Jump to content
el3ndil

STX 2 wymiana wzmacniacza słuchawkowego

Recommended Posts

Witam,

kupiłem AIMSC808 z wylutowanym układem RCA  i przylutowaną podstawką DIP8 (pracuje z bursonami v6  i sonic labs), zatem skoro udało się komuś maksymalnie udoskonalić AIM to czy można byłoby bezproblemowo to samo zrobić w stx 2 tylko ze wzmacniaczem słuchawkowym? 

A może lepiej sprzedać stx 2, skoro aim ma poprawiona swoją pietę ahillesowa?   Po prostu nie wiem czy technicznie ogólnie jest lepszą kartą po zmianie wzmacniacza operacyjnego na RCA.

Pozdrawiam,

Radek

Edited by el3ndil

Witam,

STX II - awykonalne i wynika to już z samej implementacji TPA6120A2.

SC808 - ale LM4562 to dobra kość i nigdy nie była to pięta achillesowa tej karty. Tą była raczej słabej jakości karta-córka i równie słaby układ przez który była zawiadywana, wraz ze słabym wejściem mikrofonowym, wysoka impedancja wyjściowa i tendencja do znikania przy restarcie w pewnej partii kart. Na SC808 było tylko 8 nóżek i standaryzowana kość DIL8, a nie 30 na pełnowymiarowy układ wzmacniający. Do tego producent karty po coś jednak zastosował kość lutowaną na sztywno w SC808 i wątpię, aby miało to na celu pogarszanie sztucznie właściwości sonicznych karty. Bardziej kwestie bezpieczeństwa wchodziły w grę. A że widziałem już różne rzeczy przy okazji tematów OPA, swoje dwie sztuki SC808 miałem niemodowane od początku do końca. Obecnie posiadam tylko jedną SC808 i STX I, nie zamierzam tykać żadnej z nich pod tym kątem.  

Czy sprzedać STX II - uszy powinny zdecydować. Sprzedaje się z reguły albo urządzenie, które gorzej gra, albo takie, które jest mniej przyszłościowe/stabilne/bezproblemowe. 

• Like 1

Faktycznie sprawdziłem i to byłaby głupota... Dziękuję za wyjaśnienie. Trochę się pogubiłem w Pana recenzjach, bo oryginalnie w recenzji Sonic labs napisał Pan, że stx po RCA wygrał jakością, a w aune S7 sprzed 2 lat, że z aim z bursonami. Czyli rozumiem, że AIM wygrał w Pana rankingu ostatecznie?

Jeszcze nie testowałem Sonic labs, ale boje się po temacie myszy, któremu spalil bursony...

I mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie, kupiłem z mass dropa aune t1 se MK3 (za 150 dolców to mega okazja) , czy będzie to dobry wzmacniacz do stx po RCA, czy raczej zabawka i wbudowany będzie lepszy?

Zawsze mogę go sprzedać jako nówkę i kupić lepszy.

Ponieważ zmieniał się sprzęt, z którym dany układ współpracował, jak też towarzystwo dla danego wzmacniacza operacyjnego. Przykładowo kiedyś używałem na STX I kości SIL + 2x Burson V5, ale obecnie używam SILa w koniunkcji z MUSESami 8820, z którymi gra to sumarycznie świetnie ze sprzętem bardziej średnicowym, jak moje KEFy Q80 czy system z K1000. Zestaw ten testowany na SC808 dawał nieco inne efekty i uznałem subiektywnie te STXa za ciekawsze, mimo że technicznie układ ma gorszego DACa od SC808. Z kolei w formie słuchawkowej najbardziej wyważone efekty uzyskuję na SC808 z 3x SS V5i. Jak więc widać zmienia się sprzęt = zmienia się sposób podłączenia = już inaczej się to zaczyna kształtować.

Można powiedzieć więc, że ostatecznie obie karty wygrały. Jeśli chodzi o specjalistyczne brzmienie pod RCA, preferuję STX'a, ale w każdym innym scenariuszu lepszy jest SC808. Jeśli korzysta Pan zarówno z RCA, jak i słuchawkowca, a także zależy Panu na świetnej jakości S/PDIF, to wtedy SC808 się kłania. Jeśli RCA jest priorytetem, dobre wejście mikrofonowe oraz sensowny mini-Toslink, spokojnie można dać szansę STXowi.

