Jump to content

Głośniki do konsoli i PC do 1000zł

Recommended Posts

Witam,

Mam bardzo już stare głośniki Mediatech MT 312C (mają chyba z 10 lat albo i wiecej). Właśnie skończyły się potencjometry i praktycznie ich nie słychać (żeby w ogóle grały trzeba idealnie trafić w miejsce na scieżce potencjometru gdzie jeszcze którakolwiek kolumna gra a żeby grały obie naraz to chyba już niemożliwe). Mam miłe wspomnienia z marką Edifier. Miałem kiedyś Edifiery S550. Jednak z pewnych względów (w tym też wygody) byłem zmuszony się ich pozbyć. Na co dzień korzystam ze słuchawek zarówno w komputerze jak i podczas gry na konsoli. Teraz po awarii głośników (pewnie mógłbym je naprawiać ale myślę że to jest mimo wszystko dobry moment aby rozejrzeć się za czymś nowszym) myślę nad wymianą sprzętu. Gdybym potrzebował zestaw 5.1 kupuiłbym znów jakieś S550 albo 'aktualny' model. Jednak jak już pisałem wyżej cackanie się z rozstawieniem tylu kolumn mnie dobijało. Tym bardziej że od czasu do czasu zależałoby mi na mobilności w kwestii głośników ale o tym za chwile.

A więc... podsumowując:

Budżet - do 1000zł (również też przez to co zostało napisane w artykule o polecanych głośnikach komputerowych) - nie zamierzam też dokupować do tego dodatkowych urzadzeń jak amplitunery itp.

Źródło - wyjście S/PDIF konsoli, wyjście 3,5jack monitora (dźwięk poprzez HDMI konsoli), S/PDIF z PC (asus xonar DG), opcjonalnie jack 3,5 laptop i bluetooth telefon*

Zastosowanie - gra na konsoli, od czasu do czasu słuchanie muzyki zarówno poprzez PC, konsole (w jednym i drugim przypadku - Spotify), czasem jakieś filmy seriale i... Słuchanie z telefonu albo np laptopa* - mimo wszystko sporadyczne używanie głośników - preferuje dla wygody własnej i domowników - słuchawki.

Wstępne typy - Nie ma co tu dużo mówić. Mam zaufanie do Edifier wiem że grają bardzo fajnie więc za bardzo nie szukałem alternatyw. Wstepnie wymyśliłem jednak:

Edifier R2600 - bardzo fajne i aktualnie przecenione w x-kom głośniki.

Edifier R2730DB - troszke mocniejsze wyposażone w bluetooth i tu chciałbym napisac o mojej gwiazdce która się pojawiała już tu dwa razy

*jako że nie mam wewnętrznej potrzeby uzywania głosników na co dzień - to nagłośnienia u mnie w domu zbyt wiele nie ma. Od jakiegoś czasu jednak znalazłem pewna niszę która należałoby w tej kwestii wypełnić. Chodzi mianowicie o to że co raz częściej organizuje w domu domówki. I czasem trzeba w jakąś fifę zagrać na konsoli a czasem dziewczyny chcą tupnąć do jakiegoś disco polo (totalnie nie moje klimaty ale troche niezręcznie w ciszy siedzieć). Te małe głośniki Mediatecha które miałem nad zwyczaj dobrze sobie radziły. Dyskoteka to to nie jest ale z grubsza wystarczyło. Podobnie kiedy latem przesiadywaliśmy w ogrodzie przy grillu. Jedyną opcją było wtedy przeniesienie służbowego laptopa i podpięcie do niego tych małych głośników. Czytając o tym że głośniki mają funkcje bluetooth eliminuje się problem szukania źródła podczas takich wypadów. A podejrzewam, że mocą dadzą radę nawet o wiele lepiej niż i tak moim zdaniem donośnie brzmiące akumulatorowe głośniki bezprzewodowe.

