Jump to content
MichalS

Zestaw: kolumny + wzmacniacz do 1500-2000 zł

Recommended Posts

Cześć.

Kontynuując temat:

przeszukałem trochę internet, przeczytałem dużo recenzji, podpytałem kilku znajomych i razem z Waszymi radami zrobiłem sobie listę kolumn i wzmacniaczy, które wydaje mi się, że "dadzą radę" i z Waszą pomocą chciałbym zawężać tą listę aż do dokonania ostatecznego wyboru :)

BUDŻET:

Początkowo chciałem przeznaczyć na całość 2500 zł, jednak gdyby udało się go ograniczyć byłoby dobrze :) Powiedzmy 1500 na kolumny i wzmacniacz, bez subwoofera (bo jeszcze nie mogę się zdecydować czy go szukać czy nie). Mogę go rozszerzyć do 2000 zł jeżeli naprawdę będzie zauważalna różnica w brzmieniu.

KOLUMNY:

- używane. Wydaje mi się że w tych samych pieniądzach będą lepsze niż nowe,

- ze względu na wymiary pomieszczenia (4m x 3m) oraz rozmieszczenie mebli decyduję się na kolumny podstawkowe,

- raczej pasywne niż aktywne. Poprzednio chciałem aktywne ze względu na "łatwość" doboru parametrów, montaż i mniejszą ilość zajmowanego miejsca, jednak nie znalazłem nic aktywnego w cenie do 1500 zł co by mi się podobało albo miałoby dobre recenzje. Sparzyłem się już na monitorach Yamaha HS 7 (o których jest poprzedni temat) i wolę drugi raz nie stąpać po tym gruncie,

- z uwagi na to, że będą stały na biurku jak najbliżej ściany, wolałbym żeby otwory bass-reflex były raczej z przodu niż z tyłu, jednak praktycznie wszystkie kolumny, które podaję niżej mają BR z tyłu...

- wygląd: w zasadzie nie mam szczególnych wymagań, oprócz tego że fajnie gdyby były posiadały wykończenie imitującej drewno, w kolorze orzech, wiśnia, itp. W każdym razie nie czarne, nie białe...

Po przekopaniu internetu wybrałem takie:

Acoustic Energy AE100 lub Acoustic Energy AE100i Limited Edition (fornir)
Monitor Audio Monitor 100
Tannoy Mercury M2.5
Monitor Audio EX1
Gale 3020

Najbardziej pasują mi AE100, Monitor Audio 100 i Tannoy M2.5.

O Tannoyach M2.5 znalazłem najwięcej pozytywnych recenzji, nieznacznie mniej o AE100. Jeszcze jeśli chodzi o Tannoye to znalazłem kilka (chyba dwie) opinie, że kraj produkcji ma znaczenie.

WZMACNIACZ:

- używany

- powinien mieć korekcję basu i sopranu oraz panoramę

- dobrze byłoby gdyby wzmacniacz miał wysokość nie większą niż 85 mm (z nóżkami) - mam dla niego przewidziane pewne miejsce

Znalazłem takie (wśród nich propozycje od Was):

NAD 3020

NAD 352

NAD C326
CambridgeAudio Azur 640A
CambridgeAudio Azur 351A
HARMAN-KARDON HK 970
Rotel RA-02

SUBWOOFER:

Czy decyzję o ewentualnej potrzebie zakupu subwoofera należy podjąć już przy szukaniu kolumn? Czy może jednak subwoofer zagra "dobrze" z każdymi kolumnami? A może jest zasada, że w zestawie bez subwoofera głośnik średnio-niskotonowy powinien mieć minimum 6,5" (170 mm) a jeżeli w zestawie ma być subwoofer, to głośnik średnio-niskotonowy w kolumnach powinien mieć np. nie wiecej niz 4" (100 mm)?

