Jump to content
MichalS

Zestaw: kolumny + wzmacniacz do 1500-2000 zł

Recommended Posts

Cześć.

Kontynuując temat:

przeszukałem trochę internet, przeczytałem dużo recenzji, podpytałem kilku znajomych i razem z Waszymi radami zrobiłem sobie listę kolumn i wzmacniaczy, które wydaje mi się, że "dadzą radę" i z Waszą pomocą chciałbym zawężać tą listę aż do dokonania ostatecznego wyboru :)

BUDŻET:

Początkowo chciałem przeznaczyć na całość 2500 zł, jednak gdyby udało się go ograniczyć byłoby dobrze :) Powiedzmy 1500 na kolumny i wzmacniacz, bez subwoofera (bo jeszcze nie mogę się zdecydować czy go szukać czy nie). Mogę go rozszerzyć do 2000 zł jeżeli naprawdę będzie zauważalna różnica w brzmieniu.

 

KOLUMNY:

- używane. Wydaje mi się że w tych samych pieniądzach będą lepsze niż nowe,

- ze względu na wymiary pomieszczenia (4m x 3m) oraz rozmieszczenie mebli decyduję się na kolumny podstawkowe,

- raczej pasywne niż aktywne. Poprzednio chciałem aktywne ze względu na "łatwość" doboru parametrów, montaż i mniejszą ilość zajmowanego miejsca, jednak nie znalazłem nic aktywnego w cenie do 1500 zł co by mi się podobało albo miałoby dobre recenzje. Sparzyłem się już na monitorach Yamaha HS 7 (o których jest poprzedni temat) i wolę drugi raz nie stąpać po tym gruncie,

- z uwagi na to, że będą stały na biurku jak najbliżej ściany, wolałbym żeby otwory bass-reflex były raczej z przodu niż z tyłu, jednak praktycznie wszystkie kolumny, które podaję niżej mają BR z tyłu...

- wygląd: w zasadzie nie mam szczególnych wymagań, oprócz tego że fajnie gdyby były posiadały wykończenie imitującej drewno, w kolorze orzech, wiśnia, itp. W każdym razie nie czarne, nie białe...

 

Po przekopaniu internetu wybrałem takie:

Acoustic Energy AE100 lub Acoustic Energy AE100i Limited Edition (fornir)
Monitor Audio Monitor 100
Tannoy Mercury M2.5
Monitor Audio EX1
Gale 3020

Najbardziej pasują mi AE100, Monitor Audio 100 i Tannoy M2.5.

O Tannoyach M2.5 znalazłem najwięcej pozytywnych recenzji, nieznacznie mniej o AE100. Jeszcze jeśli chodzi o Tannoye to znalazłem kilka (chyba dwie) opinie, że kraj produkcji ma znaczenie.

 

WZMACNIACZ:

 

- używany

- powinien mieć korekcję basu i sopranu oraz panoramę

- dobrze byłoby gdyby wzmacniacz miał wysokość nie większą niż 85 mm (z nóżkami) - mam dla niego przewidziane pewne miejsce

Znalazłem takie (wśród nich propozycje od Was):

NAD 3020

NAD 352

NAD C326
CambridgeAudio Azur 640A
CambridgeAudio Azur 351A
HARMAN-KARDON HK 970
Rotel RA-02

SUBWOOFER:

Czy decyzję o ewentualnej potrzebie zakupu subwoofera należy podjąć już przy szukaniu kolumn? Czy może jednak subwoofer zagra "dobrze" z każdymi kolumnami? A może jest zasada, że w zestawie bez subwoofera głośnik średnio-niskotonowy powinien mieć minimum 6,5" (170 mm) a jeżeli w zestawie ma być subwoofer, to głośnik średnio-niskotonowy w kolumnach powinien mieć np. nie wiecej niz 4" (100 mm)?

