Jump to content

Wpływ kabli na jakość dźwięku i obrazu

Recommended Posts

Z okazji tego, że ostatnio zgłębiam praktycznie temat wpływu kabla na dźwięk i obraz, chciałbym poruszyć parę kwestii.

(Mój sprzęt Aune X1S, Edifiery R 2600, DAP - AK Jr, słuchawki HE400S, K550, HM5, konsola PS4, monitor Eizo Foris FS2333).

1. Czy dobór kabla USB, HDMI czy Toslink ma duże znaczenie dla jakości dźwięku/obrazu czy jest on marginalny - a także jak się ma długość kabla do tego?

Pokażę teraz wszystkie kable tego rodzaju, jakie używam z prośbą ew. o uwagi czy taki kabel obniża jakoś jakość dźwięku/obrazu czy nie..

Tego kabla USB A-B używam do łączenia Aune'a X1S z komputerem - pochodzi z zestawu od X1S, ma długość 150 cm:

93e510b7ebe8a2c5.jpg

Tego kabla USB A-Micro B używam do łączenia laptopa z AK Jrem (pochodzi z zestawu z AK Jrem) - długość 1 m:

93274e687de43d1a.jpg

Tego kabla USB A-Micro B używam czasem do ładowania Galaxy S5, pochodzi z zestawu z G S5 i jednocześnie czasem łączę nim AK Jra z laptopem - długość 1m:

16c95bf251da757a.jpg

Tego kabla HDMI używam do łączenia konsoli PS4 z monitorem Eizo Foris FS2333, pochodzi z zestawu z PS4 i ma 2 metry:

633035002b2d0627.jpg

Tego kabla używam do przekazywania dźwięku z konsoli PS4 na Aune X1S a dalej na słuchawki - Vivanco 32030, kabel ma 2 metry, kabel "chodzi" gdzieś po 60-80 zł):

5cd627992ee69927.jpg

Co myślicie o wspomnianych kablach, są ok? Nie potrzeba lepszych??.. Oczywiście o ile to ma jakieś większe znaczenie.

Do telewizora obecnie rodzice używają takiego HDMI za 50 zł ok. (z jakimś oplotem) i w sumie sam nie wiem czy jakiś lepszy np. kabel miałby wpływ na jakość obrazu albo lepszy kabel HDMI do konsoli i monitora FS2333.

2. Kable analogowe, za jakie uchodzą jak rozumiem kable w stylu Jack-Jack, Jack-2RCA, 2RCA-2RCA (?) - to tutaj naogół sprawdza się reguła, że na kabel powinno się przeznaczyć 10-20% wartości zestawu-toru muzycznego całego??, tj. jeśli dźwięk idzie z kompa, na Aune'a X1S, a dalej na słuchawki, to należy policzyć cenę Aune'a i słuchawek podpiętych do niego i pomnożyć x 10-20%? Jeśli byłoby to AK Jr dany na X1S i dalej na słuchawki to trzeba by policzyć cenę AK Jra, X1S i słuchawek i pomnożyć przez 10-20%??

Bo w przypadku tych sam przetestowałem, że wybór kabla oraz kwoty na niego ma bezpośrednie przełożenie na dźwięk - ja tak to odbieram, że po prostu droższy kabel od jakichś 300-400 zł tak na dobrą sprawę? zapewnia prawidłową, odpowiednio odseparowaną, z odpowiednią głębią scenę, zaś taki za jakieś 30-100 zł sobie z tym nie poradzi i dźwięki będą nachodzić na siebie, scena będzie płaska przez co nie będzie całość tworzyć spójnej sceny w ogóle, a dźwięk jest jakby w ogóle bez energii po prostu.. i myślę, że bez dynamiki..

Osobiście sam robiłem odsłuchy i porównania i do Aune'a X1S i głośników Edifier R 2600 - kupiłem kabel 2RCA Bridge Reference BRA 422 - 2-metrowy, kabel za ok. 400 zł (udało mi się nabyć troszkę taniej):

http://www.audiopolis.pl/bridge-reference-bra422-przewod-2xrca-o-dlugosci-2m.html

Zaś do AK Jra i łączenia go z Aune'm X1S (lub z Edifierami R 2600 jakby się uprzeć) kupiłem Audioquesta Golden Gate'a 2RCA-Jack 3.5 mm w długości 3 m, kabel kupiony za jakieś 320 zł:

http://www.audiopolis.pl/audioquest-golden-gate-3-przewod-wtyk-3-5-mm-stereo-2xrca-o-dlugosci-3m.html

Oba kable kupione po odsłuchach i porównaniach z paroma innymi kablami - jak Wireworld Luna 7 i QED Performance J2P (w przypadku kabli 2RCA-Jack 3.5 mm) oraz Profigold PROA 4202, Wireworld Solstice 7 i QED Performance Audio 40 (w przypadku kabli 2RCA).

