydaje mi się że basu jest więcej,ale to tak na pograniczu percepcji. Słuchawki Lcd3 [po 2016] lampy Ei.  

@EvilKillaruna Panie Jakubie taka mała sugestia z mojej strony.Jeśli można prosić aby przy recenzjach wzmacniaczy podawał Pan na której godzinie jest ,,dość'' głośno przy nisko i wysoko Ohm słuchawkach, to takim laikom jak ja znacznie by to pomogło.

Przykład moc wyjściowa F.O.L - 2 x 250mW [0,25W] .Cayin Ha1a - 2 x 1W RMS ,a słuchając na tym samym dac wygląda to tak iż na F.O.l mam godz 8,15 a na Ha-1a 9.15 uzyskując tę samą [podobną] głośność w tych samych słuchawkach. Podczas gdy porównując Ha-1a po SE z Oppo ha-1 po Xlr[wejście Xlr ,max moc wyjściowa 2.400 mW dla 600 Ohm] odpowiednią głośność otrzymuję na tych samych godz.

Edited by Tommy66

Panie Tomaszu, obawiam się że taka informacja będzie dla Pana praktycznie bezwartościowa. Jedyne czego się Pan z niej dowie to tego, na jakiej głośności słucham ja. A powszechna wiedza jest taka, że słucham z reguły ciszej od innych ludzi :). Może to oczywiście funkcjonować jako ciekawostka, kiedyś podawałem takie wartości przy Conductorze bodajże, albo w jakiejś innej recenzji na pewno. Ale nie wykraczało to poza ramy czystej ciekawostki, tudzież wskazywało na dystans między porównywalną głośnością różnych modeli słuchawek z danego urządzenia. 

Patrzy Pan na moc maksymalną, która podawana jest bodajże dla maksymalnego rozkręcenia sygnału we wzmacniaczu. Słuchając na niższych głośnościach, realnie podawana moc jest znacznie niższa. AKG mają moc maksymalną 200 mW. Podłączając je pod np. 8W Conductora, powinny wylecieć w powietrze. Nie wylatują. Od tego jest właśnie potencjometr. Ten natomiast - o ile nie jest cyfrowy lub precyzyjną drabinką rezystorową - nie powoduje równomiernego przyrostu głośności. Miałem takie wzmacniacze kiedyś, że zmiana głośności była bardzo duża w zakresie 0-33% i 70-100%. Między 33-70% natomiast było bardzo skromnie z przyrostem, niemal wcale. Tak działają właśnie tanie potencjometry, ale nawet i w droższych urządzeniach można natrafić na mniejsze lub większe problemy.

Dziękuję.W S6 dla mnie była z tym tragedia i stąd między innymi moja sugestia.

Tragedia  - rozumiem za cicho? Z S6 aktualnie mam po single-ended wpięte M220, 33% głośności. Przepiąłem się na HD800 po XLR - 31%. 

Posted (edited)

Przepraszam za zboczenie z wątku. Tak z pamięci ok 70% po Xlr,80-85% po SE[słuchawki PM-2 i 2C zbliżone parametrami Ohm i db] Dopiero gain z Audeze reveal mnie zadowolił i faktycznie było [z pamięci] w okolicach 30%. Ziemia a niebo.Oczywiście to moje subiektywne odczucia.

Edited by Tommy66

Każdy ma osobiste preferencje głośności, ja także słucham ciszej niż średni Kowalski.

Na wzmocnienie trzeba jednak uważać, miałem znajomego który lubił głośno słuchać muzyki i po kilku latach zabawy z audio skończył lekko przygłuchy. 

Pic niezdrowo,palić niezdrowo to chociaż muzyki posłucham jak lubię.

W jednym gain działa  jak w egzemplarzu z recenzji ,w drugim , jest przepięty o 180 stopni.Gniazda Rca też różne...

DSCN2596.JPG

DSCN2649.JPG

• Like 1

@Tommy66 Mówisz że są to teoretycznie dwa takie same modele i znajdują się różnice? Może to jakaś specjalna edycja albo robiony na jakieś specjalne zamówienie? Trochę słabo to wygląda... Nie mówię tutaj o obudowie bo wizualnie jest ciekawy.