 

PODŁĄCZENIE I UWARUNKOWANIA POMIESZCZENIA:

- zależy mi mocno na podłączeniu przez interfejs USB, ponieważ mam kiepską kartę dźwiękową i nie chcę kupować nowej. Zamiast tego wymyśliłem zakup interfejsu audio np. Focusrite Scarlett Solo i podłączenie go do komputeraz przez USB. Do wyjścia interfejsu byłby podłączony wzmacniacz i do niego kolumny. Ma to sens czy kuriozum? :)

- kolumny będą stały na biurku na podstawkach z MDF i dodatkowo planuję je postawić na gąbce akustycznej (podobno tak się robi ale na zdjęciach rzadko to widuję)

 

OCZEKIWANIA:

- żeby bas nie był taki "rozlazły" jak w Yamaha HS7 i nie sprawiał wrażenie opóźnionego i leniwego, tylko żeby był zdecydowany, rytmiczny, punktowy, celny :) Nie chodzi o to, żeby meble podskakiwały albo sąsiedzi przychodzili ze skargą, ale ma być konkretnie a nie takie ciepłe kluchy ;)

- żeby nie brakowało środka tak jak w Yamaha HS7, na których moim zdaniem ginęły wszelkie smyczki, gitary przesterowane

- muzyka: nie jestem jakimś specjalnym audiofilem, słucham wszystkiego co mi wpadnie w ucho: pop, rock, Metallica, Within Temptation, dance, trance, muzyka filmowa (Hans Zimmer, Steve Jablonsky,), soundtracki z gier komputerowych (Metro 2033, Crysis)...

Również gram na instrumentach klawiszowych, tworzę podkłady i śpiewam (nagrywam wokal) i chciałbym, żeby w tym zakresie też "dawało radę".

 

Edycja:

Znalazłem jeszcze kolumny Tannoy Mercury 7.2 - mają niezłe opinie i są w podobnych pieniądzach co M2.5.

Edited by MichalS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężko tak za kogoś złożyć zestaw i mieć stuprocentową pewność, że się trafi akurat to, dlatego trochę zwlekałem, zanim przystąpiłem do napisania tej odpowiedzi.

Jeżeli miałbym już coś konkretnego doradzić: kup najpierw jedno, potem drugie. Najbardziej sensownie byłoby chyba zacząć od wzmacniacza i dopiero pod niego dobierać kolumny, a to dlatego, że ze wzmacniaczem łatwiej wybrać się na odsłuch kolumn. Oczywiście nie zabraniam zacząć od nabycia kolumn, jednak z autopsji wiem, że warto zacząć od wzmaka, a dopiero potem do niego dobierać kolumny. ;) W zasadzie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo wzmacniacz, który zagra źle z jednymi kolumnami, może okazać się zupełnym przeciwieństwem w chwili, kiedy podłączy się pod niego inny zestaw, tak samo, jak kolumny: jedne zagrają dobrze ze wzmakiem, a inny zestaw - podłączony pod ten sam wzmacniacz - wywlecze wszelkie niedoskonałości takiego wzmaka.

Dobór takiego zestawu nie należy do prostych zadań.

W dniu 12.01.2019 o 15:40, MichalS napisał:

Czy decyzję o ewentualnej potrzebie zakupu subwoofera należy podjąć już przy szukaniu kolumn?

To zależy i jest to raczej kwestia subiektywna, chociaż warunki pomieszczenia i samo ustawienie kolumn też mogą na taką decyzję wpłynąć. Rozumiem, że decydujesz się na kolumny o konstrukcji otwartej? W takiej sytuacji nie śpieszyłbym się zbytnio z kupowaniem SUBa, bo może się okazać, że basu ilościowo będzie w sam raz. Zakup rozważałbym wtedy, kiedy okazałoby się, że jednak jest go za mało.

W dniu 12.01.2019 o 15:40, MichalS napisał:

A może jest zasada, że w zestawie bez subwoofera głośnik średnio-niskotonowy powinien mieć minimum 6,5" (170 mm) a jeżeli w zestawie ma być subwoofer, to głośnik średnio-niskotonowy w kolumnach powinien mieć np. nie wiecej niz 4" (100 mm)?

Pierwsze słyszę o takich teoriach. ;)

W dniu 12.01.2019 o 15:40, MichalS napisał:

Do wyjścia interfejsu byłby podłączony wzmacniacz i do niego kolumny. Ma to sens czy kuriozum? :)

Ma to sens, jak najbardziej. Jeżeli jednak karty jeszcze nie posiadasz - zacznij od niej, bo finalny efekt grania zestawu, to DAC+AMP+kolumny. Zawsze to krok do przodu, jeśli chodzi o jak najwierniejsze odtworzenie warunków pracy w chwili ewentualnych odsłuchów.

Podsumować mogę to chyba tylko w jeden sposób, i będę to powtarzać jak mantrę: Kolumny nie są słuchawkami, dlatego - jeżeli tylko jest taka możliwość - warto udać się na odsłuch, pozwolić zadecydować własnym uszom. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...