3. Natomiast z cyfrowymi to w sumie nie wiem, jakie jest przełożenie takich kabli na obraz i dźwięk, a może w tym wypadku nie jest to zauważalne i sugestywne bardziej i niektórzy co kupią drogi kabel w tym wypadku sugerują się efektem placebo :). W każdym razie jeśli idzie o kable analogowe, to nie myślałem, że kabel może zrobić taką różnicę - inny kabel z tej samej półki cenowej nawet i zupełnie inne brzmienie :) ;).

Edited by Introverder

1. W kablach HDMI i USB jedyne, z czym się spotkałem, to niespełnianie specyfikacji i problemy z transmisją sygnału w ogóle. W przypadku kabli Toslink faktycznie czystość przewodnika wpływa na przepustowość transmisji, ale też chociażby jakość soczewek itd. Moim zdaniem najlepszy jest po prostu dobry coaxial, który potrafi kosztować mniej od kabla optycznego oferującego podobną jakość transportu sygnału i przepustowość. Aczkolwiek optykowi oddaję honor w transmisji na długie odległości i w sytuacji, gdy urządzenie docelowe musi być jak najbardziej odizolowane od źródła ze względu np. na wysokie zakłócenia w pomieszczeniu odsłuchowym.

2. Kable analogowe to wszystkie te, które nie transportują sygnału cyfrowego, co do zasady. Reguła jest bardzo ogólna i luźna, bo nie każdy kabel oraz sprzęt jest wyceniony prawidłowo wg własnej wartości dźwiękowej. W skrajnych sytuacjach nazwałbym ją głupotą, żeby trzymać się jej kurczowo. Często kable dobiera się również po określonym typie przewodnika w zakresie jego zachowania. I niekoniecznie musi być to przewodnik najdroższy. Przykładowo z Audeze LCD-2 i 3 najlepiej sprawdzała mi się droga miedź hybrydowa, z kolei ze znacznie bardziej utytułowanymi i oferowanymi czasami w podobnych cenach K1000 w zakresie adapterów dobieram już tylko czystą miedź. Do swoich kolumn po wielu próbach z różnym okablowaniem ostatecznie wybrałem srebro, które z czymkolwiek innym się już nie sprawdzało. W IC zaś - dobre kable Solid Core. 

3. Tak jak w pkt. 1.

Dziękuję za odpowiedź.

ad 1.

Acha czyli te wszystkie drogie kable HDMI to marketing w sumie, wyrzucanie pieniędzy w błoto, dla ludzi co nie mają co robić z kasą, a ładny kabel traktują jak biżuterię. Kabel USB za parę setek to w takim razie też wywalanie pieniędzy jak się ma za dużo pieniędzy. Co mnie nie martwi w ogóle :), bo jednak wolę kiedy mam wolne środki wydać je sensownie (..). Rozumiem, że sprawdzałeś te wpływy kabli HDMI i USB na parametry dźwięku i obrazu?

Czyli jeśli jest coś nie tak z kablem HDMI, USB - to nie ma transmisji albo ew. widać, że jest jakoś zakłócona i to widać od razu na obrazie, słychać w dźwięku(?).. Widać niektóre artykuły są pisane też na zlecenie - które mają wykazać wyższość kabli HDMI za tysiąc złotych i więcej od takiego za 30 zł np. w jakości obrazu i/lub dźwięku i że obraz jest niby wtedy lepszy, bo na takowe też trafiłem.

Czyli krótko mówiąc sprawdzą się te kable co mam, co pokazywałem - odnośnie kabli HDMI i USB. Że skoro działają i nic nie widzę i  nie słyszę, żeby było nie tak, że jest ok i wystarczą? :) I że taki tylko troszkę przyzwoitszy kabelek HDMI za jakieś 20-30 zł do łączenia kompa z monitorem równie dobrze spełni zadanie jak kabel za 2 tys np.?  I podobnie 20-30 zł na poszczególne kable HDMI, USB wystarczy do moich celów, bo kable po prostu mają dostarczyć sygnał i wykona to właściwie każdy najzwyklejszy kabel (?) hm. Oczywiście może bez przesady, bo taki kabel HMDI czy USB za 5 zł może po prostu się rozpaść i tyle.