Jest jeszcze jeden typ - Microlab solo 9C - nie miałem okazji ich osłuchac ani nawet widziec na żywo. Jednak opinie sa dość ciekawe i mozna do nich podłączyc (np konsole) bezpośrednio przez wejscie HDMI a obraz przekazac dalej wyjsciem HDMI. Martwi mnie tylko fakt że słyszałem ze bass w Microlabach troche leży a i żeby zagrały akceptowalnie potrzebują troche wyższych głośności. Jeżeli już będę ich używał to raczej nie tak żeby mnie było słychać w całym domu. Ani też na wspomnianych domówkach tak żeby wszystkich zagłuszyć.

Na ten moment moim typem nr1 jest Edifier R2730DB.

Ja potrzebuje tylko Waszych opinii. Może ktoś ma te głośniki albo microlaby i może powiedzieć coś więcej?

Z głośnikami jest tak, że nie zawsze większe znaczy lepsze. Posiadam r2600 i na razie jestem w fazie tzw. przejściowej, lokalizacja dźwięku jest trudna, i uważam że stać je na więcej, ale muszę sobie kupić większe biurko i lepiej je rozstawić.

Dlatego zależy w jakich warunkach będą używane. Na biurko do pc to takie r1600 powinny być wystarczające, za to r2730 mają swojego daca i wspomniany bt więc jeśli nie ma w planach zakupu niczego innego i do nagłaśniania imprez to pewnie będzie lepszym wyjściem.

Ja moje kupiłem na wyprzedaży za 350zł i może są lekko za duże, tak czuć tą jakość wykonania i moc, której się nie spodziewałem. Nie ma żadnego charczenia nawet na bardzo wysokich głośnościach. Jest za to szum po włączeniu bez grania muzyki, ale po odpaleniu nawet na niskiej głośności przestaje lub po prostu jest zagłuszany. Wersja z bt nie ma tego problemu, a dodatkowo można je włączyć za pomocą pilota, więc siedząc na kanapie jest to plus, przy biurku mi nie przeszkadza brak takiej funkcji.

Tzn kwestia lokalizacji to jak najbardziej biurko. Jakoś nie trafiają do mnie zestawy z subwooferem nawet kosztem mniej ciekawego bassu który idzie po prostu z kolumn. Mimo wszystko w najblizszym czasie planuje zakup większego biurka. Przy okazji zakupu konsoli kupiłem tez monitor 4k 32 cale który spełnia swoją role jako ładny wyświetlacz do konsoli a przy okazji wspomaga mnie podczas pracy z wielkimi tabelami w excelu. Mam też stary monitor który bardzo chętnie wykorzystałbym jako 'backup display' na czas np grania na konsoli kiedy to leze rozwalony w fotelu i moge bez ruszania sie z niego np podgladac FB, jakies poradniki czy nawet ogladac mecz. Aktualnie nie ma miejsca na to. Na dobra sprawę to nawet nie ma miejsca na monitor. Głośniki schowane sa z tyłu.

Jest jeszcze kwestia podłączenia. Tego wszystkiego. Zakładając że do monitora mam podpięty (na ten moment jeden) zarówno komputer jak i konsole, a monitor nie ma głosników wbudowanych - tylko wyjscie 3,5mm jack. To szukam sposobu jak to podłaczyć żeby jedno z drugim zagrało. Troche się gubie w tych połączeniach. Xbox nadaje dzwiek poprzez HDMI (wtedy glosniki jackiem do monitora), ale ma tez wyjscie S/PDIF (TOSLINK). Pytanie czy dzwiek podany przez HDMI a potem przez jacka z monitora nie bedzie jakis wybrakowany. Nie oczekuje najwyższej możliwej jakości dzwięku, tylko zastanawiam się czy połączenie hdmi a potem jack ma jakiś sens. Nie ukrywam że poza połączeniem jak w microlabach - HDMI-IN/HDMI-OUT - te właśnie byłoby rozwiązaniem najwygodniejszym nawet od strony logistycznej przy wspomnianych domówkach. Biore monitor, konsole i głośniki, stawiam gdzie trzeba spinam wszystko dwoma kablami (nie licząc zasilania) i bedzie muzyka ze spotify/youtube i bedą też gry jezeli kogoś najdzie.

