Jump to content

Jaka Karta Dźwiękowa do słuchawek Razer Tiamiat 7.1 V2

Recommended Posts

Witam,
Poszukuję w miarę jak najlepszej karty dźwiękowej do słuchawek Razer Tiamiat 7.1 V2. Problem w tym, że posiadam laptopa, dlatego karta musi być zewnętrzna (usb). Co byście mogli mi polecić, karta musi mieć wejście na 5 jacków i dźwięk przestrzenny 7.1

Guest MichalW

W cenie tych wielokanałowych słuchawek do grania można by kupić dobre normalne w stereo i efekt byłby pewnie lepszy... Ale jeśli autor koniecznie chce to może coś typu Asus Xonar U7

Myślałem właśnie nad: Xonar U7 MKII 7.1 USB, ale na morele użytkownik który ma te same słuchawki napisał w komentarzach: "jak do tej karty podlaczyc sluchawki 7.1 bo karte nabylem. Nie gra mi subbofer a opcja 7.1 w programie hest tylko przy glosnikach" niestety bez odpowiedzi i dlatego się waham z zakupem. :(

Guest MichalW

Może akurat nie wiedział jak to wszystko podłączyć poprawnie. Razem z kartą będzie instrukcja obsługi, której niektórym ludziom po prostu nie chce się czytać a potem narzekają że coś nie działa... W razie czego jest też możliwość zwrotu towaru zakupionego na odległość w ciągu 14 dni.

4 minuty temu, wojtczakowy7 napisał:

Może akurat nie wiedział jak to wszystko podłączyć poprawnie. Razem z kartą będzie instrukcja obsługi, której niektórym ludziom po prostu nie chce się czytać a potem narzekają że coś nie działa... W razie czego jest też możliwość zwrotu towaru zakupionego na odległość w ciągu 14 dni.

Czyli myślisz, że raczej nie będzie problemu i jest to raczej jedyna sensowna karta która podoła tym słuchawką?

Za fatalną jakość dźwięku nie musi odpowiadać tylko karta. Być może sam słuchawki nie oferują za wiele.

Zamiast tej dziwnej, wieloprzetwornikowej konstrukcji zwróciłbym się w kierunku standardowych słuchawek stereo. W tej cenie kupisz spokojnie przyjemny headset.

Godzinę temu, prohaks napisał:

Za fatalną jakość dźwięku nie musi odpowiadać tylko karta. Być może sam słuchawki nie oferują za wiele.

Zamiast tej dziwnej, wieloprzetwornikowej konstrukcji zwróciłbym się w kierunku standardowych słuchawek stereo. W tej cenie kupisz spokojnie przyjemny headset.

Ale ja potrzebuje surround ?

Ja czasami nie rozumiem co ludzie widzą w tym 7.1 w słuchawkach. Niech mi ktoś wytłumaczy jak 2 przetworniki robią za w sumie 8 ? ani to matematyki, ani fizyki się nie klei, bo może coś przeoczyłem na lekcjach. Ale jak pamiętam jeden przetwornik odpowiada za jeden kanał, 2 przetworniki za 2 kanały, a 7 za 7 kanałów itd

Jednak dalej nie rozumiem jak 2 przetworniki mieszczą 8 kanałów, czyżby jakaś wyższa fizyka w wyniku której, zależnie od jakiejś przyczyny przetworniki A i B mogą być dowolnymi przetwornikami A,B,C,D,E,F,G,H naraz niezależnie od czasu, położenia, prędkości dźwięku rozchodzącej się w muszli  słuchawek oraz punktu przyłożenia względem którego jest liczona położenie danego przetwornika wziętego z kosmosu?

Czyżby producenci słuchawek odkryli coś na miarę Perpetum Mobile, kino domowe 7.1 zamknięte w 2 przetwornikach?

Oczywiście sobie śmieszkuję, jednak temat słuchawek wielokanałowych jest przezabawny, bo oczywiście fizycznie jest to niemożliwe chyba, że uda nam się upakować 4 przetworniki jako jeden i kolejne 4 jako 2 przetwornik, jednak nadal problemem będzie z rozstawieniem tego ?