PODŁĄCZENIE I UWARUNKOWANIA POMIESZCZENIA:

- zależy mi mocno na podłączeniu przez interfejs USB, ponieważ mam kiepską kartę dźwiękową i nie chcę kupować nowej. Zamiast tego wymyśliłem zakup interfejsu audio np. Focusrite Scarlett Solo i podłączenie go do komputeraz przez USB. Do wyjścia interfejsu byłby podłączony wzmacniacz i do niego kolumny. Ma to sens czy kuriozum? :)

- kolumny będą stały na biurku na podstawkach z MDF i dodatkowo planuję je postawić na gąbce akustycznej (podobno tak się robi ale na zdjęciach rzadko to widuję)

OCZEKIWANIA:

- żeby bas nie był taki "rozlazły" jak w Yamaha HS7 i nie sprawiał wrażenie opóźnionego i leniwego, tylko żeby był zdecydowany, rytmiczny, punktowy, celny :) Nie chodzi o to, żeby meble podskakiwały albo sąsiedzi przychodzili ze skargą, ale ma być konkretnie a nie takie ciepłe kluchy ;)

- żeby nie brakowało środka tak jak w Yamaha HS7, na których moim zdaniem ginęły wszelkie smyczki, gitary przesterowane

- muzyka: nie jestem jakimś specjalnym audiofilem, słucham wszystkiego co mi wpadnie w ucho: pop, rock, Metallica, Within Temptation, dance, trance, muzyka filmowa (Hans Zimmer, Steve Jablonsky,), soundtracki z gier komputerowych (Metro 2033, Crysis)...

Również gram na instrumentach klawiszowych, tworzę podkłady i śpiewam (nagrywam wokal) i chciałbym, żeby w tym zakresie też "dawało radę".

Edycja:

Znalazłem jeszcze kolumny Tannoy Mercury 7.2 - mają niezłe opinie i są w podobnych pieniądzach co M2.5.

Edited by MichalS

Ciężko tak za kogoś złożyć zestaw i mieć stuprocentową pewność, że się trafi akurat to, dlatego trochę zwlekałem, zanim przystąpiłem do napisania tej odpowiedzi.

Jeżeli miałbym już coś konkretnego doradzić: kup najpierw jedno, potem drugie. Najbardziej sensownie byłoby chyba zacząć od wzmacniacza i dopiero pod niego dobierać kolumny, a to dlatego, że ze wzmacniaczem łatwiej wybrać się na odsłuch kolumn. Oczywiście nie zabraniam zacząć od nabycia kolumn, jednak z autopsji wiem, że warto zacząć od wzmaka, a dopiero potem do niego dobierać kolumny. ;) W zasadzie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo wzmacniacz, który zagra źle z jednymi kolumnami, może okazać się zupełnym przeciwieństwem w chwili, kiedy podłączy się pod niego inny zestaw, tak samo, jak kolumny: jedne zagrają dobrze ze wzmakiem, a inny zestaw - podłączony pod ten sam wzmacniacz - wywlecze wszelkie niedoskonałości takiego wzmaka.

Dobór takiego zestawu nie należy do prostych zadań.

W dniu 12.01.2019 o 15:40, MichalS napisał:

Czy decyzję o ewentualnej potrzebie zakupu subwoofera należy podjąć już przy szukaniu kolumn?

To zależy i jest to raczej kwestia subiektywna, chociaż warunki pomieszczenia i samo ustawienie kolumn też mogą na taką decyzję wpłynąć. Rozumiem, że decydujesz się na kolumny o konstrukcji otwartej? W takiej sytuacji nie śpieszyłbym się zbytnio z kupowaniem SUBa, bo może się okazać, że basu ilościowo będzie w sam raz. Zakup rozważałbym wtedy, kiedy okazałoby się, że jednak jest go za mało.

A może jest zasada, że w zestawie bez subwoofera głośnik średnio-niskotonowy powinien mieć minimum 6,5" (170 mm) a jeżeli w zestawie ma być subwoofer, to głośnik średnio-niskotonowy w kolumnach powinien mieć np. nie wiecej niz 4" (100 mm)?

Pierwsze słyszę o takich teoriach. ;)

Do wyjścia interfejsu byłby podłączony wzmacniacz i do niego kolumny. Ma to sens czy kuriozum? :)

Ma to sens, jak najbardziej. Jeżeli jednak karty jeszcze nie posiadasz - zacznij od niej, bo finalny efekt grania zestawu, to DAC+AMP+kolumny. Zawsze to krok do przodu, jeśli chodzi o jak najwierniejsze odtworzenie warunków pracy w chwili ewentualnych odsłuchów.

Podsumować mogę to chyba tylko w jeden sposób, i będę to powtarzać jak mantrę: Kolumny nie są słuchawkami, dlatego - jeżeli tylko jest taka możliwość - warto udać się na odsłuch, pozwolić zadecydować własnym uszom. :D