- Co do kabli Toslink mógłbyś opisać więcej odnośnie tego jak te zmiany przepustowości wpływają na jakość dźwięku (w jakim stopniu, w jaki sposób..) i ile trzeba przeznaczyć na taki kabel ewentualnie - ten mój wskazany nie wystarczy??..

2. A przejściówki z Jacka 3.5 na 6.3 jak wpływają na obniżenie jakości dźwięku? Odpowiednio przejściówka z HM5 (z lewej), dołączana do Aune X1S oraz do HE400S (środek - mam 2 sztuki), do K550 (po prawej)?

8eccfb7217aad303.jpg

3. Odnośnie tych kupionych przeze mnie kabli analogowych, to myślisz, że dobrze dobrałem kable do klasy sprzętu (na pewno synergia była zdecydowanie największa na wybranych do odsłuchu kablach, które to były troszeczkę tańsze)? Wiem na pewno, że z wskazanymi kablami X1S + Edifier R 2600 grał o 2 klasy (ciężko określać to klasami, bo to po prostu granie i "granie") lepiej niż Prolinkiem Futurą czy Profigoldem PROA 4202.., więc może warto - dźwięk stał się spójny, uporządkowany, z głębią i życiem w skrócie to tak powiem. Podobnie sprawa wyglądała myślę z Ak Jrem + X1S. Nie wiem ile dałoby się z obu zestawów więcej uzyskać, bo nie wypożyczałem - a częściowo nawet nie było w audiopolis.pl (w przypadku kabli 2RCA- Jack 3.5) - droższych kabli.

Pewnie z droższymi high-endowymi słuchawkami (te, o których pisałeś, a których w sumie nie miałem okazji słuchać jeszcze) to być może na droższych kablach da się więcej uzyskać i pewnie chodzą one i po 1000 zł albo więcej, to tam może słychać różnicę między kablem za 400 zł a takim za 1500 powiedzmy.

Zacząlem nawet zastanawiać się w pewnym momencie czy Edifierów R 2600 nie sprzedać i nie kupić czegoś lepszego, ale na nowym kablu jest na tyle wyraźna poprawa, że może na razie wystarczą mi do cieszących ucho odsłuchów właśnie Edifiery R 2600 :). Nie jest to myślę poziom HE400S z pewnością (tak na ucho pewnie z klasę gorzej co najmniej, można wyłapywać daleki od perfekcji sposób przekazywania dźwięków), ale zauważalna poprawa jest - więcej siedzę na słuchawkach, zatem w sumie na razie nie planuję zmian chyba jednak głośników, a do tego nie ma chyba za dużego wyboru wśród głośników takich do komputera aktywnych, by nie trzeba było jeszcze na biurku gdzieś ustawiać wzmacniacz.

Z kolei X1S i AK Junior to mniej więcej myślę podobny poziom prezentacji muzyki, jeśli idzie o generalnie klasę urządzeń.

4. Tylko nie jestem pewny czy przedłużacze Jack 3.5 mm kupiłem wystarczająco dobre bo z droższych to w ofertach polskich sklepów widziałem tylko QED Performance i po wahaniach (trochę jakość wg mnie kuleje, końcówki czasem kompletnie się odkręcają, są pewne niedoróbki itp., a do tego trzeba uważać by nie uszkodzić kabla i uważać czy się czymś go nie uszkodzi stawiając coś na niego chyba jak widzę..) takowy kupiłem (nie mając żadnej alternatywy też - oczywiście trochę ich posłuchałem):

http://www.audiopolis.pl/qed-performance-3-5-headphone-extension-qe7301-przedluzacz-mini-jack-3-5-mm-stereo-o-dlugosci-3m.html .

I tak będę sobie HE400S i K550 przedłużał w miarę potrzeby słuchając ich podpiętych  pod X1S albo pod Ak Jra z X1S, bo do samego AK Jra przedłużka jest mi zbędna. Wydaje mi się, że zmiękcza trochę dźwięki, ale akurat z tym wzmakiem i AK Jrem to może nawet się przydać, bo dźwięk wydawał mi się czasem przyjemniejszy w odbiorze.