Autorze osobiście odsprzedałbym te słuchawko coś tam, co by to nie było, kupił porządne stereo dobre źródło i będziesz w siódmym niebie, nie zawracając sobie głowy jakimś wyimaginowanym 7.1, które nawet przy stereo nie leżało, nie wspominając o 7.1 .

Szkoda zwyczajnie kasy na taką zabawę w wyimaginowaną, sztuczną, próbę imitacji dźwięku przestrzennego. Nie mówię, że efektu nie ma, tylko pytanie czy ten efekt 7.1 jest faktycznie tym co uzyskasz na całym systemie wielokanałowym? No chyba nie, więc pytanie czy to ma sens? Jak dla mnie nie, lecz sądzę, że zwyczajnie zafascynowałeś się nimi po obejrzeniu pseudo recenzji słuchawek,YouTuberów zajmujących się na co dzień sprzętem komputerowym, laptopami czy recenzją różnych gadżetów, dodatkowo możliwe, że miały wpływ na to opinie osób trzecich nie mających kontaktu z normalnymi słuchawkami, a jedynie tymi gamingowymi z polepszaczami dźwięku, 5.1 czy 7.1. 

Pomijam fakt, że i tak po przeczytaniu recenzji np. @EvilKillaruna mamy tylko pewien zarys, szkic jak te słuchawki grają, jednak to nasze uszy dokończą to arcydzieło, które ostatecznie może się nam podobać lub nie. W sumie sam tego kiedyś nie rozumiałem, po wielu dyskusjach czy to z właścicielem bloga i forum czy innymi forumowiczami, ale również po samodzielnych odsłuchach w salonach audio zrozumiałem, że faktycznie recenzje, nie odzwierciedlają wszystkiego, a jak wspomniałem, dają jedynie szkic na którym mamy czarno na białym wymalowane jakie są te słuchawki, jednak kolorami, które dokończą dany "obraz" są rzeczy, które możemy już jedynie zweryfikować poprzez własne uszy, często gęsto, będące pewnymi niuansami, które zadecydują czy akurat takie kreowanie dźwięku przez słuchawki nam w 100% odpowiada.

2 minuty temu, Oczek08 napisał:

Ale ja potrzebuje surround ?

To kup system wielokanałowy, gry teraz często obsługują tryby wielokanałowego dźwięku, więc nie ma z tym najmniejszego problemu.

@Nehero, w Tiamat jest więcej, niż jeden przetwornik na kanał, a nimi zarządza Razer'owy ACU, który powinien być dołączony do słuchawek. Nie jest to typowa konstrukcja z wrzuconym programowym DSP na topologię stereo. To jest konstrukcja wieloprzetwornikowa, a każdy z nich idzie przez dedykowane DSP. ;) Przynajmniej tyle można wywnioskować po materiałach od producenta.

tiamat71-diagram.png  

@Oczek08, apropos tego Audio Control Unit, gdzieś Ci się zapodziała, że szukasz/korzystasz z czegoś innego?

45 minut temu, daviox napisał:

@Nehero, w Tiamat jest więcej, niż jeden przetwornik na kanał, a nimi zarządza Razer'owy ACU, który powinien być dołączony do słuchawek. Nie jest to typowa konstrukcja z wrzuconym programowym DSP na topologię stereo. To jest konstrukcja wieloprzetwornikowa, a każdy z nich idzie przez dedykowane DSP. ;) Przynajmniej tyle można wywnioskować po materiałach od producenta.

tiamat71-diagram.png  

@Oczek08, apropos tego Audio Control Unit, gdzieś Ci się zapodziała, że szukasz/korzystasz z czegoś innego?

To audio control jest, ale to służy do ustawienia głośności poszczególnych kanałów, jak wepnę 1 jack do laptopa to mam tylko stereo dlatego potrzebna jest ta karta. :/

W takiej sytuacji muszę @Nehero zwrócić honor. ;) Liczyłem, że to jest zintegrowany DAC, a wygląda na to, że to jest - w najlepszym przypadku - preamp... Niby lepsze to, niż 'zwyczajne' stereo i DSP, ale wciąż potrzebna karta 7.1...

