Jump to content

Różnica w odbieranym dźwięku

Piotr.M
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie odnoście podłączenia słuchawek do komputera. Bedzie odczuwalna różnica pomiędzy podpięciem słuchawek przez bluetooth a przez kabel do karty dźwiękowej (nic wielkiego Asus Xonar DG, karta PCI, system 5.1) ?

Edited by Piotr.M

To zależy od wielu czynników:

• jakości nadajnika i odbiornika bluetooth w urządzeniach, również pod względem sposobu implementacji układu
  • wykorzystywany kodek do transmisji strumienia audio (SBC, AAC, aptX/aptX HD/aptX LL, LDAC)

Przy połączeniu BT, za przetwarzanie dźwięku odpowiadają układy wewnątrz słuchawek/odbiornika BT, więc różnica będzie, bo jest to - de facto - zmiana sprzętu źródłowego. To, czy będzie poprawa, zależy od czynników, o których wspomniałem wyżej. ;)

• Upvote 1

2 minuty temu, Bernie napisał:

Słuchawki bezprzewodowe też często grają inaczej przez bluetooth a inaczej podłączone przez kabel.

Sony akurat przewodowo grają dużo gorzej niż przez BT .

Przy Bose różnica będzie mniejsza.

Ooo super informacja, a ty co sadzisz o tych parach ? warte zakupu ?

Sony serii 1000X i 1000XM2  poprzednie słynęły z reklamacji dotyczących pękającego pałąka. 

Chociaż dźwięk subiektywnie lepszy niż Bose. Ale mają dobre ANC i sterowanie dotykowe.

Bose wygodniejsze, a dźwięk co kto lubi. Technologicznie Sony wyprzedza Sony jeśli idzie o jakość przesyłania dźwięku, nowsze kodeki bezstratnej jakości w tym LDAC. Bose ma tylko SBC.

Ale trzeba też mieć kompatybilne z kodekiem źródło czy adapter, żeby to grało w pełni możliwości.

Zresztą możesz sam wyrobić sobie zdanie, bo te Sony i Bose zazwyczaj są obok siebie często w marketach MM i można posłuchać.

Edited by Bernie

Moim zdaniem Bose są wygodniejsze od sony i do tego pozbawione są tego głupiego gadżetu jakim jest ten dotykowy panel obsługiwany gestami i sony doło ten bajer kosztem dźwięku( lub kosztem wykończenia)  bo inaczej nie kosztowałby by coś koło 1700 zł zaznaczam, że w Ameryce słuchawki było licznie porównywane, ponieważ miały tą samą cenę i ludzie zastanawiali są, które są lepsze. Osobiście testowałem Bose QC II i dźwięk i wygoda były super, Miałem na głowie również  Sony wh1000x m3 lecz można było oglądać tylko reklamę słuchawek i nie udało mi się stwierdzić które są lepsze. Już w ciemno wybrał bym Bose ale zastanawia mnie to opóźnienie a mam zamiar też grać na nich i pasowało by żeby było okej.

Edited by Piotr.M

Wg testów na rtings.com obie pary charakteryzują się opóźnieniem (latency) na poziomie ~220 ms (SBC), Sony na aptX ma 200 ms (możesz sprawdzić swoją percepcję tutaj: https://www.rtings.com/headphones/tests/active-features/latency). Co do brzmienia i wygody rtings'owe overview idzie po linii kolegi @Bernie oraz Twojej w kontekście bajerów. 

4 godziny temu, Piotr.M napisał:

Moim zdaniem Bose są wygodniejsze od sony

Zgadza się, też jestem tego zdania. Bose mają wygodniejsze i z milszego materiału w dotyku pady.

do tego pozbawione są tego głupiego gadżetu jakim jest ten dotykowy panel obsługiwany gestami

To raczej jest kwestia przyzwyczajenia. Parę razy do nich podchodziłem i za pierwszym razem w ogóle myślałem, że można dostać szału z tym sterowaniem, ale za kolejnymi było lepiej.

i sony doło ten bajer kosztem dźwięku( lub kosztem wykończenia)  bo inaczej nie kosztowałby by coś koło 1700 zł zaznaczam, że w Ameryce słuchawki było licznie porównywane, ponieważ miały tą samą cenę i ludzie zastanawiali są, które są lepsze.

Nie można porównywać tylko przez pryzmat ceny słuchawki różnych firm, bo o ile słuchawki tej samej firmy są jeszcze względem siebie jakoś pozycjonowane, tak już z innej firmy mamy całkiem inny produkt, chociaż często będący "odpowiedzią" na produkt konkurencji. Wrażenia odsłuchowe są rzeczą bardzo subiektywną i często niżej pozycjonowane Sony WH-H900N są chwalone bardziej za brzmienie od Sony WH-1000X. Warto się zresztą z nimi także zapoznać. Ogólnie jednak te Sony mają lepszą opinię od Bose. Amerykanie też jeśli chodzi o brzmienie generalnie mają przyzwyczajenie do cieplejszego strojenia słuchawek, jeśli tak można uogólniać.

