Jump to content

Jakość/wytrzymałość słuchawek kiedyś, a dziś.


Jemek
 Share

Recommended Posts

Interesuję mnie jak sprawa ma się ze słuchawkami produkowanymi obecnie. Czy można liczyć na to, że dbając o słuchawki posłużą nam one 10, 20, a nawet 30 lat? Najbardziej chodzi o przetworniki, czy nie zaczną wariować, bo mechaniczne uszkodzenia to można w jakimś stopniu przewidzieć. Czy z racji produkcji większości w Chinach to już nie jest ta sama austriacka jakość np. u AKG.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Jemek napisał:

Czy z racji produkcji większości w Chinach to już nie jest ta sama austriacka jakość np. u AKG.

Nie jest. Jako posiadacz wielu ich modeli z dawnych lat, widzę wyraźną różnicę względem wykonania niektórych elementów w ramach tych samych konstrukcji. Niektóre aspekty owszem się poprawiły, jak np. wygoda, ale wciąż jednak uważam modele austriackie za lepsze jakościowo. 

W zakresie samej wytrzymałości - tutaj ciężko generalizować, bo wszystko zależy także od wkładu materiałowego i to na osi czasu. Ale raczej nie powinno być na tym polu aż tak źle. 

2 godziny temu, vonBaron napisał:

10 lat z tymi samymi słuchawkami? Nawet tego sobie wyobrazić nie potrafię.

Challenge accepted :). Bo niektórych modeli nie zamierzam sprzedawać, przynajmniej nie w tej chwili. To zależy w sumie od koncepcji, ale jeśli ktoś znalazł parę, w której się odnajduje i którą porównując do innych nadal chwali i nie widzi potrzeby/opłacalności zmiany, to jest to całkiem realny scenariusz. 

Link to comment
Share on other sites

Może źle się wyraziłem, chodziło mi o to czy słuchawki z hi-endu wymienia się tylko dlatego, że się komuś nie podobają/znalazł "lepsze" czy można liczyć na to, że to tak jakby kaucja i z czasem przez inflacje powinniśmy wyjść na zero sprzedając dane słuchawki. Jak do tego podchodzą producenci, bo zrozumiałem, że dawne AKG mają sporo lat (20-30?) i wciąż jeśli ktoś dbał o słuchawki to są sprawne, a obecnie to projektuje się coś żeby się zepsuło zaraz po gwarancji. Rozumiem, że nie minęło jeszcze na tyle czasu żeby ocenić nowe modele, ale jak ma się sprawa ze starymi, to jest rzadkość że się same z siebie nie zepsuły czy norma? To jest jakaś dziwna dziedzina, że rozwój jakby stoi w miejscu, w komputerach nie ma np. mody na używanie monitorów CRT, a w audio to wciąż gramofony są popularne, słuchawki jakby stoją w miejscu i to, że słuchawki nie z tego wieku dalej są najlepsze w jakimś aspekcie (np. K1000) lub nawet konkurencyjne jest nie do pojęcia. Czy po prostu konsument nie doceniał drogich, wartościowych słuchawek i nastąpiła degradacja w celu zwiększenia zarobku, bo łatwiej wcisnąć szmelc niż zrobić dobry sprzęt i przekonać o tym kupującego.

Edited by Jemek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Forum Audiofanatyk.pl

Forum audiofanatyk.pl to forum audio stworzone i prowadzone przez pasjonatów tematyki audiofilskiej. Prowadzone pod skrzydłami bloga, pozwala dzielić się opiniami i wrażeniami z odsłuchów, a także rozmawiać na tematy sprzętowe związane ze słuchawkami, kolumnami, wzmacniaczami i dowolnym innym sprzętem audio. 

×
×
  • Create New...