Myślę, że w takim razie najłatwiej będzie kupić 2730db i nie martwić się kablami, ew. r1700bt. Ja mam podpięte pod integrę dac/amp kablami RCA i tylko wypinam mini Jack z przodu jak chcę przejść ze słuchawek na głośniki. W tym przypadku chyba najłatwiej będzie przepiąć adapter bt.

Mi tam łatwiej po prostu wypiąć, niż bawić się w szukanie w danej grze w opcjach, bo tak to trzeba zamknąć, a ile to jest wypiąć z daca, który leży na biurku. Dlatego porównuję, że z dwoma jednostkami będzie o wiele trudniej i łatwiej taki adapter USB wypiąć z frontu niż grzebać się kablami.

Właśnie to jest to że nie trzeba biegać po ustawieniach. Sam software karty dzwiekowej  pozwala na ustawienie skrotu klawiszowego na zmiane profilu (tez np zmiane ustawien equalizera). Albo robie to z poziomu system tray'a, ale to akurat nie temat o tym.  Wstepnie zdecydowalem wezme wersje z bluetooth. Mimo że troche overkill jednak bluetooth moze sie przydac.

Może i się da inaczej, lecz je nie mam jakiejś gamerowskiej karty tylko zewnętrzny DAC i wciąż uważam, że mniej zachodu jest z wypięciem kabelka, który jest na wyciągnięcie ręki. Co innego gdyby był gdzieś z tyłu pc pod biurkiem, dlatego cieszę się że zmieniłem zdanie i poszedłem w zewnętrzne urządzenie. Druga sprawa to potencjometr z wyświetlaczem LCD i jestem w stanie zmienić głośność co do jednego oczka w sekundę i mam pewność, że zawsze słucham na tej samej głośności.

Dobra... troche zboczę z tematu. Ale wczoraj zlapalem pewną straszną zależność. Jako że na konsoli gram ze sluchawkami podpietymi pod monitor (bo xbox nie ma wyjscia na jack) to wczoraj majac kilka rzeczy do zalatwienia na komputerze i bedac zbyt leniwym aby odpinac sluchawki z monitora i wpinac je z powrotem do komputera przelaczylem zrodlo dzwieku na monitor tak zeby dzwiek szedl po display porcie do monitora a z tamtad jackiem do sluchawek. I jakimś wielkim audiofilem nie jestem to byłem przerażony różnica w dzwieku między słuchaniem z przedniego panelu komputera (xonar dg - zadna tam super karta ale lepsze niz integra) a tego co szlo z monitora. W monitorze praktycznie bass byl plaski... w sumie go go nawet nie bylo a i wyzszych czestotliwosci jakby nie bylo. Domyslam sie ze mimo iż moje AKG K550 nie maja jakichs wielkich wymagan jezeli chodzi o napędzenie to telewizor mimo wszystko sobie z nimi nie radzi.). Dlatego też rozumiem dlaczego drążyłeś temat DAC/AMPa podpietego mimo wszystko przed glosniki. Problem w tym ze te Edifiery (zarowno 2600 jak i 2730) nie maja wyjscia sluchawkowego wiec jezeli chce grac na sluchawkach (a tak bede zwykle robil) musze je podlaczyc do sensownego zrodla.

No i znalazlem dac'a który daje rade z wejsciem optycznym - sound blasterX G6. Wiadomo jest to 'gamingowe' rozwiazanie wiec znajac zycie nie warte swojej ceny... albo inaczej zbyt wysoko ocenione jak na to co oferuje. Ale ciekawą opcją zwlaszcza dla Xboxa jest fakt ze mozna tam podłączyć mikrofon (mam dodatkowy modmic - i podlaczajac go do pada denerwuja mnie placzace sie kable). Opinie zbiera dość dobre podobnie z specyfikacją techniczna która zakłada możliwość napędzenia nawet 600 ohmowych słuchawek z probkowaniem 32-bit/384Hz. Jest cos innego, niekoniecznie drozszego (wolalbym mimo wszystko rozwiazanie do max 400zl - chyba ze ten sound blaster jest wart swojej ceny wtedy poswiece te 650zl), na co mógłbym zwrócić uwagę?.