Już w ciemno wybrał bym Bose ale zastanawia mnie to opóźnienie a mam zamiar też grać na nich i pasowało by żeby było okej.

Nie sprawdzałem nigdy takich rzeczy jak opóźnienie w grach. Spotkałem się jednak już z opiniami, że te Sony nie są najlepszym wyborem do gier.

Mózg podobno nie zauważa opóźnienia poniżej 100 ms, a słuchawki BT zwykle mają powyżej 100 ms, a nawet jak widać na przykładzie powyższych Bose i Sony 200 ms. Tak czy inaczej słuchawki z bluetooth na razie nie są najlepsze do gier.

Opóźnienie w Bose jak widać też jest spore. Do tego Bose QC35 II wypadają też gorzej z kolei pod względem latencji ok. 30 ms więcej od pierwszej wersji QC35. https://www.rtings.com/headphones/reviews/bose/quietcomfort-35-ii

Chociaż jeśli już do gier i w takiej cenie to może warto sprawdzić Mobius: https://www.tophifi.pl/sluchawki/sluchawki-bezprzewodowe/audeze-mobius.html

Niestety nie znalazłem danych, jakie opóźnienie, mają bluetooth 5.0 i LDAC więc i sprzęt musiałby być zgodny, ale podobno nie ma problemów z lagami. https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-audeze-mobius/

Łooo, wielkie dzięki za tak rozbudowaną odpowiedź, jeśli chodzi o twoja odpowiedź czyli wynika z tego, że jedynym mankamentem QC II i QC jest to nieszczęsne opóźnienie :( To może  poprostu podłączyć je przez jack'a i nie zawracać sobie więcej glowy tylko żeby nie stracić na jakości dźwięku bo będzie lipa.

2 godziny temu, Bernie napisał:

Mózg podobno nie zauważa opóźnienia poniżej 100 ms, a słuchawki BT zwykle mają powyżej 100 ms, a nawet jak widać na przykładzie powyższych Bose i Sony 200 ms. Tak czy inaczej słuchawki z bluetooth na razie nie są najlepsze do gier.

Opóźnienie w Bose jak widać też jest spore. Do tego Bose QC35 II wypadają też gorzej z kolei pod względem latencji ok. 30 ms więcej od pierwszej wersji QC35.

Tylko bez sensu kupować słuchawki bluetooth, żeby korzystać z nich potem jedynie na kablu. W tej cenie a nawet za ułamek ceny nowych Bose kupisz słuchawki przewodowe o wiele lepsze brzmieniowo. Jak również  takie, które na pewno lepiej sprawdzą się w grach.

• Like 1

5 godzin temu, Bernie napisał:

Tylko bez sensu kupować słuchawki bluetooth, żeby korzystać z nich potem jedynie na kablu. W tej cenie a nawet za ułamek ceny nowych Bose kupisz słuchawki przewodowe o wiele lepsze brzmieniowo. Jak również  takie, które na pewno lepiej sprawdzą się w grach.

Jakie słuchawki masz na myśli ?

Edited by Piotr.M

13 godzin temu, Piotr.M napisał:

Jakie słuchawki masz na myśli ?

Nie podam teraz konkretnego modelu, bo to temat na odrębną dyskusję. To już najlepiej w odrębnym temacie zadać pytanie, poczytać najpierw polecane słuchawki na blogu: 

https://www.audiofanatyk.pl/category/polecane/ 

jeśli do gier

https://www.audiofanatyk.pl/najlepsze-sluchawki-dla-gracza/

https://www.audiofanatyk.pl/tag/sluchawki-do-gier/

oraz przejrzeć inne podobne tematy jakie już się pojawiały na tym nawet forum, np:

Co do Bose jak widać druga wersja nie jest polecana w ogóle ze względu na większe opóźnienie.

I dopiero mając pewność, że samemu nie znajdzie się odpowiedzi na pytanie, zadać je w odpowiednim dziale (nie na forum ogólnym) https://forum.audiofanatyk.pl/index.php?/forum/8-pomoc-w-zakupach-słuchawki/.

Tu przydatne może być zapoznanie się z tym:

Ogólnie tylko myśl jest taka, że wiele słuchawek przewodowych w tej cenie i dużo niższej zagra i sprawdzi się lepiej od Bose i innych słuchawek bezprzewodowych. QC35 są przyjemne i nie grają źle, ale to przeciętna jakość brzmienia nawet wśród słuchawek bluetooth. A jeśli i tak miałbym korzystać z nich przewodowo, to można lepiej i taniej. Słuchawki bluetooth nie grzeszą w ogóle jakością brzmienia w swoim pułapie cenowym. A często po kablu grają gorzej niż bezprzewodowo, ponieważ producenci przykładają się zwykle bardziej do jakości modułu bluetooth i słuchawki grają wtedy z wbudowanym DACiem.