5. A polecałbyś w ogóle recablować K550 i HE400S ? Zwł. w przypadku tych pierwszych zastanawiam się czy na innym kablu by sporo zyskały, bo ten z zestawu ogranicza je trochę (?..) Z tym, że niestety sam wolę takimi rzeczami się nie bawić, a póki co nie znam żadnego dobrego recablera słuchawek czy w ogóle wytwórcy własnych kabli w W-wie.

I da się przy tej okazji jeszcze zrobić np. K550, by miał wymienialną możliwość przewodu - czyli by możliwe było odpinanie i przypinanie innych kabli?

Wygodniej jest myślę - nie wiem czy taniej - mieć właśnie wpierw kabel jakiś na 1.5 m czy 1.7 maks i do tego w razie co mieć 1.5 m lub 3 metry przedłużacza Jack 3.5 mm.

Edited by Introverder

Przy okazji sprawdziłem że jednak kabel Toslink ma wpływ na jakość dźwięku i to duży - kabel Wireway za jakieś 20 zł i Vivanco 32030 za jakieś 60-80 zł i różnica jest b. wyraźna. Na Wireway dźwięki się zlewają mocno, brakuje kompletnie przestrzenności, bas np. lubi się rozłazić (to tak na szybko robione a i tak widać dużą różnicę), a na choćby tym Vivanco o NIEBO lepiej.. - dźwięki nie są takie zafałszowane, nie ma takiego chaosu, a w kawałku niemuzycznym słychać co gdzie mniej więcej się dzieje, kto skąd mówi jakby, a na Wireway po prostu jedna warstwa.

Ten Vivanco to też nie jakiś cud, bo np. wtyczki trzymają się dosyć luźno - luźniej niż na Wireway'u, więc pewnie coś jest do poprawy, bo chyba jednak stopień wpasowania i to jak mocno trzyma też ma znaczenie na dźwięk (??).

Testowane przez wyjście optyczne w konsoli PS4 do wejścia optycznego na Aunie X1S - odpalony koncert na DVD na konsoli.

Porównując ten sam koncert AC/DC na kompie (z USB) na Aune X1S też (a nie przez optyka z konsoli) to dużo lepiej brzmi to z kompa, pewnie dlatego, że kabel optyczny ten jednak wyraźnie obniźa jakość dźwięku, bo urządzenie przetwarzające jest to samo, a skoro po optyku to w tym wypadku też Aune X1S jak rozumiem wyłącznie odpowiada za obróbkę dźwięku i jego wzmocnienie/przejście przez wbudowany wzmacniacz w X1S. Oczywiście pierwszoplanowo nie zamierzam używać konsoli do oglądania koncertów na Blu-Rayu ;), ale daje to wyobrażenie myślę o jakości dźwięku.

W Drive Clubie to jak podpinam słuchawki pod pada, to jakość dźwięku jest b. słaba, jak podepnę Aune'a X1S za pomocą Toslinka Wireway'a, to jakość dźwięku nadal jest słaba, a robi się myślę niezła po użyciu Toslinka Vivanco - do grania być może taki kabel Vivanco nawet starczy.

------------------

I zastanawiam się:

1) Czy faktycznie lepiej łączyć TV z soundbarem (Yamaha YSP-1600) za pomocą kabla optycznego (Toslinka) niż przez HDMI? To chyba też zależy od jakości jednego i drugiego kabla, bo sprawdziłem, że 2 różne i w różnej cenie kable Toslink dają różną jakość dźwięku..

2) Jeśli chciałbym podłączyć konsolę do TV i korzystać jednocześnie z soundbara (dla lepszej jakości niż wbudowane w TV głośniki) to jak lepiej podpiąć konsolę - za pomocą Toslinka do soundbara (konsolę przez HDMI jak rozumiem do TV - rozumiem, że nie musi być ARC tu??), a soundbara z TV przez HDMI (tu musi być to ARC tak?) czy może konsolę do TV przez HDMI, a TV jak jest przez optyka do soundbara? Przy żadnym HDMI nie widzę tego oznaczenia ARC.

3) Ile Waszym zdaniem powinno się przeznaczyć na kabel Toslink i jaki to powinien być?

TV to chyba Sony KD-49X8307C.

Edited by Introverder