Jeżeli słuchawki mają zostać, to pozostaje wymiana dźwiękówki, bo sam opis produktu brzmi nieciekawie:

Cytat

Fabrycznie nowa, wysokiej jakości karta muzyczna na USB z systemem Vitrual 7.1CH. [...] Symulacja systemu stereo 7.1

Grzebiąc dalej, kiedy poszukasz dokumentacji chipsetu, na którym jest oparta karta, którą posiadasz obecnie (CM119), to - patrząc na schematy ideowe - zarówno CM119, jak i nowszy(?) CM119B/BN, posiadają wyłącznie wyjście stereo (LOL - Line Out Left Channel; LOR - Line Out Right Channel):

image.thumb.png.e09a3297f10b299dfb04c1902f67a2fa.png
CM119B

image.thumb.png.501213a98e7e936e2238a45e9c51c72d.png
CM119

Nawet jeśli Tiamat ma wykombinowaną topologię 7.1, ta karta jej w ogóle nie posiada, więc nawet tego 7.1 nie wykorzystujesz.

Jeśli słuchawki muszą zostać, to pokombinowałbym coś z tym Xonarem.

1 godzinę temu, daviox napisał:

tiamat71-diagram.png  

Okej w takim razie zwracam honor w kwestii ilości przetworników, jednak system wielokanałowy to dalej odpowiednie rozmieszczenie tych przetworników, w normalnym systemie rozmieszczamy je w przestrzeni 3-wymiarowej, tutaj widać raczej rozmieszczenie w przestrzeni 2-wymiarowej poza samym 40mm głośnikiem.

Ciekawa koncepcja jednak jakby nie patrzeć to w pewnym sensie nadal stereo, może ma więcej przetworników jednak ułożonych na płaszczyźnie, pomijam kwestie nakładania się na siebie fal dźwiękowych.

Dlaczego dalej stereo jak dla mnie? Bo system wielokanałowy opiera się na 2 zasadach. Wiele przetworników odpowiednio rozmieszczonych względem słuchacza, aby dźwięk fizycznie docierał z różnych stron dzięki czemu tworzymy ten efekt wielokanałowego dźwięku, że dźwięki dziejące się z tyłu postaci w filmie słyszymy z tylnego głośnika i analogocznie do reszty.

Tutaj mimo zastosowania wielu przetworników dalej słyszymy dźwięk fizycznie z dwóch stron, faktycznie może być to namiastka dźwięku wielokanałowego na podobnej zasadzie soundbarów, które grając z jednej strony, próbują stworzyć efekt wielokanałowy, tylko soundbar działa w odpowiednio dużej przestrzeni 3-wymiarowej, a słuchawki w małej muszli, pytanie czy tak mała objętość jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do stworzenia chociażby namiastki wielokanałowego dźwięku i pytanie czy usłyszymy różnicę względem standardowego stereo, gdzie to ta odpowiednio spreparowana scena oddaje efekt dźwięku 3D, co poniekąd przy dorze rozbudowanej scenie na szerokość i głębokość i dobrej holografii jest też czymś na wzór dźwięku wielokanałowego tylko w dużym uproszczeniu, bo możemy wtedy lokalizować np. że skrzypce są na prawo jednak trochę w oddali.

Oczywiście na wzór dźwięku wielokanałowego z wyłączeniem tego co dzieje się za nami, jeśli założymy, iż "słuchacz" siedzi przed "sceną" i słucha koncertu w wykonaniu orkiestry.

Najbliższe wyobrażenie sceny w słuchawkach, to soundbar. Też siedzimy na fotelu , przed nami jest soundbar i możemy lokalizować dźwięki na lewo, prawo i na głębokość, to co dzieje się przed bohaterem filmu, bo za nim już jest problem interpretować dźwięki, które również słyszymy z przodu, a nie z tyłu tak jak w typowym systemie wielokanałowym.

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-audeze-mobius

Na tym zaczyna się u mnie i kończy na dzień dzisiejszy temat dźwięku wielokanałowego w słuchawkach. Konstrukcje wieloprzetwornikowe, nawet poprawnie zaprojektowane i mające swoje systemy dedykowane (K290 Surround) przegrają ze zwykłym stereo lub porządnie zrobionymi słuchawkami z DSP. 

• Like 1
  • Thanks 1