Aune T1 powinien być dobrym rozszerzeniem możliwości STXa i obejściem jego TPA6120, ale to już musiałby Pan przetestować konkretnie na swoim sprzęcie. Wchodzi tam też temat dobrej jakości kabli RCA. Temat spalonych Bursonów widziałem i pamiętam, ale trudno tam było zdiagnozować czy to wina samych układów, czy też STX II wybitnie się z nimi nie lubi elektrycznie. SIL jest jeszcze bardziej grzejącym się i wysokonapięciowym układem niż Bursony, dlatego nie używałem go nigdzie poza STXem lub ogólnie wnętrzem komputera, które jest dobrze u mnie wentylowane. W Matrix HPA-3B układy te się dosłownie gotowały. 

• Thanks 1

Haha znowu zaciekawiłeś mnie nowa modyfikacją: ssV5i. Może je kupię w przyszłym miesiącu.

Czy kabel cordial RCA będzie ok? Jeśli długość jest istotna to nawet może mieć pół metra, daleko nie siedzę od komputera.

Bo testowałem różne do dt 990 600 ohm / k7xx i najlepszy dźwięk m. zd. (I jednego wyrobnika kabli) Był na cordialu.

Btw. tak wygląda mój nowy nabytek: 

IMG_1844.jpg

IMG_1845.jpg

IMG_1848.jpg

IMG_1849.jpg

Edited by el3ndil

Cordial będzie ok, aczkolwiek w bardzo niedalekiej przyszłości mają pojawić się na sklepie ręcznie konfekcjonowane interkonekty RCA: https://www.audiofanatyk.pl/producent/afc/ więc można rozważyć wstrzymanie się do tego czasu. Chyba że bezwzględnie liczą się koszta, wtedy można pozostać przy Cordialu.

Co do karty - chyba kojarzę ten egzemplarz z OLX. Nie mógł zejść od wielu miesięcy, a właściciel powoływał się na moje recenzje, które nie dotyczyły w ogóle sprzedawanych przez niego układów. Z kolei użycie ekstenderów może doprowadzać do wzbudzania się układów. Moje SS V5 miały taką tendencję, dlatego na SC808 i STX dbam o jak najkrótsze połączenia i wykonalne kombinacje. 

• Thanks 1

Jasne mogę poczekać, fajnie że oferujesz to. Myślałem ostatnio też o lepszym, niż oryginalnie kablu do Sundary,  przydałby się. Skoro dt990 rozwinęło skrzydła w cordialu, to mam nadzieję że podobnie będzie z Sundara. 

Faktycznie pytałem go o to, to twierdził że sam testował opm301b i opm401b i różnica była marginalna... No nic za 1500 zł 3 bursony dual, Sonic labs, opm401b I aim sc808 to chyba nie najgorsza oferta. 

Myślę, że z czasem pojawią się dodatkowe kable. 

Znam osobę która testowała 301 i 401, była w stanie stwierdzić znaczące różnice zarówno brzmieniowe, jak i techniczne, bo w zachowaniu się układów i ich stanach prądowych. Poza tym to jest jakby nie patrzeć sprzęt DIY, więc specyfikacja również potrafi być "luźna", że tak powiem. Powiem tak - ja bym się nie powoływał na recenzję 301 przy 401 w kontekście tego co mi relacjonowano o 401-kach. Ale oferta sama w sobie nie jest najgorsza, to fakt.

• Thanks 1

Właśnie jestem po teście zestawu 2x burson v6 dual vivid, 1x burson v6 dual classic, sonic labs i opm401b. Nie udało mi się jedynie przetestować Sonica i 401b na Aimie z uwagi na potrzebę ekstendera, ale w zupełności się zgadzam, że dla STX najlepsza kombinacja to sonic labs i 2x 8820/burson Vivid dla neutralnych słuchawek, natomiast AIM z 3 bursonami (2x Vivid, 1x w RCA Classic) zwiewa mi czapkę z głowy w dt 990 600 ohm. Poczekam jeszcze na Aune  t1 se mk3 jako wzmacniacz z rca. Najmniej swoja droga przypadł mi do gustu opm401b, za mocno wzmacniał jedno pasmo częstotliwości i sprawiał ból słuchając. Ostatecznie w komputerze pozostał układ aim z bursonami na górze, a STX na dole z sonic labsem i polecanymi przez Ciebie 8820. Pozostaje mi czekać na aune t1, póki co celnicy się nią zabawiają. :)  

aimStx.jpg

Edited by el3ndil